Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

eortologio_gr έγραψε:
pan έγραψε:Πως αδελφε μου θα διορθοσης τον εαυτο σου εαν δε μελετας τις γραφες; Εισαι Ορθοδοξος επιδη γενηθηκες στην Ελλαδα; Δεν εχεις γνωμη;
pan πιστεύω ότι είτε είσαι μάρτυρας του ιαχωβά είτε κάνεις πλάκα και εμείς σαν καλοπροαίρετα χαιβάνια τρώμε αυτά που λες.

Κανεις ερωτήματα και παίρνεις θέσεις θαρείς και είσαι ιεροκύρηκας που έχει στόχο να μας νουθετήσει και να μας διδάξει την προσέγγιση στην Ορθοδοξία.

Καθε "νουθεσία" και σκέψη σου η οποία στρέφεται εναντίον αυτών που επισήμως εκφράζουν την Ορθοδοξία, για μένα είναι υβρις και ατιμία.

Εάν εσύ "κατέχεις την γνώση και την μέθοδο" φτιάξε ένα μπλογκ (σαν όλους τους άλλους κατατρεγμένους και εν πολλοίς "σαλεμένους") και άρχισε απο εκεί να διαλαλείς αυτά που θέλεις.

Αρκετά βουζίζεις το μυαλό μου χωρίς να λες τίποτε (εκτός του ότι, ότι λές το λές και ανορθόγραφα)...

Χρ.
Διαβασα προσεκτικα αυτα που γραψατε και σας ευχαριστο που με ειπατε και ''σαλο'' εστω και με τι δικι σας ερμεινια διστυχος.
οσο για τιν ορθογραφια απο το 2005 ειχα πη οτι ειμαι ανορθογραφος και εχω βγαλη μονο το δημοτικο.

αυτο που δεν καταλαβενω ομως ειναι γιατι μου επιτιθεστε και μιλατε με αυτον τον τροπο.
Δεν εχω αποψη εγω; δεν μπορω να την πω; δεν εχουμε ελευθερια απο το Θεο μας;
Αμα θελετε να λεμε ολοι ναι! καλα εκανε ο πατριαρχης, σωστος ο παπας, καλα κανουν οι σατανιστες.
Αλλα αμα ηταν ετσι ο Θεος μας θα μας εκανε ρομποτ να τον δοξολογουμε οπως και ναχη και δεν θα ερχωταν στη γη για να σταυροθη.
Και σας παρακαλω μην τα βαζετε με του πιστους του πατριο γιατι τηρουν κατα γραμμα τις γραφες των πατερον μας.( Εξαλου δεν εγινε καμια οικουμενικη σινοδος που να λεει οτι ημαστε λαθος). Ας ασχολιθουμε με παπικους, προτεσταντες, ψευτομαρτιρες του Ιαχωβα, (που με ειπες και Ιαχοβα, αν ειναι δυνατον) και με τον οικουμενισμο που ειναι το θεμα μας.

Συγνωμη που σας χολοσα και σας εκανα να εκφραστιτε με αυτον τον τροπο.
Αδελφικα Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από filotas »

Παναγιώτη δε χρειάζεται Οικουμενική Σύνοδος, για να επισημάνει το λάθος κάποιου που εγκατέλειψε την Εκκλησία. Όποιος είναι εκτός Εκκλησίας, έχει πάψει να λαμβάνει τη Χάρι του Θεού μέσω των Μυστηρίων. Το αποτέλεσμα στους παλαιοημερολογίτες είναι δυστυχώς ορατό.

Όσο για τη λέξη "πάτριο" ημερολόγιο, είναι δυστυχώς εφεύρεση, επειδή το παλιό ακούγεται άσχημα. Από κει να καταλάβεις την προσπάθεια να δικαιολογηθούν τ' αδικαιολόγητα.

Όπως βλέπεις παραπάνω η ανησυχία για τον Οικουμενισμό δεν είναι προνόμιο των παλαιοημερολογιτών, επομένως δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία για τη μη επιστροφή τους στην Εκκλησία της Ελλάδος.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Αδελφε Παν εχεις ολο το δικαιωμα να λες την αποψη σου και εδω και παντου
αλλα οσον αφορα το Ημερολογιακον θεμα
ψαξε το καλυτερα

http://www.oodegr.com/oode/orthod/paleo ... _gian1.htm

http://egolpio.wordpress.com/2009/06/14 ... rologites/
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

filotas έγραψε:Παναγιώτη δε χρειάζεται Οικουμενική Σύνοδος, για να επισημάνει το λάθος κάποιου που εγκατέλειψε την Εκκλησία. Όποιος είναι εκτός Εκκλησίας, έχει πάψει να λαμβάνει τη Χάρι του Θεού μέσω των Μυστηρίων. Το αποτέλεσμα στους παλαιοημερολογίτες είναι δυστυχώς ορατό.
συγνωμη αδελφοι μου παλη τα ιδια θα λεμε; με το νεο ημερολογιο εγκαταλιψανε την Εκκλησια και φιγαν 13 μερες μπροστα και και και και
Τοτε δεν χρειαζοταν η οικουμενικη σινοδος κατα του Αριου.
''Το αποτέλεσμα στους παλαιοημερολογίτες είναι δυστυχώς ορατό.'' αυτο δεν το καταλαβα, δηλαδη στο Αγιο Ορος; στη Ρωσσια; στα αλλα κρατη με το παλιο ειναι ακυρα και κεινα;
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από aposal »

