Κάρμα και μετενσάρκωση

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Yunan έγραψε:Αγαπητή 123!

θα δημοσίευα την επιστολή σε νέο θέμα αλλά προτίμησα να μην κάνω ούτε αυτό έπειτα από την εδώ αντιπαράθεση ορισμένων... Απλά δημοσιοποίησα τη σκέψη μου :)
Yunan δεν το είπα για σένα, αφού όταν ξεκίνησα να γράφω δεν είχε δημοσιευθεί το δικό σου άρθρο. Το λέω για τους προηγούμενους.

Αγαπητέ Μίσα, δεν αντιλέγω, συμφωνώ πως ο διάλογος πρέπει να είναι ελεύθερος και στο κάτω κάτω αν δεν μας αρέσει ένα θέμα δεν απαντάμε και μάλιστα δεν το διαβάζουμε καν.
Μιλώ για το ότι από δω το έχουμε από κει το έχουμε πάλι χάλασε κι αυτό το θέμα. Δεν μας πειράζει βέβαια και τόσο...μην τρελενόμαστε... μια διαπίστωση έκανα κι ίσως ένα καμπανάκι για τους έχοντες ώριμη σκέψη, να μην παρασύρονται στα ίδια και τα ίδια....
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

Επαναλαμβάνω, όπως έγραψα και στο προηγούμενο post μου, ότι πιστέυω ότι είναι καιρός να κλείσει εδώ αυτό το θέμα.

Να είστε καλά όλοι! 8)
Μαράν Αθά
emilgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από emilgr »

Ioanath έγραψε:Έχω την ταπεινή γνώμη ότι η πολύ θεολογία βλάπτει σοβαρά την πίστη. Δεν έχω πολύ καιρό, ούτε πολλές γνώσεις για να θεολογήσω.

Ιωάννης.
Είναι προσωπική σου άποψη αυτό και για μένα είναι τελείως μα τελείως λανθασμένη.
Και αυτό σημαίνει το έξης απλό πράγμα: όποιος διαβάζει Πατερικά κείμενα Θεολογικά κτλ δεν σημαίνει ότι λέει ΠΑΝΤΑ το σωστό η ότι ξέρει να θεολογεί.
Ούτε το χαρτί (πτυχίο) ούτε το πολύ διάβασμα δεν σε κάνει Θεολόγο. Η Χάρις του Αγίου Πνεύματος είναι αυτή που οδηγεί την Θεολογία

Διαβάζω από το βιβλίο του πατέρα Ιωάννη Ρωμανίδη,Πατερική Θεολογία,
13. Η επιστημονική μέθοδος Θεολογίας και ποιος είναι ο θεόπνευστος
......Οπότε ο θεολόγος - όχι εκείνος που παίρνει ένα πτυχίο θεολογίας, αλλά εκείνος που αξιώνεται να δη τον Θεόν - τι πρέπει να είναι κατά αντιστοιχίαν; Βέβαια θεόπνευστος. Και ποιος είναι ο θεόπνευστος; Είναι εκείνος, ο οποίος είδε τον Θεόν.
Μετά εκείνος που φθάνει στην φώτιση γιατί λέγεται φωτισμένος; Διότι έχει το Πνεύμα το Άγιο μέσα του, που τον διδάσκει. Και πως τον διδάσκει; Με την νοερά προσευχή. Προσεύχεται δηλαδή το Πνεύμα το Άγιο μέσα στην καρδιά του και έτσι τον διδάσκει, τον πληροφορεί δηλαδή σε ό,τι χρειάζεται να κάνη ή να πη. Ένας τέτοιος άνθρωπος πληροφορείται κάθε στιγμή, ποιο είναι το θέλημα του Θεού για ο,τιδήποτε. Οπότε ο δάσκαλός του της προσευχής, είναι το ίδιο το Πνεύμα το Άγιο. Δηλαδή στην Θεολογία ο ίδιος ο Θεός είναι και το αντικείμενο της γνωστικής προσπαθείας του ανθρώπου, αλλά και ο δάσκαλος του ανθρώπου, που τον οδηγεί προς αυτήν την γνώσι, την γνώσι δηλαδή του Θεού, που δεν είναι τίποτε άλλο παρά η θέα του ακτίστου Φωτός....
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Αγαπητέ Ioanath, δίάβασα όλες τις απαντήσεις με προσοχή, γιατί κι εγώ είχα αυτές τις αναζητήσεις παλιότερα, αλλά δεν είδα που έπεσε κάποιος επάνω σου να σε φάει....
Ίσα-ίσα, είδα πολύ προθυμία και καλή διάθεση να συμμετέχουν πολλοί πάνω στο θέμα που έθεσες. Μην τα μπερδεύεις και τα λαμβάνεις αρνητικά. Δεν υποβόσκει ούτε επίθεση ούτε κατηγορία ούτε πρόθεση εξόντωσής σου.
Αχ... καμιά φορά κι η αγάπη προς τον συνάνθρωπο παρεξηγιέται... Ας είναι...


