Αναφορά στον ειδικό

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Αναφορά στον ειδικό

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Θέλω να θίξω το γεγονός ότι όταν ένα μέλος διατυπώνει μια άποψή του ή ένα ερώτημά του,δεν είναι σωστό να του λέμε συνέχεια να πάει στον ειδικό γιατί έτσι,αν όλοι τρέχαμε για ο,τιδήποτε στον ειδικό,ο κλάδος των συζητήσεων δε θα υφίστατο σ`αυτήν την ιστοσελίδα.`Ημαστε υποχρεωμένοι να πάμε στον ειδικό βέβαια για κάποιο σοβαρό θέμα.`Ομως εδώ θέτουμε ένα ερώτημα για χριστιανικές φιλοσοφικές αναζητήσεις και προβληματισμό ακόμα και αν θεωρούμε ότι γνωρίζουμε την απάντηση γιατί υπάρχουν πολλές οδοί σωτηρίας όπως διαβάζουμε και στους ψαλμούς.Και όπως λέει και ο Γέροντας Παίσιος "δεν πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο δικό μας λογισμό.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αναφορά στον ειδικό

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Συνταξιδιώτης έγραψε:Θέλω να θίξω το γεγονός ότι όταν ένα μέλος διατυπώνει μια άποψή του ή ένα ερώτημά του,δεν είναι σωστό να του λέμε συνέχεια να πάει στον ειδικό γιατί έτσι,αν όλοι τρέχαμε για ο,τιδήποτε στον ειδικό,ο κλάδος των συζητήσεων δε θα υφίστατο σ`αυτήν την ιστοσελίδα.`Ημαστε υποχρεωμένοι να πάμε στον ειδικό βέβαια για κάποιο σοβαρό θέμα.`Ομως εδώ θέτουμε ένα ερώτημα για χριστιανικές φιλοσοφικές αναζητήσεις και προβληματισμό ακόμα και αν θεωρούμε ότι γνωρίζουμε την απάντηση γιατί υπάρχουν πολλές οδοί σωτηρίας όπως διαβάζουμε και στους ψαλμούς.Και όπως λέει και ο Γέροντας Παίσιος "δεν πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο δικό μας λογισμό.
Γι αυτον τον λογο πρεπει να πηγαινουμε στον ειδικο
δεν πρεπει να εχουμε εμπιστοσυνη στον δικο μας λογισμο
και οταν εινε ενα θεμα σοβαρο δεν παιρνει το βαρος κανενα μελος του Φορουμ να απαντησει
αδελφε μου
καλα να περνας
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Αναφορά στον ειδικό

Δημοσίευση από angieholi »

Εχεις δικιο που λες οτι δεν ειναι σωστο τα μελη να απαντουν "πηγαινε στον ειδικο", δηλαδη σε καποιον πνευματικο.

Διοτι ισως αυτος που ρωταει, τη δεδομενη στιγμη, δεν μπορει να παει να βρει τον πνευματικο του και γι'αυτο θελει τη γνωμη των αλλων και τις αποψεις τους πανω στο θεμα που τον απασχολει.

Επειδη ομως, αν οχι ολα, τουλαχιστον τα περισσοτερα μελη σε αυτο το φορουμ, ξερουν τι παει να πει πνευματικη ζωη, και μεσα σε αυτη περιλαμβανεται και η λεξη "ταπεινωση", προσπαθουν αφου πουν τη γνωμη τους, να δειξουν οτι δεν ειναι απολυτοι ή οτι αυτο που απαντανε μπορει να μην ειναι το σωστο, γι'αυτο και "παραπεμπουν στον ειδικο"

**Γι αυτο και εγω προτεινω ολοι να βαλουμε ως υπογραφη "πηγαινε στον πνευματικο" ωστε να μην χρειαζεται να το επαναλαμβανουμε συνεχως.**

Υ.Σ. μεχρι τους αστερισκους μιλαω σοβαρα, μετα......
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Αναφορά στον ειδικό

Δημοσίευση από avvas »

Συνταξιδιώτης έγραψε:Και όπως λέει και ο Γέροντας Παίσιος
"δεν πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο δικό μας λογισμό.
Ποτέ δεν εμπιστευόμαστε τον λογισμό μας για τίποτε. Ξεκάθαρο.
Δεν εμπιστευόμαστε με κανέναν τρόπο και για κανέναν λόγο τον λογισμό μας
ειδικά αν αυτός ο λογισμός μας πληροφορεί για τις αμαρτίες και τις πλάνες
- φανταστικές ή πραγματικές - των άλλων ανθρώπων. Ποτέ και με τίποτε!
Αυτό λένε πολλοί Άγιοι Πατέρες και όχι μόνο ο γέροντας Παΐσιος.

