Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από stathis73 »

Παίρνει στεφάνια ο Μάνος :8 :8 , το μόνο άσχημο είναι οτι πάντα μα πάντα γίνονται τέτοιες συζητήσεις σε περιόδους νηστείας.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Athanasius
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2010 8:35 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από Athanasius »

αγαπάς την πατρίδα σου αγαπάς την θρησκεία σου σου κολλάνε μια ταμπέλα είσαι εθνικιστής νε ρε είμαι και μου αρέσει μεγάλωσα με τα ιδανικά και τον πολιτισμό της Ελλάδος και την αλήθεια Του που μερικοί με την πανθρησκεία την πρόδωσαν.
Έχουμε και τους 300 προδότες που εμείς τους στέλνουμε να μας κλέβουν και δεν θα φωνάξω, και οι Έλληνες πήγαν μετανάστες και ανέδειξαν τον πολιτισμό της Ελλάδος και οποίος έκανε άνομη πράξη των έστελναν πίσω με χειροπέδες.
Και τη χωρα του πολιτισμού των ηρώων και των Αγίων έφεραν οι α αρχικαραγκιόζηδες κάθε λαθραίο καρύδι που υπήρχε στης καρυδιές
Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Μέγας Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Έτσι όπως πάει το πράγμα,
σε λίγο τα "κλειδώματα" δεν θα είναι αρκετά,
και βλέπω να "κατεβαίνει ο διακόπτης" για φορουμικό black out.... :( :( :cry: :cry:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7551
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από stathisekp »

stathis73 έγραψε: το άσχημο είναι οτι πάντα μα πάντα γίνονται τέτοιες συζητήσεις σε περιόδους νηστείας.
Εγκράτεια λόγων, σκέψεων, και πονηρών λογισμών, αδέλφια!!!!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

λοβθινγκ εμένα μια χαρά μου φαίνεσαι! άλλο οι διαφωνίες και συζητήσεις!
αυτές δεν λένε και τίποτα το σπεσιαλ νομίζω!!
όλοι αγαπιόμαστε- μας ενώνει Ο Κύριος!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από lovethink »

stathis73 έγραψε:Παίρνει στεφάνια ο Μάνος :8 :8 , το μόνο άσχημο είναι οτι πάντα μα πάντα γίνονται τέτοιες συζητήσεις σε περιόδους νηστείας.
Δεν παίρνω στεφάνια ,προσβολές ανήκουστες παίρνω .Μέχρι ότι σταυρώνω Τον Χριστό ,αυτόν που πάντα θεωρούσα φίλο μου.
Δεν πειράζει ,αποχωρώ όχι για παρακάλια και μείνε που πας και άλλα τέτοια .Εχει ξαναγίνει στο παρελθόν άλλωστε.
Και μην αρχίσουν κάποιοι τα "έλα όλοι αδέλφια είμαστε κτλπ" γιατί δε μπορεί πρώτα να προσβάλουμε με αυτό το τρόπο έναν άνθρωπο επανειλημένα και μετά "έλα μωρε αδέρφια είμαστε".Αυτό να το σκέφτονται κάποιοι πριν μιλήσουν.
Αποχωρώ όχι απο πείσμα ,αλοίμονο .Απλά αποχωρώ για ένα πολύ χειρότερο λόγο.Αποχωρώ γιατί οι απόψεις και ο τρόπος που παρατίθονται εδώ δεν μου προσφέρουν κάποιο ώφελος και δεν με βοηθούν πνευματικά ,απεναντίας πετυχαίνουν το αντίθετο ,μου χαλάνε την εικόνα που έχω στην καρδιά μου για την ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ για τους ΑΓΙΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ για την Αγάπη.
Και ναι ,τι να κάνουμε ,εμένα αυτό με έλκει στην πίστη και στην σχέση μου με Το Θεό .Η αγάπη .Ολες οι υπόλοιπες κορώνες με αφήνουν αδιάφορο.
Καλή Ανάσταση
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από stathis73 »

Εγω δεν θα πώ ποτέ σε κάποιον μείνε ή φύγε, αυτό που θα πώ είναι το εξής: ότι είναι προς όφελος της ψυχικής του κατάστασης αυτό να κάνει, είτε λέγετε Στάθης είτε λέγετε Μάνος ειτε Απόστολος ειτε Παναγιώτης.

Σκοπός μας ειναι να βγαίνουμε απο εδω μέσα ωφελημένοι και οχι ζημιωμένοι, εύχομαι σε όλους καλή Αυτοκριτική να έχουμε και ας αφήσουμε τα Του Θεού στο Θεό και αυτά που είναι για μάς κατευθείαν στον ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΑΣ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από panagiotisspy »

lovethink έγραψε:εμένα αυτό με έλκει στην πίστη και στην σχέση μου με Το Θεό .Η αγάπη .
+10000000000000000000000000000000000....

Άλλωστε δεν αξίζει και τίποτα άλλο εκτός απ' Αυτήν....

Νάσαι καλά αδελφέ.... :8 :8 :8 :8

ΥΓ..
Συμφωνώ Στάθη..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

σε ένα φόρουμ δυστυχώς θα ακούσουμε και κοντραρίσματα.
όπως στη ζωή. θα προσβληθούμε απο τους άλλους, θα μας τα πουν και απ την καλή και απο
την ανάποδη, κλπ κλπ. ε, δεν ειναι εύκολο να είναι μόνο τα στρωτα΄ αλλά και τα ξέστρωτα...
καλή Σαρακοστή!
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

το "δε σταυρώνεις Τον Κύριο κλπ" !
εννοεί Τον Σταυρώνουμε κάθε φορά που αμαρτάνουμε κλπ!
μην παίρνουμε τα λόγια κ αλλες απόψεις βαρέως. να παίρναμε βαρέως τις ελλειψεις και τις αμαρτίες μας..θα πετάγαμε..
φυσικά μην καθόμαστε να μας ψαλλουν κ χολοσκάμε! αυτό εννοείται..αν θες κάθεσαι και σου κανει "κήρυγμα" ο φίλος...
όχι με το ζόρι! αν είναι να αρπαζόμαστε...το δηλώνουμε και λέμε..άσε μη συγχίζομαι κλπ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”