ειναι θαυμα?

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

ειναι θαυμα?

Δημοσίευση από grigoria-ka »

παιδια θα σας πω τι μου συνεβει κ πιστευω οτι ειναι θαυμα.εχω ενα προβλημα με τη μεση μου,κ ποναω παρα πολυ εδω κ μηνες.πηγα σε ενα γιατρο δεν ειδα αποτελεσμα ,εκλεγα απο τον πονο ειδηκα τις νυχτες δε κοιμομουν,ενω ηθελα να κοιμηθω αλλα απο τον πονο δεν μπορουσα κ ετσι σηκωνομουν απο τις 3 η στις 5 πολες φορες τα μεσανυχτα.εχθες το βραδυ ηταν το χειροτερο μου,ξυπνησα απο τον πονο στις 3 τα μεσανυχτα,δε μπορουσα να περπατησω,σερνομουν κ εκανα 5 λεπτα να παω στην κουζινα που ειναι διπλα στο καθιστικο 1 δευτερολεπτο υποθεση,τελος παντον με δυσκολια βγηκα στο μπαλκονι,κ καθομουν κ εκλεγα σκεφτομουν τι θα γινω,εχω κ δυο μικρα παιδια που εχουν την αναγκη,εκλεγα κ ελεγα Παναγια μου βοηθησεμε σε παρακαλω,μετα σκεφτομουν κ ελεγα εμενα την αμαρτωλη πως μπορω κ ζηταω απο την παναγια να με βοηθηση.αλλα δε μπορουσα της ζητουσα κ ελεγα διξε μου Παναγιτσα μου ενα σημαδι τι θελεις απο μενα κ θα το κανω.με τις σκεψεις αυτες ξημερωσε.πηγα στο γιατρο σημερα ξανα να ναι καλα ο ανθρωπος ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ με εδωσε φαρμακα κ με βοηθησαν λιγο κ με ειπε θα σε κανω καλα,οταν εφευγα μη τα πολυλογο,τον λεω ευχαριστω πολυ,τι να κανω για εσας?κ μου λεει ενα κερακι θελω.κατευθειςν μου ηρθε στο μυαλο οι σκεψεις που ειχα να μου δωσει η παναγια ενα σημαδι,ενα κερακι ηθελε,αχ!δοξα το Θεο κ παλι κ ολη την ωρα αυτο λεω κ να ναι καλα αυτος ο γιατρος ,ο Θεος να τον εχει παντα καλα αυτον κ την οικογενεια του,ηθελα να το μοιραστω μαζι σας.:105 :105 :105 :105
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Άβαταρ μέλους
Savas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Αύγ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Stafford

Re: ειναι θαυμα?

Δημοσίευση από Savas »

θαυμα ειναι η κανονικη πορεια των πραγματων οπως την θελει ο θεος. αυτο που λεμε θαυμα ,για τον θεο ειναι το φυσικο! (Γερόντισα Γαβριηλία) , πολύ απλά το ήθελε ο Θεός!
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: ειναι θαυμα?

Δημοσίευση από theodore »

Αγαπητή φίλη gregoria εύχομαι να είσαι πάντα καλά.Εγώ τώρα τελευταία είμαι πολύ καλά και ανησυχώ μήπως με ξέχασε πάλι ο Κύριος...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ειναι θαυμα?

Δημοσίευση από aposal »

Ο πραγματικός Χριστιανός βλέπει παντού γύρω του την παρουσία του Θεού, επομένως βλέπει παντού θαύματα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: ειναι θαυμα?

Δημοσίευση από grigoria-ka »

tkostop έγραψε:Αγαπητή φίλη gregoria εύχομαι να είσαι πάντα καλά.Εγώ τώρα τελευταία είμαι πολύ καλά και ανησυχώ μήπως με ξέχασε πάλι ο Κύριος...
ο Θεος δεν ξεχναει τα παιδια του ποτε αντιθετα ξερεις κ εσυ οτι τα σκεφτεται ετσι δεν ειναι?εκεινος ξερει..τα παντα μην ανυσηχεις :smile: ,μας χαρισε τη ζωη, :smile: ειμαστε πιστευω πολυ τυχεροι που εχουμε την ευκερια να Τον γνωρισουμε :smile: :smile: :smile:
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
ester
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 5:00 am

Re: ειναι θαυμα?

Δημοσίευση από ester »

Είναι και αυτό ένα από τα συνήθη.
Φαίνεται πως κάθε μέρα έχουμε πάμπολλα θαύματα μικρά και μεγάλα.
Και το σπουδαίο είναι ότι μερικά δεν τα αντιλαμβανόμαστε γιατί
κατά βάση είναι θέμα θεώρησης ή ερμηνείας.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: ειναι θαυμα?

Δημοσίευση από Andreasmas »

Προ ετών σε κάποια οδό των Αθηνών συνέβη το εξής.
Μια γυναίκα του λαού ,μόλις είδε ένα διαπρεπή ιεροκήρυκα ,απελθόντα ήδη στη χώρα της αιωνιότητας ,τον επλησίασε και με ζωηράν φωνή του είπε: <<Πάτερ μου , το έμαθες; Θαύμα έγινε χθες στην εκκλησία μας .Κόσμος πολύς συνέρρευσε. Έλα και συ να δεις…>>.Αλλά ο ιεροκήρυκας ,σαν να μη άκουσε τη φωνή της γυναίκας ,εξακολούθησε να βαδίζει το δρόμο του . Η γυναίκα απόρησε. Και ύψωσε περισσότερο τη φωνή της : << Μα ,πάτερ, δεν ακούς; Θαύμα σου λέω!>>. Τότε ο σεβάσμιος ιεροκήρυκας εστράφει προς τη γυναίκα και είπε: << Παιδί μου ! Ακούω τι λες. Θαυμάζεις για το θαύμα που έγινε στην εκκλησία σας; Τέτοια θαύματα δεν παύουν να γίνονται. Αλλά εμένα από όλα τα θαύματα ένα θαύμα με κάνει να καταπλήσσομαι ,να θαυμάζω την άπειρο σοφία και συγκατάβαση του Θεού προς τον άνθρωπο. Και το θαύμα αυτό είναι , ότι ο Θεός κατέβη στη γη, έγινε άνθρωπος , έπαθε και εσταυρώθη δια να σώσει εμένα τον αμαρτωλό…Αυτό το θαύμα μου γεμίζει τα μάτια από δάκρυα . Κύριε, δόξα τη απείρω συγκαταβάση σου ,διότι δεν ελησμόνησες εμέ τον άθλιον, αλλά έκλινες ουρανούς και κατέβης ,και με ανέσυρες εκ του βυθού της απωλείας .Εμπρός εις το θαύμα αυτό ,που καταπλήσσει και τον αγγελικό κόσμο , αυτό το θαύμα που μου λες ,και τόσα άλλα θαύματα παρόμοια ,είναι μικρά και ασήμαντα. Αυτό το θαύμα ,παιδί μου ,πρέπει και συ να θαυμάζεις, εάν θέλεις να σωθείς ,και να λέγεις και συ με τον απόστολο Παύλο : << Χριστός Ιησούς ήλθεν εις τον κόσμον αμαρτωλούς σώσαι ,ων πρώτος ειμί εγώ>>. …….
(Α΄Τιμ. 1,15)


Από το βιβλίο (ΘΑΥΜΑΤΑ) του πατρός Αυγουστίνου Καντιώτη ,πρώην Μητροπολίτου Φλωρίνης.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”