Χριστιανός και αγάπη στα ζώα

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Χριστιανός και αγάπη στα ζώα

Δημοσίευση από eleimon »

Αναγκαστηκα την περασμενη βδομαδα κι εγω να κανω ευθανασια στο σκυλακι μου,το χαμε 18 χρονια,τον τελευταιο χρονο ηταν με ογκο στα γεννητικα οργανα,και ανεπαρκεια καρδιας,τον κραταγαμε με τα χιλια ζορια,ο γιατρος του μου ελεγε να του κανουμε ευθανασια εδω και παρα πολλους μηνες γιατι θα υπεφερε καποια στιγμη.Εγω ουτε να το ακουσω δεν ηθελα.

Μεχρι που καποια στιγμη επαθε εγκεφαλικο,παρελυσε απο τη μια μερια κι ειχε επιληπτικους σπασμους,δεν αντεχα να το βλεπω να χτυπιεται το πηρα αρων αρων και το πηγα στο γιατρο.Εκει βρεθηκα σε ενα μεγαλο δειλημα η το απαλλασω απ αυτα που περναγε αν κι ο γιατρος μου πε οτι δεν αισθανονταν τιποτα σ αυτη τη φαση που ηταν,η τον αφηνω οσο παει μεχρι να ξεψυχησει.

Με τι καρδια να τον βλεπω να χτυπιεται ετσι? και με τι καρδια να του αφαιρεσω τη ζωη?
Τελικα υπερισχυσε μεσα μου το να τον απαλλαξω απ αυτο το μαρτυριο,να τον βλεπω απ τους σπασμους να χτυπιεται το κεφαλι του στο μαρμαρο,να μη τρωει,να μη πινει,και να κλαιει....μα αν δεν ενιωθε θα εκλαιγε?αυτο αναρωτιομουν....γι αυτο και πηρα αυτη την αποφαση..

Τωρα το χω πολυ βαρος μεσα μου....... :( :( :( :( αποκλειεται να ξαναποκτησω σκυλι,δε ξερω γενικως με τα ζωα εχω μια ευαισθησια εχω πουλια,χαμστερ,ιγκουανα,χελωνες,ψαρια....ουτε petshop να μουνα αλλα με το σκυλακι ειχα αλλο δεσιμο.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χριστιανός και αγάπη στα ζώα

Δημοσίευση από ψυχουλα »

νομιζω πηρες τη σωστη αποφαση δεν υπαρχει λογος να βασανιζεσαι δεν του εκανες κακο αλλα καλο. :8 :8 :8

για αυτο δε παιρνω σκυλι ή γατί γιατι το πιο πιθανο ειναι να φυγει εκεινο πρωτα παρα εγω! και επειδη το εχω ξαναπερασει δε θελω να το ξαναζησω.

με τα ψαρια παντως δε μπορω να πω οτι εχω μεγαλη ευαισθησια....εχω ψαρεψει ουκ ολιγα!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Χριστιανός και αγάπη στα ζώα

Δημοσίευση από eleimon »

Ενα βιντεο που μιλαει απο μονο του

«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Χριστιανός και αγάπη στα ζώα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Γι'αυτο τον λογο εκοψα την καταναλωση κρεατος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Athanasius
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2010 8:35 am

Re: Χριστιανός και αγάπη στα ζώα

Δημοσίευση από Athanasius »

Από την στιγμή που έπεσε ο άνθρωπος τότε όλα τα ζώα έφυγαν από κοντά του, τα ζώα καταλαβαίνουν την αγιότητα ή την αγνότητα των γεροντάδων και πάνε κοντά τους.

Μπορείτε να μαλώσετε έντονα μικρό παΐδι διπλά σε ένα λυκόσκυλο χωρίς να σας ορμήξει ;

=======================================================================================================================================
"Το να μη γνωρίζεις είναι αμάθεια. Το να μη θέλεις, όμως, να μάθεις, είναι υπερηφάνεια"
,Άγιος Γρηγόριος
Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Μέγας Αλέξανδρος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Χριστιανός και αγάπη στα ζώα

Δημοσίευση από aposal »

Dimitris39 έγραψε:Γι'αυτο τον λογο εκοψα την καταναλωση κρεατος
Βρε αμαρτωλέ, βρες πρώτα τον σωστό τρόπο να πολεμήσεις τα πάθη σου! Η φύση φτιάχτηκε για να υπηρετεί τον άνθρωπο και μέσα στις "υποχρεώσεις" της είναι και το να του δίνει τροφή!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Χριστιανός και αγάπη στα ζώα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

aposal έγραψε:
Dimitris39 έγραψε:Γι'αυτο τον λογο εκοψα την καταναλωση κρεατος
Βρε αμαρτωλέ, βρες πρώτα τον σωστό τρόπο να πολεμήσεις τα πάθη σου! Η φύση φτιάχτηκε για να υπηρετεί τον άνθρωπο και μέσα στις "υποχρεώσεις" της είναι και το να του δίνει τροφή!
απο εκει ξεκεινανε ολα απο την καλοφαγια
τα παθη τα εχω νικησει σε λιγο καιρο θα αγιασω :mrgreen:
Το κρεας Αποστολε αμαρτωλε δεν το θελω για λογους αλλους :45 :45
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Χριστιανός και αγάπη στα ζώα

Δημοσίευση από aposal »

Το κρέας είναι απαραίτητο για τον άνθρωπο. Η στέρησή του, σε περιόδους μη νηστείας, επιτρέπεται μόνον εφόσον έχει πάρεις ευλογία (έγκριση) από τον πνευματικό σου, ή αν το έχει επιβάλει ο γιατρός σου. Τώρα αν δεν σ' αρέσει η κρεατοφαγία (vegeterian?) είναι άλλο θέμα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Χριστιανός και αγάπη στα ζώα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

aposal έγραψε:Το κρέας είναι απαραίτητο για τον άνθρωπο. Η στέρησή του, σε περιόδους μη νηστείας, επιτρέπεται μόνον εφόσον έχει πάρεις ευλογία (έγκριση) από τον πνευματικό σου, ή αν το έχει επιβάλει ο γιατρός σου. Τώρα αν δεν σ' αρέσει η κρεατοφαγία (vegeterian?) είναι άλλο θέμα.
εχω παρει και ευλογια απο τον πνευματοικο μου
εχω παρει και απο τον Σταθη το ελευθερο και απο τον Στεφανο :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Χριστιανός και αγάπη στα ζώα

Δημοσίευση από stathis73 »

Φιλε μου Δημητρη μακαρι να ειχα την δυνατοτητα να δινω και ευλογιες, αλλα για σενα σου δινω την ευχη μου παιδι μου, ετσι και αλλιως εσυ με ευχη και χωρις ευχη τρελος εισαι θα κανεις αυτο που θελεις. :lol: :lol:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”