Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από cloaca »

http://www.impantokratoros.gr/343F71A2.el.aspx

ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΠΙΣΤΕΩΣ
Κατά του Οικουμενισμού

Σύναξη Ορθοδόξων Κληρικών και Μοναχών
Απρίλιος 2009

Όσοι με τη Χάρη του Θεού ανατραφήκαμε με ευσεβή δόγματα και ακολουθούμε σε όλα την Μία, Αγία, Καθολική, και Αποστολική Εκκλη­σία πιστεύουμε ότι:

Ή μοναδική οδός σωτηρίας των ανθρώπων1 είναι ή πί­στη στην Αγία Τριάδα, στο έργο και στη διδασκαλία του Κυρίου ημών Ιησού Χρίστου, τα συνεχιζόμενα εις το σώμα Αυτού, την Αγία Εκκλησία. Ο Χριστός είναι το μόνο αλη­θινό φως2 δεν υπάρχουν άλλα φώτα για να μας φωτίσουν, ούτε άλλα ονόματα που μπορούν να μας σώσουν «Ουκ εστίν εν άλλω ούδενί ή σωτηρία. ουδέ γάρ όνομα εστίν έτε­ρον υπό τον ουρανόν το δεδομένον εν ανθρώποις, εν ω δει σωθήναι ημάς»3. Όλα τα άλλα πιστεύματα, όλες οι θρη­σκείες, που αγνοούν και δεν ομολογούν τον Χριστό «εν σαρκί έληλυθότα»4 είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα και έργα του Διαβόλου5, δεν οδηγούν στην αληθινή θεογνω­σία και στην δια του θείου βαπτίσματος αναγέννηση, αλλά πλανούν τους ανθρώπους και τους οδηγούν στην απώλεια. Οι Χριστιανοί πιστεύοντες εις την Άγια Τριάδα, δεν έχου­με τον ίδιο Θεό με καμία άλλη θρησκεία· ούτε με τις λεγό­μενες μονοθεϊστικές θρησκείες, τον Ιουδαϊσμό και τον Μωαμεθανισμό, οι όποιες δεν πιστεύουν στην Αγία Τριάδα... η συνέχεια εδώ



Τα ονόματα των κληρικών, μοναχών, μοναζουσών, και λαϊκών που υπέγραψαν το κείμενο Ομολογίας μπορείτε να τα δείτε στην παρακάτω υποσελίδα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: "Όσοι εκ των κληρικών, μοναχών, μοναζουσών και λαϊκών επιθυμούν να συμμετάσχουν στην μικρή αυτή κατάθεση ορθοδόξου ομολογίας ημπορούν να το δηλώσουν γράφοντας: «Συμφωνώ με την Ομολογία Πίστεως κατά τού Οικουμενισμού καί προσυπογράφω». Νά α­ποστείλουν δέ τήν δήλωση με το όνομα τους και την κληρική, μοναστική ή επαγγελματική τους ιδιότητα στη διεύθυνση Περιοδικό «ΘΕΟΔΡΟΜΙΑ» Τ.Θ. 1602, 541 24 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. fax:2310.276590 και e-mail: palimpce@otenet.gr

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί αυτή η ανακοίνωση αλλά θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας.
Ευχαριστώ
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Όλα τα άλλα πιστεύματα, όλες οι θρη­σκείες, που αγνοούν και δεν ομολογούν τον Χριστό «εν σαρκί έληλυθότα» είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα και έργα του Διαβόλου.

