Η δαιμονόπληκτη και ο Άγιος Γρηγόριος Καλλίδης

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Η δαιμονόπληκτη και ο Άγιος Γρηγόριος Καλλίδης

Δημοσίευση από efthumhs »

Επειδή σε προηγούμενο post αναφέρθηκε η ζωή του Αγίου Γρηγορίου, να δουμε παιδιά και ένα "σημείο" που έγινε μπρος στη λάρνακα του Αγίου.

Το 1979, όταν έγινε η ανακομιδή των λειψάνων του Αγιου Γρηγορίου τα οποία ευωδίαζαν και μυρόβλυζαν, τα είχαν τοποθετήσει προσωρινά στο παρεκκλήσι του Αγίου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη, τον Άγιο Ευθύμιο. Εκεί πήγε μια φοιτήτρια της αρχιτεκτονικής σχολής στο πανεπιστημιο της Θεσσαλονικης ονόματι Άννα να προσκυνήσει τον άγιο. Η κοπέλα ήταν δαιμονόπληκτη και το ήξερε και η ίδια και γι' αυτο συχναζε συχνά στον ναό του Αγιου Δημητρίου. Όταν λοιπόν πήγε να προσκυνήσει τον άγιο Γρηγόριο, εμποδίστηκε απο μια αόρατη δύναμη. Προσπαθούσε να προχωρήσει προς τη λάρνακα και δεν μπορούσε.Μάλιστα, το δαιμόνιο που ήταν μέσα της και έβαλε μια φωνή (την άκουσαν όλοι οι παρόντες) που έλεγε: "με καις καλόγερε..". Τελικά, υποχώρησε το δαιμόνιο μπρος στη χάρη του Αγίου Γρηγορίου και μπόρεσε και προσκύνησε η κοπέλα.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Ευχαριστούμε Ευθύμη. :25
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Η δαιμονόπληκτη και ο Άγιος Γρηγόριος Καλλίδης

Δημοσίευση από efthumhs »

Το Θεό Ντίνα και τον Άγιο !!! :lol: :lol:
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Η δαιμονόπληκτη και ο Άγιος Γρηγόριος Καλλίδης

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Δόξα τω Θεώ , παιδιά, εχουμε τους Αγίους μας και την Παναγία μας να μεσιτεύουν στον Κύριο για ολους μας! Ανυπομονώ να πάω να προσκυνήσω κι εγώ τα άγια λείψανα του Αγίου Γρηγορίου Καλλίδη ...

Μιάς και αρχίσαμε νεο θέμα με τα θάυματα του νεοφανή Αγίου μας , θα ήταν ωραία ιδέα οποιος ξερει αν εχει κανει κι άλλα θάυματα ο Αγιος Γρηγόριος Καλλίδης να τα ανεβάσει σ'αυτο εδώ το θέμα ...Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι εδω μεσα που θα θελουν λιγη πνευματική ενίσχυση....
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Η δαιμονόπληκτη και ο Άγιος Γρηγόριος Καλλίδης

Δημοσίευση από efthumhs »

Βαγγγέλη, αν διαβάσεις το βιβλίο του Αγιου Γρηγορίου απο τις εκδόσεις ΤΕΡΤΙΟΣ (εγω εχω την έκδοση του 2003, δεν γνωριζω αν εχει υπάρξει και νεα εκδοση) θα δεις και δυο τρια ακόμα θαύματα του αγιου που αναφερονται σε θεματα υγειας πιστων στη Θεσσαλονίκη και που έγιναν τη περίοδο 1996 και 1997. Οταν με το καλό πας στη Θεσσαλονίκη και γυρίσεις να μας πεις τις εντυπώσεις σου απο το προσκύνημά σου και να μας τις μεταφερεις εδώ.

