Χρέος να ευχαριστούμε!

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KIXE35
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2006 5:00 am

Χρέος να ευχαριστούμε!

Δημοσίευση από KIXE35 »

"Πρώτον χρέος καθε πιστού ειναι να ευχαριστή, μάς λέγει ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης στο θαυμάσιο "Εορτοδρόμιον", όπου αναφέρει: "Όσον ο Θεός ευεργετεί τους ανθρώπους, τόσον και οι άνθρωποι έχουν χρέος να ευχαριστούν τον ευεργέτην αύτών Θεόν. Αχάριστος γάρ ομολογουμένως και είναι και λέγεται όστις ευεργετούμενος απο τον Θεόν δεν προσφέρει αυτώ κάν τας δια λόγων ευχαριστίας". Άς ευχαριστουμε λοιπόν τον Θεόν, έστω και "δια λόγων", αφού ολοι μας έχουμε ευεργετηθή και συνεχώς ευεργετούμεθα απο τον Θεόν με πολλές και απερίγραπτες ευεργεσίες.


ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΌΔΗΜΟΣ Ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ
Απο το βιβλίο του Π.Μ. Σωτήρχου
"ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΓΙΟΙ (Πνευματική Χειραγωγία)"
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!

Δημοσίευση από lovethink »

KIXE35 έγραψε:"Πρώτον χρέος καθε πιστού ειναι να ευχαριστή, μάς λέγει ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης στο θαυμάσιο "Εορτοδρόμιον", όπου αναφέρει: "Όσον ο Θεός ευεργετεί τους ανθρώπους, τόσον και οι άνθρωποι έχουν χρέος να ευχαριστούν τον ευεργέτην αύτών Θεόν. Αχάριστος γάρ ομολογουμένως και είναι και λέγεται όστις ευεργετούμενος απο τον Θεόν δεν προσφέρει αυτώ κάν τας δια λόγων ευχαριστίας". Άς ευχαριστουμε λοιπόν τον Θεόν, έστω και "δια λόγων", αφού ολοι μας έχουμε ευεργετηθή και συνεχώς ευεργετούμεθα απο τον Θεόν με πολλές και απερίγραπτες ευεργεσίες.


ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΌΔΗΜΟΣ Ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ
Απο το βιβλίο του Π.Μ. Σωτήρχου
"ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΓΙΟΙ (Πνευματική Χειραγωγία)"
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
Sorry Κι όλας αλλά εγώ ότι κείμενο δω πνευματικό πάντα είναι πρώτο χρέος
Πρώτο χρέος η ευγένεια
πρώτο χρέος η καλωσύνη
πρώτο χρέος η ταπείνωση
πρώτο χρέως η ευχαριστία

Μήπως όλα είναι πρώτο χρέος ? και η λέξη "χρέος" δεν μου αρέσει
Προτιμώ ότι γίνετε να μην είναι από υποχρέωση αλλά από πραγματική διάθεση
Άβαταρ μέλους
KIXE35
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2006 5:00 am

Re: ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!

Δημοσίευση από KIXE35 »

εσυ φίλε λοβθινκ αν κάποιος σου δανείσει κατι, κάτι που χρειαζεσαι πραγματικά τι θα κάνεις? δεν έχεις χρέος σαν άνθρωπος να του το επιστρέψεις?να του το ανταποδώσεις? τι θα κάνεις , μόνο θα ζητάς, θα παίρνεις και ποτέ δεν θα ευχαριστείς, επιστρέφεις, ανταποδίδεις?

Sorry Κι όλας αλλά εγώ ότι κείμενο δω πνευματικό πάντα είναι πρώτο χρέος
Πρώτο χρέος η ευγένεια
πρώτο χρέος η καλωσύνη
πρώτο χρέος η ταπείνωση
πρώτο χρέως η ευχαριστία

Μήπως όλα είναι πρώτο χρέος ? και η λέξη "χρέος" δεν μου αρέσει
Προτιμώ ότι γίνετε να μην είναι από υποχρέωση αλλά από πραγματική διάθεση[/quote]
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!

Δημοσίευση από lovethink »

KIXE35 έγραψε:εσυ φίλε λοβθινκ αν κάποιος σου δανείσει κατι, κάτι που χρειαζεσαι πραγματικά τι θα κάνεις? δεν έχεις χρέος σαν άνθρωπος να του το επιστρέψεις]
Μα που κολάει αυτό τώρα ? είπα εγώ το αντίθετο ?
Απλά όταν το επιστρέφω θέλω να το κάνω επειδή νιώθω ότι έτσι πρέπει και όχι επειδή κάποιος κανόνας λέει ότι είναι χρέος

Τεσπά παίζουμε με τις λέξεις
helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Κάποιος Αγιορείτης πολύ γνωστός είχε πει ότι: ένα
"Κύριε Ελέησον" 100 Δρχ
"Ένα Δόξα τω Θεώ" 1000 Δρχ.... Είναι η ανταπόδοση που λές, δεν ξέρω νομίζω πως το δόξα τω Θεώ το λες με πιο γεμάτη καρδιά! έτσι δεν είναι ? και ταυτόχρονα έχει και το Κύριε ελέησον μέσα, ο Θεός σε βλέπει καλοπροαίρετο και σε ελεεί περισσότερο...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

helen έγραψε:Κάποιος Αγιορείτης πολύ γνωστός είχε πει ότι: ένα
"Κύριε Ελέησον" 100 Δρχ
"Ένα Δόξα τω Θεώ" 1000 Δρχ.... Είναι η ανταπόδοση που λές, δεν ξέρω νομίζω πως το δόξα τω Θεώ το λες με πιο γεμάτη καρδιά! έτσι δεν είναι ? και ταυτόχρονα έχει και το Κύριε ελέησον μέσα, ο Θεός σε βλέπει καλοπροαίρετο και σε ελεεί περισσότερο...
Δε μου το κάνεις σε ευρώ ? :roll:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”