Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

pan έγραψε:...Να μην μαθη ο κοσμος την Αληθεια...
- Για ποιά "άγνωστη" Αλήθεια μιλάς

- Ποιός είναι ο κόσμος που δεν την ξέρει και πρέπει να την μάθει ?

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

pan έγραψε:... αλλα αλλες ψυχες που δεν μηλανε απλα παρακολουθουν τη συζητηση και βγαζουν τα συμπεραζματα τους....
Αρα pan έχεις αναλάβει να "συμβουλεύσεις" και να "καθοδηγήσεις" τις "ψυχές" αυτές που κατ' εσέ είναι "άβουλα βλήτα".

Θεωρείς ότι εσύ κατέχεις την γνώση που πρέπει να μεταλαμπαδεύσεις στις "αβουλες ψυχές αυτές" με το εξής πρόγραμμα :

- πρώτα θα τις συμβουλεύσεις για τον Οικουμενισμό
- μετά θα συσχετίσεις με τον Οικουμενισμό το Γρηγοριανό και Ιουλιανό ημερολόγιο
- μετά θα μιλήσεις λαικά για το παλιό και το Νέο και με στόμφο θα ονομάσιες το παλιό "πάτριο" άρα αρχέγονο και γνήσιο
- μετά θα στηρίξεις ότι οι ΓΟΧ είναι Γνήσιοι και όλοι εμείς ιμμιτασιόν
- στο τέλος θα ζητήσεις τις "άβουλες αυτές ψυχές" να προσχωρήσουν στους ΓΟΧ για "να δούν και να βιώσουν την Αλήθεια"

Εχω λαθος ?

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

Μεγαλο λαθος
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από filotas »

Όσο για κατηγορίες, Παναγιώτη, κανένα δεν κατηγόρησα. Την αλήθεια λέω. Οι Παλαιοημερολογίτες είναι σχισματικοί, εκτός Εκκλησίας, χωρίς καμιά πλέον πραγματική αιτία παρά μόνο τον εγωισμό της μη παραδοχής του λάθους τους και τη διατήρηση των "Επισκοπικών" θέσεων που κατέχουν. Η επίκληση του Οικουμενισμού δεν είναι παρά φτηνή δικαιολογία, αφού απ' όλα τα παραπάνω προκύπτει ότι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι εντός Εκκλησίας, που είναι κατά του Οικουμενισμού, αλλά τον παλεύουν μέσα απ' αυτή.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

pan έγραψε:Μεγαλο λαθος
Κόπτεσαι για τον Οικουμενισμό επειδή στο άμεσο πρόγραμμά σου είναι να οδηγήσεις την συζήτηση στους παλιοημερολογίτες ΓΟΧ και στην δήθεν "γνησιότητά τους".

Το καρμπόν μοτίβο σου (μοτίβο σας), παντού διαχέεται με το ίδιο πρόγραμμα και στόχο ως εξής :

- πρώτα ένθερμα συμβουλεύεις για τον Οικουμενισμό και τους κινδύνους

- μετά συσχετίζεις με τον Οικουμενισμό το Γρηγοριανό και Ιουλιανό ημερολόγιο

- μετά μιλάς λαικά για το παλιό και το Νέο και με στόμφο ονομάζεις το παλιό "πάτριο" άρα αρχέγονο και συνεπώς "γνήσιο"

- μετά στηρίζεις ότι οι ΓΟΧ είναι "Γνήσιοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί" και όλοι εμείς οι άλλοι "ιμμιτασιόν"

- στο τέλος ζητάς όλοι να προσχωρήσουν στους ΓΟΧ για "να δούν και να βιώσουν την Αλήθεια" που οι "άλλοι" την αποκρύπτουν

- ποτέ δεν αναφέρεις ότι έχετε δικιά σας εκλησία με δικό σας πατριάρχη και ότι η εκκλησία σας δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την Εκκλησία της Ελλάδος με Αρχιεπίσκοπο αυτής τον κ. Ιερώνυμο.

Εάν κάποιος διαρκώς μιλά και επιμένει για τον Οικουμενισμό, άμεσα τεκμαίρεται ότι ανήκει στην εκκλησία ΓΟΧ και συνεπώς ό,τι κάνει το κάνει εκ του πονηρού και για ίδιον όφελος ή εν πάσει περιπτώσει προς όφελος της δικιάς του σχισματικής εκκλησίας.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από aposal »

Νομίζω ότι τιο θέμα εξαντλήθηκε, όπως σωστά έγραψε και ο Παναγιώτης (panagiotisspy). Ανακυκλωνόμαστε συνέχεια με την αντιπαράθεση ημών και των Γ.Ο.Χ. που καμία σχέση δεν έχει με το θέμα.
Νίκο σε παρακαλώ, κι εγώ, κλείδωσέ το (είναι η πρώτη φορά που ζητάω απ΄οτον Διαχειριστή να κλειδώσει ένα θέμα).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

aposal έγραψε:Νομίζω ότι τιο θέμα εξαντλήθηκε, όπως σωστά έγραψε και ο Παναγιώτης (panagiotisspy). Ανακυκλωνόμαστε συνέχεια με την αντιπαράθεση ημών και των Γ.Ο.Χ. που καμία σχέση δεν έχει με το θέμα.
Νίκο σε παρακαλώ, κι εγώ, κλείδωσέ το (είναι η πρώτη φορά που ζητάω απ΄οτον Διαχειριστή να κλειδώσει ένα θέμα).
Απόστολε,

Η αντιπαράθεση ναι μεν δεν έχει αμιγώς σχέση με το θέμα της ενότητας, αλλα αν διαβάσεις το τελευταίο μου ποστ, θα δείς για ποιό λόγο όλοι τους κόπτονται να το κρατήσουν στην επιφάνεια.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

eortologio_gr έγραψε:
pan έγραψε:Μεγαλο λαθος
Κόπτεσαι για τον Οικουμενισμό επειδή στο άμεσο πρόγραμμά σου είναι να οδηγήσεις την συζήτηση στους παλιοημερολογίτες ΓΟΧ και στην δήθεν "γνησιότητά τους".

