Ένα άγνωστο "σημείο παρουσίας"Αγ.Νεκταρίου-1998 Αλεξάνδρεια

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Ένα άγνωστο "σημείο παρουσίας"Αγ.Νεκταρίου-1998 Αλεξάνδρεια

Δημοσίευση από evagelia »

ΠΙΣΤΕΥΟ ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΘΕΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.1) ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΗ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΥΣ?? 2) ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΠΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΨΕΜΑ?? 3) ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΕΓΩΙΣΜΟ.ΚΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ.ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΗ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΙΟΣ
ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Η ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΗ ΑΜΕΣΩΣ Η ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ ΑΦΩΝΟΥΣ ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΣΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΕΦΡΑΙΜ.ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!ΓΙΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟ ΠΩΣ ΓΙΝΩΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΡΚΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ
Εικόνα
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ένα άγνωστο "σημείο παρουσίας"Αγ.Νεκταρίου-1998 Αλεξάνδρεια

Δημοσίευση από Andreasmas »

9-1-1986.Ανήμερα του αγίου Νεκταρίου ,ημέρα που ο Άγιος έσωσε το μόλις τεσσεράμισι ετών γιο μου .
Ήταν η μέρα που βαφτίσαμε την Πόπη,το κοριτσάκι ενός φίλου μας.
Ήταν η μέρα που, όταν τελείωσε το μυστήριο ,ξέφυγε ο μικρός Δημήτρης από τη προσοχή μας και μπήκε στο δρόμο τον κεντρικό.Το κακό έγινε αμέσως. Ένα φορτηγό έπεσε επάνω του και τον χτύπησε πολύ βαριά στο κεφαλάκι του .Μεταφέρεται επειγόντως στο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού που εφημέρευε.Θεώρησαν το παιδί νεκρό και σταμάτησαν να δίνουν σημασία.Όταν αρχίσαμε να εκλιπαρούμε το θεώρησαν μάταιο.Νευροχειρούργος δεν υπήρχε.Καλούν έναν από την Αγία Σοφία τον κ. Αρχοντάκη έναν σπουδαίο επιστήμονα ,έναν καταπληκτικό και τίμιο άνθρωπο,ο οποίος έρχεται γρήγορα επ` έξω όπου ήταν και αρχίζει την εγχείρηση.Όταν άνοιξε η πόρτα του χειρουργείου, μετά από 7 ώρες ,μαςείπε:<<Το χέρι μου εγώ δεν το όριζα,κάποια άλλη δύναμη το κινούσε.Αν θα ζήσει, το πιθανότερο να είναι παράλυτο. .. κουράγιο..ο Θεός είναι μεγάλος...>>Δυο φορές σταμάτησε η καρδούλα του μέσα στη εντατική.Δυο φορές είδε το παιδάκι να βγαίνει από το σωματάκι του και να στέκεται ψηλά ,να βλέπει και ν`ακούει τα πάντα ,να βλέπει και εμάς έξω στο διάδρομο στα χάλια μας και να μας παρηγορεί και να μας φιλά .....
Ο Δημήτρης όμως έζησε ,έζησε και δεν παρουσίασε απολύτως τίποτε .Η ίδια η ζωή μου είναι ένα θαύμα,συνεχίζει να επαναλαμβάνει.
Ήταν ο Άγιος Νεκτάριος αυτός που τον έσωσε .Μας το έδειξε αμέσως μετά, με τον τρόπο του το μοναδικό και θαυματουργό .Ο Άγιος γι`άλλη μια φορά έκανε το θαύμα του.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ,ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ,ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Ένα άγνωστο "σημείο παρουσίας"Αγ.Νεκταρίου-1998 Αλεξάνδρεια

Δημοσίευση από evagelia »

ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥ ΟΙ ΑΓΙΟΙ.ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ.ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ.
Εικόνα
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ένα άγνωστο "σημείο παρουσίας"Αγ.Νεκταρίου-1998 Αλεξάνδρεια

