Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από Andreasmas »

eortologio_gr έγραψε:Σε άλλο ποστ υπάρχει μια συμπαθητική ιστοριούλα με το τρελόνερο...

Πολύ φοβούμαι ότι όλοι μας το έχουμε πιεί αλλα δεν το καταλαβαίνουμε.

Δεν με πειράζει που το έχω πιεί. Με πειράζει ότι καμιά φορά το ξεχνάω...

Χρ.


Διαφωνω με αυτο που λες.Αλλοι εχουν πιει το τρελο νερο ,οπως φαινεται.
Ισως να μην εκφραστηκε σωστα ο γραφων το κειμενο αυτο.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από smarti »

Και κάτι άλλο που σκέφτηκα εχθές το βράδυ. Αν πραγματικά , είναι αυτοί οι γνήσιοι ορθόδοξοι και εμείς δεν είμαστε οι σωστοί....τότε γιατί υπάρχουν σε κάθε πόλη μόνο μια εκκλησία παλαιοημερολογιτών, και στα 10 μοναστήρια θα βρεις 1 που να είναι παλαιοημερολογίτικο? Δηλαδή και πάλι βάση στατιστικής εμείς που πάμε με το νέο ημερολόγιο ήμαστε λάθος? Τόσος κόσμος που πιστεύει και πηγαίνει στις εκκλησίες....όλοι λάθος είναι ?? Pan μην μου θυμώσεις σε παρακαλώ... :? :? Αλλά αυτά τα πράγματα θα ρωτούσα , αν συναντούσa..κάποιον που πηγαίνει με το παλαιό και τα ρώτησα...μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία... :oops: :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από Teri »

Το θέμα είναι η "Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού", όχι το παλαιό και νέο ημερολόγιο.
Θα παρακαλούσα να μείνουμε εντός θέματος. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από filotas »

Σμαρώ μου, όποιος διεκδικεί για τον εαυτό του τον τίτλο του "Γνήσιου" και απορρίπτει όλους τους άλλους ως μη γνήσιους, συμπεριλαμβάνοντας στους άλλους και την Εκκλησία, σίγουρα έχει τουλάχιστον πρόβλημα υπερηφάνειας.

Τέλος πάντων, όπως λέει και η Teri το θέμα μας είναι άλλο, απλά οι παλαιοημερολογίτες το χρησιμοποιούν ως το μόνο όπλο για να εμποδίσουν τους οπαδούς τους να επανέλθουν στην Εκκλησία.

Έχω πει κι άλλοτε Χρήστο, η διάκριση είναι απαραίτητη σ' όλα τα επίπεδα Ιεραρχίας. Οι διπλωματικοί χειρισμοί πρέπει να είναι προσεκτικοί, ώστε να μη σκανδαλίζουν το πλήρωμα της Εκκλησίας. Δεν μπορεί να είναι όλοι τρελοί ή υπερορθοδοξοι, όσοι ανησυχούν για τους χειρισμούς του Πατριαρχείου. Μπορεί ο Πατριάρχης να δυσανασχετεί, αλλά το ορθό και φρόνιμο είναι να λάβει υπ' όψη του την ανησυχία αυτή.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Μητροπολίτης Κυθήρων κ. Σεραφείμ, Επιστολή -υπογραφή στην "Ομολογία Πίστεως"
Εικόνα
Αιδεσιμολογιώτατε και σεβαστέ μοι Καθηγητά π. Θεόδωρε,
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!

