"Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από Teri »

eleimon έγραψε:Προσέχετε να μη κάμνητε την ελεημοσύνην σας έμπροσθεν των ανθρώπων διά να βλέπησθε υπ' αυτών· ει δε μη, δεν έχετε μισθόν πλησίον του Πατρός σας του εν τοις ουρανοίς. 2 Όταν λοιπόν κάμνης ελεημοσύνην, μη σαλπίσης έμπροσθέν σου, καθώς κάμνουσιν οι υποκριταί εν ταις συναγωγαίς και εν ταις οδοίς, διά να δοξασθώσιν υπό των ανθρώπων· αληθώς σας λέγω, έχουσιν ήδη τον μισθόν αυτών. 3 Όταν δε συ κάμνης ελεημοσύνην, ας μη γνωρίση η αριστερά σου τι κάμνει η δεξιά σου, 4 διά να ήναι η ελεημοσύνη σου εν τω κρυπτώ, και ο Πατήρ σου ο βλέπων εν τω κρυπτώ αυτός θέλει σοι ανταποδώσει εν τω φανερώ.


1 Προσέχετε να μην κάνετε την ελεημοσύνη σας μπροστά στους ανθρώπους για να επιδειχτείτε σ' αυτούς. Διαφορετικά, μισθό από τον Πατέρα σας τον ουράνιο δε θα έχετε. 2 Όταν, λοιπόν, κάνεις ελεημοσύνη, μην το διατυμπανίσεις όπου πας, όπως κάνουν οι υποκριτές στις συναγωγές και στους δρόμους για να δοξαστούν από τους ανθρώπους. Σας βεβαιώνω, πως αυτοί έχουν κιόλας πληρωθεί ολόκληρη την αμοιβή τους. 3 Εσύ, όμως, όταν κάνεις ελεημοσύνη, να μην ξέρει το αριστερό σου χέρι τι κάνει το δεξί σου, 4 έτσι που η ελεημοσύνη σου να μείνει κρυφή. Και ο Πατέρας σου, που βλέπει τα κρυφά, θα σου το ανταποδώσει φανερά.


Στη πραγματικότητα μας λεει ότι θα πρέπει πλέον να αποδεσμευτούμε από τοις συνήθειες αυτού του κόσμου, ο οποίος, ότι πράττει, το πράττει προκειμένου να αποσπάσει τη προσοχή, την αποδοχή και τελικά το θαυμασμό και την επικυριαρχία επί των μελών της κοινωνικής ομάδας στην οποία κινείται. Μας λεει δηλαδή ότι η μέριμνά μας θα πρέπει να εστιαστεί πλέον στο πως θα αποκτήσει μέσα μας όλο και περισσότερο έδαφος το θέλημα του Θεού, η εφαρμογή του οποίου θα μας καταστήσει τελικά ώριμους και άξιους να γίνουμε ζωντανά μέλη εκείνου του κόσμου στον οποίο, ο αιώνιος Πατέρας, ζει στην ομήγυρη των παιδιών Του.

http://theinnerword.net/public_html/ind ... &Itemid=61
Είσαι σίγουρη για το Ορθόδοξο του ιστοτόπου απ' όπου έκανες την αντιγραφή; Το κείμενο που παραθέτεις στην πρώτη παράγραφο δεν είναι το πρωτότυπο (Ματθαίος Στ' 1-4).
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

Λες Κατερινα μου να μην ειναι? δεν ειμαι σιγουρη θα το ξανακοιταξω,αν κρινεις οτι πρεπει να σβυστει,σβυστο.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από lazarr »

Από τα λίγα που διάβασα, μάλλον προτεσταντικό μου φαίνεται, πχ σε κάποιο σημείο χαρακτηρίζει το διάβολο ανυπόστατη οντότητα !
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

