Στήριξη Πολύτεκνης Οικογένειας

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

aanast
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Στήριξη Πολύτεκνης Οικογένειας

Δημοσίευση από aanast »

Αγαπητά μέλη του Φόρουμ,

Τις προάλλες συζητήσαμε το ζήτημα της φιλανθρωπίας και της αλληλεγγύης προς τον Πλησίον μας.
Θυμάμαι ότι όλοι συμφωνήσαμε να βοηθήσουμε εκείνους τους ''Ελαχίστους Αδερφούς'' του Χριστού στο πρόσωπο των αδερφών μας που γογγύζουν από τη στέρηση και είναι άνθρωποι της διπλανής πόρτας!

Θυμάστε την ιστορία της Στέλλας, που μας άφησε συγκλονιστικό μάθημα Θεολογίας με την φιλάνθρωπη στάση ζωής της!Μια ψυχή άστεγη στον κόσμο ,αλλά με ''Ακτιστη Στέγη'' στους Ουρανούς!

Για όσους θέλουν να στηρίξουν όχι μόνο οικονομικά αλλά και υλικά την Πολύτεκνη Οικογένεια με ρούχα ,παπούτσια,μωρουδιακά ,κ.λπ.,ακόμη και τρόφιμα ,μπορούν στην οδό Ακαδημίας στον αριθμό 78Β
απέναντι από την Εκκλησία της Ζωοδόχου Πηγής
να επισκεφθούν το Σύλλογο Πολυτέκνων και στο ισόγειο να αφήσουν την προσφορά τους...

Τώρα για όσους θέλουν να ενισχύσουν την Πολύτεκνη Οικογένεια στις Παραμεθόριες Περιοχές της Ελλάδας ,υπάρχει ο''Θεόφιλος'',ένας μη Κυβερνητικός Οργανισμός Κοινωνικής Φροντίδας για την Πολύτεκνη Οικογένεια:

www.theofilos.gr Thl.210-8819397 Πέτρ.Γιαλούρου9 ,11363 Αθήνα

Ακόμη θυμάμαι ότι έκλαιγα κάποια Χριστούγεννα, που δεν μου πήρε καινούρια παπουτσάκια ο πατέρας μου,επειδή έπρεπε να πάρει στα άλλα μου αδέρφια πρώτα...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Στήριξη Πολύτεκνης Οικογένειας

Δημοσίευση από lovethink »

aanast έγραψε: Ακόμη θυμάμαι ότι έκλαιγα κάποια Χριστούγεννα, που δεν μου πήρε καινούρια παπουτσάκια ο πατέρας μου,επειδή έπρεπε να πάρει στα άλλα μου αδέρφια πρώτα...
Εχεις όμως να θυμάσαι σίγουρα και αμέτρητα καλοκαίρια με παιχνίδια ανθρώπινα και όχι ηλεκτρονικά της μοναξιάς ,και τρεχαλητά και βαβούρα και παιδικές φωνές :wink:
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Εγω παντως θα προτεινα σαν forum γενικα να μαζεψουμε οτι στον καθενα μας περισσευει,να τα ενωσουμε ολα μαζι και να παμε καποια ατομα να τα παραδωσουμε στους πολυτεκνους που τοσο αναγκη τα εχουν.Πιστευω οτι πρεπει να δραστηριοποιηθουμε περισσοτερο.Τι λετε?
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

NIKOSZ έγραψε:Εγω παντως θα προτεινα σαν forum γενικα να μαζεψουμε οτι στον καθενα μας περισσευει,να τα ενωσουμε ολα μαζι και να παμε καποια ατομα να τα παραδωσουμε στους πολυτεκνους που τοσο αναγκη τα εχουν.Πιστευω οτι πρεπει να δραστηριοποιηθουμε περισσοτερο.Τι λετε?
Συμφωνώ Νίκο, μόνο έτσι μπορούμε να προσφέρουμε γιατί ένας ένας λίγο δύσκολο...
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

123 έγραψε:Συμφωνώ Νίκο, μόνο έτσι μπορούμε να προσφέρουμε γιατί ένας ένας λίγο δύσκολο...
Ας μεταφερουμε λιγο τους λογους του Χριστου μας στη πραξη ξεκινωντας απο αυτη τη κινηση Αγαπης που τοσο απλοχερα μας την εχει χαρισει ο Ιησους σε ανυποπτες στιγμες τις ζωης μας.Ας την ανταποδωσουμε στα παιδια Του :!: :!:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NIKOSZ την Δευ Δεκ 04, 2006 9:26 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

Τα Χριστούγεννα είναι μια "δημοφιλής" εποχή φιλανθρωπίας και φυσικά είναι θεάρεστο να βοηθάει ο καθένας αυτή την περίοδο το συνάνθρωπό του με τον όποιο τρόπο μπορεί αποτελεσματικότερα.

Θα ήθελα όμως να υπενθυμίσω ότι οι περισσότερες οργανωμένες φιλανθρωπικές οργανώσεις αναζητούν μόνιμους κατά το δυνατόν υποστηρικτές σε τακτική δηλαδή βάση με την όποια μικρή η μεγάλη συνδρομή μπορούν να προσφέρουν. Αυτό τις βοηθά, όπως όλοι καταλαβαίνουμε, να έχουν μια σταθερή ελάχιστη εισροή χρημάτων για τις δραστηριότητές τους.

