Ανάγκη Μετανοίας

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Ανάγκη Μετανοίας

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ΑΝΑΓΚΗ ΜΕΤΑΝΟΙΑΣ



Οφείλουν να μετανοήσουν όσοι από τους άρχοντας της Εκκλησίας, πατριάρχαι, αρχιερείς, ιερείς και ηγούμενοι, παραβαίνουν τις εντολές του Θεού, διότι μερικοί από αυτούς αντί να γίνουν φως, κατά την παραγγελία του πρώτου Αρχιερέως και Αρχιποίμενος Χριστού, του αρχηγού και θεμελιωτού της πίστεώς μας, έγιναν αιτία διχονοιών στο χριστεπώνυμο πλήρωμα, και κατ' αυτόν τον τρόπο, αφού αποκατασταθή η ενότητα, να στραφή η προσοχή της Εκκλησίας προς τα τόσον επείγοντα και σοβαρά ζητήματα, στα οποία καλείται να δράση, κατά την δύσκολή αυτή στιγμή, την οποία διέρχεται ο κόσμος και ιδιαίτερα η πατρίδα μας, δηλαδή στην συνδιαλλαγή, την ειρήνη, την ομόνοια και την αγάπη του ελληνικού λαού, τον οποίο λαό οι άρχοντες της πολιτείας έχουν διαιρέσει σε πολλά κόμματα. Επίσης δε και στον αγώνα κατά της βλασφημίας, της απιστίας, κατά των εχθρών της Εκκλησίας ( ουνιτών, ευαγγελιστών, χιλιαστών, πνευματιστών, μασόνων), εναντίον της άσεμνης ενδυμασίας των γυναικών, της ανηθικότητος, της μέθης, της ασελγείας, της φιλαργυρίας, της πλεονεξίας, του ψεύδους, της συκοφαντίας και τόσων άλλων.

Επίσης πρέπει να μετανοήσουν όλοι οι κληρικοί και οι λαϊκοί, άνδρες και γυναίκες, μικροί και μεγάλοι και να παύσουν την υπερηφάνεια, τον φθόνο, την έχθρα, την μνησικακία, την φιλαργυρία, την πλεονεξία, την αρπαγή, την αδικία, το ψεύδος, την συκοφαντία, την κατάκρισι, την καταλαλιά, την μέθη, την κραιπάλη, την ασωτία.

Να παύσουν αι γυναίκες το κάπνισμα, την χαρτοπαιξία, το βάψιμο στα χείλη, το πρόσωπο, τα νύχια, και την πολυτέλεια. Να σταματήσουν μερικοί έγγαμοι την αποφυγή της τεκνογονίας, τις εκτρώσεις και τους φόνους των βρεφών, τα οποία ρίχνουν στους δρόμους, στα σκυλιά, στην θάλασσα ή θάβουν στην γη. Να αποφεύγουν τα περιττά έξοδα, τα οποία να διαθέτουν για όσους πάσχουν, τους ορφανούς, τις χήρες και τους πτωχούς.

Να σταματήσουν οι περισσότεροι από τους ιερείς και μοναχούς την αμέλεια, την ραθυμία και λοιπές παρεκτροπές και στο εξής να ζουν άξια της κλήσεως, της οποίας έχουν κληθή, και σύμφωνα με το θέλημα του Θεού. Να σταματήσουν οι άνδρες τις μεταξύ τους διαιρέσεις, μάχες και φιλονικίες, και το να ονομάζονται εθνικόφρονες, βασιλόφρονες, δημοκρατικοί, λαϊκοί, κουμουνισταί, πνευματισταί, χιλιασταί, μασόνοι, και να λέγωνται στο εξής χριστιανοί αδελφοί και Έλληνες, και να πολιτεύωνται θεάρεστα.

Να μετανοήσουν οι κουμουνισταί, οι μισέλληνες και μισόχριστοι, οι ασπονδότεροι εχθροί και διώκται του Ελληνισμού και Χριστιανισμού, εκείνοι οι οποίοι προξένησαν, στην πατρίδα τους την Ελλάδα, ανυπολόγιστες συμφορές και ζημίες, οι παραδώσαντες με ανήκουστα βάσανα σε θάνατο μυριάδες ανεύθυνους Έλληνες, κληρικούς και λαϊκούς κάθε τάξεως, ηλικίας και καταστάσεως. Να συναισθανθούν το μεγάλο αμάρτημά τους, να μετανοήσουν και να σπεύσουν στους κόλπους της γλυκυτάτης πατρίδος και της αγίας Εκκλησίας. Θα τους δεχθούν, όταν μετανοήσουν, με ανοικτές αγκάλες. Ας μετατρέψουν την μεγάλη θλίψι και συμφορά της γλυκυτάτης πατρίδος μας και της αγίας μας Εκκλησίας και της αμωμήτου Ορθοδόξου πίστεώς μας σε χαρά, γαλήνη και ευτυχία.
http://www.impantokratoros.gr/F3861B84.print.el.aspx
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ανάγκη Μετανοίας

