Τηλεόραση και Άγιο Όρος

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Τηλεόραση και Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Andreasmas »

grigoria-ka έγραψε::105 ειναι οντος συγκλονιστικο :105 ,ποσο περισσοτερο εσυ που το εζησες απο κοντα! :105
Καλή μας grigoria,
Όλη η ζωή μας είναι ένα θαύμα.Η κάθε μας αίσθηση καταμαρτυρεί πληθώρα θαυμάτων. :25 :25
(...μακάριοι οι μη ιδόντες και πιστεύσαντες...)
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Τηλεόραση και Άγιο Όρος

Δημοσίευση από grigoria-ka »

Andreasmas έγραψε:
grigoria-ka έγραψε::105 ειναι οντος συγκλονιστικο :105 ,ποσο περισσοτερο εσυ που το εζησες απο κοντα! :105
Καλή μας grigoria,
Όλη η ζωή μας είναι ένα θαύμα.Η κάθε μας αίσθηση καταμαρτυρεί πληθώρα θαυμάτων. :25 :25
(...μακάριοι οι μη ιδόντες και πιστεύσαντες...)
αντρεα συμφωνω οτι ολη μας η ζωη ειναι ενα θαυμα ,η ζωη ειναι ενα θαυμα :105
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Re: Τηλεόραση και Άγιο Όρος

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Καλα, μη φτανουμε στο σημειο να βλεπουμε σημεια και θαυματα παντου! Ο τυπος απλα πιανοντας την κουβεντα ξεχαστηκε, ποσες φορες δεν συμβαινει; Και μετα βιαστικος με τοσο βαρος συνεβη ενα ατυχημα. Ποσες φορες οταν βιαζομαστε δεν σκονταφτουμε;
Μην αναγαγουμε και απλες συμπτωσεις σε θαυματα.
Εξαλλου, αν η Παναγια κανει θαυματα για να μην υπαρχει τηλεοραση στο αγιο ορος, γιατι δεν εκανε και κανα θαυμα να μην γινουν τα σκανδαλα της μονης Βατοπαιδιου;
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τηλεόραση και Άγιο Όρος

Δημοσίευση από aposal »

Τα θαύματα γίνονται για να ωφεληθούν κάποιοι πνευματικά. Στην περίπτωση των σκανδάλων μεγαλύτερη πιθανότητα για ωφέλεια υπάρχει από την ανάδειξή του, παρά από το κουκούλωμά του, η την "παρεμβατική" παρεμπόδισή του. Στην πρώτη περίπτωση ο αμαρτάνων λόγω της δημοσιότητος ταρακουνιέται και υπάρχει η δυνατότητα να συναισθανθεί το ατόπημά του, να ταπεινωθεί και να σωθεί. Στην β΄περίπτωση δεν θα το πάρει καν είδηση, ή - ακόμη χειρότερα - θα το αποδεχθεί, ως κάτι φυσικό.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Re: Τηλεόραση και Άγιο Όρος

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Aposal εχεις δικιο. Οντως, καλυτερα που ηρθαν στην επιφανεια ολα αυτα τα σκανδαλα και μαθευτηκαν ευρέως. Για να ταρακουνηθουν λιγο οι επιορκοι μοναχοι.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Re: Τηλεόραση και Άγιο Όρος

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Και για να συνετιζονται και οι υπολοιποι. Διοτι αν μια ζωη κουκουλωνωνταν τα σκανδαλα, θα δημιουργειται η εντυπωση οτι μπορει κανεις να αμαρτανει ελευθερα.
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Τηλεόραση και Άγιο Όρος

Δημοσίευση από grigoria-ka »

η Παναγια ξερει παντα ποτε πρεπει να παρεμβει,δεν ειμαστε εμεις αυτοι που θα πουμε γιατι δεν εκανε εκεινο,γιατι δεν εκανε το αλλο...αν το εκανε...ποιος ξερει τι θα γινοταν αργοτερα ,το "μετα"το εχει σκεφθει καποις μας?σε ολα τα θεματα ξερει ποτε θα παρεμβει... :105
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Ermite
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Βόλος-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αίγιο

Re: Τηλεόραση και Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Ermite »

Τηλεόραση σημαίνει εξωστρέφεια και ματαιότητα (καλά το χυδαιότητα δεν το συζητάμε).
Μοναχισμός σημαίνει εσωστρέφεια, ταπεινότητα, κατάνυξη, αποζήτηση του Επουρανίου.
Τα διαμετρικώς αντίθετα, δηλαδή!