Δημοσίευση από Andreasmas »

evagelia έγραψε:ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥ ΟΙ ΑΓΙΟΙ.ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ.ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ.
Αχ αδελφή μας,καλή μας Ευαγγελία,
Στις Η Π A και όπου αλλού ,η αναζήτηση του Θεού είναι πολύ πιο μεγάλη απ` ότι εδώ.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Ένα άγνωστο "σημείο παρουσίας"Αγ.Νεκταρίου-1998 Αλεξάνδρεια

Δημοσίευση από evagelia »

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΕ ΑΝΔΡΕΑ! Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,ΓΕΝΙΚΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΤΟΝ ΔΥΣΚΟΛΕΒΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ
ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ?? ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΔΩ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΜΑΣ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΑΣ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ (ΠΑΡΟΝ)ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΗ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΞΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ.ΛΥΠΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΚΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟΥΣ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ!!!ΕΔΩ ΚΡΑΤΑΜΕ ΑΚΟΜΗ.ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΤΗΝ ΒΑΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΜΑ ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ?? ΜΟΝΟ??ΓΥΡΩ??ΚΑΙ ΑΥΤΟ?? ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ 50-60 ΧΙΛ.ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ Η ΟΠΟΙΑ?? ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ Η ΙΔΙΑ .ΤΙ ΝΑ ΠΩ?? ΕΔΩ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΗ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΦΛΥΑΡΟ>>ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ.Ο ΘΕΟΣ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΛΟΦΩΤΙΖΗ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ένα άγνωστο "σημείο παρουσίας"Αγ.Νεκταρίου-1998 Αλεξάνδρεια

Δημοσίευση από smarti »

ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Ο ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΣ

του ενορίτου μας Νικολάου Βοϊνέσκου


Στις 9 Νοεμβρίου η Ορθόδοξη Εκκλησία μας τιμά με μεγαλοπρέπεια τη μνήμη του Αγίου Νεκταρίου του θαυματουργού, του μεγαλυτέρου αγίου του 20ου αιώνα. Ο Άγιος Νεκτάριος, όταν ζούσε, αλλά και μετά την κοίμησή του κατασυκοφαντήθηκε και καταδιώχθηκε από αναξίους κληρικούς και από αθλίους λαϊκούς.

Οι συκοφαντίες επηρέασαν πολλούς ανθρώπους, ακόμη και αγιορείτες πατέρες. Μάλιστα σε ένα μοναστήρι οι μοναχοί είχαν χωριστεί σε δύο παρατάξεις. Οι μεν υποστήριζαν ότι ο Μητροπολίτης Σηλυβρίας Νεκτάριος είναι άγιος, οι δε ότι δεν είναι. Μάλωναν μάλιστα τόσο πολύ, ώστε αναγκάστηκε ο ηγούμενος να τους καλέσει και να τους πει ότι δεν είναι σωστό να μαλώνουν. Τους πρότεινε να κάνουν τριήμερη αυστηρή νηστεία, προσευχή και θεία λειτουργία για να τους φανερώσει ο Θεός αν ο Άγιος Νεκτάριος είναι Άγιος ή όχι. Οι μοναχοί υπήκουσαν. Την τρίτη ημέρα, ενώ ο ηγούμενος βρισκόταν στο κελί του, άκουσε χτύπο στην πόρτα. Άνοιξε την πόρτα και είδε μπροστά του τον Άγιο Νεκτάριο, ο οποίος του είπε: «Είμαι άγιος, μυροβλήτης και θαυματουργός και τούτο όχι διότι έκανα περισσότερες νηστείες, προσευχές και ελεημοσύνες από όσες κάνετε εσείς, αλλά διότι συγχωρούσα». Έτσι οι μοναχοί επείσθησαν για την αγιότητα του αγίου Νεκταρίου και τον τιμούσαν με όλη τους την καρδιά.