Και κάτι άλλο. Επειδή δεν γνωρίζω τους κανονισμούς του φόρουμ. Αν κάποιος βάλει ένα θέμα, μπορεί να το κλείσει αυθαίρετα.

Το λέω γιατί είπε ο Ioanath ότι θα κλείσει το θέμα. Δηλ. Αν εγώ θέλω να γράψω και κάτι ακόμα μπορώ? Δεν ξέρω...ρωτάω.... ίσωε για μένα να μην έκλεισε, να έχω ακόμα κενά... μπορώ ή θα πρέπει να ανοίξω άλλο θέμα.... ρωτώ....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 123 την Δευ Νοέμ 27, 2006 6:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

123 έγραψε:Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να ξεκινάει ένα θέμα, που μας προβληματίζει και στο τέλος να καταλήγει στις αιρέσεις, στις συμπροσευχές κλπ.
Τι φταίω δηλ. να διαβάζω ένα άρθρο προσδοκώντας να βρω απάντηση στα ερωτήματά μου και τελειώνοντας να διαπιστώνω ότι έχασα τον χρόνο μου.
Θα ήθελα να σας παρακαλέσω, όσο γίνεται βέβαια, να μην ανακατεύετε τα θέματα, ανοίξτε ένα νέο και γράψτε ό,τι θέλετε.
Έχει καμιά σχέση η συμπροσευχή με το κάρμα? Έχει καμιά σχέση ο Βαρθολομαίος με την μετεμψύχωση? Ή μήπως έχει???? :lol: :lol: :lol:
:D Σωστό ! Δεν εχει .....Και περιμενω ....... απαντηση επι του θέματος ....
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

123 έγραψε: Και κάτι άλλο. Επειδή δεν γνωρίζω τους κανονισμούς του φόρουμ. Αν κάποιος βάλει ένα θέμα, μπορεί να το κλείσει αυθαίρετα.

Το λέω γιατί είπε ο Ioanath ότι θα κλείσει το θέμα.
ΠΡΟΤΕΙΝΑ να κλείσει το θέμα. Τι καλά που θα ήταν αν διαβάζαμε αυτά που γράφει ο άλλος και όχι κάποια απο αυτά, ή αυτά που εμείς έχουμε στο μυαλό μας.

Απλώς επειδή κάποιοι φίλοι μου έβαλαν κάποια ερώτήματα και σαν "υπεύθυνος" για αυτή τη κουβέντα θα έπρεπε (έτσι λένε οι καλοί τρόποι) να απαντώ σε όλους, δήλωσα την πνευματική και χρονική μου αδυναμία να το κάνω αυτό, και καθόσον νομίζω ότι εκφράστηκαν πάνω κάτω όλες οι απόψεις, πρότεινα να το κλείσουμε.
Μαράν Αθά
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Ioanath από τη στιγμή που έγραψες ευχαριστίες για όλους όσους έλαβαν μέρος στη συζήτηση, νομίζω πως καθάρισες με τους καλούς τρόπους. Δεν είσαι πλέον υποχρεωμένος να απαντάς, εκτός κι αν εσύ θέλεις. Εννοώ από θέμα τακτ.

Εγώ ρωτώ και πάλι με γνώμονα τους καλούς τρόπους, απέναντί σου κι απέναντι στους όρους του χώρου, μπορούμε να το συνεχίσουμε το θέμα?
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

Ioanath
Αυτή η μίξη είναι ο δικός μου δρόμος. Σε όσους αρέσει. Σε όσους δεν αρέσει, λυπάμαι αλλά οι συνταγές που έχουν στο μυαλό τους δεν κάνουν για όλους.
Σωστό . Αν ξαναδιαβασεις Ioanath οσα εγραψα ισως διακρινεις τον σεβασμο μου στο θεμα
και την αποφυγή " κατηχησης " δεν ειμαι ο πνευματικος κανενος οπως δεν διορισα κανενα πνευματικο μου
Και μενα με ενοχλει Ioanath να ασχολουνται με το ατομο μου και οχι με οσα γραφω ...
Ομως πρεπει να σταματησουμε να γραφουμε ?
Μαλλον το αντιθετο ... Να στρεφουμε την συζητηση στο Θεμα ...
Ioanath
Μήπως εχεις μια απαντηση σε οσα επι του θεματος σε ρώτησα ?
Στην αναγκη με email ... Ti να πω ....
Και δεν τιθενται χρονικοι περιορισμοι νομιζω ... αλωστε οι καλες απαντησεις αργουν !
Σου θυμιζω : οτι εγραψα
Το θεμα μας ειναι Καρμα και μετενσαρκωση
ας μεινουμε στο Θέμα μας ...
Το θεμα το εθεσε ο Ioanath

Αγαπητέ Ioanath
Ενα βασικο εωτημα ας πουμε για μενα ειναι το τελικο ζητουμενο .