«Η φωτιά είναι η παρθενία, το λάδι είναι η ελεημοσύνη. Όπως, ακριβώς, λοιπόν, η φωτιά, αν δεν έχει λάδι να τροφοδοτήται, σβήνει, έτσι και η παρθενία, αν δεν έχειη ελεημοσύνη, σβήνει. «Πηγαίνετε και αγοράστε λάδι...».
Και πόσο λάδι να αγοράσω; Όσο θέλεις. Δεν ορίζω τιμή, για να μην προβάλεις σαν δικαιολογία την φτώχεια. Όσο μπορείς, τόσο αγόρασε. Έχεις οβολό; αγόρασε τον ουρανό. Όχι επειδή ο ουρανός είναι φτηνός, αλλά επειδή είναι φιλάνθρωπος ο Δεσπότης. Δεν έχεις οβολό; δώσε ένα ποτήρι κρύο νερό. «Όποιος ποτίσει ένα ποτήρι κρύο νερό κάποιον από αυτούς τους ασήμαντους στο όνομά μου, δε θα χάση το μισθό του». (Ματθ. 10,42). Εμπόριο και πραγματεία είναι ο ουρανός και μεις αδιαφορούμε. Δώσε ψωμί και πάρε παράδεισο, δώσε μικρά και πάρε μεγάλα. Δώσε θνητά και πάρε αθάνατα. Δώσε φθαρτά και πάρε άφθαρτα. Αν ήταν πανηγύρι και υπήρχαν φθηνά και άφθονα τρόφιμα, δεν θα πουλούσατε τις περιουσίες σας και, παραμερίζοντας όλα τα άλλα, δεν θα προσπαθούσατε να αποκτήσετε εκείνη την πραγματεία; Και εκεί, βέβαια, που τα πράγματα είναι φθαρτά, δείχνετε τόση προθυμία. Όπου, όμως, η πραγματεία είναι αθάνατη, δείχνετε τόση ραθυμία και αδιαφορία!
Δώσε στον φτωχό, ώστε, και αν ακόμη εσύ σιωπάς, αμέτρητα στόματα να απολογούνται για σένα με την παρουσία και τη συνηγορία εκεί της ελεημοσύνης. Λύτρωσις της ψυχής είναι ή ελεημοσύνη.
Έπλυνες τα σωματικά χέρια με το νερό; Πλύνε και τα χέρια της ψυχής σου με την ελεημοσύνη».

(Περί Μετανοίας Γ΄ ΕΠΕ 30, 140-142. ΡG 40, 294)Iωαννη Χρυσοστομου
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

Δευτέρα, 9 Φεβρουάριος 2009
Υπόδειγμα Χριστιανικής πίστης στις μέρες μας

Αντιγράφω από το τεύχος «Πολύτεκνη οικογένεια», από τη στήλη ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.

«...Έχω στο βιβλιάριο 230€ και νοιώθω πάμπλουτος»!

Αγαπητοί Φίλοι των πολυτέκνων, σας χαιρετώ και σας εύχομαι κάθε καλό από Θεό!... Η οικογένειά μου είναι όλη καλά. Κανένα οικονομικό πρόβλημα δεν υπάρχει. Έχω στο βιβλιάριο 230€ και νοιώθω πάμπλουτος. Τέλος του μήνα περιμένω 805€ καθυστερούμενα και αν ζήσω μέχρι τα Χριστούγεννα, θα πάρω δώρο 1100€ περίπου. Φοβούμαι μη γίνω φιλάργυρος. Μη γένοιτο! Το τρίτο κατά σειράν θανάσιμο αμάρτημα είναι η φιλαργυρία, «ήτις εστίν ειδωλολατρεία» (Κολασ. 3,6). «Κλίνον της καρδίαν μου εις τα Μαρτύριά Σου (=τις Εντολές σου) και μη εις πλεονεξίαν» (Ψαλμ. 118,36). Που είναι η εμπιστοσύνη μας στην Πρόνοια του Αγίου Τριαδικού Θεού μας; Με ένα μισθό συντηρούμεθα τόσα άτομα (8) και έχω και καταθέσεις! Δε μας λείπει τίποτε. Εκτός από το μισθό μου κάνω και μεροκάματα τα απογεύματα και τα Σάββατα. Κυριακή δεν εργάζομαι ποτέ. Η Κυριακή είναι αφιερωμένη στον Κύριο.
Γιαυτό, αν θέλετε, μην ξαναστείλετε επιταγή. Δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα, όπως σας εξήγησα. υπάρχουν άλλοι εντελώς άνεργοι, χήρες, ανήμποροι για εργασία κλπ. Είναι μαρτία εγώ, που έχω και βιβλιάριο, να παίρνω επιταγή. Τί λόγο θα δώσω στο Θεό; Ας κάμω και καμμιά κατάθεση στον Ουρανό.
Αναρτήθηκε από Κυριάκος
http://agapi-pisti-elpida.blogspot.com/
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

TI NA KANΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ?
aids2.jpg
Δε φταίω που είμαι οροθετικό. Ένα παιδάκι είμαι.
Δεν ήταν επιλογή μου,
ούτε δικό μου λάθος.
Είναι τα φάρμακα ακριβά, μα αν το θέλεις,
αν πραγματικά ΟΛΟΙ το θέλετε,
μπορώ και εγώ σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ να ζήσω.

