Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Νικόλα, όπως βλέπεις το ίδιο θέμα ανακυκλώνεται διαρκώς και σε τακτά διαστήματα.

Οχι μόνο έχω κουραστεί αλλα έχω αρχίσει και να εκνευρίζομαι με την εμμονή ορισμένων να μου χαλάνε την μέρα λέγοντας τα ίδια και τα ίδια φρενάροντας την σκέψη μου και την διάθεσή μου.

Ξύπνησε ο pan και ήρθε για νουθεσίες...

Αν είναι δυνατόν πιά. Επιτέλους τέλος.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από fotios »

Χαίρετε αδερφοί μου!
Θέλω να πω κάτι:
1)Αυτό που έγινε στο Πατριαρχείο και αλλού δεν είναι "απλή" συμπροσευχή, η οποία από τους Αγίους Πατέρες καταδικάζεται με καθαίρεση. Αλλα κάτι ακόμη πιο βαρύ, συμπροσευχή εν ώρα Θείας Λειτουργίας, με παράδοση των "πρωτείων" της Θείας Λειτουργίας στον πάπα και μάλιστα ανάγνωση μέσα στον Ορθόδοξο Ναό του "Πάτερ Ημών" από τον αιρεσιάρχη πάπα...
2)Η ένωση είναι κάτι που εμποδίζεται καθαρά και μόνο από κάποιους ευσεβείς Ορθόδοξους Χριστιανούς, Κλήρο και Λαό, όπως αυτούς της "Ομολογίας Πίστεως κατά του Οικουμενισμού"..
3)Τα πράγματα όσον αφορά τον Παναγιώτη έχουν περίπου όπως τα είπε ο Νικόλας.
Ομως θέλω να πω,πως είναι πολύ λυπηρές και ανάδερφες ...απόψεις σαν του Χρήστου:
"
Εάν εσύ "κατέχεις την γνώση και την μέθοδο" φτιάξε ένα μπλογκ (σαν όλους τους άλλους κατατρεγμένους και εν πολλοίς "σαλεμένους") και άρχισε απο εκεί να διαλαλείς αυτά που θέλεις.

Αρκετά βουζίζεις το μυαλό μου χωρίς να λες τίποτε (εκτός του ότι, ότι λές το λές και ανορθόγραφα)...
"

Χρήστο εσύ μιλάς για "σαλεμένους" και μετά για κατάκριση...Έχεις ξεφύγει λίγο και πρέπει να ανακαλέσεις και
να ζητήσεις συγνώμη.
Το ίδιο και ο φίλος ο Παναγιώτης, που ξέφυγε από το θέμα και μπλέχτηκε αλλού....
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

fotios έγραψε:1)Αυτό που έγινε στο Πατριαρχείο και αλλού δεν είναι "απλή" συμπροσευχή, η οποία από τους Αγίους Πατέρες καταδικάζεται με καθαίρεση. Αλλα κάτι ακόμη πιο βαρύ, συμπροσευχή εν ώρα Θείας Λειτουργίας, με παράδοση των "πρωτείων" της Θείας Λειτουργίας στον πάπα και μάλιστα ανάγνωση μέσα στον Ορθόδοξο Ναό του "Πάτερ Ημών" από τον αιρεσιάρχη πάπα...
2)Η ένωση είναι κάτι που εμποδίζεται καθαρά και μόνο από κάποιους ευσεβείς Ορθόδοξους Χριστιανούς, Κλήρο και Λαό, όπως αυτούς της "Ομολογίας Πίστεως κατά του Οικουμενισμού"..
Ως «απαράδεκτα πράγματα» χαρακτήρισε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος την «Ομολογία Πίστεως» επισημαίνοντας ότι σύντομα «οι αδελφοί μας που διαπνεόνται από υπερβάλλοντα ζήλο», θα πάρουν την δέουσα απάντηση από το Οικουμενικό Πατριαρχείο.