Μετά πολλής πνευματικής χαράς και ψυχικής αγαλλιάσεως έλαβον και διεξήλθον απνευστί το περισπούδαστον και εμπνευσμένον κείμενον της Συνάξεως Ορθοδόξων Κληρικών και Μοναχών «ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΠΙΣΤΕΩΣ κατά του Οικουμενισμού».
Συμφωνώ καθ' απαντά τα σημεία τής Ορθοδόξου ταύτης ομολογίας και εκθύμως «όλη ψυχή καί καρδία» την προσυπογράφω. Θα με ανέπαυε έτι περισσότερον, εάν εις την ΣΥΝΟΨΗ ΤΗΣ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ (σελ. 18, παρ. 3) προσετίθετο και η καταδίκη του Αρειανισμού, ο οποίος δεν επιβιώνει μεν μέχρι σήμερον υπό την αρχικήν του μορφήν, αλλ' αποτελεί τον πυρήνα της διδασκαλίας και το υπόβαθρον των αυτοαποκαλουμένων «μαρτύρων του Ιεχωβά», οίτινες σπείρουν διαρκώς ζιζάνια εις τον αγρόν του Κυρίου μας.
Συγχαίρων ολοψύχως την Σύναξιν Ορθοδοξων Κληρικών και Μοναχών δια την θεοφιλεστάτην αυτήν πρωτοβουλίαν, παρακαλώ θερμώς να μου επιτραπή το κειμενον αυτό να καταχωρισθή εις την ιστοσελίδα της Ιεράς Μητροπόλεως Κυθήρων δια τον καταρτισμόν και την πνευματικήν οικοδομήν του ποιμνίου μου.

Επί δε τούτοις διατελώ,
Μετ' Αναστάσιμων αδελφικών ευχών

Ο Κυθήρων Σεραφείμ
http://www.impantokratoros.gr/C5966E5A.el.aspx
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από petross »

15/9/2009
Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Κοσμάς, Επιστολή –υπογραφή της «Ομολογίας Πίστεως»
πηγή: "Θεοδρομία", Απρίλιος – Ιούνιος 2009, σελ. 206-207
.jpg
ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ
ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ

Εν Ι. Π. Μεσολογγίου τη 18η Ιουνίου 2009

Αγαπητοί πατέρες και αδελφοί, Χαίρετε εν Κυρίω.
Όλη ψυχή τε και καρδία και διάνοια και χείλεσιν, ομολογώ και προσυπογράφω την «Ομολογίαν πίστεως κατά του Οικουμενισμού».
Είναι κείμενον πλήρες πίστεως εις την αθάνατον Ορθοδοξίαν ημών.
Είναι πέλεκυς κατά των αιρέσεων και αιρετικών, μάλιστα δε της παναιρέσεως του αιώνος, του Οικουμενισμού.
Ημείς, οι χάριτι Θεού Επίσκοποι, εδώσαμεν φρικτόν όρκον κατά την ώραν της χειροτονίας ενώπιον του παναγίου θυσιαστηρίου και του ιερού Ευαγγελίου.
Υπεσχέθημεν να μην αμαυρώσωμεν τον θησαυρόν της αμωμήτου πίστεως, τον οποίον παρέδωσαν εις ημάς οι Άγιοι και Θεοφόροι Πατέρες, των οποίων ημείς δεν είμεθα άξιοι να λύσωμεν τον ιμάντα των υποδημάτων αυτών...

Έχομεν, λοιπόν, χρέος να ορθοτομούμεν εις την ομολογίαν της πίστεως, αποδεχόμενοι πάσαν θυσίαν.
Όχι, δεν θα προδώσωμεν τα ιερά και τα όσια της αγίας Ορθοδοξίας ημών, χάριν μιας ψευδοευγενείας και αγαπολογίας των οικουμενιστών.
Θα μείνωμεν με την χάριν του Τριαδικού Θεού ημών «εδραίοι και μή μετακινούμενοι» (Κολασ. α', 23) εις την πίστιν, το φρόνημα και την τακτικήν των αγίων πατέρων, όπως π.χ. του αγίου Γρηγορίου του Παλαμά, του αγίου Μάρκου του Ευγενικού, του αγίου Φωτίου και όλων των αγίων πατέρων της μιάς, αγίας, καθολικής και Αποστολικής ημών Εκκλησίας, της μόνης Εκκλησίας εν τω κόσμω.
Θα μείνωμεν, χάριτι Θεού, Ορθόδοξοι υγιαίνοντες εν τη αληθεία και, αν το επιτρέψη ο Κύριος, και την ζωήν ημών θα δώσωμεν διά την Ορθοδοξίαν.
Περαίνω με τον Θούριον της Ορθοδοξίας του αγίου μονάχου Ιωσήφ Βρυεννίου: «Ουκ απαρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία, ον ψευσόμεθά σε, πατροπαράδοτον σέβας. Εν σοί εγεννήθημεν και εν σοι ζώμεν και εν σοι κοιμηθησόμεθα. Ει δέ και καλέσει καιρός, και μυριάκις υτιέρ σου τεθνηξόμεθα».