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να συζητούμε περαιτέρω. Το λάθος των αυτοαποκαλούμενων Γ.Ο.Χ. είναι ότι πιστεύουν πως εμείς του νέου εορτολογίου είμαστε αιρετικοί.
Δυστυχώς πλανώνται πλάνην οικτράν και τους διαψεύδουν οι ίδιοι οι Αγιορείτες : Όλες οι Ιερές Μονές του Αγίου Όρους έχουν (επι)κοινωνία με την Εκκλησία της Ελλάδος, πλην ενός μέρους της Ι. Μονής Εσφιγμένου που εστασίασε και έβγαλε δικό της συμβούλιο.
Το ίδιο συμβαίνει και με όλα τα Ορθόδοξα Πατριαρχεία και τις Αρχιεπισκοπές.
ΤΕΛΟΣ
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από Teri »

Teri έγραψε:Το θέμα είναι η "Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού", όχι το παλαιό και νέο ημερολόγιο.
Θα παρακαλούσα να μείνουμε εντός θέματος. Ευχαριστώ.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Ορθώς η Teri σας εγκαλεί στην τάξη.

Για το παλαιό ημερολόγιο έχουν γραφτεί και εδώ σελίδες επί σελίδων. Έξω απο το χορό, και ο νοών νοείτω, μπορούν να πουν πολλά τραγούδια. Τέλος επ αυτού γιατί θα γίνω επίορκος όσων συστήνω δια της teri.

Στην διαμάχη πατριαρχικών και λοιπών με τους αντιοικουμενιστές υπο των π. Θεόδωρο και τον π. Γεώργιο η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Ορθόδοξος δεν είναι όποιος απαγγέλει το Πιστεύω ή την όποια Ομολογία Πίστεως, αλλά ο τρόπος που το πιστεύει και το εννοεί, η συνάρτηση των πράξεών του και εν τέλει η υγιείς ή όχι κατα Χριστόν ζωή που προβάλει.

Απο την μια οι "Πατριαρχικοί" , ας τους πώ γενικώς έτσι, δεν τολμούν να επιτιμήσουν τους αντιοικουμενιστές που γυμνή τη κεφαλή τους θεωρούν αιρετικούς. Και αυτό δεν είναι απο ανοχή.

Απο την άλλη, οι αντιοικουμενιστές κινούνται συχνά στα όρια του ζηλωτισμού που διαβρώνει και αυτός τον ορθόδοξο τρόπο ζωής. Δεν θεωρώ υγιές επίσης και ας είναι μόνο ένδειξη το να ανοίγεις ένα περιοδικό και να ασχολείται αποκλειστικά με δογματικά θέματα. Ο Χριστός θέλει ορθή ομολογία αλλά η ομολογία αυτή δεν είναι μόνο η δογματική. Το να γίνεσαι σωστότερος άνθρωπος είναι το ίδιο βασικό.

Κινδυνεύοντας να θεωρηθώ χλιαρός κατα την Αποκάλυψη

Με εκτίμηση προς όλους Κωνσταντίνος
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από petross »

Ο Χριστός θέλει ορθή ομολογία αλλά η ομολογία αυτή δεν είναι μόνο η δογματική. Το να γίνεσαι σωστότερος άνθρωπος είναι το ίδιο βασικό.

Ας ακούσουμε και μερικές φωνές ανθρώπων που "θέλουν να γίνουν σωστότεροι"



Αδελφότης Δανιηλαίων Επιστολή - υπογραφή της "Ομολογίας Πίστεως"

ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΟΣ ΔΑΝΙΗΛΑΙΩΝ
630 87 ΚΑΤΟΥΝΑΚΙΑ
ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ

11.6.2009

Προς την Σεβαστήν Σύναξιν Ορθοδόξων Κληρικών και Μοναχών
Εις Θεσσαλονίκην

Σεβαστοί Άγιοι Γέροντες και πατέρες αεί χαίρετε την διττήν χαράν και αγαλλίασιν του Κυρίου.