Ο μακαριστός γέρων Εφραίμ ο Κατουνακιώτης λίγα χρόνια πριν κοιμηθεί είχε πει την εξής χαρακτηριστική φράση: «Το πόσο μεγάλος άγιος είναι ο άγιος Νεκτάριος, φανερώνει το γεγονός ότι και σήμερα τον συκοφαντούν».

Ο άγιος Νεκτάριος είναι πολύ θαυματουργός. Τα θαύματά του είναι αναρίθμητα και καταπληκτικά. Γι’ αυτό πολλοί πονεμένοι άνθρωποι πηγαίνουν στην Αίγινα για να ζητήσουν τη βοήθειά του. ευθύς αμέσως θα σας μεταφέρω ένα θαύμα, το οποίο μας διηγήθηκε μια μοναχή της μονής Αγίας Τριάδος Αιγίνης στις 16 Σεπτεμβρίου 1994.

Κάποια μέρα ήλθε στο μοναστήρι ένας άνδρας 35 ετών με τρία παιδάκια. Μπήκε στο ναό και γονάτισε μπροστά στα λείψανα του Αγίου Νεκταρίου και έκλαιγε πολύ. Σκέφτηκα, είπε η μοναχή ότι κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας θα είχε, γι’ αυτό έκλαιγε τόσο. Τον πλησίασα και τον ρώτησα: «Τι σας συμβαίνει και κλαίτε τόσο πολύ;». Εκείνος μου απάντησε: «Δεν κλαίω από στενοχώρια, αλλά από ευγνωμοσύνη προς τον άγιο Νεκτάριο». Και εξήγησε το λόγο: «Εγώ ζω με την οικογένειά μου στην Αφρική. Πριν λίγο καιρό αρρώστησα βαριά. Παρουσιάστηκε γάγγραινα στο δεξί μου πόδι, γι’ αυτό πήγα στο νοσοκομείο, όπου οι γιατροί είπαν ότι πρέπει να μου κόψουν το πόδι από ψηλά, από τη λεκάνη. Στενοχωρήθηκα πολύ, διότι σκεφτόμουν τη γυναίκα μου και τα τρία μικρά παιδιά μου. Για τον άγιο Νεκτάριο δεν ήξερα απολύτως τίποτε. την παραμονή της ημέρας που θα γινόταν η εγχείρηση, το βράδυ κάποιος χτύπησε την πόρτα του δωματίου μου. Ρώτησα ποιος είναι και τότε μπήκε ένας ιερέας κοντός και άγνωστος σε μένα που με ρώτησε: «τι σας συμβαίνει;». «Να, πάτερ μου, απάντησα, το πόδι μου έχει γάγγραινα και αύριο θα μου το κόψουν». Τότε ο ιερεύς μου είπε: «Μη στενοχωρήστε, το πόδι σας θα γίνει καλά». Εγώ τότε με απορία του είπα: «Μα ποιος είστε εσείς, που μου λέτε ότι το πόδι μου θα γίνει καλά, ενώ οι γιατροί λένε ότι πρέπει να κοπεί;». «Με λένε Νεκτάριο, είπε ο ιερεύς είμαι από την Ελλάδα και το σπίτι μου είναι στην Αίγινα». Κατόπιν ο ιερεύς με χαιρέτησε και έφυγε. Το πρωί με πήγαν στο χειρουργείο και πριν κάνουν την εγχείρηση μου έβγαλαν μια πλάκα. Τότε οι γιατροί έμειναν έκπληκτοι και με ρώτησαν: «Τι συνέβη; Το δεξί σας πόδι είναι καλύτερα από το αριστερό;». Τους διηγήθηκα τότε τι συνέβη την προηγούμενη νύχτα. Τώρα δε που βρήκα την ευκαιρία ήλθα στην Αίγινα να ευχαριστήσω τον ευεργέτη μου. Μόλις έφθασα, ρώτησα που μένει ο παπα-Νεκτάριος και οι ντόπιοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει εδώ κανένας παπα-Νεκτάριος, αλλά ο άγιος Νεκτάριος και μου είπαν να έλθω στη μονή της Αγίας Τριάδος. Όταν μπήκα στο ναό είδα την εικόνα του αγίου Νεκταρίου και αναγνώρισα τον ιερέα που με επισκέφτηκε στο νοσοκομείο στην Αφρική και με έκανε καλά. Συγκλονίστηκα και από την ευγνωμοσύνη μου δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα δάκρυά μου. Δόξα στον Άγιο Τριαδικό Θεό μας που ανάδειξε στις μέρες μας ένα τόσο μεγάλο και θαυματουργό άγιο».