Τι να κάνω για να με αγαπήσεις
;

http://blogs.athensvoice.gr/hamomilaki/tags/και
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

"sathentrepomaste" - Συνταγή για ένα υπέροχο "γλύκισμα..."...

Συνταγή για ένα υπέροχο γλύκισμα

“sathentrepomaste”

Μη σας ξενίζει το όνομά του, όσο ξενικό και αν ακούγεται, μπορείτε να το παρασκευάσετε και στον τόπο μας. Είναι δοκιμασμένη η συνταγή…

ΥΛΙΚΑ (ελάχιστα)

1. ένα ζευγάρι ανενημέρωτο εντελώς
2. ένα υπόγειο
3. μπόλικη φτώχεια
4. αδιαφορία
5. μιζέρια

ΥΛΙΚΑ (που δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να χρησιμοποιήσετε)

Αγάπη
Κοινωνική ευαισθησία
Κοινωνική πρόνοια
Άδεια μικροπωλητή στον πατέρα

"ΕΚΤΕΛΕΣΗ"

Βάζουμε το ζευγάρι στο σκοτεινό υπόγειο και το αφήνουμε να αναπαραχθεί.
Όσο αναπαράγεται αδιαφορούμε παντελώς και το αφήνουμε να γεμίσει , έτσι τυχαία, χωρίς να έχουμε έγνοια καμιά, όλο το υπόγειο με απογόνους, (καμιά δεκαριά πάνω-κάτω) μέχρι να γίνει το αδιαχώρητο.
Το μόνο που κάνουμε είναι να τους εφοδιάζουμε με μπόλικη φτώχεια και μιζέρια.
Στη συνέχεια δεν δίνουμε, σε καμιά περίπτωση, άδεια μικροπωλητή στον πατέρα.
Όταν οι απόγονοι μεγαλώσουν αρκετά αφήνουμε το «γλύκισμα» σε υπερβολικά χαμηλές θερμοκρασίες κατά τη διάρκεια του χειμώνα και εκτεθειμένο σε καύσωνες το καλοκαίρι, για να φουσκώσει.
Όταν αρχίζει να φουσκώνει, από οργή, θυμό, αγανάκτηση, του ρίχνουμε και άλλη αδιαφορία, μέχρι να είναι έτοιμο να εκραγεί.
Όταν κάμποσοι από τους απογόνους είναι έτοιμοι να πάρουν τους δρόμους, και ένας ειδικά (κατά προτίμηση ο δεκάχρονος) να πάρει πέτρες για να μας πετροβολήσει, και πάλι δεν πρέπει να ανησυχήσουμε. Τον καταγγέλλουμε ως τρομοκράτη και το γλύκισμα sathentrepomaste είναι έτοιμο να "φαγωθεί"...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και...
ΚΑΛΗ μας ΟΡΕΞΗ …

Μέλισσα
Αναρτήθηκε από Melissa

http://hamomilaki.blogspot.com/2006/12/ ... maste.html
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

Η ελεημοσύνη μας κάνει ομοίους με το Θεό.

Θέλεις να έχεις πνευματική κοινωνία με το Θεό και να απολαύσεις εκείνη την ηδονή πού είναι ελεύθερη από τις σωματικές αισθήσεις; Ακολούθησε την εντολή της ελεημοσύνης. Αυτή ή ελεημοσύνη του Θεού, όταν βρεθεί μέσα στην καρδιά σου, εικονίζει μέσα σου εκείνο το άγιο κάλλος του Θεού, ως προς το όποιο ήδη έγινες όμοιος με αυτόν.

Ελέησε τον αμαρτάνοντα, τον ασθενή και το λυπημένο.