Χρ.
Εχεις παρει ολα τα χαρισματα πανο σου, προφιτης δεν ηξερα οτι εισαι, τωρα το εμαθα.

Πότε αδελφε μου εκανα προσιλιτισμο εγω;
Τοσα χρονια ειμαι εδω μεσα μπωρης να αναφερης αν προσπαθησα να προσελιτισω ανθρωπο; ή να βγη καποιος και να πη οτι του εκανα; Μετα τις υβρεις ερχοντε και τα ψεματα σου, λυπαμε για λογαριασμο σου.
Αλλα το μυσο σου προς το προσωπο μου και γενικα οσους ειναι με το πατριο ειναι μεγαλο που αμα ημουν μπροστα σου θα με σκοτονες ή θα με εφτηνες καταμουτρα.

Μονο και μονο να μην σε χολωνο περισοτερω αδελφε σταματαω να γραφω σε αυτο το θεμα, που ο μονος σκοπο σου ειναι να κουκουλοσης το θεμα. Συχαρητηρια τα καταφερες

Σου ευχομαι να εισαι καλα παντα. Χωρης ιχνος ειρωνιας πραγματικα.

Υ.Σ Βρε συ Νικο πως μπορω να κανω ορθογραφια στα κειμενα μου απο εδω που γραφω;
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Φοβερό όραμα τού Γέροντος Ιωσήφ του Σπηλαιώτη
Όταν άλλαξε το ημερολόγιον και η Εκκλησία ακολούθησε το νέον ημερολόγιον, το Άγιον Όρος, ένεκα της παραδόσεως διετήρησε την χρήσιν του παλαιού ημερολογίου, χωρίς όμως να διακόψη καί την επικοινωνίαν και εξάρτησίν του από το Οικουμενικόν Πατριαρχείον Κωνσταντινουπόλεως.


Μερικοί αγιορείτες μοναχοί, αυτοτιτλοφορούμενοι ''ζηλωτές'', εξ αιτίας της αλλαγής του ημερολογίου διέκοψαν την πνευματικήν επικοινωνίαν τους με το Πατριαρχείον και το υπόλοιπο Άγιο Όρος. Δεν συμμετείχον εις τα Λειτουργίας, τας πανηγύρεις, ούτε και επικοινωνούσαν με τους υπόλοιπους πατέρας.


Ο Γέροντας Ιωσήφ ελυπείτο πολύ δι'; αυτήν την κατάστασιν.
Με πολύ πόνον έκρουε την θύραν του θείου ελέους και ο Πανάγαθος Θεός δεν παρέβλεψε την ταπεινήν δέησίν του.


Εις την έντονην αυτήν προσευχήν, διηγείται ο μακάριος Γέροντας Ιωσήφ, με επήρε ο ύπνος.



"Τότε βρέθηκα ξαφνικά μόνος μου, επάνω εις ένα μικρό κομμάτι βράχου του Αγίου Όρους, μέσα εις την θάλασσαν, που ταλαντευόταν από στιγμή σε στιγμή να βυθισθεί καί νά μέ πνίξει...


Τρόμαξα και σκέφτηκα, ότι αφού αυτό αποκόπηκε από το σύνολον και ταλαντεύεται, σε λίγο θα βυθισθή και εγώ θα χαθώ.



Τότε με ένα δυνατόν πήδημα βρέθηκα εις το σταθερόν μέρος του βουνού.



Πράγματι, το μικρόν κομμάτι του βράχου που ευρισκόμουν, το κατέπιε η θάλασσα και εγώ εδόξασα τον Άγιον Θεόν, που με έσωσεν από τον όλεθρον!


Αμέσως συνέδεσα το όνειρον με το θέμα που με απασχολούσε και παρακαλούσα Τον Κύριον, ώστε να μη με αφήσει να πλανηθώ εις την κρίσιν μου''.



Τότε, άκουσα μία Θεία φωνή να μού λέγει:



''Η Εκκλησία ευρίσκεται εις το Οικουμενικόν Πατριαρχείον Κωνσταντινουπόλεως''.


Αυτό συνετέλεσε στήν επιστροφή τού Γέροντος Ιωσήφ μαζί μέ τους άλλους Αγιορείτες Πατέρες, αφήνοντας τούς ακραίους ζηλωτές...


Αλλά καί ό γνωστός Αγιορείτης πνευματικός παπα Εφραίμ ο Κατουνακιώτης διηγείτο, ότι έβλεπε πάντοτε την θείαν Χάριν εις την Θείαν Λειτουργίαν να καθαγιάζει τα Τίμια Δώρα, σε Σώμα και Αίμα του Χριστού.



Όμως, όσον διάστημα ήταν με τους ζηλωτές έβλεπε κάτι σάν κάλυμμα μπροστά του, το οποίον τον εμπόδιζε να βλέπει ευκρινώς την θείαν Χάριν. Το κάλυμμα αυτό έφυγε, όταν ό ίδιος επανήλθεν εις την ζώσαν Εκκλησίαν τού Αγιορείτικου Παλαιού Ημερολογίου, απομακρυνόμενος οριστικά από τούς ζηλωτές....

http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/04 ... aiwth.html
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”