Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

καλημέρα και απο εμένα.
Αγαπητοι lovethink Παναγιώτη κ αλλοι σας συγχαιρω για πολλές θέσεις σας περι αγάπης!
σε ορισμένες όμως μου φαίνεται ότι πέφτετε έξω. Ναι, συμφωνώ, όταν έχεις τέλεια αγάπη
με τη συνεργασία Του Θεού όλα τα υπομένεις διότι έχεις θεία ενέργεια και φωτισμό.
αλλά δεν μπορούμε να ζητάμε απο τον απλό χριστιανό που σώζεται τόσο ικανά μέτρα,΄ωστε να
τολμήσουμε λόγω χριστιανισμού να καταργήσουμε πρακτικά τα σύνορα ή να αφήσουμε τα μικρά παιδιά
να κατηχούνται και στο Ευαγγέλιο και ταυτόχρονα σε άλλες ψεύτικες ή ελλειπείς θρησκείες που δεν έχουν
Σώμα και Αίμα Κυρίου. Ενα είναι Το αληθινό Σώμα και Αίμα, η ορθοδοξία και όλα τα άλλα ακόμη και αν
περιέχουν διςεκατομμύρια αλήθειες, κ αγάπη διαφέρουν απο την μεγαλοπρέπεια της πίστης όσο ο ουρανός απο τη γη.
Τα όπλα πρέπει να τα πιάνουμε, δεν κολαζόμαστε. δεν μπορουμε να πούμε ένεκα Χριστού να καταργήσουμε στρατό
και αστυνομία! Αυτά είναι έργα για όσους έχουν φτάσει ψηλά. Ο δυνάμενος χωρείν χωρείτω.
οι μοναχοί κ οι καλόγεροι κλπ ας μην πάνε φαντάροι, ας μην σκοτώσουν και δια της υπομονής να σωθούν.
οι απλοί λαϊκοί χριστιανοί ας αμυνθούν ενόπλως. αγάπη είναι και αυτό.100% σύμφωνο με Ευαγγέλιο.κατ οικονομία.
αλλιώς θα λέγαν οι άγιοι, κακώς ξεσηκωθήκαμε το 1821! Το βυζάντιο είχε χιλιάδες αγίους ακόμη και αγίους
αυτοκράτορες και αυτοκρατόρισσες και ουδείς καταργησε τους πολέμους ή καταδίκασε τα όπλα!
εμείς γίναμε πιο άγιοι απο αυτους?!
Ο Κολοκοτρώνης είπε φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους. Φυσικά και με αγάπη και σύμφωνα με το Ευαγγέλιο είναι αυτό!
Μη σκανδαλιζόμαστε! αλλα θέλει εξήγηση και συζήτηση γιατί πολλοί μπερδεύονται. Το παρεξηγούν.αυτό το είπε επειδή δεν γίνεται αλλιώς.
Με αγαπη τους σκότωναν οι καλοί χριστιανοί, χωρίς μίσος. μετα λύπης. αλλά οι άλλοι ερχονταν και επέμεναν να τους σκοτώνει ο Κολοκοτρώνης,
απο πείσμα. αφού δεν αναγνώριζαν τα δίκια Του Χριστού, τους θέρισε Ο Χριστός. Η Παναγία μας σε τόσες μάχες το 1940 δεν πολέμησε!!!???
Ολη τη βυζαντινή αυτοκρατορία 1100χρόνια, όλοι οι άγιοι πολεμούσαν. Ο Χριστός! Σκανδαλίζει πολύ αυτό ετσι?
μοιάζει επιθετικό, αλλά είναι ευλογημένη άμυνα. αφού έρχεται ο άλλος να ποδοπατήσει τα όσια και τα ιερά
του τόπου σου, εσύ οφείλεις να δώσεις μαρτυρία και να τα υπερασπιστείς, όχι να πεις, ε, παρτα κάψτα,αφού Ο Κύριος κάθησε
να σταυρωθεί, δεν πειράζει, δεν βαριεσαι! Αφού θα ποδοπατήσει τα ιερά, θα έρθει να σε σκοτώσει πνευματικά.
Αν έχεις επιλογή να αντισταθείς και να τον σκοτώσεις για να τον σταματήσεις, δεν παει να πει οτι κολάζεσαι!
αλλιώς θα έλεγε η Εκκλησία αντί φαντάροι να γινόμαστε και όποτε το θέλαν όλοι οι άλλοι μάρτυρες με το ζόρι!
όχι! με το ζόρι πνευματικά μέτρα δεν χτίζονται διότι δεν τα αντέχουμε!
Ο Κύριος σταυρώθηκε όχι όποτε του είπαν αυτοί αλλά τη στιγμή τη διάλεξε Ο Ιδιος.
Ας μην πηγαίνουμε αφελείς ανάμεσα στα θηρία λέγοντας "όλα θα πάνε καλά" γιατί ίσως να μας λείπει καμια φορά η ταπείνωση
και να νομίζουμε ότι έχουμε αυτή τη χάρη. ενώ να μην την έχουμε.
Βεβαια ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΤΟΘΥΣΙΑΖΟΜΑΙ ΥΠΕΡ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ!
Ως χριστιανός. αλλά όχι να κάνω ό,τι μου πουν και όπως τους βολεύει, 100% υπακοή, αλλά με προσοχή και με επιλογή.
αυτά ειναι μεγάλα θεματα.
περι Παλαιάς Διαθήκης, φυσικά λόγω αγάπης και δικαιοσύνης οι Θείες εντολές προστατευαν τους ΄ξενους κλπ.
αλλά τους εκατοντάδες πολέμους ειδικα με τον Δαυιδ, Βασιλιάδες τα πετάμε στα σκουπίδια? βλεπουμε 1-2-100 φράσεις και τα άλλα 5 εκατομμύρια
τα παρατάμε?
Ο χριστιανός δεν ειναι άναρχος, δεν είναι χύμα. Το Ευαγγέλιο αναφέρει ότι καλώς φέρουν τα όπλα (μαχαίρια, σπαθιά) οι άρχοντες (αστυνομικοί, στρατό κλπ).
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

