Άγιο Φως και Προφήτης Ηλίας

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Άγιο Φως και Προφήτης Ηλίας

Δημοσίευση από Harrys1934 »

AΓΙΟ ΦΩΣ ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ

-Αγαπητέ μου Κύριε Μαθιουδάκη,

Χαίρετε εν Κυρίω.

Έλαβα το γράμμα σας με μεγάλη χαρά.

Ευχαριστώ για τα .καλά σας λόγια.Πράγματι το Άγιο Φως στα Ιεροσόλυμα είναι το μέγα θαύμα Αποδεικνύει την αλήθεια και τη μοναδικότητα της Ορθοδοξίας μας.Σας έγραψα την προηγούμενη φορά λίγα από τα μεγάλα θαύματα που γίνονται στα Ιεροσόλυμα. Όμως τα λόγια είναι πολύ φτωχά για να εκφράσουν το μεγαλείο που αισθάνεται κανείς προσκυνώντας τους Αγίους Τόπους. Την μεγάλη ευτηχία,.την Ιερά ευδομονίαν, όπως λέγουν οι Άγιοι Πατέρες που αισθάνεσαι όταν ευρίσκεσαι στον Πανίερον Ναόν της Αναστάσεως η στον φρικτό Γολγοθά, η όταν βλέπεις το Πανάγιο Φως. Δεν υπάρχει σύγκρισης με τίποτε άλλο, δεν υπάρχει άλλη μεγαλύτερη ευτυχία, κατά την ταπεινή μου γνώμη .Όλα τα γεμίζει ο Κύριος μας Ιησούς Χριστός με την θείκή Του παρουσία. Αρκεί να τον λατρεύουμε με καθαρή καρδιά. ‘Τις αναβήσεται εις το Όρος Κυρίου, η Τις στήσετε εν τόπο αγίω αυτού; Αθώος χερσί και καθαρός τη καρδία...όπως λέγει κάποιος ψαλμός του Δαβίδ.Μου γράφεται για την οικογένεια σας και σας ευχαριστώ πολύ Αν θέλετε να μάθετε και για μένα. Είμαι ανύπαντρη άνω των –40-ετών, αφιερωμένη , εις την οδόν του Κυρίου. Κι ο γάμος ευλογημένος είναι, εκτός κι αν έχει κανείς κλίση από το Θεό,διότι μένα αυτό ήταν το θέλημα του Κυρίου και τον ευχαριστώ γι’αυτό.Δεν έχω λόγους να τον ευχαριστήσω. Ήταν μια μεγάλη ευλογία και η κλίσης Του και το γεγονός ότι γνώρισα τα Ιεροσόλυμα πριν –15- χρόνια..Κύριε Μαθιουδάκη, το άρθρο σου για την Αγία Μαρία τη Μαγδαληνή, σωστό είναι, ότι η Αγία Μαρία ήτο Παρθένος, και μάλιστα Ισαπόστολος, και το χέρι της τώρα βρίσκεται Άφθαρτο στο σκευοφυλάκιο του Ναού της Αναστάσεως. Αλλά και η άλλη Μαρία η αδελφή του Λαζάρου, ήτο παρθένος. Κακώς συγχέουν τις δύο αυτές Μαρίες με την πόρνη γυναίκα, την οποία .ως λέγει η παράδοση έλεγαν και εκείνη [ Μαρία,] η οποία ήτο πόρνη, αλλά μετανόησε και άλειψε τα πόδια του Ιησού με το Μύρο στην οικία Σύμονος του Φαρισαίου.Αυτή είναι η αλήθεια του Ευαγγελίου. Ρωτάτε,γιατί το Άγιο Φως βγαίνει το Μ.Σάββατο μεσημέρι..Πολύ σωστά το ερώτημασας..Απάντησις.’.Η Τελετή του Αγίου Φωτός έχει ορισθεί από τους Αγιοταφίτες, Πατέρες να γίνεται κάθε έτος το Μ.Σαββάτου το μεσημέρι,εκ παραδόσεως, και φυσικά ορίσθηκε κατόπιν θείων επιταγών και διότι συμβολίζει το Άγιο Φως, την Άδου Κάθοδον του Κυρίου,που έγινε προς τη Λαμπροφόρο Αναστάσεως Του. Ο Κύριος μας Ιησούς Χριστός όταν εκουσίως έπαθε και Εσταυρώθη εις τον Γολγοθά έγιναν τα εξής σημεία. Την ώρα που είπε ‘.Πάτερ μου εις χείρας Σου παρατίθεμαι το πνεύμα μου’.Και ταύτα ειπών εξέπνευσε ‘και κράξας φωνή μεγάλη αφήκε το πνεύμα Του. [ Λουκ-ΚΓ-46] για να δήξη ότι μετ’εξουσία αφήνει την ψυχή Του.Από-6—ως—9—ώρας σκότος επεκράτησε στη Γη..Την ώρα που ο Κύριος ήτο Σταυρωμένος ο Ήλιος΄ έκρυψε Τας ακτίνας του μη ανεχόμενος να βλέπει τον πλάστην του επί του Σταυρού..Έγιναν και τα εξής φοβερά σημεία..