Μετά διαπύρων ευχών
Ο Μητροπολίτης
Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμάς

http://thriskeftika.blogspot.com/2009/0 ... st_15.html
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Με το συμπάθειο βρε παιδιά.
Σε τι χρειάζεται άλλη μια ομολογία Πίστεως, από οποιονδήποτε προερχόμενη? Θα γίνουμε περισσότερο πιστοί, περισσότερο Χριστιανοί Ορθόδοξοι, υπογράφοντας κάτι, το οποίο είναι υποσύνολο του Συμβόλου της Πίστεως?

Να φτιάξω κι εγώ μία ομολογία:

ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΑΠΟΤΑΣΣΟΜΑΙ ΟΛΙΚΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΔΕΛΥΓΜΙΑΣ ΤΟΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΝ ΚΑΙ ΠΑΣΑΝ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΑΙΡΕΣΙΝ, ΔΙΑΠΥΡΩΣ ΔΕ ΚΑΙ ΣΤΕΝΤΟΡΕΙΑ ΤΗ ΦΩΝΗ ΔΙΑΚΗΡΥΣΣΩ ΤΗΝ ΑΚΛΟΝΗΤΟΝ ΚΑΙ ΣΤΙΒΑΡΑΝ ΜΟΥ ΠΙΣΤΙΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΗΛΩΣΙΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΓΙΑΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΟΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΝ.

Υπογράψτε αμέσως όλοι σας την παραπάνω ομολογία αδελφοί.
Γιατί δεν την υπογράφετε? Αφού συμφωνείτε με αυτήν. Ποιός θα μπορούσε να μην συμφωνήσει?

Προς Θεού, μην θεωρηθεί ότι εξισώνω το θλιβερό προσωπικό μου ανάστημα, με αυτό των κληρικών, μοναχών και πατέρων της Εκκλησίας που συνέταξαν την σχετική ομολογία, αυτό θα ήταν ύβρις τεράστια και βλασφημεία φοβερή. Απλά το θέτω ως παράδειγμα. Σκεφθείτε ότι θα μπορούσαν να συναθροιστούν και άλλοι κληρικοί και μοναχοί, σε άλλο χώρο και να συντάξουν και αυτοί μια άλλη ομολογία, που και αυτή (για τον ίδιο λόγο), θα έμπαινε στην ίδια διαδικασία. Θα την υπογράφαμε και αυτήν? Και μια τρίτη ενδεχομένως αργότερα?
Αδελφοί μου αισθάνομαι απολύτως πλήρης και ασφαλής, δεχόμενος την ομολογία πίστεως, που ούτε υπογραφές χρειάζεται, ούτε πολυλογίες. Το γνωστό μας "Πιστεύω".

Οσο αφορά το θέμα του παλιού ημερολογίου, που αίφνης εμφανίζεται διαρκώς, ό,τι και να συζητάμε, τσουκ από την πίσω πόρτα μας το ξαναβάζουν για συζήτηση, για να μας βάλουν σε διαπραγματεύσεις με το ζόρι.

Εχω που έχω τα χάλια μου, μέσα στην αμαρτία βουτηγμένος και προσπαθώ να σηκώσω κεφάλι, να κάνω ένα βήμα μπροστά επιτέλους προς την σωστή κατεύθυνση, μπας και περισώσω κάτι τουλάχιστον, μπας και με λυπηθεί ο Θεός και με σώσει.
Εχω και τα κοσμικά μου, τα οικονομικά μου, τα επαγγελματικά μου, τα οικογενειακά μου.
Ε όχι, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ και με ένα θέμα τόσο επουσιώδες, τόσο ανούσιο, τόσο απολύτως τυπικό, που αποτελεί κατά τη γνώμη μου ζήτημα μόνο και μόνο αριθμητικής. Βαριέμαι. Και συγγνώμη για όλο αυτό το ύφος.
Ισως για όλα τα προηγούμενα να κάνω λάθος.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από aposal »