Πέρα από την αξιόλογη οργάνωση "Θεόφιλος" που στηρίζει την πολύτεκνη οικογένεια στη χώρα μας, και είχε τη καλοσύνη να μας την θυμίσει ο Αναστάσης, μόνιμους υποστηρικτές αναζητούν οι Γιατροί χωρίς Σύνορα, η Unicef, η Actionaid (με το θεσμό της "υοθέτησης" ενός παιδιού στις μαστιζόμενες από τη φτώχεια χώρες) καθώς και πολλές άλλες που μπορεί κανείς να βρεί εύκολα και να τις ενισχύσει εφόσον μπορεί. Η ειδική ιστοσελίδα προσφορών http://www.winforlife.gr δίνει μεγάλη γκάμα επιλογών για υποστήριξη φιλανθρωπικών οργανώσεων.

Τέλος να μην ξεχνάμε και τον θεσμό της εθελοντικής εργασίας που μπορεί κάποιος με ελέυθερο χρόνο να προσφέρει σε ιδρύματα όπως το Μητέρα, το Χατζηκυριάκειο, τα χωριά SOS κλπ
Μαράν Αθά
aanast
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από aanast »

Παιδιά ,χαίρομαι για την πρόθυμη και γενναιόδωρη καρδιά σας ,καθώς τώρα μπήκα και διαβάζω τα μηνύματα.

Ακούω με προσοχή κι από συναδέλφους ορισμένες υποδείξεις για οργανώσεις και φορείς που θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε ομαδικά σαν φόρουμ..
Πάντως ακόμη κι αν μαζέψουμε ένα μικρό ''πακέτο-αγάπης'' για τις οικογένειες αυτές σημασία έχει να το προσφέρουμε Ταπεινά χωρίς να τους πούμε τα στοιχεία μας...[ιστοσελίδα,φόρουμ,κ.λπ.]συμφωνείτε?
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

Ioanath έγραψε: Πέρα από την αξιόλογη οργάνωση "Θεόφιλος" που στηρίζει την πολύτεκνη οικογένεια στη χώρα μας, και είχε τη καλοσύνη να μας την θυμίσει ο Αναστάσης, μόνιμους υποστηρικτές αναζητούν οι Γιατροί χωρίς Σύνορα, η Unicef, η Actionaid (με το θεσμό της "υοθέτησης" ενός παιδιού στις μαστιζόμενες από τη φτώχεια χώρες) καθώς και πολλές άλλες που μπορεί κανείς να βρεί εύκολα και να τις ενισχύσει εφόσον μπορεί. Η ειδική ιστοσελίδα προσφορών http://www.winforlife.gr δίνει μεγάλη γκάμα επιλογών για υποστήριξη φιλανθρωπικών οργανώσεων.

Τέλος να μην ξεχνάμε και τον θεσμό της εθελοντικής εργασίας που μπορεί κάποιος με ελέυθερο χρόνο να προσφέρει σε ιδρύματα όπως το Μητέρα, το Χατζηκυριάκειο, τα χωριά SOS κλπ
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί υπάρχουν τόσοι φιλανθρωπικοί σύλλογοι; Γιατί αφού υποτίθεται πως έχουν κοινό σκοπό δεν ενώνονται και κάποιοι πήγαν και δημιούργησαν καινούριους ενώ υπήρχαν άλλοι με τον ίδιο στόχο;
Δεν ξέρω, ή εγώ είμαι πολύ καχύποπτος ή κάτι δεν πάει καλά με δαύτους :?: :?: :?:
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

aanast έγραψε:Παιδιά ,χαίρομαι για την πρόθυμη και γενναιόδωρη καρδιά σας ,καθώς τώρα μπήκα και διαβάζω τα μηνύματα.

Ακούω με προσοχή κι από συναδέλφους ορισμένες υποδείξεις για οργανώσεις και φορείς που θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε ομαδικά σαν φόρουμ..
Πάντως ακόμη κι αν μαζέψουμε ένα μικρό ''πακέτο-αγάπης'' για τις οικογένειες αυτές σημασία έχει να το προσφέρουμε Ταπεινά χωρίς να τους πούμε τα στοιχεία μας...[ιστοσελίδα,φόρουμ,κ.λπ.]συμφωνείτε?
Διαβαστε λιγο τα λογια του Ανασταση

Γιατι νομιζω οτι βρισκομαστε στις ΜΑΛΒΙΔΕΣ και ειμαστε τοσο χαλαροι σαν να λιαζομαστε στην παραλια?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NIKOSZ την Δευ Δεκ 04, 2006 10:16 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

aanast έγραψε:Πάντως ακόμη κι αν μαζέψουμε ένα μικρό ''πακέτο-αγάπης'' για τις οικογένειες αυτές σημασία έχει να το προσφέρουμε Ταπεινά χωρίς να τους πούμε τα στοιχεία μας...[ιστοσελίδα,φόρουμ,κ.λπ.]συμφωνείτε?
Anastasi simfono apolita.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”