Ξεχάσαμε τον Άτλαντα της Ορθοδοξίας; Ποτέ!

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ξεχάσαμε τον Άτλαντα της Ορθοδοξίας; Ποτέ!

Δημοσίευση από dionysisgr »

Προσεξε λιγο με την Εσπερια, γιατι βλαπτει στο φρονημα, η πολλη συναναστροφη μαζι της.. :lol:

Κανενας ανθρωπος, δεν μπορει να επικαλεστει τελεια ελλειψη ευθυνης για την επιγεια διαγωγη του, ποσο μαλλον δε για τα πνευματικα.

Δεν μπορει να καθεσαι αναπαυμενος μεσα σε μια αιρεση, και να εχεις πληροφορηση, οτι κατι αλλο τρεχει εξω, και κατι δεν παει καλα με το μαντρι στο οποιο ανηκεις, και να αδιαφορεις.

Ιδιως στον αιωνα μας, που η παντος ειδους γνωση ταξιδευει με ταχυτητα φωτος, παντου, δεν μπορει να ανακαλυπτουν καποιοι την Ορθοδοξια, και οι διπλανοι τους να σφυριζουν αδιαφορα.

Εμεις ειναι σιγουρο οτι θα κριθουμε αυστηροτατα, αλλα αυτο ειναι δικο μας θεμα. Εμεις αναγνωριζουμε και πιστευουμε τον Κριτη μας. Αυτον μονω αμαρτανομεν, Αυτω μονω δε λατρευομεν ομως.

Αυτο δεν απαλασσει τους αλλους, που την περνανε μια χαρα, κατα τα αλλα, ομως δεν ψαχνουν..

Κοιταξε δεν μπορω να πω οτι διαφωνω κατα βαση, και μονο για την διαφωνια, μαζι σου, αλλα απλως με σκανδαλιζει το γεγονος, οτι προσπαθεις να κρατησεις μια επιμονη ουδετεροτητα, και υπερβολικη μετριοπαθεια, σε θεματα που δεν υπαρχει λογος να το κανεις.

Και η σχεση μας με τον παπισμο, δεν ειναι θεμα που χωρανε αυτα τα δυο. Εδω διακυβευεται η Πιστη των Πατερων μας

Δεν ειναι θεμα, να φανουμε καλοι, και πληρεις αγαπης. Δεν μας ανηκει η Πιστη για να την παζαρευουμε.

Αυτα απλως ηθελα να τονισω, ως ελαχιστο φορο τιμης προς τον Αγιο Μαρκο, και να κλεισω και εγω εδω το θεμα αυτο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ξεχάσαμε τον Άτλαντα της Ορθοδοξίας; Ποτέ!

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφοί μου Διονύση, Νίκο, Φώτιε και λοιποί, σας προσκαλώ στη συνάντησή μας το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου για να συζητήσουμε για την μεγάλη αγκαλιά της Ορθοδοξίας που χωράει ΟΛΟΥΣ τους αμαρτωλούς, ακόμη κι εμένα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Ξεχάσαμε τον Άτλαντα της Ορθοδοξίας; Ποτέ!

Δημοσίευση από fotios »