:25 :25 :25 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :25 :25 :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αδελφέ μου Γιώργο, πού διαφωνούμε?? :105 :105
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ένας και μοναδικός τρόπος υπάρχει,
για να μην κινδυνέψουμε ποτέ από κάποιον..

Να τον αγαπήσουμε, αγαπώντας Τον....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από aposal »

Αυτή τη φοβερή κουβέντα είπε ο Απόστολος Παύλος: "Κύριος εμοί βοηθός και ου φοβηθήσομαι. Τι ποιήσοι μοι άνθρωπος"
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

αγαπητέ Παναγιώτη χαίρομαι που συμφωνείς, είχα την εντύπωση ότι διαφωνείς, απο άλλο ποστ.
μου φαίνεται λάθος έκανα. ίσως και με τον lovethink, να συμφωνεί και εκεινος, οπότε τσάμπα τα γραφα!
δεν πειραζει, συζήτηση κάνουμε.
πάντως με τους λαθρομετανάστες τζαμί καλύτερα να μη γίνει...για πολλούς λόγους.
είμαι υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας των αλλων, αλλά μέσα στη μούρη μου.
αν δεν έχω ελευθερία επιλογής εντάξει, τί να κάνω, αλλά και οι αγιορείτες γυναίκες δεν δέχονται.
σου λεει, ας πάνε να ζήσουν αλλού, σώνει και καλά εδώ θα μας τις φέρετε?!
καλύτερα να κάναμε το ίδιο με τα τζαμιά. να μας ταράζουνε με τα διαβολικά τους?!
ετσι κ αλλιώς αντίχριστη θρησκεία είναι, να τους βοηθάμε να αναπτύσσουν και να ισχυροποιούν την πλανη τους
και αύριο να μας κάνουν το κεφάλι καζάνι? λόγω ελευθερίας ελευθερίας να μας ζαλίσουν με τα ....?!
έτσι και αλλιώς αυτά που λένε είναι όχι απλά μούσια, όχι απλά πλάνες, όχι απλα δεν υπάρχουν ουσιαστικά, αλλά είναι δυνάμεις...σκοτεινές.
που υπο προυποθέσεις μπορουν και πιάνουν. οπότε δεν είναι καθολου καλοδεχούμενα.
Παναγιώτη να με συγχωρείς που σε αποπήρα κάπως πάνω στη βιασύνη!
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ενοοώ είμαι υπέρ της θρησκ.ελευθεριας του άλλου άλλα ΟΧΙ ΟΧΙ να μπερδεύεται μέσα στα πόδια μου και να κάτσει στο σβερκο μου
και να πληρώνω εγώ τα δικά του θρησκευτικά! ας υπαρχει ησυχία αν γίνεται.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από fotios »