1] Το καταπέτασμα του Ναού του Σολομώντος εσχίσθη στα δύο.
2] Η Γη εσείσθη με σεισμοί
3] Οι πέτρες εσχίσθηκαν
4] Τα μνημεία ανεώχθησαν και
5] Πολλά σώματα κεκοιμένων Αγίων ηγέρθησαν Ο σεισμός είχε προφητευτεί από τον προφ. Αββακούμ ‘’Έστη και εσαλεύθη η Γη[ Αββ,-Γ-6- Οι πέτρες και τα βράχια εσχίσθηκαν σημαίνουσει ότι έτσι θα διανοιχτούν οι λίθινες καρδιές των εθνών προς υποδοχή του Ευαγγελικού κηρύγματος. Ta πάντα συνέπασχαν δια τον κτίστην. Ο εκατόνταρχος μετέπειτα Μάρτυς Άγιος Λογγίνος και οι μετ’αυτού ιδόντες τα γενόμενα είπον [ Αληθώς θεού Υιός ην ούτος [ Ματθ-ΚΖ-54] Ένας από τους στρατιώτες είνυξε δια της λόγχης την πλευράν Αυτού να ιδεί αν ακόμη ζει και εχύθη αίμα και ύδωρ. Επειδή ο Χριστός εβαπτίσθη 2 βαπτίσματα το δι’ύδατος στον Ιορδάνη ποταμό και το δι’αίματος, επί του Σταυρού. Και θέλοντας ο Κύριος να θεραπεύσει την πλευράν του Αδάμ δηλαδή το παράπτωμα της Εύας, καταδέχθη να κεντηθεί εις την πλευράν. Το Πανάχραντον λοιπόν Σώμα του ήτο στο Γολγοθά, αλλά η ψυχή του Χριστού, ως Θεός, κατέβηκε στον Άδη, και δεν κατέβηκε μόνος του ο Κύριος,αλλά με πλήθος Αγγελικών Δυνάμεων. Άρχων Εξουσιών, Θρόνων και λοιπόν Ουρανίων Ταγμάτων. Και εφώτισε με το Φως του ως Παντοδύναμος Θεός τους εν Άδην και σκιά θανάτου καθημένους. Και είπαν οι Άγγελοι προς τους δαίμονας Άρατε πύλαι οι Άρχοντες υμών και επάρθητε πύλαι αιώνιοι και εισελεύσεται ο Βασιλεύς της Δόξης’’[ ψαλμ-ΚΓ-7] Οι Δυνάμεις είπαν ‘Απόστητε πυλωροί οι παράνομοι.’ Οι εξουσίες συντρίφθητε αι αλύσεις αι άλυται’’Και άλλος. Αισχύνθητε Τύραννοι ανελεήμονες’’. Και έτσι ο Κύριος μας Ιησούς Χριστός με πάσαν εξουσίαν και πλήθος Αγγελικών Δυνάμεων συνέτριψε τας πύλας του Άδου, εξεδίωξε τους δαίμονας και εδίδαξε τους εν Άδη καθημένους. Όσοι πίστεψαν συναναστήθηκαν μαζί Του..Πρώτοι πίστεψαν ο Αδάμ και η ΄΄Εύα. Ekείνο λοιπόν το Άκτιστο Φως της Θεότητος που εξέλαμψε στην εν Άδη καθημένη συμβολίζει το Άγιο Φως που βγαίνει Μ.Σάββατο μεσημέρι, στον Πανάγιο Τάφο Συμβολίζει την πνευματική Ανάσταση των ψυχών, που έγινε προ της Λαμπροφόρου Αναστάσεως που γιορτάζουμε στις-12-η ώρα τη νύχτα, κατά την οποία ο Χριστός Ανέστη μαζί με το Πανάχραντον Σώμα του και εξήλθε εκ του Τάφου, ως Νικητής του θανάτου, χαρίζοντας στο ανθρώπινο γένος την αιώνια ζωή.