Συγχωρέστε με τον τρελό , και μισαλλόδοξο, και ακραίο....
Αδερφέ Αποστόλη, σε ευχαριστώ για την πρόσκληση είμαι όμως πολύ μακριά και ιδιαίτερα φορτωμένος...
Η Αγκαλιά της Ορθοδοξίας φυσικά και τους χωράει όλους, νομίζω όλοι μας το γνωρίζουμε εκ πείρας, αρκεί να θέλει κάποιος να χωρέσει Ορθοδόξως...Να φέρω ένα παράδειγμα, Γνωστός μου Ιερέας της Θεσσαλονίκης, μου είπε ότι τον κατηγορούσε για πολύ καιρό μια Προτεστάντρια, διότι δεν την κοινωνούσε!!! Ενώ, ο καλός και γεμάτος αγάπη και πραότητα Ιερέας Χ την κοινώνησε κανονικά χωρίς αντιρρήσεις...αφού τις είπε όλοι
Χριστιανοί είμαστε...
Αυτή είναι η Ορθοδοξία που ονειρεύονται πολλοί, και εδώ μέσα, με πολύ υποκρισία!!!
Ο Νίκος έχει χάσει για μένα την Ορθότητα της σκέψεως, όπως και όσοι τον συμμερίζονται, τουλάχιστον
σε αυτό το θέμα, το βασικό!
Δεν ήθελα, να μιλήσω!!!Πραγματικά! Ακόμη δεν θέλω, με ανέπαυσε πολύ ο Διονύσης!!! Πάρα πολύ χάρηκα τις
απόψεις του!!
Θα πω, μόνο (δεν μπορώ να ξαναμιλήσω) ότι ο Νίκος(filotas) για μένα φτάνει στο όριο της
βλασφημίας κατά του Αγίου Πνεύματος, διότι δεν μπορεί να συγκρίνει τον Άγιο Μάρκο τον Ευγενικό,
με σημερινούς Ιεράρχες και να λέει ότι τα ίδια θα έκανε! Ντροπή είναι αυτό!
Και αναγκαζόμενος να μιλήσω με πρόσωπα θα πω δηλαδή, ο Άγιος Μάρκος στις μέρες μας θα
πήγαινε σε γιορτές της Coca Cola και θα έκανε δώρα το κατάπτυστο(α συγνώμη ο Νίκος δεν μπορεί τις
άσχημες λέξεις) Κοράνι, θα το κουνούσε στον αέρα και θα το ονόμαζε Ιερό Βιβλίο, σαν τον Οικουμενιστή-ικο(δηλωμένο από τον ίδιο) Πατριάρχη; Θα συμπροσευχόταν με τον πάπα σε συλλείτουργο...θα
συνέτρωγαν μαζί με αγάπη....Α βέβαια ξέχασα, και οι τότε Πατέρες τρώγαν από τον πάπα, μέσα στη φυλακή
, σκορπιό με γαρνιτούρα κατσαρίδες αλά κρέμ...

Χρησιμοποιείτε κάποιοι τα μαργαριτάρια της Πίστης και τα εκσφενδονίζεται στα κεφάλια των αδερφών σας.
Σε εντελώς άσχετη στιγμή, δείχνεται ότι είστε μακρυά από την Αλήθεια...

Πρώτος εγώ, είμαι πολύ αμαρτωλός, αλλά ειλικρινής...

Να το τραβήξω και λίγο:
σίγουρα ένας Φώτιος έναν Νίκο ποτέ δεν θα τον έκλεινε σε φυλακή, όταν θα έλεγε κάτι για την Αγία Πίστη...
Ομως ένας Νίκος έναν σαν τον Φώτιο, θα το έκανε...σαν τους φουσκωτούς Ιεραρχών Οικουμενιστών...
με γνωστή την κεφαλή τους...

Νίκο σε αγαπώ εγώ ειλικρινά, σου τα λέω όχι προσωπικά αλλά σαν τύπο σκέψης...
με πόθο να σε δω ψηλά στην Αγία Πίστη και όχι μακρυά της...
Συγνώμη και πάλι.
Ξέρω ότι αυτά θα πονέσουν κάποιους, αλλά η Αλήθεια είναι πάντα στον Σταυρό, και οδηγεί μόνο στον Σταυρό!
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Ξεχάσαμε τον Ατλαντα της Ορθοδοξίας;Ποτέ!

Δημοσίευση από petross »

paratiritis88 έγραψε:Εικόνα




Έτυχα σήμερα σε μία Αρχιερατική θεία Λειτουργία, καί λυπήθηκα σχετικά γιατί στήν θέση τού Αγίου τής ημέρας εψάλανε μόνο το τροπάριο τού Αγίου Μακαρίου.

Τόν Άγιο Μάρκο τόν Ευγενικό, τόν Άτλαντα τής Ορθοδοξίας, πάει τόν ξέχασαν οί ψάλτες, τόν ξέχασε καί ο Αρχιερέας, σάν νά μή υπήρχε.

Κάθησα καί σιγόψαλλα λίγο μυστικά ( να μή με ακούσουν καί οί άλλοι), τό τροπάριό του, θέλοντας να αντισταθμίσω έτσι την έλλειψη.