Ο Θεός και οι Άγιοι Δημητριος και Γρηγοριος μαζί σου!!
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Η δαιμονόπληκτη και ο Άγιος Γρηγόριος Καλλίδης

Δημοσίευση από greekboy1981 »

efthumhs έγραψε:Βαγγγέλη, αν διαβάσεις το βιβλίο του Αγιου Γρηγορίου απο τις εκδόσεις ΤΕΡΤΙΟΣ (εγω εχω την έκδοση του 2003, δεν γνωριζω αν εχει υπάρξει και νεα εκδοση) θα δεις και δυο τρια ακόμα θαύματα του αγιου που αναφερονται σε θεματα υγειας πιστων στη Θεσσαλονίκη και που έγιναν τη περίοδο 1996 και 1997. Οταν με το καλό πας στη Θεσσαλονίκη και γυρίσεις να μας πεις τις εντυπώσεις σου απο το προσκύνημά σου και να μας τις μεταφερεις εδώ.

Ο Θεός και οι Άγιοι Δημητριος και Γρηγοριος μαζί σου!!
Ευχαριστώ Ευθυμη που μου πρότεινες το βιβλίο! Θα κοιτάξω σε κανενα βιβλιοπωλείο εδώ στην Κομοτηνή αμα υπαρχει το βιβλίο αυτό και θα το αγοράσω! Αλλιώς , μπορει να το βρώ στο βιβλιοπωλείο του Αγίου Δημητρίου ... εκει θα εχει κατι ειμαι σίγουρος!! Αυτος που ανεβασε την εικόνα του αγίου στο θεμα με τον βίο του, αν γινεται να την ανεβασει σε μεγαλυτερη ανάλυση για να την κατεβάσω!
Ευχαριστω και πάλι!

Βεβαίως και θα σας πω για το προσκύνημα μου στους δύο αυτους Αγιους μας! Θα ανάψω κι ένα κεράκι για όλους εδω μεσα!


efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Η δαιμονόπληκτη και ο Άγιος Γρηγόριος Καλλίδης

Δημοσίευση από efthumhs »

efthumhs έγραψε:Το 1979, όταν έγινε η ανακομιδή των λειψάνων του Αγιου Γρηγορίου τα οποία ευωδίαζαν και μυρόβλυζαν, τα είχαν τοποθετήσει προσωρινά στο παρεκκλήσι του Αγίου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη, τον Άγιο Ευθύμιο. Εκεί πήγε μια φοιτήτρια της αρχιτεκτονικής σχολής στο πανεπιστημιο της Θεσσαλονικης ονόματι Άννα να προσκυνήσει τον άγιο. Η κοπέλα ήταν δαιμονόπληκτη και το ήξερε και η ίδια και γι' αυτο συχναζε συχνά στον ναό του Αγιου Δημητρίου. Όταν λοιπόν πήγε να προσκυνήσει τον άγιο Γρηγόριο, εμποδίστηκε απο μια αόρατη δύναμη. Προσπαθούσε να προχωρήσει προς τη λάρνακα και δεν μπορούσε.Μάλιστα, το δαιμόνιο που ήταν μέσα της και έβαλε μια φωνή (την άκουσαν όλοι οι παρόντες) που έλεγε: "με καις καλόγερε..". Τελικά, υποχώρησε το δαιμόνιο μπρος στη χάρη του Αγίου Γρηγορίου και μπόρεσε και προσκύνησε η κοπέλα.
Μάλλον παιδιά εχω κάνει λάθος εδω: Πράγματι το 1979 υπήρχε μια κοπέλα ονόματι Άννα φοιτήτρια της Αρχιτεκτονικής σχολής Θεσσαλονίκης που ήταν δαιμονόπληκτη και εμποδιζόταν να προσκυνήσει τα λείψανα του Αγίου αλλά αυτή που είπε "με καις καλόγερε" και επίσης εμποδιζόταν να προσκυνήσει τον Άγιο, πρέπει να ήταν άλλη γυναίκα που ήταν επίσης δαιμονισμένη. Αυτά για την αποκατάσταση της αλήθειας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”