Τωρα, συγνώμη αν σας κουράζω, αλλά θέλετε να σας γράψω και για τον προφήτη Ηλία. Ήταν μ. Τρίτη του έτους –1995-. Το πρωί είχαμε πάει με το γκρουπ προσκυνηματική εκδρομή στον Ιορδάνη ποταμό, κοντά στην Ιεριχώ. Στον τόπο ακριβώς όπου βαπτίσθηκε ο Κύριος. Εκεί είναι νεκρά ζώνη, και μόνο όταν πάρει άδεια ο πατριάρχης μας πηγαίνει το γκρουπ.Εκείνη τη χρονιά ήταν –400- πούλμαν. Αφού έγινε αγιασμός στο ήδη αγιασμένο ποτάμι, και πήραμε αγίασμα, μπήκαμε στο πούλμαν για την επιστροφή μας στα Ιεροσόλυμα Στο, δρόμο ζήτησαν, κάποιοι προσκυνητές να τους μιλήσω-ήμουν να ξεναγήσω στο πούλμαν-για τον Αντίχριστο. Πράγματι τους μίλησα και στο τέλος τους είπα ότι είμαστε αποφασισμένοι να μείνουμε πιστοί στον Χριστό μέχρι θανάτου και να μην πάρουμε ποτέ της ταυτότητες με τον επάρατο αριθμό του Αντίχριστου το –666’’ και ας πεινάσουμε, και ας διψάσουμε, και ας χάσουμε τις δουλειές μας κι’αν ακόμη χρειαστεί να μαρτυρήσουμε για τον Χριστό..Τότε όλοι συμφώνησαν και χειροκροτούσαν ενθουσιασμένοι να μείνουν πιστοί στον Κύριο.Φθάσαμε στα Ιεροσόλυμα και κατεβήκαμε. Το απόγεμα κατά τη –5-η ώρα είχα πάει να προσκυνήσω στη Γεσθημανή και γύριζα, ήμουν ντυμένη με μακριά μαύρα ρούχα και μαντίλα θυμάμαι, λόγω Μ Εβδομάδα Όπως ερχόμουν μπροστά στο Πραιτόριο είδα ένα Ιερομόναχο πολύ ψηλό—2—μέτρα ύψος, και πολύ Ιεροπρεπή. Κοντοστάθηκε και με κοίταζε. Τότε εγώ σκέφθηκα ότι θα είναι κάποιος Αγιορείτης Ασκητής και πήγα του έβαλα εδαφιαία μετάνοια και του είπα ‘ευλογείτε Πάτερ’’Μου λέει ‘’ο Κύριος’’] και του φίλησα το χέρι. Αισθάνθηκα μια μεγάλη χαρά Δεν μπορώ να την περιγράψω.Μετά πήρα θάρρος και τον ρώτησα’’από που είσθε Πάτερ’’, αλλά μου μίλησε σε ξένη γλώσσα, πιθανόν εβραικά. Εκείνη τη στιγμή δεν σκέφθηκα ότι ήτο ο Προφήτης Ηλίας .Η εμφάνισης του.-Ψηλός, γεροδεμένος με γενειάδα λευκή, μακριά αλλά και σημετρική και μακριά μαλλιά λευκά που έφταναν κάτω από τη μέση του μαζεμένα πίσω ,Πρόσωπο νέο αλλά αυστηρό. Φορούσε σανδάλια καφέ και μακρές κάλτσες Είχε και γιλέκο μοναχικό. Έφυγα και πήγα στο Ναό της Αναστάσεως να προσκυνήσω τον Χριστό. Είναι μία εικόνα ο Μ. Αρχιερεύς’’ στο δεξιό μέρος του Ν.της Αναστάσεως, που εκεί γίνονται πολλά θαύματα καθημερινά. Πήγαινα σ’αυτή την εικόνα και προσευχόμουν. Διότι εκεί ο Κύριος είναι ζωντανός και σε κοιτάζει. Εκεί λοιπόν που πήγα και μλλούσα στο Χριστό βλέπω πάλι μπροστά μου τον Ίδιο Γέροντα . ερχόταν από το παρεκκλήσιο των κλαπών. Αλλά εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα. Στον Βασιλέα των Όλων μιλώ, ,πως να τον αφήσω και να μιλήσω σ’’’εναν Ιερωμένο ;Και ξαφνικά έγινε άφαντος ο γέροντας..Δεν έδωσα σημασία
