Θεραπεία δαιμονισμένης απο τον γέροντα Παϊσιο (μετα θάνατον)

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Θεραπεία δαιμονισμένης απο τον γέροντα Παϊσιο (μετα θάνατον)

Δημοσίευση από efthumhs »

Θεραπεία δαιμονισμένης απο τον Όσιο Γέροντα Παϊσιο

Ένα πρωινό του Δεκεμβρίου του έτους 1996 στην έκθεση της Μονής στην Σουρωτή βρίσκονταν εκεί η υπεύθυνη αδελφή, ένα ανδρόγυνο με το μικρό τους κοριτσάκι και τον πατέρα τους, δύο μεσόκοπες γυναίκες και ένας νεαρός άνδρας. Ξαφνικά ακούστηκε μια δυνατή κραυγή. Μιά από τις μεσόκοπες γυναίκες, αρκετά εύσωμη, σωριάστηκε στο πάτωμα και άρχισε να χτυπιέται και να ωρύεται άγρια. Κουνούσε το κεφάλι γρήγορα πέρα-δώθε. Το θέαμα ήταν πολύ άσχημο. Η γυναίκα με το παιδάκι βγήκαν έξω, ενώ οι άλλοι πλησίασαν να την βοηθήσουν. Η γυναίκα μούγκριζε, αγκομαχούσε και έλεγε με μια άγρια, απειλητική, ανδρική φωνή: «Θα σάς κανονίσω ρε εγώ που δεν πιστεύετε, θα σάς δείξω εγώ. . . να, τώρα ακόμα λίγο και θα σάς βάλω όλους στο χέρι με το 666. . . θα με προσκυνάτε όλοι. . . χαμένοι, ηλίθιοι. . . » και άλλες βρισιές.

Έπειτα άρχισε να τσιρίζη και έδειχνε φοβισμένη. «Παίσιε, με καίς, με καίς, θέλεις να με στείλης πίσω στα τάρταρα. . . Και αυτή η χαμένη όλο σε μοναστήρια με φέρνει. . . τι την βοηθάς; Με καίς, με καίς», και στρίγγλιζε δυνατώτερα. Χτυπιόταν τόσο δυνατά, που υπήρχε φόβος να σπάση το κεφάλι της. Ήταν φανερό ότι την πείραζε ο δαίμονας.
«Α. . . αααά, φώναζε πάλι. . . Να, ήρθε και η Μαρία τώρα. . . με καίς Παίσιε», είπε με μια δυνατή φωνή και έμεινε ακίνητη σαν να λιποθύμησε.

Πλησίασαν διστακτικά οι παριστάμενοι για να την βοηθήσουν, ενώ οι γυναίκες φρόντιζαν να την σκεπάζουν με τα ρούχα της. Αφού την τακτοποίησαν, την σήκωσαν από το πάτωμα. Είχε ανοίξει τα μάτια της και έκλαιγε ήρεμα και βουβά. Μιά ευχαριστία ξεχύθηκε από τα βάθη της καρδιάς της.

«Σ ευχαριστώ, Γέροντα. . . Σε ευχαριστώ, Θεέ μου», έλεγε και ξανάλεγε με πολλή ευγνωμοσύνη. Σηκώθηκε, πήγε μπροστά σε μια εικόνα του Χριστού και της Παναγίας και αναλύθηκε σε δυνατούς λυγμούς: «Θεέ μου. . . Θεέ μου. Πως με καταδέχθηκες την ανάξια. . . Σε ευχαριστώ, Θεέ μου, σε ευχαριστώ, Γέροντα. . . Δεν άξιζα, Θεέ μου, τέτοια βοήθεια».


Η όλη σκηνή ήταν πολύ συγκινητική. Ύστερα χαιρέτησαν με ευγνωμοσύνη την αδελφή και έφυγαν.


Η γυναίκα αυτή είχε δαιμόνιο. Φεύγοντας ανέφερε ότι το προηγούμενο βράδυ είδε στον ύπνο της τον γέροντα Παίσιο που της είπε: «Έλα στον τάφο μου και θα σε κάνω καλά». Ήρθε στο Μοναστήρι, ρώτησε που είναι ο τάφος του Γέροντα, προσκύνησε τον τάφο και ύστερα ήρθαν στην έκθεση, όπου συνέβησαν τα παραπάνω.

Απο το βιβλίο Βιος Γεροντος Παϊσίου του Αγιορείτου του πατρός Ισαάκ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θεραπεία δαιμονισμένης απο τον γέροντα Παϊσιο (μετα θάνατον)

Δημοσίευση από aposal »

Αυτός είναι ο εκπληκτικός - και μακαριστός πλέον - Γέροντας Παΐσιος!
Όσοι είδατε την ταινία του MEGA χθες το βράδυ με την ιστορία της δαιμονισμένης Emily Rose και την ανεπιτυχή προσπάθεια εξορκισμού της θα καταλάβετε πόσο διαφορετικά αντιμετωπίζεται ο διαμονισμός από μη ορθόδοξους.
Το αναφέρω μόνο και μόνο γιατί η ταινία βασιζόταν σε αληθινή ιστορία. Ο καθολικός ιερέας έφτασε στο σημείο να πει (στην ταινία) ότι η κοπέλα που δαιμονίστηκε ήταν μία - κατά τη γνώμη του - αγία!!!!! Η οποία δαιμονίστηκε λόγω της μεγάλης της ευαισθησίας!!!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θεραπεία δαιμονισμένης απο τον γέροντα Παϊσιο (μετα θάνατον)

Δημοσίευση από efthumhs »

Ότι και να πούμε για τον γέροντα Παϊσιο λίγο θα είναι Αποστόλη...Ευτυχώς που τον φανέρωσε στις μέρες μας ο Θεός διότι απ ότι φαίνεται, οι δαίμονες τον τρέμουν...
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Θεραπεία δαιμονισμένης απο τον γέροντα Παϊσιο (μετα θάνατον)

Δημοσίευση από panos0 »

Απο τις ιστοριες για δαιμονισμενους εγω βλεπω οτι οι διαβόλοι ειναι τρελλοι και τρελλοι απο μισος.
Ενα γιατρο γρηγορα...........

Εφτασε λεει στο σημειο να πει οτι ειναι Αγια....ντοιγκ μα τι ηθελες ρε Αποστολη να πει ο Καθολικος?? Αγια ειναι γιαυτον :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Οχι πες μου δηλαδη ποιος σου ειπε εσενα οτι αυτοι εννοουν αγιους αυτους που εννοεις και εσυ
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ενταξει πλακα κανω αδελφοι ειναι και αυτοι...
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
AndreasGewrgios
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 11:07 pm

Re: Θεραπεία δαιμονισμένης απο τον γέροντα Παϊσιο (μετα θάνατον)

Δημοσίευση από AndreasGewrgios »

Απ' ότι έμαθα τώρα τελευταία άλλος ένας άνθρωπος που είχε δαιμόνιο, άλλο ένα θαύμα του γέροντα που έγινε πάνω στον τάφο του. Δεν ξέρω λεπτομέρειες το μόνο που έμαθα είναι ότι όταν βγήκε το δαιμόνιο απ' τον άνθρωπο πετάχτηκε μια φλόγα μέσα από το στόμα του!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”