Έκανα καλά άραγε;


Εδώ άλλοι συγκρίνουν τα ασύγκριτα και εσύ αδελφέ μου στενοχωρήθηκες αν έκανες καλά που προσευχήθηκες στον Άγιο; Φυσικά έκανες καλά.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Ξεχάσαμε τον Άτλαντα της Ορθοδοξίας; Ποτέ!

Δημοσίευση από fotios »

Ναι, Πέτρο σε ευχαριστώ που μου θύμισες(εκτός της ωραίας, Ορθόδοξης στάσης σου), ότι ο paratiritis88 με
συγκίνησε με την πράξη του! Πιστεύω συγκινήθηκε και ο "ξεχασμένος" Άγιος Μάρκος!
Την ευχή του την έχουμε! Το θάρρος του, την πνευματική του παληκαριά, την αληθινή
αγάπη του την έχουμε; Διότι δεν είναι αγάπη να αφήνεις τον άλλο στο ψεύδος, αλλά να
του πεις την Αλήθεια, την Απόλυτη Αλήθεια της Ορθοδοξίας! όπου παίρνει με καλό, όπου
δεν παίρνει και με σκληρό τρόπο!

Γεγονός(τώρα το θυμήθηκα) : Ο Γέροντας Επίσκοπος Αυγουστίνος, όταν ξεκίνησε μετά την θεολογική Σχολή
,ως Ιεροκήρυκας, πήγε σε μια Εκκλησία της Κοζάνης και έβγαλε ένα κήρυγμα σύμφωνο με όλους τους
κανόνες της ρητορικής, ποιμαντικής.... Το ακροατήριο από κάτω σχεδόν κοιμήθηκε...και όλοι φύγαν ευτυχισμένοι... Ο ίδιος δεν αισθανόταν ευχάριστα! Τον πλησιάζει ένας χωρικός και του λέει:
Την ευχή σου να έχουμε! Να σας πω κάτε Πάτερ;
-Πες το παιδί μου...
- Εσείς ήρθατε εδώ και μας κάνατε αναλύσεις επί αναλύσεων...Αρχίσατε να χαϊδεύετε τα γουρουνάκια και να
τα λέτε απαλά απαλά: "Ξυπνήστε γουρουνάκια μου...Ξυπνήστε καλά μου γουρουνάκια..." αλλά Πάτερ μου, ξυπνάνε έτσι τα γουρούνια; (μου το λέγανε και στα Κοζανίτικα, αλλά δεν κατέχω...)
-Οχι παιδί μου. Έχεις δίκαιο.

---
Από τότε ο Επίσκοπός μας υιοθέτησε μια πιο σκληρή στάση σε όλα τα θέματα! Δυναμική, παλληκαρίσια!!
Μέχρι που ρώτησε στα ίσια Πρωθυπουργό " Πες μου, είσαι μασώνος, ναι ή όχι.." και τον έδιωξε επειδή δεν
απαντούσε... Τι δεν έσερνε στους ενωτικούς Πατριάρχες και Ιεράρχες...

Εντούτοις ήταν και είναι ο πιο γλυκός, γεμάτος αγάπη εξομολόγος, Ιεράρχης σύμφωνα με όλα
τα πνευματικοπαίδια του (τώρα είναι 103, δεν εξομολογεί), ποτέ δεν πρότεινε Ιερέα για ποινή, πάντοτε
φερόταν σε όλους (προσωπικά) με φοβερή επιείκια!!!

Αντιφατικό; Καθόλου, για όποιον λίγο αντιλαμβάνεται την Ορθοδοξία... Άλλο να λέμε την Αλήθεια και άλλο
να γλείφουμε και άλλο να αγαπάμε προς Σωτηρίαν...

Λοιπόν, μακρυγόρησα...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ξεχάσαμε τον Άτλαντα της Ορθοδοξίας; Ποτέ!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Το θέμα δυστυχώς ξέφυγε, χωριστήκαμε σε στρατόπεδα, οι εκατέρωθεν δημοσιεύσεις απευθύνονται πλέον επί προσωπικού.
Επομένως περιχαρακωμένοι, έκαστος στο προσωποπαγές μετερίζι του, δεν γίνεται να αρθρώσουμε επωφελή κουβέντα, εδώ πλέον.
Τουλάχιστον έτσι αισθάνομαι εγώ.