ούτε είπα τίποτε. Διότι ήμουν απορροφημένη μέρα νύχτα με της Ακολουθίες της Μ. Εβδομάδας. Έτσι έφθασε το Μ. Σάββατο, Είδαμε το Άγιο Φως μας αξίωσε ο Θεός.Εκείνη τη χρονιά το είδαμε ως νεφέλες Φωτός. Κάθε Κερί που κρατούσε ο κάθε προσκυνητής ήτο μέσα σε μια νεφέλη φωτός με τα χρώματα του ουρανίου τόξου. Το βράδυ στον Ναό της Αναστάσεως που περιμέναμε για τη Λαμπροφόρο Ανάσταση έγινε σάλος. Κάποιες Κύπριες έλεγαν στον κόσμο, ότι είδαν τον προφήτη Ηλία. Και όπως τον περιέγραψαν ήτο ο ίδιος ο Γέροντας που είδα και εγώ αν και αναξία μπροστά στο Πραιτόριο. ΄΄Λίγη ώρα πριν βγει το Άγιο Φως πήγε αυτός ο Γέροντας και τους είπε εκεί που ήταν συνγκεντρομένοι στα σκαλιά του Τιμίου Προδρόμου. Γιατί είστε στεναχωρημένοι; Δεν θα δούμε φέτος το Άγιο Φως γιατί μας διώξανε Πάτερ μου από το Ναό του απάντησαν. [ πράγματι τους είχαν διώξει οι αστυνομικοί διότι έκλειναν τους διαδρόμους, ήταν πολύς ο κόσμος] Τους λέγει, μη στεναχωρήστε, εδώ θα έλθει το Άγιο Φως. Και μετά από –7-λεπτά της ώρας πέρασε ένα φως στον αέρα στη Χριστού οδό και πήγε και άναψε τη λαμπάδα του Γέροντα. Τότε όλοι με αλαλαγμούς χαράς πήραν το Άγιο Φως από τον Γέροντα. Κοιτάζουν μετά να ιδούν, Άφαντος ο Γέροντας.Εκεί που στέκονταν περιμένοντας το Άγιο Φως τον είχαν ρωτήσει από που είναι, αλλά δεν τους απάντησε. Άλλαξε κουβέντα. Ήτο ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ..Και μόνον που το σκεφτούμε ότι με αξίωσε και εμένα την ανάξια να τον ιδώ νοιώθω μεγάλη ευγνωμοσύνη. Τον ευχαριστώ πολύ..ο Προφήτης Ηλίας είναι ζωντανός και εμφανίζεται στα Ιεροσόλυμα. Εδικά το Πάσχα κατεβαίνουν οι ¨Άγιοι στα Ιεροσόλυμα, είπε κάποιος Αγιοσσαβίτης Πνευματικός. Μια άλλη ερώτηση, που κάνετε γιατί δεν ήταν οι κανονικοί ψάλτες του Ναού της Αναστάσεως στην ολονυχτία που κάναμε το –1993-και ήμασταν εμείς η παρέα [-7-άτωμα-] σας πληροφορώ ότι το πρόγραμμα δεν έχει συγκεκριμένη ακολουθία για τη νύχτα της αναμονής του Αγίου Φωτός. Έτσι ψάλλουν οι προσκυνηταί. Σου έγραψα πάρα πολλά συγνώμη αν σας κούρασα. Άλλη φορά αν θέλετε θα σας γράψω, για κάποια σημαντικά θαύματα που έγιναν στα Ιεροσόλυμα.
Χαιρετισμούς σε όλους τους αδελφούς και αδελφές της Παράκλησης. Εύχομαι ο Κύριος μας ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ. Να σας χαρίζει υγεία και Πνευματικές ευτυχίες. Να AΓΙΟ ΦΩΣ ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ

Κανωντας μία παράβαση με τον εαυτόν μου έθεσα αυτό το θέμα για πνευματική τροφή στους φίλους του Φόρουμ λόγω των σπουδαίων ημερών και της εορτής του ΠΑΣΧΑ που έρχεται σε λίγο και θα προσθέσω άλλα δύο τρία ακόμη και αυτά λόγω των ημερών πάλι
Με αγάπη Χριστού στους φίλους μου Χάρης
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

Nase kala Harry se efxaristoume.
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ

Δημοσίευση από andreastsa »

Δείτε ξανά αυτό το topic
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”