Γενικά συμφωνώ με την ομολογία, αλλά η παραπάνω φράση δεν μου αρέσει. Ολα τα άλλα δόγματα είναι έργα του διαβόλου?
Το βασικό γνώρισμα της Ορθοδοξίας είναι το ότι είναι θρησκεία της αγάπης. Αγάπης προς όλους ανεξαιρέτως. Δεν είναι μισαλλόδοξη.
Σε αντίθεση με την μισαλλοδοξία πολλών άλλων δογμάτων που έχουν κάνει οργανωμένα εγκλήματα εναντίον άλλων θρησκειών. Τα παραδείγματα πολλά. Οι καθολικοί με τις σταυροφορίες και την ιερά εξέταση. Οι εβραίοι και σήμερα ακόμη εγκληματούν. Οι μουσουλμάνοι το ίδιο. Ακόμα και στις μέρες μας σουνίτες και σιΐτες σφάζονται μεταξύ τους. Το ίδιο ινδουιστές και σιχ. Και ένα σωρό άλλα παραδείγματα. Σε αντίθεση με την θρησκεία μας που τις ελάχιστες φορές που υπήρξε κάποια παρεκτροπή, ήταν έργο κάποιων ανθρώπων και μόνο. Ποτέ δεν ήταν κατευθυντήριος γραμμή.
Αυτό είναι το υπέρτατο μεγαλείο της πίστης μας.
Μακρυά από μας ο οικουμενισμός αλλά, κατά την γνώμη μου, μην βάζουμε και στα καζάνια της κόλασης τα 5 από τα 6 δισεκατομμύρια του παγκόσμιου πληθυσμού.
Σε όλα τα υπόλοιπα λεγόμενα της ομολογίας συμφωνώ.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Η μόνη Ομολογία Πίστεως που όλοι μας έχουμε προσυπογράψει είναι αυτή που ακολουθεί παρακάτω. Ναι φίλοι μου το γνωστό "Πιστεύω".

Δεν κατανοώ προς τι το δημοψήφισμα περί της "Ομολογίας Πίστεως κατα του Οικουμενισμού".

Εκτός αν για μια ακόμη φορά ο στόχος της "κίνησης" είναι οι κεφαλές της Ορθοδοξίας που ...δεν κάνουν καλά την δουλειά τους και ...δεν γνωρίζουν πως να κρατούν τις Θερμοπύλες.

Κουράστηκα με τα ίδια και τα ίδια.

Εγώ δεν θα το προσυπογράψω.

Χρ.

ΠΙΣΤΕΥΩ

Πιστεύω εις ένα Θεόν, Πατέρα, Παντοκράτορα, ποιητήν ουρανού και γης, ορατών τε πάντων και αοράτων.

Και εις ένα Κύριον Ιησούν Χριστόν, τον Υιόν του Θεού τον μονογενή, τον εκ του Πατρός γεννηθέντα προ πάντων των αιώνων.

Φως εκ φωτός, Θεόν αληθινόν εκ Θεού αληθινού γεννηθέντα, ου ποιηθέντα, ομοούσιον τω Πατρί, δι' ου τα πάντα εγένετο.

Τον δι' ημάς τους ανθρώπους και δια την ημετέραν σωτηρίαν κατελθόντα εκ των ουρανών, και σαρκωθέντα εκ Πνεύματος Αγίου, και Μαρίας της Παρθένου, και ενανθρωπήσαντα. Σταυρωθέντα τε υπέρ ημών επί Ποντίου Πιλάτου, και παθόντα, και ταφέντα. Και αναστάντα τη τρίτη ημέρα κατά τας Γραφάς. Και ανελθόνται εις τους ουρανούς, και καθεζόμενον εκ δεξιών του Πατρός. Και πάλιν ερχόμενον μετά δόξης κρίναι ζώντας και νεκρούς, Ου της Βασιλείας ουκ έσται τέλος.

Και εις το Πνεύμα το Αγιον, το Κύριον, το Ζωοποιόν, το εκ του Πατρός εκπορευόμενον, το συν Πατρί και Υιώ συμπροσκυνούμενον και συνδοξαζόμενον, το λαλήσαν διά των Προφητών.

Εις Μίαν, Αγία, Καθολικήν, και Αποστολικήν Εκκλησίαν ομολογώ έν Βάπτισμα εις άφεσιν αμαρτιών.

Προσδοκώ Ανάστασιν νεκρών, και ζωήν του μέλλοντος αιώνος.