Το ότι όμως δεν εμπιστευόμαστε τον δικό μας λογισμό με τίποτε και ποτέ
δεν σημαίνει πως εμπιστευόμαστε και τον λογισμό του οποιουδήποτε άλλου.
Εξαγορεύουμε τον λογισμό μας στον πνευματικό μας - τονίζω το «μας» -
και ότι μας πεί ο πνευματικός μας αυτό και κάνουμε. Εκείνος ξέρει.
Συνταξιδιώτης έγραψε:Θέλω να θίξω το γεγονός ότι όταν ένα μέλος διατυπώνει μια άποψή του ή ένα ερώτημά του,
δεν είναι σωστό να του λέμε συνέχεια να πάει στον ειδικό....
Λές ότι δεν είναι σωστό να του λέμε συνέχεια να πάει στον ειδικό;
Ας το εξετάσουμε λοιπόν.. μπορεί να είναι και έτσι.

Περιγράφει ένας εδώ στο φόρουμ τα εξής συμπτώματα:
Πίεση 18 - 12, πονοκέφαλος, τάση για έμετους, λαχάνιασμα, ταχυκαρδίες, άγχος, αδυναμία.
Και μας ρωτάει: τι λέτε να κάνω;
Και ένας του λέει «απ το στομάχι είναι πάρε Ζantac» ο άλλος του λέει απ' το άγχος είναι πάρε 3 Lexotanil των 3mg πρωΐ / μεσημέρι / βράδυ. ο άλλος του λέει απ τον πονοκέφαλο είναι πάρε 2 Lonarid ανά 8ωρο και ο άλλος του λέει απ την πίεση είναι πάρε 2 adalat 10 mg κάθε 8 ώρες και 2 monopril κάθε 12 ώρες ... και άμωμοι εν οδώ αλληλούϊα!

Σαφώς και ΔΕΝ πρέπει να ακούσει κανέναν!
Σαφώς και πρέπει να πάει στον ειδικό!
Σαφώς και πρέπει να πάει στον όσο το δυνατόν καλύτερο ειδικό!

Αν αυτό οφείλει να κάνει για τις σωματικές ασθένειες πολλώ δε μάλλον οφείλει
να κάνει το ίδιο και με περισσότερη προσοχή και υπευθυνότητα για τις ασθένειες τις ψυχής.

Άρα ο ειδικός είναι η μόνη λύση και καλώς όλοι συνιστούμε τον ειδικό. Τον εκάστοτε ειδικό.
Συνταξιδιώτης έγραψε: ....γιατί έτσι,αν όλοι τρέχαμε για ο,τιδήποτε στον ειδικό,ο κλάδος των συζητήσεων δε θα υφίστατο σ`αυτήν την ιστοσελίδα.....`Ομως εδώ θέτουμε ένα ερώτημα για χριστιανικές φιλοσοφικές αναζητήσεις και προβληματισμό ακόμα και αν θεωρούμε ότι γνωρίζουμε την απάντηση γιατί υπάρχουν πολλές οδοί σωτηρίας όπως διαβάζουμε και στους ψαλμούς.
Υπάρχει ένα σοβαρό ζήτημα με το θέμα που θίγεις.
Εδώ είναι μια ιστοσελίδα, ένας χώρος συζητήσεων για διάφορα θέματα κυρίως χριστιανικά.
Και πραγματικά αν για κάθε θέμα που άνοιγε κάποιο μέλος τον στέλναμε στον πνευματικό του τότε ο χώρος συζητήσεων δεν θα χρειάζονταν να υπάρχει και θα αρκούσε μια σύσταση στην αρχική σελίδα που θα έγραφε «για ότι σας απασχολεί απευθυνθείτε στον ειδικό».

Για τον λόγο αυτό η δική μου γνώμη είναι πως πρέπει να υπάρχει ένας σαφής διαχωρισμός
ανάμεσα στο «εκφράζω μια άποψη για ένα οποιοδήποτε θέμα» και στο «δίνω μια οδηγία
επί προσωπικού
» για ένα θέμα που ανοίγει ένα άλλο μέλος του χώρου συζητήσεων.