Με πολλήν χαράν ελάβαμεν το βραχύ πονημάτιόν σας «ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΠΙΣΤΕΩΣ κατά του Οικουμενισμού» και σας ευχαριστούμεν πάρα πολύ.
Επισταμένως διήλθομεν αυτό. Μένομεν εις όλην την γραμμήν σας σύμφωνοι και σας εκφράζομεν τα ενδόμυχα αδελφικά μας συγχαρητήρια.
Άγιοι Πατέρες, είσθε συνεχισταί των Μεγάλων Ομολογητών Θεοφόρων πατέρων, και ο μισθός σας θα είναι πολύς, πάρα πολύς, παρά Κυρίου, διότι αμύνεσθε υπέρ της ορθοδόξου ημών Εκκλησίας, και των πατρικών μας παραδόσεων.
Σας εκφράζομεν τα άπειρα αδελφικά μας συγχαρητήρια διά τον μεγάλον σας πατερικόν αγώνα υπέρ της σημερινής προδοτικής καταστάσεως, του Οικουμενισμου.
Πιστεύομεν ο Κύριος να σας δώση την θεϊκήν Του ισχύν και δύναμιν, διά να ανατρέψητε τα σημερινά πάνδεινα της εποχής μας και προδοτικά τεχνάσματα του Παπισμού.

Μετά της εν Κυρίω Αδελφικής Αγάπης
Ιερομ. Γρηγόριος Δανιηλίδης

Περιοδικό "Θεοδρομία" (Απρίλιος - Ιούνιος 2009)

http://www.impantokratoros.gr/B77BE8EC.el.aspx
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Απο υπερορθόδοξους και εν πολλοίς προδοτικούς της Ορθοδοξίας κύκλους, συνεχίζει η ευθεία αμφισβήτηση των Ιεραρχών της Ορθοδοξίας θαρείς και "δεν ξέρουν τι κάνουν".

Η μόνη ερμηνεία που δίνω στις πράξεις αυτές είναι άκρατη φιλαυτία, εγωθσμός και βαθειά αίσθηση κατάκρισης που δυστυχώς βρίσκει έδαφος και φυτρώνει.

Αν ήμουν παρών σε μια τέτοια εκδήλωση και ρασοφόρος τολμούσε να αμφισβητήσει τους προκαθήμενούς μας θα φώναζα "Αισχος" και θα έφευγα εκείνη την στιγμή.

Για το βαθύ πνεύμα και ψυχή είδικα του Πατριάρχη Βαρθολομαίου δείτε την δημοσίευση στο http://www.amen.gr ---> http://www.amen.gr/index.php?mod=news&o ... le&aid=625 από όπου αντιγράφω τα εξής :

"Τὰ κόμματα εἶναι αὐτὸ ποὺ λέει ἡ λέξις: κομμάτια! Ἡ Ἐκκλησία εἶναι τὸ ὅλον!" τόνισε και απάντησε σε εκείνους που στρέφονται κατά του διαλόγου με τους ετεροδόξους."Γνωρίζομεν πολὺ καλὰ τὸ καθῆκον μας καὶ μέχρι ποῦ πρέπει νὰ κινηθοῦμε χωρὶς νὰ περάσωμε τὴν «κόκκινην γραμμήν»!" είπε με νόημα ο Οικουμενικός Πατριάρχης.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από fotios »

Αγαπητέ Χρήστο,
είπες με πολύ αγάπη και ταπείνωση στα λόγια σου:
"Η μόνη ερμηνεία που δίνω στις πράξεις αυτές είναι άκρατη φιλαυτία, εγωθσμός και βαθειά αίσθηση κατάκρισης που δυστυχώς βρίσκει έδαφος και φυτρώνει."
Επειδή σε όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις μίλησαν Μητροπολίτες,Σεβάσμιοιι Γέροντες, εκλεκτοί μοναχοί...
τα εννοείς στα αλήθεια; Μιλάς με τον πνευματικό σου τώρα τελευταία; Έχεις ήρεμη συνείδηση;

Τι το κακό έχει ένα κείμενο κατά του Οικουμενισμού,παπισμού,προτεσταντισμού;
Μάλλον είναι πολύ αναγκαίο στην εποχή της συγχύσεως, της παγκοσμιοποίησης των πάντων, του μηδενισμού και της εξίσωσης; Το ξέρεις ότι η -Ορθοδοξία- πολλές φορές γελιοποιείται με τους διαλόγους;Το ξέρεις πως καθηγητής Θεολογίας που συμμετείχε πολλά πολλά χρόνια στα ΠΣΕ, δήλωσε πως "τίποτα δεν κάναμε τόσα χρόνια.."

Οι πατέρες που υπέγραψαν αποτελούν την "αφρόκρεμα" ας μου επιτρεπτεί αυτή τη στιγμή της Εκκλησίας μας, λες να μη ξέρουν τα ορθά όρια; Λες όλοι αυτοί να πλανήθηκαν;
Όχι, το ποιοι έπεσαν σε σφάλματα,το αφήνουμε στο Θεό!
Εμείς ας ομολογούμε πάντα , ας διαλαλούμε την Πίστη μας!Και τότε θα αλλάξει και κανένας αιρετικός...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”