Αμήν.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από angieholi »

Τοσοι σεβασμιοι και "φωτισμενοι" γεροντες που εχουν υπογραψει αυτην την ομολογια πιστεως, λετε να μην ξερουν τι κανουν?
Μηπως πρεπει να ακολουθησουμε το παραδειγμα τους?
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από panagiotisspy »

eortologio_gr έγραψε:Η μόνη Ομολογία Πίστεως που όλοι μας έχουμε προσυπογράψει είναι αυτή που ακολουθεί παρακάτω. Ναι φίλοι μου το γνωστό "Πιστεύω".

Δεν κατανοώ προς τι το δημοψήφισμα περί της "Ομολογίας Πίστεως κατα του Οικουμενισμού".

Εκτός αν για μια ακόμη φορά ο στόχος της "κίνησης" είναι οι κεφαλές της Ορθοδοξίας που ...δεν κάνουν καλά την δουλειά τους και ...δεν γνωρίζουν πως να κρατούν τις Θερμοπύλες.

Κουράστηκα με τα ίδια και τα ίδια.

Εγώ δεν θα το προσυπογράψω.

Χρ.

ΠΙΣΤΕΥΩ

Πιστεύω εις ένα Θεόν, Πατέρα, Παντοκράτορα, ποιητήν ουρανού και γης, ορατών τε πάντων και αοράτων.

Και εις ένα Κύριον Ιησούν Χριστόν, τον Υιόν του Θεού τον μονογενή, τον εκ του Πατρός γεννηθέντα προ πάντων των αιώνων.

Φως εκ φωτός, Θεόν αληθινόν εκ Θεού αληθινού γεννηθέντα, ου ποιηθέντα, ομοούσιον τω Πατρί, δι' ου τα πάντα εγένετο.

Τον δι' ημάς τους ανθρώπους και δια την ημετέραν σωτηρίαν κατελθόντα εκ των ουρανών, και σαρκωθέντα εκ Πνεύματος Αγίου, και Μαρίας της Παρθένου, και ενανθρωπήσαντα. Σταυρωθέντα τε υπέρ ημών επί Ποντίου Πιλάτου, και παθόντα, και ταφέντα. Και αναστάντα τη τρίτη ημέρα κατά τας Γραφάς. Και ανελθόνται εις τους ουρανούς, και καθεζόμενον εκ δεξιών του Πατρός. Και πάλιν ερχόμενον μετά δόξης κρίναι ζώντας και νεκρούς, Ου της Βασιλείας ουκ έσται τέλος.

Και εις το Πνεύμα το Αγιον, το Κύριον, το Ζωοποιόν, το εκ του Πατρός εκπορευόμενον, το συν Πατρί και Υιώ συμπροσκυνούμενον και συνδοξαζόμενον, το λαλήσαν διά των Προφητών.

Εις Μίαν, Αγία, Καθολικήν, και Αποστολικήν Εκκλησίαν ομολογώ έν Βάπτισμα εις άφεσιν αμαρτιών.

Προσδοκώ Ανάστασιν νεκρών, και ζωήν του μέλλοντος αιώνος.

Αμήν.
Συμφωνώ απολύτως.
Ευχαριστώ eortologio, με λίγα λόγια τα είπες όλα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από cloaca »

Μήπως όμως βρε παιδιά με αυτήν την Ομολογία μπορέσει να ακουστεί η φωνή του λαού που θα λέει ότι δεν θέλουμε τον Οικουμενισμό και δεν θέλουμε να είμαστε στο Παγκόσμιο Συμβούλιο των Εκκλησιών.Τι κοινό έχει ή Ορθοδοξία με τις αιρέσεις?Αρέσουν αυτά τα πράγματα στον Θεό άραγε?Ίσως και να κάνω λάθος αλλά έτσι νιώθω.Νιώθω οργή και αγανάκτηση.Συγχωρέστε με για αυτήν την έκρηξη.Ευχαριστώ.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από aposal »

Είμαι έτοιμος να :

1. προσυπογράψω,
2. βγω στους δρόμους και να διαμαρτυρηθώ,
3. απεργήσω από τη δουλειά μου
4. αγρυπνήσω
5. νηστέψω