Τώρα τελευταία υπάρχει μεγάληπαραπληροφόρηση και αποπροσανατολισμός των - ανεπαρκώς ενημερωμένων - πιστών. Γι' αυτό και τέτοιες πρωτοβουλίες αποβλέπουν στην ενημέρωση/υπενθύμιση/ενδυνάμωση της πίστης μας. Εξ' άλλου κα΄θε πρωτοβουλία προερχόμενη από θεσμικούς παράγοντες της Εκκλησίας της Ελλάδος είναι καλοδεχούμενη. Αντίθετα κάθε πρωτοβουλία των λαϊκών, σε θέματα πίστεως, μπορεί να οδηγήσει σε πλάνη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από petross »

Μητροπολίτης Πειραιώς κ. Σεραφείμ, Επιστολή – υπογραφή της «Ομολογίας Πίστεως»

ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
Αριθμ. Πρωτ. 626
Εν Πειραιεί τη 18η Μαΐου 2009
Προς την
Συντακτικήν Επιτροπήν
«Συνάξεως Ορθοδόξων Κληρικών και Μοναχών»
Τ.Θ. 1602 - 541 24 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
.jpg
Πανοσιολογιώτατοι και Αιδεσιμολογιώτατοι Αδελφοί,
Πάνυ φιλαδέλφως προάγομαι διά του παρόντος, όπως διαπέμψω Υμίν την αποσταλείσαν μοι υφ' Υμών «Ομολογίαν πίστεως κατά του Οικουμενισμού» δεόντως υπογεγραμμένην υπό της ελαχιστότητός μου, συγχαίρων άμα Υμάς εκ βάθους ψυχής, διά την Υμετέραν εξαίρετον πρωτοβουλίαν, ήτις καλύπτει μέγιστον κενόν της ποιμαινούσης Εκκλησίας.

Εντός της συγχρόνου χοάνης του συγκρητισμού και της απροσδιοριστίας των πραγμάτων. Πληροφορώ δε Υμάς, ότι ήδη δι' ημετέρου Εγκυκλίου Σημειώματος διεπέμφθη το Υμέτερον πολυσήμαντον κείμενον αφυπνίσεως και πνευματικής ετοιμότητος εις τον διακονούντα την Εκκλησίαν Ιερόν Κλήρον της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς, με την προτροπήν όπως αναλάβη έκαστος των ποιμένων της Εκκλησίας τας ενώπιον Θεού και του εμπεπιστευμένου αυτώ ποιμνίου ιεράς ευθύνας αυτού προσυπογράφων την Ομολογίαν πίστεως κατά του δυσωνύμου Οικουμενισμού.
Κατασπαζόμενος Υμάς εν Χριστώ Αναστάντι διατελώ μετά πλείστης τιμής και αδελφικής αγάπης.
Ο Μητροπολίτης
Ο Πειραιώς ΣΕΡΑΦΕΙΜ

http://thriskeftika.blogspot.com/2009/0 ... _5506.html
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από fotios »

Ας ευχαριστήσουμε τον Καλό Τριαδικό Θεό, που στους έσχατους τούτους χρόνους μας δίνει τέτοιους τολμηρούς,πλήρης Πίστεως και ευλογημένους Ιεράρχες, Μητροπολίτες και Ηγουμένους Ιερών Μονών!
Θαρραλέοι μοναχοί, μοναχές, Ιερείς που ομολογούν την αλήθεια για την παναίρεση του Οικουμενισμού,παπισμού,προτεσταντισμού...και καλύπτουν μεγάλα κενά, όπως λένε και οι ίδιοι...
Εμείς χρειάζεται να έχουμε ταπείνωση και γνώση βασικών πραγμάτων, διότι απέχουμε πολύ...
Ακόμη να αφήσουμε τις ταπεινολογίες,που δείχνουν κρυφη υπερηφάνεια και καλυμμένη κατάκριση...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”