Είθε με τις άγιες ευχές του αγίου Νεκταρίου όλοι να μετανοήσουμε και να σωθούμε. Αμήν.



http://agiabarbarapatras.blogspot.com/2 ... t_330.html
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ένα άγνωστο "σημείο παρουσίας"Αγ.Νεκταρίου-1998 Αλεξάνδρεια

Δημοσίευση από aposal »

Ανδρέα, ο Άγιος Νεκτάριος να σας προστατεύει ΠΑΝΤΑ, εύχομαι! Η δύναμη των Αγίων είναι πάρα πολύ μεγάλη! Αυτή που δεν είναι μεγάλη είναι η εμπιστοσύνη μας προς αυτούς, η εμπιστοσύνη μας δηλαδή προς τον Θεό. Στην Θεία Λειτουργία λέμε το "πάσαν την ζωήν ημών Χριστώ Θεώ παραθώμεθα", αλλά, για τους περισσότερους από εμάς, είναι μόνο λόγια.
Οι παρουσίες αγίων πολλές φορές είναι πλασματικές, με την έννοια ότι ο διάβολος παίρνει ό,τι μορφή θέλει, προκειμένου να μας ξεγελάσει. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η μόνη λυση για να φύγει από κοντά μας είναι η ταπείνωση. Ο μακαριστός Γέροντας Παΐσιος, είδε ξαφνικά τον Χριστό μπροστά του, αλλά είπε από μέσα του ότι "αποκλείεται ο Κύριος να παρουσιαστεί σε μένα τον μέγα αμαρτωλό". Αμέσως εξαφανίστηκε η οπτασία!
Δεν αντέχει την ταπείνωση με τίποτε.
Για την ευωδία όμως δεν γνωρίζω αν μπορεί να είναι εκ του πονηρού.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ένα άγνωστο "σημείο παρουσίας"Αγ.Νεκταρίου-1998 Αλεξάνδρεια

Δημοσίευση από Andreasmas »

aposal έγραψε:Ανδρέα, ο Άγιος Νεκτάριος να σας προστατεύει ΠΑΝΤΑ, εύχομαι! Η δύναμη των Αγίων είναι πάρα πολύ μεγάλη! Αυτή που δεν είναι μεγάλη είναι η εμπιστοσύνη μας προς αυτούς, η εμπιστοσύνη μας δηλαδή προς τον Θεό. Στην Θεία Λειτουργία λέμε το "πάσαν την ζωήν ημών Χριστώ Θεώ παραθώμεθα", αλλά, για τους περισσότερους από εμάς, είναι μόνο λόγια.
Οι παρουσίες αγίων πολλές φορές είναι πλασματικές, με την έννοια ότι ο διάβολος παίρνει ό,τι μορφή θέλει, προκειμένου να μας ξεγελάσει. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η μόνη λυση για να φύγει από κοντά μας είναι η ταπείνωση. Ο μακαριστός Γέροντας Παΐσιος, είδε ξαφνικά τον Χριστό μπροστά του, αλλά είπε από μέσα του ότι "αποκλείεται ο Κύριος να παρουσιαστεί σε μένα τον μέγα αμαρτωλό". Αμέσως εξαφανίστηκε η οπτασία!
Δεν αντέχει την ταπείνωση με τίποτε.
Για την ευωδία όμως δεν γνωρίζω αν μπορεί να είναι εκ του πονηρού.
Bάλσαμο τα γλυκά σου λόγια ,αδελφέ μου Απόστολε!
:8 :8 :8
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ένα άγνωστο "σημείο παρουσίας"Αγ.Νεκταρίου-1998 Αλεξάνδρεια

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Με συγκλόνισες Ανδρέα, τι να πω.....