Σκέπασε τον αμαρτάνοντα, όταν δεν έχεις απ' αυτό πνευματική ζημία. Έτσι και αυτόν τον κάνεις να έχει θάρρος στον αγώνα του και εσένα σε στηρίζει το έλεος του Κυρίου σου. Στήριζε με το λόγο σου τους ασθενείς και αυτούς πού έχουν λυπημένη καρδιά και, όσο στο χέρι σου έχεις υλικά αγαθά, ελέησε τους και θα σε υποστηρίξει ή δύναμη του Θεού πού συντηρεί τα πάντα. Να μοιράζεσαι τη λύπη των ανθρώπων πονώντας γι' αυτούς στην προσευχή σου με όλη σου την καρδιά και θ' ανοίξει μπροστά στις ικεσίες σου ή πηγή του ελέους του Θεού.

AΓΙΟΣ ΙΣΑΑΚ Ο ΣΥΡΟΣ
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: "Να είστε σπλαχνικοί προς τον πλησίον σας"

Δημοσίευση από eleimon »

Ο ελεήμων είναι ιατρός της ψυχής του.

Και τούτο, αδελφέ μου, σου παραγγέλνω. Ας γέρνει πάντοτε μέσα σου ό ζυγός της ελεημοσύνης, μέχρι να αισθανθείς στην καρδιά σου εκείνο το έλεος πού πρέπει να έχεις για τον κόσμο.
Ό ελεήμων άνθρωπος είναι ιατρός της ψυχής του διότι σαν βίαιος άνεμος αποδιώκει από μέσα του το σκοτάδι πού προκαλούν τα πάθη. Αυτό είναι το αγαθό χρέος πού έχουμε προς το Θεό, σύμφωνα με τον ευαγγελικό λόγο της αιωνίου ζωής.


Η ελεημοσύνη τον Θεού είναι θαυμαστή .


Τι θαυμαστή πού είναι ή ελεημοσύνη του Θεού! Πόσο εκπληκτική είναι ή χάρη του Θεού πού μας έκτισε! τι δύναμη μας έδωσε και μας έκανε ικανούς για όλα! Πόσο άμετρη είναι ή καλοσύνη του, πού εισάγει την αμαρτωλή μας φύση στην ανάπλαση! Ποιος μπορεί να εξυμνήσει τη δόξα του; Τον παραβάτη των εντολών του και τον βλάσφημο τον ανασταίνει με τη μετάνοια τον άνθρωπο πού ήταν άμυαλο χώμα τον ανακαινίζει και τον κάνει συνετό και λογικό τον διασκορπισμένο και αναίσθητο νου και τις διασκορπισμένες λόγω των αμαρτιών μας αισθήσεις, όλα αυτά, τα κάνει με την αγάπη του λογική φύση, άξια να εννοεί σωστά τα θεία και τα ανθρώπινα. Γιατί αυτός πού ζει ακόμη στις αμαρτίες του δεν είναι ικανός να εννοήσει τη χάρη της προσωπικής του ανάστασης. Που είναι, λοιπόν, ή κόλαση πού θα μας γεμίσει με θλίψη; Και που είναι ή κόλαση πού μας εκφοβίζει από παντού και υπερνικά την αγάπη του Θεού; Ποια κόλαση και ποια γέεννα του πυρός μπορεί να σταθεί μπροστά στη χάρη της ανάστασης, όταν ό Θεός μας αναστήσει εν δόξη από τον άδη και κάνει τούτο το φθαρτό σώμα μας να ντυθεί την αφθαρσία;
Όσοι έχετε διάκριση, θαυμάστε τα μεγαλεία του Θεού. Ποιος όμως έχει τόσο σοφή και αξιοθαύμαστη διάνοια, πού θα μπορέσει να θαυμάσει, όσο αξίζει, τη χάρη του Δημιουργού μας; Ή ανταπόδοση των αμετανόητων αμαρτωλών είναι βέβαιη, όμως αντί της δίκαιης ανταπόδοσης ό Κύριος ανταποδίδει την ανάσταση σ' αυτούς πού μετανοούν και, αντί να τιμωρήσει αυτούς πού καταπάτησαν το νόμο του, τους ντύνει με την τέλεια δόξα της αφθαρσίας. Αυτή ή χάρη, πού μας ανασταίνει από την αμαρτία, είναι μεγαλύτερη από εκείνη πού μας δόθηκε, όταν από την ανυπαρξία μας έφερε στην κτιστή ύπαρξη. Δόξα στην άμετρη σου χάρη, Κύριε.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”