Δημοσίευση από filotas »

Όλοι έχουμε ανάγκη μετανοίας και πρώτα εγώ, που είμαι ο χειρότερος απ' άλλους. Άρα δεν έχω κανένα δικαίωμα να υποδεικνύω στους άλλους ότι πρέπει να μετανοήσουν, αφού ο Χριστός μας είπε: "Ο αναμάρτητος υμών πρώτος βαλέτω λίθον" (Ιωαν. 8, 7) και "3 τι δε βλέπεις το κάρφος το εν τώ οφθαλμώ τού αδελφού σου, την δε εν τώ σώ οφθαλμώ δοκόν ου κατανοείς; 4 ή πώς ερείς τώ αδελφώ σου, Άφες εκβάλω το κάρφος από τού οφθαλμού σου, και ιδού η δοκός εν τώ οφθαλμώ σού; 5 υποκριτά, έκβαλε πρώτον την δοκόν εκ τού οφθαλμού σού, και τότε διαβλέψεις εκβαλείν το κάρφος εκ τού οφθαλμού τού αδελφού σου." (Ματθ. 7, 3-5)
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Ανάγκη Μετανοίας

Δημοσίευση από fotios »

Φαίνεται εσύ filota, είσαι πιο σωστός από τον Γέροντα Φιλόθεο Ζερβάκο και τον διορθώνεις έμμεσα λέγοντας ότι δεν έχεις δικαίωμα να λες στους άλλους να μετανοήσουν διότι λες πως είσαι αμαρτωλός. Εξάλλου δεν ήταν το θέμα αν είσαι ή δεν είσαι αμαρτωλός...
Ας προσέχουμε λίγο ποιος γράφει και μετά να λέμε τις εξυπνάδες μας και να αποκαλύπτουμε το πλούτο της γνώσεώς σας.
Ρώτα αν θέλεις και τον πνευματικό σου, για τον Γέροντα Φιλόθεο, και μετά θα συμφωνείς με όλα όσα λέει, διότι ήταν ένας σύγχρονος Άγιος και Ομολογητής.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί από εμάς μόλις ακούσουν πως οφείλουν να μετανοούν και οι Πατριάρχες...σκανδαλίζονται τόσο πολύ. Αυτό δείχνει το λιγότερο άγνοια της Εκκλησιαστικής Ιστορίας, αφού οι μεγαλύτερες αιρέσεις ξεκίνησαν από Πατριάρχες. Βέβαια και πολύ Άγιοι ήταν Πατριάρχες!
Αυτά στα λέω λίγο πειρακτικά, αλλά πίστεψέ με είναι αληθινά και με αγάπη.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ανάγκη Μετανοίας

Δημοσίευση από aposal »

Άλλος ο ρόλος του κληρικού και άλλος του λαϊκού.
Έχω την άποψη πως ο κληρικός οφείλει να υπενθυμίζει και να πληροφορεί το ποίμνιό του για την αναγκαιότητα της μετανοίας. Αλλά κι εγώ ο ίδιος, όντα λαϊκός και μάλιστα "ένας αμαρτωλός και μισός", σε άτομα που τα πονάω και έχω κάποια οικειότητα, προσπαθώ να πω την άποψή μου και να τα παροτρύνω προς την εξομολόγηση.
Δεν γνωρίζω αν πράττω σωστά, αλλά προτιμώ να λέω αυτό που πιστεύω, παρά να μένω απαθής. Αν βέβαια ήμουν και σωστός Χριστιανός, το παράδειγμά μου και μόνο θα ήταν αρκετό για να τους προβληματίσει υπέρ της ορθότητας των λόγων μου.
Συμπέρασμα : Αν δεν βελτιωθω πρώτα εγώ ως Χριστιανός, δεν μπορώ να βοηθήσω ουσιαστικά κανέναν! Επομένως ο αγώνας για την δική μου μετάνοια και ταπείνωση, δεν θα κάνει καλό μόνον σε μένα, αλλά και σε όσους συναναστρέφομαι!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ανάγκη Μετανοίας

Δημοσίευση από filotas »

Ο Γέροντας είχε το δικαίωμα να νουθετεί, όμως εμείς δεν έχουμε το δικαίωμα να χρησιμοποιούμε το δικό του κείμενο σαν όπλο εναντίον των αδελφών μας, αλλά μόνο για τη δική μας νουθεσία.