Να είσαστε πάντα καλά όλοι σας, η οικογένεια, τα παιδιά, όλοι.....
Και να έχετε πάντα την ευλογία του Αγίου
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Ένα άγνωστο "σημείο παρουσίας"Αγ.Νεκταρίου-1998 Αλεξάνδρεια

Δημοσίευση από evagelia »

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΕΝ ΧΡΗΣΤΟ ΑΔΕΡΦΟΙ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΗΤΕ ΠΟΛΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΑ ΠΟΤΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗ Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΜΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΦΘΑΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗΝ ΕΥΩΔΙΑ?? ΓΙΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. ΔΕΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΕΛΕΓΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝΓΙΑΤΙ ΖΟΥΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ .ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΑΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΞΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΝΑ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΩ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΣΚΗΤΕΣ ΜΑΣ.ΣΩΣΤΑ?? ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΠΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΑΝΤΑ ΣΕΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΓΕΡΟΝΤΗΣΕΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΑΛΟΙΩΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩΝΤΑΙ ΣΕ ΜΑΣ??? ΚΑΙ ΑΛΟΙΩΣ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΜΑΣ.ΟΤΑΝ ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΚΑΤΗΦΟΡΗΖΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΕΦΡΑΙΜ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΜΑΤΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΕ ΑΠΟΡΙΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΕΙΠΑ Ο ΑΓΙΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΕΛΙΟ Η ΣΤΑΣΗ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΚΡΥΨΗ ΤΟΝ ΒΡΩΜΕΡΟ ΕΓΩΙΣΜΟ ΤΟΥΠΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΗ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗ ΕΚ ΤΟΥ ΜΗ ΕΧΩΝΤΟΣ??? ΠΩΣ??? ΤΙ ΕΥΩΔΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΗ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΗ ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗ ΝΑ ΣΚΕΠΑΣΗ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΑ ΑΡΩΜΑΤΑ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΗΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΩ?? ΤΑ ΕΖΗΣΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ.ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΜΠΕΡΔΕΥΟΤΑΝΕ Η ΓΛΩΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΙΑ ΔΥΟ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ.ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΠΙΑΝΩ ΤΟ ΚΜΠΟΣΧΟΙΝΙΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΛΕΓΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΟΥΝΑ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΕΛΕΙΩΑΣΑ ΚΑΙ ΠΙΑΝΩ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ.ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΕΚΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΚΟΥΩ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ!!( ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ) ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ ΤΙΠΟΤΕ.ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝΕ. ΔΗΛ ΣΑΝ ΤΙ ΝΑ ΠΩ?? ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΩΝΑΖΗ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΜΥΡΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΛΕΒΗ. ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΣΚΙΤΣΟ?? ΝΑ ΠΩ?? ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΕΝΑ ΦΥΛΑΚΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΜΠΟΧΑ?????? ΟΤΙ ΝΑ ΠΩ?? ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΤΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΧΩ. ΤΙ ΣΟΥ ΜΥΙΖΗ?? ΝΑ ΛΕΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΤΙ ΜΥΡΙΖΗ ΚΑΛΟ?? ΝΑΙ ΛΕΩ ΚΑΛΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΥΡΟ ΜΑ ΕΣΚΑΣΕ?? ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΕΧΤΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΙΝΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΑΙΔΙ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΑΣ ΤΡΕΜΗΣ ΝΑ ΦΩΝΑΖΗΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΝΑ ΚΑΝΗΣ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ.ΑΣ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ.
ΚΑΙ ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΣ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ.ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ ΟΛΟΙ
Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΗ ΟΛΟΥΣ
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”