"Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

Πλούσιοι επτώχευσαν καί επείνασαν οι δέ εκζητουντες τόν Κύριον ουκ ελαττωθήσονται παντός αγαθου

Το ομορφο αυτο τροπαριο που το ακουμε στην αρτοκλασια και το ψελνουμε κι εμεις μαζι με τον ιερεα,εχουμε σκεφτει ποτε ποιοι ειναι οι πλουσιοι?εμεις οι ιδιοι,που εχουμε μια στεγη να μεινουμε,εμεις οι ιδιοι που εχουμε καθημερινα ενα πιατο φαγητο,εμεις οι ιδιοι που εχουμε μια δουλιτσα και ενα εισοδηματακι οποιο και ναναι αυτο,εμεις που εχουμε να ντυθουμε,ακομα και να διασκεδασουμε.
Εχουμε σκεφτει αν καποια στιγμη φτασουμε στο σημειο να χασουμε τη δουλεια μας,να μην υπαρχουν εισοδηματα απο πουθενα,να χασουμε το σπιτι μας,και να βρεθουμε στη θεση που ειναι πολλοι αδελφοι μας σε πολυ ασχημη οικονομικη κατασταση,εμεις τοτε θα μπορεσουμε να ψαλλουμε οπως ψελνουμε τωρα το εκζητουντες τον Κυριο και να νιωσουμε οτι δε μας λειπει τιποτα?
Ζουμε χωρις μετρο δυστηχως πολλοι απο μας και καταναλωνουμε πανω απ το κανονικο,και ειναι κριμα,τα γραφω για να τα βλεπω πρωτα εγω και να τα τηρω και μετα οι υπολοιποι :cry: :cry:
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Ελπίδα μου τη δυσκολία δε τη βλέπω στο χρηματικό γιατί έχεις δίκαιο - κάθε νοικοκυριό έχει χρέη εάν μέσα σε αυτά βγάλεις και ένα ποσό ακόμη δε χάλασε ο κόσμος
Η δυσκολία είναι να καταπατήσεις τα δικά σου θέλω έτσι όπως το περιγράφει η Θέοδώρα δηλ. να μη δεις τη ταινία , να μη χαζολογήσεις μισή ώρα παραπάνω , να μη φας το γλυκό , σε αυτές τις λεπτομέρειες που λέμε : ...έλα μωρέ τι είναι αυτό ; και όμως όταν πας να το κάνεις ( που δε το κάνεις τις περισσότερες φορές ) είναι βουνό, για να μη πω ακατόρθωτο
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

Ας ξεκινησουμε απ τα μικρα,απ τις λεπτομερειες που λεμε σαν νηπια που ειμαστε ακομα και ας ελπισουμε στο Ελεος του Θεου οτι θα μας δωσει δυναμη να προβουμε και σε πραγματα που τωρα βλεπουμε ως ακατορθωτα...
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Ελπδα μου εγω σου ζητω συγνωμη...ηθελα να γραψω κατι και θυμηθηκα εκεινο το θεμα !

Συνεχισε το πολυ ομορφο θεμα !

Να'σαι παντα καλα και παλι συγνωμη... :oops:
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

Πόσοι άνθρωποι ζούν κάτω απο το "όριο φτώχιας" ;
Πόσοι πεινάνε επειδη δεν εχουν καν ενα τρόπο να φτάσουν στην τροφή και το νερό ;
Πόσοι αρρωσταίνουν και πεθαίνουν επειδή δεν μπορούν να αγοράσουν φάρμακα ;
Πόσοι γεννιούνται φτωχοί και πεθαίνουν νωρίς ;
Πόσοι γίνονται φτωχοί σε μια μίζερη ζωή κάτω απο άθλιες συνθήκες ;
Πόσοι απο εμάς θα γίνουν φτωχότεροι ή φτωχοί στο μέλλον ;
Πόσοι θέλουμε να βοηθήσουμε τους φτωχότερους να ζήσουν καλύτερα ;
Πόσοι χωράμε στον πλανήτη για να ζούμε καλά ;
Πόσα χρειάζεται ενας φτωχός για να χαμογελάσει λιγάκι ;
Πόσο σημαντικό ειναι να μειωθεί αισθητά η φτώχια στον πλανήτη ;
Πόσο πιο όμορφες θα ναι οι μέρες μας με πιο πολλούς χαμογελαστούς υγιείς ανθρώπους;

Πόσο αγαπάμε τον συνάνθρωπό μας ;

Τι μπορούμε να κάνουμε ;

Δεν αξίζει κανείς άνθρωπος να υποφέρει ενω άλλοι ζούν σε αμύθητα πλούτη.
Εδω και τώρα, η σκέψη μας ειναι σε αυτούς που υποφέρουν περισσότερο, και φωνάζουμε να γίνει κατι σημαντικό.
Ο κόσμος θα άλλαζε αν αντι να σώζουν Τράπεζες με ενέσεις χρήματος, έσωζαν ανθρώπους με ενέσεις ζωής. Κόσμε άκου. Ολοι είμαστε ζωντανοί. Ολοι είμαστε άνθρωποι.


http://legete.blogspot.com/2008/10/blog ... -much.html
Αναρτήθηκε από tzonakos
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Πεστα Ελπιδα...