εφόσον την πρωτοβουλία όλων των κινήσεων την αναλάβει η Εκκλησία της Ελλάδος.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Ερευνητής
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 5:36 pm

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από Ερευνητής »

Το Πιστεύω μας εκτός από θεόπνευστο είναι και ξεκάθαρο. Συμβαίνει, όμως, πολλές φορές, τα έργα μας να μην συμφωνούν με αυτό που πιστεύουμε. Όταν αυτό γίνεται σε επίπεδο εκκλησιαστικής διοίκησης, τότε τα πράγματα μπερδεύουν και μπορεί να γίνουν επικύνδινα. Δυστυχώς σ' αυτές τις περιπτώσεις κινδυνεύουν ψυχές να πλανηθούν, διότι βλέπουν τους Ιεράρχες, οι οποίοι δίνουν το παράδειγμα, να σφάλλουν. Είναι καλό, λοιπόν, που υπάρχουν ακόμη και σ' αυτές τις μπερδεμένες εποχές, αληθινοί ποιμένες, με ξεκάθαρες θέσεις, σύμφωνες με την διδασκαλία του Χριστού και των Πατέρων τις Εκκλησίας, με το Ευαγγέλιο και την Ιερά Παράδοση. Χαιρόμαστε, που αυτοί οι άνθρωποι, μένουν στέρεοι στην αλήθεια, και την βροντοφωνάζουν. Είναι υποχρέωσή τους να το κάνουν, διότι, ως πνευματικοί πατέρες, έχουν ευθύνη για μας, ενώπιον του Θεού, και θα δώσουν λόγο. Κι εμείς με την σειρά μας έχουμε υποχρέωση να δίνουμε, ομολογία πίστεως, όσες φορές το απαιτούν οι περιστάσεις. Όπως είπε ο Κύριος, όποιος τον ομολογήσει ενώπιον των ανθρώπων, θα τον ομολογήσει και ο ίδιος ενώπιον του Πατρός Του. Ας το δούμε σαν ευκαιρία, εμείς, που η αμαρτωλή ζωή μας δεν μας δίνει παρρησία ενώπιον του Κυρίου, με αυτό το ελάχιστο, την ομολογία της Πίστεώς μας, να ευχαριστήσουμε τον Χριστό. Είναι χαρά, που υπάρχουν άνθρωποι που βροντοφωνάζουν την αλήθεια, και δεν την μπερδεύουν. Και τέλος πάντων να ξέρουν αυτοί που παν να μας μπλέξουν με τους αιρετικούς, ότι το εκκλησίασμα δεν τους ακολουθεί, είναι μόνοι τους, εις μάτην κοπιάζουν και κινδυνεύουν, και μας να σκανδαλίσουν, και περίγελος να γίνουν, και ενώπιον του Κριτή θα βρεθούν υπόλογοι.

Η Ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία, είναι αλήθεια, είναι Πίστη αποκαλυμένη από τον Θεό τον ίδιο, τον Θεό της αλήθειας, πουν δεν ψεύδεται όταν λέει, ότι πάντες οι θεοί των εθνών δαιμόνια. Όλες μα όλες οι άλλες αιρέσεις, θρησκείες, αλλά και στερημένες από την χάρη του Αγίου Πνεύματος εκκλησιαστικές πρακτικές (βλ. παλαιοημερολογιτισμό), είναι κατασκευάσματα ανθρώπων και έργα των δαιμόνων. Τι θα γίνουν όσοι τις ακολουθούν, δεν ξέρω και δεν μπορώ να πω. Αυτά είναι του μόνου Κριτού υπόθεση. Κανενός άλλου. Δεν υπάρχει, όμως κανένας λόγος να διακινδυνεύουμε την σωτηρία μας νοθεύοντας την αλήθεια της Πίστεώς μας με δαιμονικές διδασκαλίες. Μας αρκούν οι αμαρτίες μας.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από aposal »

