Αιρέσεις : Οι παγίδες του θανάτου

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Δημοσίευση από gkou »

...
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Ενδιαφέρον θα είχε να συζητουσαμε για ποιους λογους καποιος /α μπορει να αποστραφει την "πατρωα" θρησκεια και να αναζητησει την Αληθεια αλλου...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

tigris έγραψε:Ενδιαφέρον θα είχε να συζητουσαμε για ποιους λογους καποιος /α μπορει να αποστραφει την "πατρωα" θρησκεια και να αναζητησει την Αληθεια αλλου...
Εγώ δε θες να απαντήσω ε ? :lol:
Καλή Σαρακοστή
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

tigris έγραψε:Ενδιαφέρον θα είχε να συζητουσαμε για ποιους λογους καποιος /α μπορει να αποστραφει την "πατρωα" θρησκεια και να αναζητησει την Αληθεια αλλου...
Κεφάκια...κεφάκια....????? :lol: :lol: :lol:
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Μου αρεσει (γενικά στη ζωή μου) να είμαι αντικειμενική, όσο μπορώ φυσικά, αλλά & χωρίς να έχω την ψευδαίσθηση της απόλυτης αντικειμενικότητας -απλώς μου αρέσει να ακούω πάντα και την άποψη του άλλου-πχ θα είχε ενδιαφέρον να ακούγαμε την άποψη κάποιου που έχει περιπλανηθεί σε αυτούς τους πνευματικούς διαδρόμους...
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Η yoga πχ κάτι θετικό θα πρέπει να προσφέρει σε όσους την ασκούν- :roll: άσχετο που, προσωπικά πάλι, δεν θεωρώ αιρετικό όποιον κάνει γιόγκα...
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

tigris έγραψε:Μου αρεσει (γενικά στη ζωή μου) να είμαι αντικειμενική, όσο μπορώ φυσικά, αλλά & χωρίς να έχω την ψευδαίσθηση της απόλυτης αντικειμενικότητας -απλώς μου αρέσει να ακούω πάντα και την άποψη του άλλου-πχ θα είχε ενδιαφέρον να ακούγαμε την άποψη κάποιου που έχει περιπλανηθεί σε αυτούς τους πνευματικούς διαδρόμους...
Πράγματι κι εμένα θα μ' ενδιέφερε μια αντιπαράθεση με άτομο εκτός Ορθοδοξίας.
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

tigris έγραψε:Η yoga πχ κάτι θετικό θα πρέπει να προσφέρει σε όσους την ασκούν- :roll: άσχετο που, προσωπικά πάλι, δεν θεωρώ αιρετικό όποιον κάνει γιόγκα...
Χμ ! Τι είναι Ωμ ? Τι ειναι αυτό που η yoga προσπαθεί ? Την καινωση Την ταυτιση του Ειναι με το ΩΜ ....
Η κάνω λάθος ?
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Δεν ξέρω τι προσφέρει-καλό θα ήταν να μας έλεγε κάποιος γνώστης άμεσος.
Δεν μου αρέσει να μιλω υποτιμητικά για κάτι που δεν γνωρίζω, αν και δυστυχώς, αυτό συμβαίνει συλλήβδην στον εκκλησιαστικό χώρο.
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

tigris έγραψε:Η yoga πχ κάτι θετικό θα πρέπει να προσφέρει σε όσους την ασκούν- :roll: άσχετο που, προσωπικά πάλι, δεν θεωρώ αιρετικό όποιον κάνει γιόγκα...
tigris έγραψε:Δεν ξέρω τι προσφέρει-καλό θα ήταν να μας έλεγε κάποιος γνώστης άμεσος. Δεν μου αρέσει να μιλω υποτιμητικά για κάτι που δεν γνωρίζω, αν και δυστυχώς, αυτό συμβαίνει συλλήβδην στον εκκλησιαστικό χώρο.
Αχ ! Αιώνιες Γάτες .....
Δεν ξέρω τι προσφέρει ο όφις Αδάμ ! Κάτι θετικό θα πρέπει να προσφέρει ο όφις Αδάμ ..... Δεν μου αρέσει να μιλώ υποτιμητικά για κάτι που δεν γνωρίζω ... καλό θα ήταν να μας έλεγε κάποιος γνώστης άμεσος .....
να δοκιμάσουμε ( αν και εκκλησία μας το απαγορεύει .. ) ... αυτό συμβαίνει συλλήβδην στον εκκλησιαστικό χώρο .....
Υπερβάλω ε?
:oops: Ένας ινδουιστής κάνει yoga βαδίζοντας στο κατά τον Ινδουισμό φωτεινό μονοπάτι .
Για ένα χριστιανό ο Ιησούς είναι η στενή Οδός .
Ένας οδοιπορεί Η στο ένα (ινδουιστής ) Η στο άλλο (χριστιανός ) !
Εκτός αν είναι οικουμενιστης οπότε για αυτόν ταυτίζονται ...
Η γυναίκα που νομίζει ( η αγαθή ) την yoga ινδική γυμναστική για αδυνάτισμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”