Δεν ξαιρω αν συμφωνεις με αυτο " ...Σύμφωνα λοιπόν με τον Ινδικό Εσωτερισμό, υπάρχει η Πρώτη Δύναμη και πίσω από αυτήν υπάρχει η αιτία της και μετά υπάρχει η Αιτία δίχως Αιτία, η Αλήθεια, ο Μη-Αριθμός , Μηδεν που είναι η αρχή όλων των αριθμών και στα σανσκριτικά λέγεται ΔΑΡΜΑΝ. Μην τον μπερδέψουμε με τα διάφορα Δάρμα. Το Δαρμάν είναι ο ολοκληρωμένος Νόμος μέσα από τον οποίο ξεπηδούν όλα τα Δάρμα. ... "

Χαλαρά .... στους οπαδους της μετενσαρκωσης Ioanath ποιο ειναι το τελικο ζητούμενο ? Ποιο είναι το Θέλημα τους ? To ΔΑΡΜΑΝ ?

Πως ο 1 ο Υπαρκτός Θεος των Ορθοδοξων ο ΩΝ μπορεί να συσχετιστεί με το 0 με το ΔΑΡΜΑΝ ?

Λιαν παρεπιπτωντως το Ειναι σε μας τους Ορθοδοξους ειναι Θεος και το μη ειναι , η αρνηση η μη υπαρξη Θεου ειναι σατανας .... η Οχι ?

Αγαπητέ Ioanath τι λενε τα βιβλια σου επι αυτου ?
Χαλαρα διαλογο επι αποψεων κανουμε την Αληθεια ψαχνουμε ....
και η Αληθεια προυποθετει ειλικρινεις απαντισεις ...
Περιμενω απάντιση .....


Εαν και οποτε ο φιλος μας απαντισει θα συνεχισω επι του Θεματος
επι της ουσίας .....
Αν παντως δεν θελεις καλή καρδια . Ισως στο μελλον ....
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

123 έγραψε:Ioanath από τη στιγμή που έγραψες ευχαριστίες για όλους όσους έλαβαν μέρος στη συζήτηση, νομίζω πως καθάρισες με τους καλούς τρόπους. Δεν είσαι πλέον υποχρεωμένος να απαντάς, εκτός κι αν εσύ θέλεις. Εννοώ από θέμα τακτ.

Εγώ ρωτώ και πάλι με γνώμονα τους καλούς τρόπους, απέναντί σου κι απέναντι στους όρους του χώρου, μπορούμε να το συνεχίσουμε το θέμα?
Αν θες τη δική μου γνώμη εννοείται ότι μπορεί να συνεχίσει. Αρκεί να μείνει στο θέμα .. καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Όμως οταν συζητείται ένα θέμα και τριάντα άνθρωποι είναι κατά και ένας υπερ πίστεψέ με είναι δύσκολο να το παρακαλουθήσει αυτός ο ένας. Ειδικά άμα συνδέεται στο forum με βία μιά ώρα την ημέρα. Άσε που είναι και βαρετός ένα τέτοιος διάλογος.
Μαράν Αθά
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Ioanath έγραψε: Όμως οταν συζητείται ένα θέμα και τριάντα άνθρωποι είναι κατά και ένας υπερ πίστεψέ με είναι δύσκολο να το παρακαλουθήσει αυτός ο ένας. Ειδικά άμα συνδέεται στο forum με βία μιά ώρα την ημέρα. Άσε που είναι και βαρετός ένα τέτοιος διάλογος.
Σκέφτεσαι να συμφωνούσαν όλοι τι συζήτηση θα γινόταν? Μέσ' την ψύχρα... Κι αν ήταν κι όλοι ευγενικοί και συγκρατημένοι? Ωραία συμπεράσματα θα βγάζαμε.....

Τέλος πάντων μην το κουράζουμε άλλο...όπως νομίζεις πράξε κι εύχομαι να μην έχεις καμία πίκρα από κανέναν!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”