Τις ευχες μου...

Χαιρετω...:103
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

Τι να πω εγω Νικολα μου? Η ελεημοσυνη ειναι δωρο Θεου,οχι βεβαια απ τη μια να βοηθω κι απ την αλλη να περιμενω να με ανταμειψει ο Παναγαθος....γιατι ειχα μια συζητηση το μεσημερι στο σπιτι μου σε οικογενειακο περιβαλλον και μου ελεγε καποιος,εγω εχω βοηθησει αλλα εμενα δε μ εχει βοηθησει κανεις....η την αλλη ατακα τη συνηθισμενη ο Θεος εχει εμεις δεν εχουμε,υπαρχουν οι λεφταδες που μπορουν να βοηθησουν...Αμ...δεν ειναι ετσι,αν ειναι να κανουμε το καλο και να περιμενουμε το καλυτερο τοτε να μη το κανουμε καθολου.Αλλα επειδη δε μαρεσει να φανω οτι κανω κατηχηση στους αλλους κι επειδη καποιοι γνωστοι μου απεχουν πολυ απ τη πραγματικοτητα γιαυτο σιωπω!!!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

charity.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από theodosis79 »

Μπορούμε όλοι να προσφέρουμε ένα ποσό σε οργανώσεις που κάνουν ανθρωπιστικό έργο και απαλύνουν τον πόνο συνανθρώπων μας και αν μπορούσαμε κάποιοι να συμμετέχουμε θα ήταν το πιο τέλειο. Και μην μας πιάνει ο λογισμός ότι τα λεφτά δεν πάνε εκεί και ότι τα κλέβουν οι οργανωσεις. Ας δώσουμε κάτι φτωχικό και με την καρδιά μας και ο Θεός θα το στείλει εκει. Δεν αρκεί μόνο να καλιγόμασται και να τονίζουμε το πρόβλημα. Δεν το λέω για να προσβάλλω κανέναν αλλα η ευαισθητοποίηση δεν πρέπει να μένει στις λυπηρές σκεψεις και στα απαξιωτικά λόγια για τους αρμόδιους φορείς.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

Προσέχετε να μη κάμνητε την ελεημοσύνην σας έμπροσθεν των ανθρώπων διά να βλέπησθε υπ' αυτών· ει δε μη, δεν έχετε μισθόν πλησίον του Πατρός σας του εν τοις ουρανοίς. 2 Όταν λοιπόν κάμνης ελεημοσύνην, μη σαλπίσης έμπροσθέν σου, καθώς κάμνουσιν οι υποκριταί εν ταις συναγωγαίς και εν ταις οδοίς, διά να δοξασθώσιν υπό των ανθρώπων· αληθώς σας λέγω, έχουσιν ήδη τον μισθόν αυτών. 3 Όταν δε συ κάμνης ελεημοσύνην, ας μη γνωρίση η αριστερά σου τι κάμνει η δεξιά σου, 4 διά να ήναι η ελεημοσύνη σου εν τω κρυπτώ, και ο Πατήρ σου ο βλέπων εν τω κρυπτώ αυτός θέλει σοι ανταποδώσει εν τω φανερώ.


1 Προσέχετε να μην κάνετε την ελεημοσύνη σας μπροστά στους ανθρώπους για να επιδειχτείτε σ' αυτούς. Διαφορετικά, μισθό από τον Πατέρα σας τον ουράνιο δε θα έχετε. 2 Όταν, λοιπόν, κάνεις ελεημοσύνη, μην το διατυμπανίσεις όπου πας, όπως κάνουν οι υποκριτές στις συναγωγές και στους δρόμους για να δοξαστούν από τους ανθρώπους. Σας βεβαιώνω, πως αυτοί έχουν κιόλας πληρωθεί ολόκληρη την αμοιβή τους. 3 Εσύ, όμως, όταν κάνεις ελεημοσύνη, να μην ξέρει το αριστερό σου χέρι τι κάνει το δεξί σου, 4 έτσι που η ελεημοσύνη σου να μείνει κρυφή. Και ο Πατέρας σου, που βλέπει τα κρυφά, θα σου το ανταποδώσει φανερά.


Στη πραγματικότητα μας λεει ότι θα πρέπει πλέον να αποδεσμευτούμε από τοις συνήθειες αυτού του κόσμου, ο οποίος, ότι πράττει, το πράττει προκειμένου να αποσπάσει τη προσοχή, την αποδοχή και τελικά το θαυμασμό και την επικυριαρχία επί των μελών της κοινωνικής ομάδας στην οποία κινείται. Μας λεει δηλαδή ότι η μέριμνά μας θα πρέπει να εστιαστεί πλέον στο πως θα αποκτήσει μέσα μας όλο και περισσότερο έδαφος το θέλημα του Θεού, η εφαρμογή του οποίου θα μας καταστήσει τελικά ώριμους και άξιους να γίνουμε ζωντανά μέλη εκείνου του κόσμου στον οποίο, ο αιώνιος Πατέρας, ζει στην ομήγυρη των παιδιών Του.

http://theinnerword.net/public_html/ind ... &Itemid=61
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”