Άλλωστε, οι μοναχοί "δεν προλαβαίνουν".
Ήταν μιά παρέα κοσμικών στην αυλή Μονής του Αγ.Όρους και κουτσομπόλευαν και αργολογούσαν. Κάποιος κρατούσε και μιά εφημερίδα.
Πέρασε από κοντά τους βιαστικά γνωστός τους μοναχός και τον καλέσανε να μπει στη συζήτηση, να πιαστεί κι αυτός στην κουβέντα τους, να δει το συγκλονιστικό ρεπορτάζ της εφημερίδας, να πει τη γνώμη του.

-Αχ, μη με κρατάτε! (απάντησε εκείνος, ολοφάνερα αγχωμένος). Δεν προλαβαίνω! Τρέχω γιά ένα διακόνημα, να τελειώσω γρήγορα, διότι έχω αφήσει μισοτελειωμένο το Συναξάρι της ημέρας στο κελί μου. Θέλω να κάνω και 3 κοσμποσχοίνια, που με παρακαλέσανε γιά παιδάκια με καρκίνο. Έχω αρχίσει να διαβάζω και τα Ασκητικά του Αβά Ισαάκ. Σκεφτείτε, ακόμη δεν τα διάβασα. Μεγάλη έλλειψη, μεγάλη ντροπή γιά ένα μοναχό. Μετά έχουμε Ακολουθία. Αφείστε τα, αδελφοί μου, δεν προλαβαίνω, δεν προλαβαίνω, είναι τόσο γεμάτες οι μέρα μας εδώ μέσα..
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Τηλεόραση και Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Andreasmas »

Ermite έγραψε: .......-Αχ, μη με κρατάτε! (απάντησε εκείνος, ολοφάνερα αγχωμένος). Δεν προλαβαίνω! Τρέχω γιά ένα διακόνημα, να τελειώσω γρήγορα, διότι έχω αφήσει μισοτελειωμένο το Συναξάρι της ημέρας στο κελί μου. Θέλω να κάνω και 3 κοσμποσχοίνια, που με παρακαλέσανε γιά παιδάκια με καρκίνο. Έχω αρχίσει να διαβάζω και τα Ασκητικά του Αβά Ισαάκ. Σκεφτείτε, ακόμη δεν τα διάβασα. Μεγάλη έλλειψη, μεγάλη ντροπή γιά ένα μοναχό. Μετά έχουμε Ακολουθία. Αφείστε τα, αδελφοί μου, δεν προλαβαίνω, δεν προλαβαίνω, είναι τόσο γεμάτες οι μέρα μας εδώ μέσα..

Πρέπει η ψυχή να οδηγείται στην άσκηση των αγαθών έργων ευθύς εξ` αρχής,ενώ ακόμα είναι εύπλαστη,απαλή και μαλακή όπως το κερί.
Μέγας Βασίλειος.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Τηλεόραση και Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

vasilis_m21 έγραψε:Καλα, μη φτανουμε στο σημειο να βλεπουμε σημεια και θαυματα παντου! Ο τυπος απλα πιανοντας την κουβεντα ξεχαστηκε, ποσες φορες δεν συμβαινει; Και μετα βιαστικος με τοσο βαρος συνεβη ενα ατυχημα. Ποσες φορες οταν βιαζομαστε δεν σκονταφτουμε;
Μην αναγαγουμε και απλες συμπτωσεις σε θαυματα.
Εξαλλου, αν η Παναγια κανει θαυματα για να μην υπαρχει τηλεοραση στο αγιο ορος, γιατι δεν εκανε και κανα θαυμα να μην γινουν τα σκανδαλα της μονης Βατοπαιδιου;
Πολύ τα απλοποιείς τα πράγματα , πλην όμως δεν θα μπω σε αυτή την διαδικασία.

Φαντάζομαι ότι δεν έχεις ενημερωθεί γιά την Μονή Βατοπαιδίου .
Που τα είδες τα σκάνδαλα ?????
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”