Σε ομιλία του, την Κυριακή, μετά την Θεία Λειτουργία στο Ναό του Ιωάννου Προδρόμου στην Ξηροκρήνη του Βοσπόρου, όπου χοροστάτησε , ο Οικουμενικός Πατριάρχης σημείωσε:

«Ευγνωμονούμε τον Θεό των μας πατέρων μας διότι μας αξίωσε να γεννηθούμε μέσα σ’αυτήν την Εκκλησία και να βαπτισθούμε μέσα στην κολυμβήθρα της Ορθοδόξου Εκκλησίας και διατηρούμε αυτή την σώζουσαν πίστιν της Ορθοδόξου Εκκλησίας ακαινοτόμητον και ακατάτμητον. Πολλές φορές, όπως γνωρίζετε, υπάρχουν οι εντός εισαγωγικών «υπερ-Ορθόδοξοι», οι οποίοι κατηγορούν το Πατριαρχείο μας και τας άλλας Ορθοδόξους Εκκλησίας διότι διεξάγουν διαλόγους με τους μη Ορθοδόξους Αδελφούς μας, διότι έχουμε διαφόρους επικοινωνίας και ανταλλαγές επισκέψεων.

Και πως θα γινόταν διαφορετικά στον 21ο αιώνα, να μέναμε απομονωμένοι μέσα στο κέλυφος μας ο καθένας με αυτάρκειαν και αυταρέσκειαν, χωρίς να επικοινωνούμε, χωρίς να διαλεγόμεθα, χωρίς να δίδουμε μαρτυρία της Ορθοδόξου Πίστεως μας;

Τελευταίως αυτοί οι αδελφοί μας, οι οποίοι διαπνέονται από υπερβάλλοντα ζήλον, εκυκλοφόρησαν μιαν «Ομολογίαν Πίστεως» στην Ελλάδα, εις την οποίαν, ούτε λίγο ούτε πολύ, λένε ότι αυτοί που δεν υπογράφουν αυτήν την Ομολογίαν, αυτοί που έχουν διαλόγους και επικοινωνίαν με τους ετεροδόξους, αυτομάτως θέτουν εαυτούς εκτός Εκκλησίας. Τους ευχαριστούμε πολύ διότι μας εξωεκκλησιάζουν. Προσεχώς θα πάρουν την δέουσαν απάντησιν από το Οικουμενικό Πατριαρχείον, διότι αυτά τα πράγματα είναι απαράδεκτα.

Όταν όλη η Ορθόδοξος Εκκλησία και όχι μόνον το Οικουμενικόν Πατριαρχείον, αλλά εν Πανορθοδόξω Συνόδω, αποφασίζει να διεξάγει θεολογικούς διαλόγους και να έχει επικοινωνία με τους ετεροδόξους για να βρούμε που συναντώμεθα και πως μπορούμε να επανέλθουμε εις την ενότητα της πίστεως της πρώτης χιλιετίας, όταν-λέγω-όλοι οι Ορθόδοξοι, οι επίσημες Εκκλησίες, εν Συνόδω αποφασίζουν υπέρ αυτών των διαλόγων, πως μπορεί ένα άτομο ή πλείονα άτομα να διαφοροποιούνται από τας αποφάσεις των Συνόδων των Εκκλησιών των και να επικρίνουν τας Συνόδους και τους Προκαθημένους ότι έχουν αποκλίνει από την Ορθόδοξον πίστιν;».

Στον Ιερο Ναό Ιωάννου Προδρόμου παρέστησαν Ιεράρχες του Θρόνου, ο ηγούμενος της Αγιορείτικης Μονής Βατοπαιδίου, Αρχιμ. Εφραίμ, ο Πρέσβης Αλέξης Αλεξανδρής, ο Πρόξενος της Ελλάδος στην Πολή, Νικόλαος Σαπουντζής, πλήθος πιστών από την Ελλάδα, την Κύπρο και πολλές χώρες, ακόμα και από την μακρυνή Νέα Ζηλανδία.


