Ορθόδοξη ηθική

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ορθόδοξη ηθική

Δημοσίευση από Andreasmas »

Αν κάνω λοιπόν λάθος ,κάποιος αδελφός ας με διορθώσει .
Θα ήθελα όμως να συμπληρώσω στο πρώτο μέρος της προηγούμενης δημοσίευσής μου , πως από την γυναίκα προήλθε η αμαρτία .Ως εκ τούτου είναι και πιο ευάλωτη και επιρρεπής σ` αυτήν .Βεβαια έχει κι άλλα προτερήματα που ο άνδρας υστερεί....
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ορθόδοξη ηθική

Δημοσίευση από aposal »

Ως ψυχές είναι απόλυτα ίσες.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Ορθόδοξη ηθική

Δημοσίευση από dora gian »

το θεμα ειναι η ορθοδοξη ηθικη ,προσωποποιημενη σε μια δαιμονοποιημενη γυναικα ,γεματη αμαρτια και η προσωποποιηση της αμαρτιας ....αληθεια δεν απαντησε κανεις γιατι χριστιανισμος ειναι τοσο ΓΕΝΝΗΤΟΚΕΝΤΡΙΚΟΣ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ορθόδοξη ηθική

Δημοσίευση από aposal »

Δεν σε καταλαβαίνω.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Ορθόδοξη ηθική

Δημοσίευση από dora gian »

ΛΕΩ γιατι η ηθικη του χριστιανισμου βασιζεται σε γεννητοκεντρικη (σεξουαλικη) ηθικη και οχι ανθρωποκεντρικη ,αφου για τον Χριστο το ποιο σημαντικο ειναι ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΗΘΙΚΟ ΝΟΜΟ.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ορθόδοξη ηθική

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ολοι ανεξαιρέτως οι άνθρωποι, είναι απολύτως ισάξιοι μεταξύ τους και απέναντι στον Θεό.
Ο Θεός δεν έφτιαξε δύο ποιότητες ανθρώπων, αλλά μία, χωρισμένη σε δύο μέρη, σε δύο κομμάτια, με διαφορετικά απλώς τα επιφανειακά τους γνωρίσματα.

Και τον καθένα μας άλλωστε, σε δύο κομμάτια τον έφτιαξε, το δεύτερο μισό μας, άλλοι το βρίσκουμε, άλλοι το ψάχνουμε.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ορθόδοξη ηθική

Δημοσίευση από aposal »

dora gian έγραψε:ΛΕΩ γιατι η ηθικη του χριστιανισμου βασιζεται σε γεννητοκεντρικη (σεξουαλικη) ηθικη και οχι ανθρωποκεντρικη ,αφου για τον Χριστο το ποιο σημαντικο ειναι ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΗΘΙΚΟ ΝΟΜΟ.
Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό που λες. Ο άνδρας και η γυναίκα έχουν διακριτούς ρόλους και ζουν συμπληρωματικά και όχι ανταγωνιστικά.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Ορθόδοξη ηθική

Δημοσίευση από dora gian »

ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι λεει και ο Συμεων ο νεος Θεολογος στα απαντα των πατερων <<Ηθικος Πρωτος>>δεν περιεχει κανενα σεξιστικο ,ρατσιστικο ανδροκρατουμενο υπαινυγμο για την γυναικα. :wink:
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Ορθόδοξη ηθική

Δημοσίευση από dora gian »

επισεις Παυλος Ευδοκιμοφ στο <<γυναικα και η σωτηρια του κοσμου>>
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Ορθόδοξη ηθική

Δημοσίευση από dora gian »

μια αλλη αποψη ετκος αγιων πατερων ειναι ,οτι απο το διαταγμα των μεδιολλανων και μετα εισηλθαν εοσφωρικα κεντρα στο πνευμα ,και αλλιωσαν το πνευμα του χριστου υοθετοντας μια δυιστικη αντιχριστιανικη αντιληψη στον χριστιανικο τροπο ζωης.ειδικα η ταυτηση της γυναικας με το κακο,και το αναθεμα που τη συνοδευει
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”