Ερευνητής έγραψε:Το Πιστεύω μας εκτός από θεόπνευστο είναι και ξεκάθαρο. Συμβαίνει, όμως, πολλές φορές, τα έργα μας να μην συμφωνούν με αυτό που πιστεύουμε. Όταν αυτό γίνεται σε επίπεδο εκκλησιαστικής διοίκησης, τότε τα πράγματα μπερδεύουν και μπορεί να γίνουν επικύνδινα. Δυστυχώς σ' αυτές τις περιπτώσεις κινδυνεύουν ψυχές να πλανηθούν, διότι βλέπουν τους Ιεράρχες, οι οποίοι δίνουν το παράδειγμα, να σφάλλουν.
Αν θεωρείς ότι όλοι οι Ιεράρχες σφάλλουν και άρα πρέπει εμείς από μόνοι μας (με προεξάρχοντες κάποιους "πεφωτισμένους") να κάνουμε αυτά που θέλει ο Θεός, θα με βρείς αντίθετο!
Μπορεί κάποιοι Ιεράρχες να μην κάνουν σωστά τη δουλειά τους, αλλά τις γενικεύσεις του τύπου : "οι Ιεράρχες σφάλλουν" τις θεωρώ μη Χριστιανικές (και μη δημοκρατικές, σε γήινο επίπεδο) και ως εκ τούτου επικίνδυνες.
Και όποιος θεωρεί ότι είναι σπουδαιότερος από τον σφάλλοντα Ιεράρχη, μάλλον σφάλλει περισσότερο!
Κάποιος που είχε παρόμοιες απόψεις πήγε στον Γέροντα Παΐσιο και τους τις εξομολογήθηκε. Ο Γέροντας του απάντησε :

Απόσπασμα από το βιβλίο «Σκεύος εκλογής» του ιερομονάχου Χριστόδουλου Αγιορείτου
Μόλις λοιπόν, άρχισα να παρουσιάζω τις παραπάνω απόψεις στον Γέροντα, αμέσως με διάκοψε λέγοντας ότι πρέπει να κοιτάξω πώς θα σώσω την ψυχή μου. Εγώ όμως με πείσμα αγνόησα τον λόγο του και ξαναέφερα τη συζήτηση εκεί που ήθελα, εκθέτοντας συνοπτικά τα παραπάνω. Δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω κι ο Γέροντας με επιτιμητικό, αλλά ταυτόχρονα γεμάτο αγάπη ύφος, μου λέει :
-Σαν Πολιτικός Μηχανικός είδες ότι είναι ραγισμένος ο τρούλος της εκκλησίας, ο οποίος έχει αγιογραφημένο τον Παντοκράτορα κι εσύ τρέχεις γρήγορα να βάλεις υποστηρίγματα στον Θεό για να μην πέσει; Μάθε ότι εσύ είσαι ένα τίποτα! Ούτε στο ελάχιστο δεν μπορείς να προστατέψεις την Εκκλησία μας. Είσαι ένα μηδενικό! Αν η Εκκλησία κινδυνέψει να είσαι σίγουρος ότι ο ίδιος ο Θεός θα κατέβει για να την σώσει! Δεν έχει ανάγκη από σένα η Εκκλησία, αλλά εσύ είσαι που έχεις ανάγκη από αυτήν, για να σώσεις την ψυχή σου. Η Εκκλησία δεν φτιάχτηκε από ανθρώπους επειδή την έχει ανάγκη ο Θεός, αλλά φτιάχτηκε από τον ίδιο τον Θεό, επειδή την έχουμε ανάγκη εμείς οι άνθρωποι.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

οι ...υπερορθόδοξοι και ο Οικουμενικός Πατριάρχης

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Ως «απαράδεκτα πράγματα» χαρακτήρισε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος την «Ομολογία Πίστεως» επισημαίνοντας ότι σύντομα «οι αδελφοί μας που διαπνεόνται από υπερβάλλοντα ζήλο», θα πάρουν την δέουσα απάντηση από το Οικουμενικό Πατριαρχείο.