από το http://www.amen.gr/index.php?mod=news&o ... le&aid=521

Για την αντιγραφή

Χρ.
fotios έγραψε:3)Τα πράγματα όσον αφορά τον Παναγιώτη έχουν περίπου όπως τα είπε ο Νικόλας.
Ομως θέλω να πω,πως είναι πολύ λυπηρές και ανάδερφες ...απόψεις σαν του Χρήστου:
"
Εάν εσύ "κατέχεις την γνώση και την μέθοδο" φτιάξε ένα μπλογκ (σαν όλους τους άλλους κατατρεγμένους και εν πολλοίς "σαλεμένους") και άρχισε απο εκεί να διαλαλείς αυτά που θέλεις.

Αρκετά βουζίζεις το μυαλό μου χωρίς να λες τίποτε (εκτός του ότι, ότι λές το λές και ανορθόγραφα)..."

Χρήστο εσύ μιλάς για "σαλεμένους" και μετά για κατάκριση...Έχεις ξεφύγει λίγο και πρέπει να ανακαλέσεις και
να ζητήσεις συγνώμη.
Το ίδιο και ο φίλος ο Παναγιώτης, που ξέφυγε από το θέμα και μπλέχτηκε αλλού....
Η έννοια "σαλεμένος" περιλαμβάνει και τους "Δια Χριστόν Σαλούς"...

Εάν ο pan και όλοι οι άλλοι "σαλεμένοι" έχουν κατι να προτείνουν και κυριότερα να πράξουν, ας το πράξουν και ας αφήσουν τον Θεό να κρίνει. Δεν ζητάω τίποτε παρά ένα πράγμα : "Ας μην βουίζουν στα αυτιά μου".

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από fotios »

Να'ναι ευλογημένο αδερφέ μου.
Πάντως αυτό το θεματάκι με τα αυτάκια σου να το κοιτάξεις, μπορεί να είναι ψυχολογικό και να μη φταίνε οι αδερφοί σου... :wink:
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Andreasmas έγραψε:
plagiaskepsi έγραψε:oso gia tis efthines aftes iparxoun pantou.....
to provlima ine o antonios ke oi efthines ton alon.
kolisame ke psaxnoume me poli perisoteri afstirotita.
:8 :8 :8


Αν και δεν αρεσκομαι και δυσκολευομαι να διαβαζω σε λατινικο αλφαβητο...,τελος παντων...

Ομως τι εννοεις ,ειδικα στα τελευταια σου λογια;
Για ποιον Αντωνιο μιλας;Σε ποιον αναφερεσαι;
o antonios pou milao ime ego prosopika afstira prosopika
:8 :8 :8
to alfavito pou grafo ine elinikotato
sto arxeologiko mousio athinon ektithete ostrako
pou itan se afto to alfavito ke eksorize ....
gnosto polito tou 5 p.x. eonos....
........ :8 :8 :8
min akous mithous oti mia kaki kopela pou
legete repousi.......
omos den thelo na vgo ektos thematos
:8 :8 :8
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

fotios έγραψε:Να'ναι ευλογημένο αδερφέ μου.
Πάντως αυτό το θεματάκι με τα αυτάκια σου να το κοιτάξεις, μπορεί να είναι ψυχολογικό και να μη φταίνε οι αδερφοί σου... :wink:
Επιτέλους άρχισες να μιλάς με την αληθινή φωνή σου...

Τώρα αρχίζουμε να "κοντεύουμε" αδελφέ μου...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από Andreasmas »

