Επιθυμία για τον ΘΕΟ

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Επιθυμία για τον ΘΕΟ

Δημοσίευση από filotas »

Κανονικά η επιθυμία για το μοναχισμό προέρχεται από την αντίστοιχη κλίση. Ο Χριστός είπε ότι αυτή η ζωή δεν είναι για όλους, αλλά μόνο για εκείνους που τους έχει δοθεί η αντίστοιχη κλίση (Ματθ. 18,11).

Δυστυχώς πολλές φορές η ύπαρξη ή μη κλίσης παρεξηγείται, ανάλογα με τα γεγονότα της ζωής ενός νέου. Με αποτέλεσμα να καταλήγουν στο Μοναχισμό άνθρωποι, που δεν έχουν την κλίση, και να υποφέρουν σηκώνοντας μεγαλύτερο σταυρό απ' αυτόν που αντέχουν. Αντίθετα εκείνοι, που έχουν την κλίση, μπορούν εξ ίσου καλά να ζήσουν και τον έγγαμο βίο, επειδή, όπως έλεγε ο Γέροντας Παΐσιος, όποιος είναι καλός μοναχός θα μπορούσε να είναι και καλός παντρεμένος. Σε κάθε περίπτωση η άποψη του Πνευματικού είναι καθοριστική για την επιλογή ή όχι της μοναχικής ζωής. Μέχρι τότε όποιος αισθάνεται την κλίση, ας προετοιμάζεται και ας κάνει υπομονή. Μπορεί ο Θεός να έχει άλλο σχέδιο γι αυτόν.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιθυμία για τον ΘΕΟ

Δημοσίευση από aposal »

filotas έγραψε:όπως έλεγε ο Γέροντας Παΐσιος, όποιος είναι καλός μοναχός θα μπορούσε να είναι και καλός παντρεμένος.
Έτσι!
Και το κίνητρο πάντα είναι το ίδιο : Η αγάπη (λατρεία) προς τον Κύριο! Αν δεν υπάρχει αυτό, ούτε καλοί μοναχοί μπορούμε να γίνουμε, αλλά ούτε και καλοί σύζυγοι.
filotas έγραψε:Σε κάθε περίπτωση η άποψη του Πνευματικού είναι καθοριστική για την επιλογή ή όχι της μοναχικής ζωής. Μέχρι τότε όποιος αισθάνεται την κλίση, ας προετοιμάζεται και ας κάνει υπομονή. Μπορεί ο Θεός να έχει άλλο σχέδιο γι αυτόν.
Σωστές κουβέντες.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Επιθυμία για τον ΘΕΟ

Δημοσίευση από giorgospet »

Για να γίνεις μοναχός θα πρέπει να έχεις τη κλίση και τη κλήση, όπως μου ανέφερε ένας φίλος μου θεολόγος.
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Επιθυμία για τον ΘΕΟ

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

LOCKHEART έγραψε:Καλημέρα σας,

ΤΕΛΙΚΑ το αν κάποιος θα γίνει ΜΟΝΑΧΟΣ Η ΑΣΚΗΤΗΣ ειναι ΘΕΙΑ ΕΝΤΟΛΗ ή απλά μια ανθρώπινη επιθυμία υπερμετρή για την αγάπη στον ΘΕΟ;
Αγαπητέ Σπύρο

έχω την άποψη ότι είναι Θεία εντολή και στον Άνθρωπο πλέον εναπόκειται να την εφαρμόσει.

Συμφωνώ με τον Νικόλαο και τον Απόστολο.

Δόξα τω Θεώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Επιθυμία για τον ΘΕΟ

Δημοσίευση από agiooros »

andreastsa έγραψε:Αυτή είναι τηλεόραση της κλειδαρότρυπας!
Ανδρέα εγώ την σούταρα την TV. Έχω βρει την ησυχία μου.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Επιθυμία για τον ΘΕΟ

Δημοσίευση από Dimitris39 »

agiooros έγραψε:
andreastsa έγραψε:Αυτή είναι τηλεόραση της κλειδαρότρυπας!
Ανδρέα εγώ την σούταρα την TV. Έχω βρει την ησυχία μου.
Φιλε Αγιον ορος και καλα εκανες και εγω εδω και λιγο καιρο σουταρα την TV
και οσο για το θεμα Λιονακη να και ενας δημοσιογραφος που εγραψε και κατι σωστο

Γιατί της την πέφτουν που έγινε μόναχη; Ήμαρτον

Έπρεπε να μας ρωτήσει πριν το κάνει αυτό το ...έγκλημα. Η ηθοποιός Ναταλία Λιονάκη ούτε μπήκε στον κόπο να ρωτήσει τα ΜΜΕ και εμάς αν πρέπει να γίνει μοναχή ή όχι...
Την έχουν διαλύσει την κοπέλα και για να καταλάβετε πόσο άσχετοι είναι όσοι τα λένε διαβάστε τι έχουν πει για ένα θέμα που αφορά την ίδια και μόνο:


- "Μόνο με ένα θαύμα θα γυρίσει πίσω"!!!

- "Γιατί αποφάσισε να καταστρέψει την ζωή της;"

- "Δεν είχε ερωτικό σύντροφο"

- "Ήταν πολύ όμορφη για να γίνει μοναχή"

- "Κλείστηκε σε ένα μοναστήρι"

Και λέμε εμείς οι ανόητοι:

Γιατί να δεχθούμε ότι η Λιονάκη κατέστρεψε την ζωή της και να μην πούμε ότι κατάλαβε νωρίς το νόημα της ζωής; Ποιος είπε σε όλους τους άχρηστους πανελίστες ότι το νόημα είναι να βγαίνουν στα κανάλια και να κρίνουν την επιλογή της να μονάσει (ή όχι).
Και τι σημαίνει αν είχε ή όχι ερωτική σύντροφο; Ότι και να είχε δεν αφορά κανέναν και μπορεί να γίνει μοναχή. Δεν υπάρχει κώλυμα.

Μοναχές γίνονται μόνο οι ...άσχημες; Το κοτσάνα ήταν και αυτή;
Το κλείστηκε σε μοναστήρι δεν το έχουμε καταλάβει. Κανείς τους δεν έχει αναρωτηθεί ότι ενδεχομένως αυτή η κοπέλα που πράγματι είναι όμορφη να είδε ότι όλα είναι μάταια και θέλει να προσεγγίσει τον Θεό μέσα από το μοναστήρι; Κατηγόρησε κανέναν μας που δεν το κάνουμε; ΌΧΙ.
Εμείς για της την πέφτουμε ρε παιδιά;

http://troktiko.blogspot.com/2009/09/bl ... _4156.html
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”