Το ίδιο παρατηρείται σχεδόν πάντα, σε τέτοιες συζητήσεις.
Αυτό είναι ήττα, μεγάλη ήττα, δεν μας τιμά καθόλου.

Επαναλαμβάνω, ότι κανείς μας, μα κανείς μας, δεν έχει υπογράψει κανένα συμβόλαιο με την απόλυτη αλήθεια.
Την άποψή μας εκφράζουμε όλοι, ενίοτε αστοχώντας και κάνοντας λάθη.
Ας είναι η εν Χριστώ Αγάπη, πάντοτε ο οδηγός μας και ο βοηθός μας.

.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Ξεχάσαμε τον Άτλαντα της Ορθοδοξίας; Ποτέ!

Δημοσίευση από petross »

Πολύ λογικό είναι σ' έναν διάλογο να υπάρξει και άσκηση κριτικής προς το άλλο πρόσωπο. Άνθρωποι είμαστε και όχι Άγγελοι.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Ξεχάσαμε τον Άτλαντα της Ορθοδοξίας; Ποτέ!

Δημοσίευση από fotios »

"Επαναλαμβάνω, ότι κανείς μας, μα κανείς μας, δεν έχει υπογράψει κανένα συμβόλαιο με την απόλυτη αλήθεια."
Λάθος,αδερφέ όλοι μας υπογράψαμε...όλοι είμαστε βαπτισμένοι Ορθόδοξοι. Η Ορθοδοξία είναι το συμβόλαιο,η απόλυτη αλήθεια. Έχουμε χρέος να πιστεύουμε και ομολογούμε τα δόγματα,την Παράδοση,τους Πατέρες..Αν ξεφεύγουμε...πρόβλημα...δικό μας.Ε φυσικά τα λάθη ανθρώπινα.
Τέλος πάντως και για μένα. Χαίρετε.Συγχωρείτε.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ξεχάσαμε τον Άτλαντα της Ορθοδοξίας; Ποτέ!

Δημοσίευση από dionysisgr »

Mια χαρα ειναι η συζητηση, και εγω δεν βλεπω καμμια ιδιαιτερα αξιοσημειωτη ενταση, μαλλον δεν εχετε δει καποιοι τι γινοταν παλαιοτερα εδω..

Εχουμε εκπολιτισθει σε βαρετο βαθμο, εσχατως.

Εχουν γινει εδω μεσα, μαχες ουκ ολιγες, επικου μεγεθους και πολλων θυματων.. Φαραω κατα Ιουδαιων, Ρωμαιοι εναντιον Βαρβαρων, κλπ..

Οποιος εχει διαβασει το χρονικο της καταραμενης ψευδοσυνοδου Φερραρας-Φλωρεντιας, θα ξερει οτι δεν ανταλλασαν.. ανθοδεσμες οι Πατερες, αλλα γινοταν το ελα να δεις, με τις αλληλοκατηγοριες, τα αναθεματα, και τις ειρωνιες, απο οξυτατα Πνευματα, νοες ισχυροτατους, και θεολογικοτατους, που δεν σηκωναν μυγα στο σπαθι τους για αυτο που κρινοταν εκει μεσα επι πολλους μηνες.

Και ο Αγιος ΔΕΝ χαριζοταν, αλλα τους στολιζε κανονικα τους αιρεσιαρχες, και δεν μασαγε τα λογια του, αλλα πηγε ευθεως στον Αυτοκρατορα Ιωαννη Η τον Παλαιολογο, εδω δειτε ανδρισμο και θαρρος, και του ειπε να τον βεβαιωσει οτι θα τον αφησει να κυρηξει πασα την αληθεια με καθε τροπο, ειτε διαλεκτικο, ειτε συγκαταβατικο, ειτε σκληρο, αλλα παντως, ποτε η οικονομια να μην υπερισχυσει της ακριβειας.