Μετα απο μια πολυ μικρη παυση,ετσι για να ξεθολωσει το μυαλο, να μαι και παλι .
Ξαναμπαινοντας ομως ,και με τα λιγα που διαβασα ,εγινα κουδουνι.Τι γινεται εδω;
Λοιπον ,aposal,eortologio,lovethink kai osoi aderfoi kalvw kai ygeivw -ωχ την πατησα κι εγω-
και οσοι λοιπον αδερφοι καλως και υγειως σκεπτεστε και αισθανεστε και βιωνετε την αληθεια που
υπαρχει μεσα στην Ορθοδοξη Εκκλησια μας ,απαντηστε μου σας παρακαλω.
Μηπως τ ρ ελ λ α θ η κ α ;;;;;;
Διαβαζω κειμενα μερικων και δεν καταλαβαινω τη γλωσσα τους.Τι συμβαινει;
Γραμματα γνωριζω-εχω και καποιο σχετικο πτυχιο-ομως διαβαζω ,ξαναδιαβαζω αλλα τιποτα.
Και το ποιο περιεργο ;
Ενω δεν εννοω τη συγχρονη Βαβελ, ομως και αναστατωνομαι και θυμωνω και ...και ...και......
Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε;
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Thanks andreasmas

πράγματι και εγώ χάθηκα για λίγο.

ευχαριστω για την προσγείωση

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από smarti »

Ίσως φάω ξύλο μετά από αυτή τη δημοσίευση...αλλά λέω να το ρισκάρω...για να μου απαντηθεί και μία ερώτηση που έχω. Παρακολουθώ εδώ και μέρες αυτή τη συζήτηση..και η αλήθεια είναι ότι τη διαφορά που υπάρχει μεταξύ των παλαιοημερολογιτών και του νέου ημερολογίου..την έμαθα τελευταία. Θα μου πείτε δεν σε ένοιαζε τόσα χρόνια...η αλήθεια είναι πως όχι ...από τη μέρα που γεννήθηκα μεγάλωσα με το νέο και δεν με ενδιέφερε ποτέ να ρωτήσω.... Στα 36 μου έμαθα...αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει τόσο μεγάλη κόντρα....Ένα είναι αυτό...και το άλλο...και τώρα είναι που θα φάω το ξύλο είναι...οι παλαιοημερολογίτες λένε ότι αυτοί είναι οι γνήσιοι χριστιανοί..και σκέφτομαι...σε ολόκληρο το Άγιος Όρος...αυτοί που πάνε αυστηρά..με το παλαιό...είναι μόνο η μονή Εσφιγμένου..αν δεν κάνω λάθος...Δηλαδή όλοι οι άλλοι , όλοι οι φωτισμένοι γέροντες είναι λάθος..σε όλα αυτά που έχουν γράψει ...και μόνο η μονή Εσφιγμενου είναι οι σωστοί???????. Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω..ακόμα και ο γέροντας Ιωσήφ ο Ησυχαστής που ήταν όπως γράφει και ζηλωτής ακόμα με το παλαιό και δεν δεχόταν με τίποτα να ακούσει στην αρχή για το νέο αλλά μετά από μια οπτασία η πως αλλιώς το λέτε και αυτός δέχτηκε το νέο ημερολόγιο.και αυτός ο άγιος γέροντας λάθος ήταν? Ο γέροντας Παΐσιος..και όλοι οι άλλοι γέροντες που δεχόταν το νέο? Δεύτερο αυτό...και τρίτο...εκεί στο ¨ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ πάνε όλοι..και αυτοί με το παλαιό και αυτοί με το νέο..και όλοι πάνε σε όλες τις μονές και μιλάνε με τους ίδιους γέροντες. Οι μοναχοί , φωτισμένοι γέροντες που μιλάνε μαζί τους...δεν κάνουν διακρίσεις και για όλους έχουν μια ανοιχτή αγκαλιά ...έξω στον κόσμο γιατί δεν είναι έτσι? Γιατί υπάρχει...τόσο μισός μεταξύ παλαιού και νέου? Μην μου θυμώσετε σας παρακαλώ... :? :?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Σε άλλο ποστ υπάρχει μια συμπαθητική ιστοριούλα με το τρελόνερο...

Πολύ φοβούμαι ότι όλοι μας το έχουμε πιεί αλλα δεν το καταλαβαίνουμε.

Δεν με πειράζει που το έχω πιεί. Με πειράζει ότι καμιά φορά το ξεχνάω...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”