Πρέσβεις Άγιοι εις διαφόρους περιστάσεις

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΠΡΕΣΒΕΙΣ ΑΓΙΟΙ ΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από petrosathonas »

aposal έγραψε:Εξ όσων γνωρίζω η Αγία Βαρβάρα είναι προστάτιδα του Πυροβολικού και όχι του Μηχανικού, στο οποίο υπηρέτησα.

Κι εγώ αυτό ξέρω.
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Πρέσβεις Άγιοι εις διαφόρους περιστάσεις

Δημοσίευση από andreastsa »

Παιδιά μια βοήθεια, ξέρει κανείς ποιος Άγιος έχει ειδικό χάρισμα για τα γόνατα? Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Θέλω να συμπληρώσω λέγοντας ότι δύο άτομα από το συγγενικό περιβάλλον ενός φίλου έπαθαν ατύχημα στα γόνατα στο εξωτερικό νομίζω με μηχανάκι για σκι, τα ονόματά τους είναι Άννα και Χριστίνα
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Πρέσβεις Άγιοι εις διαφόρους περιστάσεις

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Ανδρέα , λυπάμαι δέ γνωρίζω , αλλα μιάς και οι Άγιοι Ανάργυροι Κοσμάς και Δαμιανός ήταν και Ιατροί , ίσως μπορούν να βοηθήσουν τους δύο τραυματίες συγγενείς του φίλου σου!
Επίσης νομίζω μπορείς να ζητήσεις και την βοήθεια του Αγίου Νεκταρίου της Αίγινας , η των Αγίών Ραφαήλ , Νικολάου και Ειρήνης ......Ακόμα και η Παναγία μπορεί , γιατί όχι???????
Ολοι οι Άγιοι της Εκκλησίας μας είναι θαυματουργοί ...φτάνει όταν προσεύχεσαι σε κάποιον απο αυτούς , η ακόμα και στον ίδιο τον Κύριο , να προσεύχεσαι με πολύ πίστη και χωρίς να αναρωτιέσαι άν θα γίνει το θαύμα η όχι ....να έχεις πίστη και εμπιστοσύνη στον Θεό και ότι κι άν ζητήσεις ( σε λογικά πλαίσια , κι όχι να ζητάς χαζά πράγματα διχως νόημα...) θα γίνει!!!

Χρόνια πολλά σε όλους κι όλες ...
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Πρέσβεις Άγιοι εις διαφόρους περιστάσεις

Δημοσίευση από andreastsa »

greekboy1981 έγραψε:Ανδρέα , λυπάμαι δέ γνωρίζω , αλλα μιάς και οι Άγιοι Ανάργυροι Κοσμάς και Δαμιανός ήταν και Ιατροί , ίσως μπορούν να βοηθήσουν τους δύο τραυματίες συγγενείς του φίλου σου!
Επίσης νομίζω μπορείς να ζητήσεις και την βοήθεια του Αγίου Νεκταρίου της Αίγινας , η των Αγίών Ραφαήλ , Νικολάου και Ειρήνης ......Ακόμα και η Παναγία μπορεί , γιατί όχι???????
Ολοι οι Άγιοι της Εκκλησίας μας είναι θαυματουργοί ...φτάνει όταν προσεύχεσαι σε κάποιον απο αυτούς , η ακόμα και στον ίδιο τον Κύριο , να προσεύχεσαι με πολύ πίστη και χωρίς να αναρωτιέσαι άν θα γίνει το θαύμα η όχι ....να έχεις πίστη και εμπιστοσύνη στον Θεό και ότι κι άν ζητήσεις ( σε λογικά πλαίσια , κι όχι να ζητάς χαζά πράγματα διχως νόημα...) θα γίνει!!!

Χρόνια πολλά σε όλους κι όλες ...
Τώρα μου είπε ότι γίνεται η εγχείρηση, ελπίζω με τη βοήθεια του ΘΕΟΥ να πάνε όλα καλά!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”