Το μέν πρώτο είναι και επιθυμητό και απαραίτητο για να έχει νόημα ύπαρξης ο χώρος.
Το δε δεύτερο, το να δίνω δηλαδή οδηγίες επί προσωπικού είναι άκρως επικίνδυνο.
Ειδικά εάν αυτές οι οδηγίες αφορούν πνευματικά ζητήματα που απασχολούν ένα μέλος.

Αν και αυτό δεν αποτελεί σαφώς οδηγία για κανέναν άλλον - το τονίζω - παρά μόνον για μένα, ο πνευματικός μου μου έχει δώσει σαφή εντολή να μην ακούω καμμία επί προσωπικού πνευματική οδηγία και από κανέναν όχι μόνον στο διαδίκτυο αλλά παντού. Επί προσωπικού πνευματικές οδηγίες μόνο απ τον πνευματικό του ο καθένας. Και εννοείται πως κάθε Ορθόδοξος χριστιανός οφείλει να έχει τον πνευματικό του.

Αν λοιπόν είναι απόλυτα σαφές προς όλους και απόλυτα κατανοητό απ' όλους πως «ότι αναγράφεται στο φόρουμ ΔΕΝ αποτελεί εν ουδεμιά περιπτώσει και με κανέναν τρόπο άμεση ή έμμεση επί προσωπικού οδηγία για οποιδήποτε θέμα συζητιείται στον χώρο αλλά αποτελεί απλά και μόνον την γνώμη, την άποψη ή την οπτική που βλέπει αυτό το ζήτημα ένα άλλο μέλος» τότε δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα ο καθένας ελεύθερα να εκφράζει την άποψή του για οποιδήποτε θέμα. Και έτσι θα μπορούμε να συζητάμε τα θέματα ελεύθερα χωρίς τον κίνδυνο να βλάψουμε τον εαυτό μας ή τον οποιονδήποτε άλλον συμμετέχει ή ζητάει την γνώμη μας.

Βέβαια το να γράψει κάποιος μια γνώμη ή κάτι το οτιδήποτε και αυτό να μου λύσει εμένα μια απορία ή να μου φωτίσει μια πλευρά ενός θέματος που δεν είχα κατανοήσει αυτό δεν αποτελεί επί προσωπικού πνευματική οδηγία, είναι απλά ένα απ τα πολλά καλά του διαδικτύου, όπου μπορεί κάποιος να ωφεληθεί ακόμα και πνευματικά απ τον λόγο κάποιου άλλου.

Τελικά η μόνη οδηγία που επιτρέπεται να δίνεται στο φόρουμ είναι..
...«πήγαινε στον ειδικό!»

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: Αναφορά στον ειδικό

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

`Eχετε δίκιο αδέρφια μου.Βάζω μετάνοια σε όλους όσους διάβασαν το κείμενό μου.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Αναφορά στον ειδικό

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Νοιώθω την ανάγκη και εγώ να βάλω μετάνοια...........
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Αναφορά στον ειδικό

Δημοσίευση από avvas »

plagiaskepsi έγραψε:Νοιώθω την ανάγκη και εγώ να βάλω μετάνοια...........
καλή η μετάνοια αλλά κάποτε πρέπει να δράξουμε και τους καρπούς της.
γιατί χωρίς καρπούς μετανοίας .. τι κάναμε σε τούτη τη ζωή; τίποτε.

ευλογείτε.

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Αναφορά στον ειδικό

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

((Αδερφέ)) ευλόγησον
ΕΓΩ αν ξέρω τον ευτον μου ((υποτίθετε πως...))
Ξέρω ότι δεν μπορώ να δράξω καρπούς..Ούτε μπορώ και είμαιικανός γιά κάτι σε τούτη τη ζωή αλλά μόνο γιά το τίποτε.
ΕΓΩ έστώ και κατά φαντασίαν μετενοημένος να είμαι.... το βρίσκω ικανοποιητικά αρκετό.
((Αδερφέ)) μιλάς με έναν που τυνχάνει ούτος ο κρίνων αλλότριον οικέτην.........
Αρα από μενα θα ακούσης οχι το ευλογήτε αλλά το ευλόγησον.
Αφού το ξεκαθάρισα αισθάνομε και εξομολογημένος, αν οχί ακροβός αυτό τοτέ ανακουφισμένος (δεν μπορείς να πάρεις από αυτόν που δεν έχει).
Μεγάλες αλήθειες............ένα εύχεσθε να τολμήσω να πω.
Τι να κανουμε;;;;;;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”