Σε ομιλία του, την Κυριακή, μετά την Θεία Λειτουργία στο Ναό του Ιωάννου Προδρόμου στην Ξηροκρήνη του Βοσπόρου, όπου χοροστάτησε , ο Οικουμενικός Πατριάρχης σημείωσε:

«Ευγνωμονούμε τον Θεό των μας πατέρων μας διότι μας αξίωσε να γεννηθούμε μέσα σ’αυτήν την Εκκλησία και να βαπτισθούμε μέσα στην κολυμβήθρα της Ορθοδόξου Εκκλησίας και διατηρούμε αυτή την σώζουσαν πίστιν της Ορθοδόξου Εκκλησίας ακαινοτόμητον και ακατάτμητον. Πολλές φορές, όπως γνωρίζετε, υπάρχουν οι εντός εισαγωγικών «υπερ-Ορθόδοξοι», οι οποίοι κατηγορούν το Πατριαρχείο μας και τας άλλας Ορθοδόξους Εκκλησίας διότι διεξάγουν διαλόγους με τους μη Ορθοδόξους Αδελφούς μας, διότι έχουμε διαφόρους επικοινωνίας και ανταλλαγές επισκέψεων.

Και πως θα γινόταν διαφορετικά στον 21ο αιώνα, να μέναμε απομονωμένοι μέσα στο κέλυφος μας ο καθένας με αυτάρκειαν και αυταρέσκειαν, χωρίς να επικοινωνούμε, χωρίς να διαλεγόμεθα, χωρίς να δίδουμε μαρτυρία της Ορθοδόξου Πίστεως μας;

Τελευταίως αυτοί οι αδελφοί μας, οι οποίοι διαπνέονται από υπερβάλλοντα ζήλον, εκυκλοφόρησαν μιαν «Ομολογίαν Πίστεως» στην Ελλάδα, εις την οποίαν, ούτε λίγο ούτε πολύ, λένε ότι αυτοί που δεν υπογράφουν αυτήν την Ομολογίαν, αυτοί που έχουν διαλόγους και επικοινωνίαν με τους ετεροδόξους, αυτομάτως θέτουν εαυτούς εκτός Εκκλησίας. Τους ευχαριστούμε πολύ διότι μας εξωεκκλησιάζουν. Προσεχώς θα πάρουν την δέουσαν απάντησιν από το Οικουμενικό Πατριαρχείον, διότι αυτά τα πράγματα είναι απαράδεκτα.

Όταν όλη η Ορθόδοξος Εκκλησία και όχι μόνον το Οικουμενικόν Πατριαρχείον, αλλά εν Πανορθοδόξω Συνόδω, αποφασίζει να διεξάγει θεολογικούς διαλόγους και να έχει επικοινωνία με τους ετεροδόξους για να βρούμε που συναντώμεθα και πως μπορούμε να επανέλθουμε εις την ενότητα της πίστεως της πρώτης χιλιετίας, όταν-λέγω-όλοι οι Ορθόδοξοι, οι επίσημες Εκκλησίες, εν Συνόδω αποφασίζουν υπέρ αυτών των διαλόγων, πως μπορεί ένα άτομο ή πλείονα άτομα να διαφοροποιούνται από τας αποφάσεις των Συνόδων των Εκκλησιών των και να επικρίνουν τας Συνόδους και τους Προκαθημένους ότι έχουν αποκλίνει από την Ορθόδοξον πίστιν;».

Στον Ιερο Ναό Ιωάννου Προδρόμου παρέστησαν Ιεράρχες του Θρόνου, ο ηγούμενος της Αγιορείτικης Μονής Βατοπαιδίου, Αρχιμ. Εφραίμ, ο Πρέσβης Αλέξης Αλεξανδρής, ο Πρόξενος της Ελλάδος στην Πολή, Νικόλαος Σαπουντζής, πλήθος πιστών από την Ελλάδα, την Κύπρο και πολλές χώρες, ακόμα και από την μακρυνή Νέα Ζηλανδία.


από το http://www.amen.gr/index.php?mod=news&o ... le&aid=521

Για την αντιγραφή

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”