lovethink, δεν αντέχω να μην σου τονίσω ότι σταυρώνεις τον Χριστό και τον Ελληνισμό με τις απόψεις σου ότι
"Μόνο που ημασταν πρώτοι στην εγκληματικότητα στο Σικάγο ,σε βιασμούς σε κλεψιές κτλπ την περίοδο 1906-1908"
Εγώ έχω μιλήσει με ανθρώπους της ομογένειας σε Αμερική, Γερμανία, Αυστραλία κλπ για να πάμε σ' αυτά τα μέρη
περνούσαμε μύριους Ιατρικούς ελέγχους, ήμαστε τεχνίτες, φτιάξαμε επιχειρήσεις κάθε είδους από τον πρώτο χρόνο κλπ. Τα όποια
άσχημα φαινόμενα ήταν στατιστικά πολύ μικρά. Ήμαστε καθόλα νόμιμοι και γι'αυτό σε αυτές τις χώρες έχουμε πολύ
δυνατό, τιμημένο το Ελληνικό στοιχείο σε αντίθεση πχ με τους Κολομβιανούς και άλλους ...
Δεν ήμαστε λαθραίοι και δεν είχαν γεμίσει οι φυλακές με Έλληνες όπως συμβαίνει με επίσημα στοιχεία του κράτους στην Ελλάδα με τους αλλοδαπούς.
Διαβλέπω μια κακία προς τους Έλληνες Ορθοδόξους Χριστιανούς.
Δεν πειράζει μετά την Σταύρωση έρχεται η Ανάσταση. Ο Έλληνας αγάπησε τον Χριστό και τον μετέδωσε από το Βυνάντιο σε όλο τον κόσμο. Οι Σλάβοι, οι Ρώσοι και όλος
ο κόσμος από την Κίνα μέχρι την Αφρική διδάχτηκε την Ορθοδοξία από τους Έλληνες Ιεραποστόλους αλλά και τους Βασιλείς μας που όπως ο Βασίλειος Β΄ κλπ
Όμως ο Έλληνας έχει και αξιοπρέπεια και αγάπη για την Ελευθερία. Δεν είναι ανόητος ο Χριστιανός και ξέρει να υπερασπίζεται την Πατρίδα του.
Έχουμε τον Λεωνίδα με το "η ταν ή επι τας" και το "μολών λαβέ" έχουμε και τον Χριστό ως Θεό και Δεσπότη μας, Είναι λειψός όποιος αρνείται την γενιά του και την
υβρίζει. Ακόμη διακατέχεται από αριστερίστικες απόψεις που τις περιβάλλει με δήθεν Χριστολογία.
Ευχαριστούμε για την Σταύρωση εμείς οι Έλληνες από τα αδέρφια μας. Ακολουθεί η Ανάσταση.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από lovethink »

fotios έγραψε:lovethink, δεν αντέχω να μην σου τονίσω ότι σταυρώνεις τον Χριστό και τον Ελληνισμό με τις απόψεις σου .
Εντάξει παίδες , αποχωρώ ,ναι ξέρω ότι πρέπει να χαιρόμαστε όταν μας προσβάλουν αλλά νομίζω παρά έγινε
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Κανείς δεν έχει κατηγορηθεί τόσο όσο ο lovethink....

Με άσχημο - κατά τη γνώμη μου - τρόπο..

Μπορεί να κάνω λάθος στα πάντα..

Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα εδώ....

Ζητώ συγγνώμη από όλες και όλους για όποιες θέσεις μου γίνονται αιτία να υπάρξουν εντάσεις....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”