Δυστυχώς η παράθεση τέτοιων κειμένων αποσκοπεί στο να κάνουμε έμμεση κριτική προς διάφορες ομάδες αδελφών μας, οι οποίοι κατά την κρίση μας είναι πιο αμαρτωλοί από μας, χρησιμοποιώντας μάλιστα τα λόγια του Γέροντα και "χωρίς την άδειά του", επειδή είμαι βέβαιος ότι αν τον ρωτούσε κάποιος αν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα λόγια του μ' αυτό τον τρόπο, ποτέ δεν θα συναινούσε.

Επομένως Φώτιε, τα παραπάνω λόγια μου δεν απευθύνονταν στο Γέροντα, αλλά στο Δημήτρη.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ανάγκη Μετανοίας

Δημοσίευση από Dimitris39 »

filotas έγραψε:Ο Γέροντας είχε το δικαίωμα να νουθετεί, όμως εμείς δεν έχουμε το δικαίωμα να χρησιμοποιούμε το δικό του κείμενο σαν όπλο εναντίον των αδελφών μας, αλλά μόνο για τη δική μας νουθεσία.

Δυστυχώς η παράθεση τέτοιων κειμένων αποσκοπεί στο να κάνουμε έμμεση κριτική προς διάφορες ομάδες αδελφών μας, οι οποίοι κατά την κρίση μας είναι πιο αμαρτωλοί από μας, χρησιμοποιώντας μάλιστα τα λόγια του Γέροντα και "χωρίς την άδειά του", επειδή είμαι βέβαιος ότι αν τον ρωτούσε κάποιος αν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα λόγια του μ' αυτό τον τρόπο, ποτέ δεν θα συναινούσε.

Επομένως Φώτιε, τα παραπάνω λόγια μου δεν απευθύνονταν στο Γέροντα, αλλά στο Δημήτρη.
Να σε καλα αδελφε μου φιλοτα, δεν σημαινη οτι τους κατακρινο ισα ισα εχω και γειτονες και μιλαμε γι αυτα τα θεματα ,απλος το θεμα το εθεσα μηπως και ισος κανουμε και κανενα καλο
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ανάγκη Μετανοίας

Δημοσίευση από filotas »

Χίλια συγγνώμη Δημήτρη. Απ' ότι φαίνεται παρεξήγησα την πρόθεσή σου.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ανάγκη Μετανοίας

Δημοσίευση από Dimitris39 »

filotas έγραψε:Χίλια συγγνώμη Δημήτρη. Απ' ότι φαίνεται παρεξήγησα την πρόθεσή σου.
Μην μου στεναχωριεσε καθολου ολα καλα, :wink:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Ανάγκη Μετανοίας

Δημοσίευση από theodore »

Dimitris39 με ξύπνησες και σκέφτομαι ότι χρωστάω πολλά με τόσες αμαρτίες που κουβαλάω.Ιδιαίτερα για πράγματα που δεν έχω κάνει ακόμη ενώ μπορώ.Παρασύρομαι ή μου αρέσει, για να είμαι ειλικρινής, το κοσμικό φρόνημα.
Σε ευχαριστώ πώντως.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ανάγκη Μετανοίας

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ανοιξε την καρδιά σου

εις τον πνευματικό σου

και πες τις αμαρτίες σου

που ' κανες στον καιρό σου.


Ταπείνωση να έχετε

εις τον πνευματικό σας

να λέτε τις αμαρτίες σας

και κάθε λογισμό σας.


Μετάνοια - εξομολόγηση

η Θεία Κοινωνία είναι

τα μόνα εφόδια δια την σωτηρία.


Μετανοείται Χριστιανοί

και να εξομολογάστε

για να βρεθείτε καθαροί

εις τον Κριτή όταν πάτε.

Δώσε μου Παναγία μου

χαρά μες τη ζωή μου

και ας κυλούν στα μάτια μου

καυτά τα δακρυά μου.



Βάλε με στον Παράδεισο

και μένα Δεσποινά μου

να βρει η ψυχή μου ανάπαυση

από τα βασανά μου.



Πολλές φορές αμάρτησα

Κυρά μου ενώπιό σου

βοήθα με στην κρίση μου

στον Κύριο και Υιό σου.


Μετανοιωμένοι καθαροί και

εξομολογημένοι που ο Κριτής

να μην σας πει

η κόλαση αναμένει.



Της μετανοίας εντολή είναι

του Ιωάννη όπου εβάπτιζεν

τους πιστούς

εκεί στον Ιορδάνη.



Μετάνοια και προσευχή

δάκρυα και νηστεία

αυτά μας ανεβάζουνε

στην άνω Βασιλεία.

Ενος Αγιορειτου Γεροντα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”