Σύγχρονο θαύμα του Αγ.Νεομάρτυρος Νικολάου του Καρπενησιώτου

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Σύγχρονο θαύμα του Αγ.Νεομάρτυρος Νικολάου του Καρπενησιώτου

Δημοσίευση από efthumhs »

Άν και έχουν περάσει πολλά χρόνια (1993 ή 1994) απο τότε και το είχα εντελώς ξεχάσει, ωστόσο μετά απο σχετική συζήτηση που είχα χτες με κάποιο πρόσωπο που εχει το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ τότε και του αφηγήθηκα το περιστατικό, το οποίο χαρακτήρισε ως "καραμπινάτο" θαύμα, αποφάσισα να σας το γνωστοποιήσω:

Απο τότε που γεννήθηκα είχα μια ευαισθησία με κάποιο συγκεκριμένο είδος τροφής. Μόλις έτρωγα έστω και λίγο απο αυτό ο οργανισμός μου αντιδρούσε με συγκεκριμένο τρόπο.Το ήξερα και το είχα πάρει απόφαση πως έτσι θα συνεχιζα την ζωή μου. Είχα κάνει κάποιες "μικρές" θεραπείες, είδα είναι η αλήθεια κάποια βελτίωση αλλά προσκαιρη. Μετά τα ίδια πάλι. Έτσι είχαν τα πράγματα όταν εκείνες τις χρονιές (1993 ή 1994, δεν θυμάμαι καλά-πιο πιθανή η πρώτη ημερομηνία),όταν διάβαζα τους Βιους Νεομαρτύρων οι οποίοι ομολογουμένως με είχαν συναρπάσει. Διαβάζοντας λοιπόν τον Βίο του Αγίου Νικολάου του νεομάρτυρος εκ Καρπενησίου (+23 Σεπτεμβρίου) και βλέποντας ότι είναι θαυματουργός (η ευωδιάζουσα κάρα του βρίσκεται στην Ι.Μ Ξηροποτάμου Αγίου Όρους) εκανα μια απλή προσευχή (πιστεύω θερμή). Δυο τρεις λέξεις, ούτε παρακλήσεις ούτε τίποτα, απλά να με βοηθήσει να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα (το οποίο δεν ήταν και ιδιαίτερα ενοχλητικό πάντως) και συνέχισα την ζωή μου κανονικά, χωρίς αν θέλετε να περιμένω να γίνει αμέσως το θαύμα ή να λέω έγινα καλά ή ακόμα τίποτα... Ε, απο εκείνη τη στιγμή μέχρι και τώρα διαπίστωσα πως ποτέ μα ποτέ δεν είχα ξανά εκείνες τις ενοχλήσεις στον οργανισμό μου κι ας έτρωγα, όχι λίγο απο το συγκεκριμένο είδος τροφής αλλά ολόκληρα πιάτα που λέει ο λόγος και χωρίς θεραπείες ή φάρμακα. Έτσι λοιπον δημόσια εκφράζω τις ευχαριστίες μου στον Άγιο έστω και καθυστερημένα και τον παρακαλώ να πρεσβεύει για όλο τον κόσμο.
orthodoxos1
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2010 5:04 pm

Re: Σύγχρονο θαύμα του Αγ.Νεομάρτυρος Νικολάου του Καρπενησι

Δημοσίευση από orthodoxos1 »

Eυχαριστούμε αδελφέ που μας δίνει δύναμη με τα γραφόμενα σου.Ο ΄Αγιος Νικόλαος να σε φυλάει και να σε έχει πάντα καλά.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σύγχρονο θαύμα του Αγ.Νεομάρτυρος Νικολάου του Καρπενησι

Δημοσίευση από aposal »

Να 'σαι καλά βρε Ευθύμη!
Αν δεν έχεις τίποτε καλύτερο να κάνεις, πάρε το "φτιαγμένο" Golf R και έλα το Σάββατο 17 Ιούλη μαζί μας!
(Το πρωί στον Όσιο Πατάπιο και μετά φαΐ στου Δημήτρη του Έλληνα)
ΥΓ: Να θυμηθούμε να καθήσουμε μακριά από τον Μεγαρίτη!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Σύγχρονο θαύμα του Αγ.Νεομάρτυρος Νικολάου του Καρπενησι

Δημοσίευση από efthumhs »

orthodoxos1 έγραψε:Αν δεν έχεις τίποτε καλύτερο να κάνεις, πάρε το "φτιαγμένο" Golf R και έλα το Σάββατο 17 Ιούλη μαζί μας!
(Το πρωί στον Όσιο Πατάπιο και μετά φαΐ στου Δημήτρη του Έλληνα)
ΥΓ: Να θυμηθούμε να καθήσουμε μακριά από τον Μεγαρίτη!
Ευχαριστώ Αποστόλη, πλην όμως μαλλον δεν θα μπορεσω να παραβρεθώ. Αν παρ' όλα αυτά τα καταφερω και έρθω θα σε ειδοποιήσω εγκαίρως (πιστεύω!). :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Σύγχρονο θαύμα του Αγ.Νεομάρτυρος Νικολάου του Καρπενησι

Δημοσίευση από evagelia »

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Εικόνα
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Σύγχρονο θαύμα του Αγ.Νεομάρτυρος Νικολάου του Καρπενησι

Δημοσίευση από efthumhs »

evagelia έγραψε:ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Ευχαριστώ Κυρία Ευαγγελία. Αμήν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”