Σύγχρονα θαύματα Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Σύγχρονα θαύματα Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω

Δημοσίευση από efthumhs »

Σύγχρονα θαύματα Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω απο απλές διηγήσεις πιστών (αυτά που οι ολιγόπιστοι ονομάζουν "συμπτώσεις". Πάντως όπως λεει και ο πατηρ Ανδρέας Κονάνος "δεν πειραζει ας είναι και συπτώσεις. Πάντως εμένα μου αρεσουν αυτες οι συμπτωσεις" -εννοεί όταν γίνονται ύστερα απο επικληση σε έναν άγιο!)

http://en-gb.facebook.com/topic.php?uid ... opic=16541
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σύγχρονα θαύματα Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω

Δημοσίευση από aposal »

Τυχεροί όσοι προσκυνήσαμε τα άγια λείψανά του, στην σημερινή Ιερά Μονή στον Όλυμπο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Σύγχρονα θαύματα Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω

Δημοσίευση από dionysisgr »

Θυμασαι Αποστολε; Τι ωραια..

Οταν πηγε να μας καψει ο Θεος, στον καμπο της λαρισας, που ανεβαιναμε δυο τελειωμενοι αμαρτωλοι ταυτοχρονα επανω.

Εξιστατο η φυσις, που να μας σηκωσει και τους δυο! :angryfire :angryfire
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Σύγχρονα θαύματα Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Με την βοηθεια του Θεου σε λιγο καιρο θα παω εκει στην Ιερα μονη
ενας καλος μου φιλος αναλαμβανει να φερει εις περας την Αγιογραφιση ,
θα μεινη εκει για τα επομενα 2 χρονακια μετακομιζει κιολας απο εδω
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σύγχρονα θαύματα Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε:Θυμασαι Αποστολε; Τι ωραια..

Οταν πηγε να μας καψει ο Θεος, στον καμπο της λαρισας, που ανεβαιναμε δυο τελειωμενοι αμαρτωλοι ταυτοχρονα επανω.

Εξιστατο η φυσις, που να μας σηκωσει και τους δυο! :angryfire :angryfire
Πράγματι! Περάσαμε μέσα από ανεμοστρόβιλο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Σύγχρονα θαύματα Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω

Δημοσίευση από cloaca »

Θα σας πω και εγώ μια εμπειρία μου.
Εγώ υπηρετώ στην Πυροσβεστική στο Λιτόχωρο και έχουμε πάρα πολλά συμβάντα από ατυχήματα στον Όλυμπο.
Σε ένα από αυτά ήταν ένας νεαρός ο οποίος πήγαινε με το αυτοκίνητο του στα Πριόνια στο τέλος του δρόμου και στην αρχή των μονοπατιών για τον Όλυμπο.
Λίγα μέτρα πριν φτάσει στα Πριόνια φεύγει από τον δρόμο και πέφτει περίπου διακόσια μέτρα κάτω με μια κλίση περίπου 70 μοίρες δηλαδή κοντά στο κάθετα.
Και ενώ η περιοχή είναι γεμάτη δέντρα και βλάστηση πυκνή ,αυτός πέρασε μπορεί από το μοναδικό σημείο της διαδρομής που έχει κάπως λιγότερη βλάστηση και κατέβηκε μέχρι κάτω χωρίς να αναποδογυρίσει το αυτοκίνητο και χωρίς να χτυπήσει σε κανένα δέντρο στην διαδρομή του και σταμάτησε στο Ε4 μονοπάτι στον Ενυπέα(πολυσύχναστο μονοπάτι).
Ήταν απίστευτο και ένα εκατομύριο φορές να το κάνεις ,πιστεύω ότι δεν θα το κατάφερνες.
Αυτός ο νεαρός πάνω στο τράνταγμα μέσα στο αυτοκίνητο χτύπησε το κεφάλι του και έπαθε για λίγο αμνησία.
Εμείς όταν φτάσαμε και κατεβήκαμε κάτω δεν τον βρήκαμε εκεί.
Μάλιστα ήμουν ο πρώτος που έφτασε στο αυτοκίνητο και είδα μια μικρή εικονίτσα του Χριστού με την Παναγία έπανω στο κάθισμα του οδηγού.
Αυτός ο νεαρός βγήκε από το αυτοκίνητο και περπατούσε στο μονοπάτι ζαλισμένος.
Το ατύχημα το έπαθε αργά το απόγευμα και μας ειδοποίησαν την άλλη μέρα (μετά το απόγευμα δεν περπατάει κανείς στα μονοπάτια)το πρωί κάποιοι που πέρασαν από το μονοπάτι και είδαν το αυτοκίνητο.
Όταν τον βρήκαμε να περπατάει το μονοπάτι ακόμα ψιλοζαλισμένος και τον ρωτήσαμε τι έγινε και πως πέρασε το πολύ κρύο βράδυ μέσα στο βουνό και χτυπημένος ,μας είπε ότι μέσα στο μονοπάτι συνάντησε το βράδυ έναν καλόγερο που τον πήρε και τον πήγε στο σπήλαιο του Αγ.Διονυσίου όπου και διανυκτέρευσε.
Δεν υπάρχει πιθανότητα να ήταν ένας απλός καλόγερος που είδε έναν χτυπημένο με σκισμένα ρούχα και ζαλισμένο με το Παλιό μοναστήρι του Αγ.Διονυσίου πολύ κοντά στην σπηλιά και να μην τον πάει εκεί και να μην ειδοποιήσει αμέσως την αστυνομία.
Τα θαύματα του Αγίου είναι πάρα πολλά και μας βοηθάει όλους εδώ στον Όλυμπο.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Σύγχρονα θαύματα Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Συγκλονιστικά όσα μας είπες αδελφέ!
Δόξα Σοι ο Θεός!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σύγχρονα θαύματα Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω

Δημοσίευση από aposal »

Δόξα σοι ο Θεός!
Αυτόν "τον καλόγερο" τον διηγούνται αρκετοί εκεί πάνω, που σώθηκαν ως εκ θαύματος ("Άγιο είχε" συνηθίζουμε να λέμε και είναι από τις λίγες φορές που ...έχουμε δίκιο)
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”