Και ο Αυτοκρατωρ τον διαβεβαιωσε οτι εχει την αδεια να υπερασπισει την Αγια Πιστη των Πατερων, και να μην φοβηθει τιποτα και κανεναν.

Ομως αργοτερα οταν ειδε την αδιαλλαξια και την πονηρια των παπικων, εκανε πισω και αρχισε να πιεζει τον Αγιο Μαρκο, να υποχωρησει, για να μην χασει την βοηθεια των Δυτικων, και η οποια φυσικα δεν ηρθε ποτε, και καλα που μας φυλαξε ο Θεος και δεν ηρθε, και δεν γιναμε σαν τα μαυρα τους τα χαλια, που καταντησαν να εχουν κανει τις Εκκλησιες τους.. μουσεια, και να μην χρησιμοποιουν την λεξη "Χριστουγεννα" για να μην προσβαλλονται οι.. ισλαμιστες..

Αυτα, και θα'ηθελα να πω πολλα περισσοτερα, για τον Αγιο Μαρκο τον οποιο πρεπει ολοι να επικαλουμαστε, ειναι λιαν θαυματουργος, και σταματαω εδω.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ξεχάσαμε τον Άτλαντα της Ορθοδοξίας; Ποτέ!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δεν είναι αξιοσημείωτη ένταση, το ότι ο filotas κατηγορείται πως βρίσκεται στα όρια της βλασφημείας του Αγίου Πνεύματος?
Ελεος αδελφοί.

Ας γίνεται κριτική επί των απόψεων των προσώπων, αλλά επ'ουδενί επ' αυτών ταύτων των προσώπων.

Και γενικότερα στο θέμα:
Οταν φέρνω στο μυαλό μια υποτιθέμενη εικόνα μιας μορφής της Ορθοδοξίας, την οποία θαυμάζω και σέβομαι, σκέφτομαι κάποιον άνθρωπο ήρεμο, πράο, λιγομίλητο, άλλοτε κατηφή κι'άλλοτε χαμογελαστό, χαρισματικό, ήσυχο, ευπροσήγορο, άνθρωπο του συνεχούς δούναι και ποτέ του λαβείν, άνθρωπο της αδελφικότητος και ποτέ της επάρσεως και των απαιτήσεων, άνθρωπο της αγάπης και της ταπεινότητας και όχι της φιλονικίας και της επιθετικότητας.
Οχι ότι δεν πρέπει να υπάρχουν και οι δυνατές, στεντόρειες, αδιάλλακτες φωνές και οι διεκδικητικές προσωπικότητες, αλοίμονο. Δεν θα υπήρχαμε χωρίς αυτές, όπως καλή ώρα ο Αγιος που αναφερόμαστε.
Αλλά αυτές οι φωνές, αποτελούν την Αγία και φωτεινή εξαίρεση και όχι τον κανόνα.

Ομοίως κι'εμείς οι λαϊκοί, πρέπει να βρισκόμαστε κατά τη γνώμη μου, σε αυτή την ατραπό, στην σκέψη και στην πράξη.
Να μην είμαστε εμείς, αυτοί οι οποίοι, άκοπα και οργισμένα θα ξιφουλκήσουμε με την πρώτη ευκαιρία εναντίον του αδελφού μας, όσο και αν διαφωνούμε με τις απόψεις του.
Να του πούμε, αδελφέ διαφωνώ μαζί σου, εγώ πιστεύω το τάδε πράγμα, ως εκεί όμως, προσθέτοντας και καμμιά συγγνώμη, για το όποιο ύφος μας.

Τώρα αν και ανάμεσά μας, υπάρξουν και κάποιοι άνθρωποι, που θα αναλάβουν το κάτι παραπάνω σε επίπεδο καλού αγώνα και εμπνευσμένων νουθεσιών, αυτό θάταν ιδανικό.

Προσωπικά πάντως, μου ταιριάζει ο ρόλος του απλού "στρατιώτη".
Το υπόβαθρο και οι δυνατότητες μου δεν πάνε παραπάνω, δεν θα μπορούσαν άλλωστε, με τόση αμαρτία που κουβαλάω.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”