Εμφανίσεις Παναγίας στο Zeitun της Αιγύπτου...

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Εμφανίσεις Παναγίας στο Zeitun της Αιγύπτου...

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »



Προς το τέλος του βίντεο, υπάρχουν φωτογραφημένες οι εμφανίσεις της Παναγίας.
Εμφανίστηκε μπροστά σε χιλιάδες κόσμο, διαφόρων θρησκευμάτων και πολλοί έγιναν καλά.
Έχετε ακουστά για αυτές τις εμφανίσεις;
Τι πιστεύετε;
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ZEITUN ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ..

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Λόγω της δουλειάς μου έχω να κανω με πολύ κόσμο. Περί το 1999, κάποιος Αιγύπτιος Κοπτορθόδοξος, που πιάσαμε κουβέντα και για την κατάσταση στην Αίγυπτο, όσον αφορά εκεί τους Χριστιανούς μου είπε πολλά. Δυστυχώς τα ΜΜΕ ασχολούνται με άλλα... Εκεί οι Κοπτορθόδοξοι διώκονται πολύ χειρότερα απο τους Ελληνορθόδοξους. Οι Κοπτορθόδοξοι απο ότι μου είπε ήταν οι αρχαίοι κάτοικοι της Αιγύπτου πριν τους καταλάβουν οι Άραβες Μουσουλμάνοι. Σήμερα, αλλά όπως και ανέκαθεν, μου έλεγε δέχονται επιθέσεις απο Μουσουλμάνους. Ο άνθρωπος τότε είχε πολύ πόνο, μου έδειχνε εφημερίδες, που έγραφαν ότι κάποιος Χότζας είχε βγεί στο Μιναρέ, και κάλεσε το χωρίο εκεί σε επίθεση κατα των χριστιανών. Εκείνη την εποχή, λεηλάτησαν μαγαζιά Κοπτορθόδοξων, σκότωσαν μερικούς χριστιανούς, έκαναν κάθε είδους καταστροφές σε εκκλησίες παμπάλαιες κ.λ.π. Όλα αυτά περί το 1998 - 1999. Ακούσατε εσείς τίποτα; Είπαν τα ΜΜΕ ΤΊΠΟΤΑ;
Μου είπε ότι δεν μπορούν να φτιάξουν νέες εκκλησίες , τους το απαγορεύουν. Όσες έχουν είναι εποχής πολύ παλιάς. ( Δεν ξέρω αν αυτό ήταν ακριβώς έτσι) Πάντως έλεγε ότι δεν τους έδιναν άδεια ούτε για επισκευή των παλιών εκκλησιών που είχαν, ούτε για να βάλλουν πλακάκια στο πάτωμα....ενώ όταν γινοντουσαν εργασίες έπρεπε να παρίσταται και αρμόδιος, ο οποίος αν δεν έπερνε μπαξις τους σταμάταγε - μιλάμε για μικροεπισκευές- Εκείνη λοιπόν την εποχή, του διωγμού, έγιναν διάφορα θαύματα σε κάποια εκκλησία τους, μου έδειχνε τις φωτογραφίες απο εφημερίδες, που έδειχναν μέσα και έξω απο την εκκλησία φωτεινο σχήμα της Παναγίας, και ένα φωτεινό μεγάλο περιστέρι που φωτογράφησαν να πετά μέσα στο χώρο της εκκλησίας, κατά τη διάρκεια της λειτουργίας. Αυτό γινόταν κατα διάφορους τρόπους επι μήνες, είχε γίνει σάλος, και χιλιάδες κόσμος απο παντού πήγαινε να δει όλα αυτά. ΌΛΑ αυτά που γράφω ήταν γραμμένα στις εφημερίδες τους, και μου τα μετέφρασαν. Τα γεγονότα αυτά είχαν γίνει γνωστά τότε και στο εξωτερικό.
Τώρα οι Κοπτορθόδοξοι, είναι αρχαία εκκλησία, αλλά νομίζω είναι μονοφυσίτες όπως και οι Αρμένηδες, δεν είμαι σίγουρος όμως, αν κάποιος ξέρει ας μας πεί.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ZEITUN ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ..

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Πολλά κατατοπίστικα μας είπες Σπαρτακος και ευχαριστώ.
Αν κατάλαβαίνω καλά πάντως, πρόκειται για αληθινό θαύμα
και όχι για απάτη;
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ZEITUN ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ..

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Έχω την τακτική σε περιπτώσεις τέτοιες να πιθανολογώ. Ποτέ δεν νομίζω ότι είναι σωστό να μιλάει κανείς με βεβαιότητα 100%. Πάντως δεν γνωρίζω αν είναι ίδια - χρονικά τουλάχιστον περίπτωση- με αυτή που σου έγραψα. Πάντως για 99% θα το έδινα γνήσιο θαύμα. Ποιά είναι η δική σου γνώμη για το Τραχώνι Λεμεσσού;
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ZEITUN ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ..

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Για το Τρχώνι Λεμεσσού πιστεύω πως πρόκειται επίσης ένα 99% για θαύμα.
Έχω ακούσει πάμπολλες μαρτυρίες κατοίκων, σε ντοκιμανταίρ.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ZEITUN ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ..

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Aρα προς το παρόν συμφωνούμε σε όλα....................... αλλά με τη ρήτρα του 99%. ( Αυτό για τους σκεπτόμενους.....που έγραψες, θα έλεγα και ναι και όχι, ο συγκεκριμένος κατα τη γνώμη μου δεν συγκαταλέγεται και τόσο στην ομάδα.)
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ZEITUN ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ..

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Σπάρτακος έγραψε:Aρα προς το παρόν συμφωνούμε σε όλα....................... αλλά με τη ρήτρα του 99%. ( Αυτό για τους σκεπτόμενους.....που έγραψες, θα έλεγα και ναι και όχι, ο συγκεκριμένος κατα τη γνώμη μου δεν συγκαταλέγεται και τόσο στην ομάδα.)
Σημασία δεν έχει τόσο αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε.
Σημασία έχει η αλήθεια.
Όσο για τους σκεπτόμενους, πρόκαιται για άλλο θέμα.. :wink:
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ZEITUN ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ..

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Nαι, αλλά τι ωραίο πράγμα να συμφωνούν κάποιοι, και να είναι και αλήθεια....
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ZEITUN ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ..

Δημοσίευση από eleimon »

Αυτο με το τραχωνι μ εχει μπερδεψει λιγο ειχαμε πριν καιρο μια συζητηση για ριξτε μια ματια κι εδω viewtopic.php?f=41&t=6771&hilit=%CF%84% ... E%BD%CE%B9
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
nasos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2007 6:00 am

Re: ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ZEITUN ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ..

Δημοσίευση από nasos »

Byzantine_Spirit έγραψε:

Προς το τέλος του βίντεο, υπάρχουν φωτογραφημένες οι εμφανίσεις της Παναγίας.
Εμφανίστηκε μπροστά σε χιλιάδες κόσμο, διαφόρων θρησκευμάτων και πολλοί έγιναν καλά.
Έχετε ακουστά για αυτές τις εμφανίσεις;
Τι πιστεύετε;
Το ίδιο βίντεο με ελληνικούς υπότιτλους..

Εικόνα
Εγώ είμαι η ανάστασις και η ζωή· ο πιστεύων εις εμέ, και αν αποθάνη, θέλει ζήσει·
(’Ιωαννου 11, 25)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”