Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

αυτά θα μπορούσαν εύκολα να τα μαζέψουν αν είχαμε αστυνομία και ομάδα απελάσεων...
την οποία αστυνομια ποτέ δεν θα την αναβαθμισουν ουσιαστικά, το πολυ πολυ να ριξουν
καμια ακόμη καραμέλα για να κανει ντόρο...ειπαμε, οι κυβερνωντες θελουν παγκοσμια κυβερνηση.
πανε να πλασαρουν τα τσιπακια κ τις ηλεκτρον. ταυτότητες οπότε σου λεει..
φερε μερικες εκατονταδες εκατομμυρια απο την ασία, πετα τους χυμα, να γίνει το έλα να δεις
να χανει η μανα το παιδι και αφού γίνει τζατζικιστάν να παμε να τους πουμε...
για να φτιαξει η κατασταση η λυση είναι μία...τα τσιπάκια κ οι τηλεκάρτες του πολίτη...
οπότε τσαααακ!
αλλά Δόξα Τω Θεώ! μας έγραψε κοτζαμ Αποκάλυψη! όλα γραπτά...χειροπιαστα.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

οσοι θα πέσουν θύματα και θα αδικηθούν Ο Κύριος θα τους δικαιώσει αλλιώς..
ουδεν αδικεί.
ελεγαν οι πατέρες. Θα ήθελαν να ζήσουν στην εποχή μας οι άγιοι για να ασκηθούν.
ιδού λοιπον ζωή αιώνιος...
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από filotas »

Σιατίστης Παύλος: «Κέντρα αθλιότητας 'φτιάχνει' ο Υπουργός»
Δημιουργήθηκε στις Κυριακή, 01 Απρίλιος 2012 - Συντάχθηκε από τον/την ΑΥΓΗ

Εικόνα

Συνέντευξη στον Κώστα Μπάρκα

Η ανοιχτή επιστολή που απηύθυνε ο μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης Παύλος στον Μ. Χρυσοχοΐδη προκάλεσε εντύπωση για την αυστηρότητα, την ευθύτητα και το διαυγές πολιτικό της περιεχόμενο.

Ο Μητροπολίτης αναφερόμενος στα "στρατόπεδα συγκέντρωσης" αφού τα χαρακτήρισε «χωματερές ανθρώπων», εγκάλεσε τον υπουργό ως υπεύθυνο για το κατάντημα της χώρας, τονίζοντας πως η κίνηση εναντίον των μεταναστών γίνεται εσκεμμένα απ' την κυβέρνηση, με αποκλειστικό στόχο τον προεκλογικό αποπροσανατολισμό της κοινωνίας από τα προβλήματά της.

Η επιστολή υπήρξε αφορμή για τη συνομιλία που ακολουθεί.

Στην ανοιχτή επιστολή σας προς τον κ. Χρυσοχοΐδη χαρακτηρίσατε αθλιότητα την πρωτοβουλία του υπουργού να δημιουργήσει “στρατόπεδο συγκέντρωσης” μεταναστών στην Κοζάνη. Θα θέλαμε να μας πείτε το “γιατί”.

Δεν ονόμασα αθλιότητα την απόφαση να γίνουν τα κέντρα, αλλά την κατάσταση που θα επικρατήσει εκεί. Όταν ο υπουργός λέει ότι σε 20 μέρες θα λειτουργήσει το κέντρο, τότε το μόνο που δηλώνει σαφέστατα είναι ότι πρόκειται για κάτι πρόχειρο και πολύ επιπόλαιο.

Σε ένα μέρος που είναι έρημο για πάρα πολύ καιρό, που δεν έχει καμία υποδομή για μια τέτοια λειτουργία, αυτό σημαίνει πως θέλουν να δημιουργήσουν χωματερές ανθρώπων.

Για μένα, σαν επίσκοπο και σαν άνθρωπο, ο μετανάστης δεν παύει να είναι εικόνα του Θεού.

Άρα θεωρώ πως αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης, αποτελεί αθλιότητα. Μια ακόμη ένστασή μου συνίσταται στο γεγονός ότι τα κέντρα της αθλιότητας τα στήνει σε μια μικρή κωμόπολη.

Η θέση μου είναι ότι δεν πρέπει να τα στήσει πουθενά, διότι θα αποτελέσουν μια δοκιμασία και για τους κατοίκους.

Τα παιδιά των τοπικών κοινωνιών θα κάνουν βόλτες γύρω από ένα στρατόπεδο και από τη μέσα μεριά θα είναι τα παιδιά των μεταναστών. Παιδιά και άνθρωποι ενός κατώτερου θεού;

Πώς θεωρείτε ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί το ζήτημα;

Τώρα που έχει μεγαλώσει το θέμα, ψάχνουμε να βρούμε πώς θα το λύσουμε. Πρέπει να καταλάβει ο κ. υπουργός και όλοι μας, ότι, όπως εμείς έχουμε δικαίωμα στον σεβασμό, το φαγητό, το ίδιο έχουν και οι μετανάστες.

Ποιος γνωρίζει με σιγουριά ποιες ανάγκες τους οδήγησαν να εγκαταλείψουν τις χώρες τους και να φτάσουν στην Ελλάδα.

Θα πρέπει λοιπόν να τους φροντίσουμε κι αν χρειαστεί να τους μαζέψουμε κάπου, όχι όμως με συνθήκες αθλιότητας αλλά με ανθρώπινες συνθήκες.

Εάν μπορούν να επαναπατριστούν, χωρίς όμως να κινδυνεύει η ζωή τους τότε ας τους βοηθήσουμε.

Χαρακτηρίζετε τους μετανάστες "εικόνες του θεού" επί της Γης, ενώ ταυτόχρονα εκφράζετε την οργή σας προς την κυβέρνηση που τους αντιμετωπίζει ως σκουπίδια. Είναι προσωπική η άποψη αυτή ή εκφράζει την Ιεραρχία της Εκκλησίας;

Αυτή η άποψη δεν είναι ούτε δική μου ούτε της Ιεραρχίας, είναι της Εκκλησίας.

Ο άνθρωπος είναι «εικόνα του θεού», αξίζει τον σεβασμό και την τιμή μας, όποιος και αν είναι. Για παράδειγμα, όταν βρούμε μια παλιά εικόνα, δεν λέμε είναι παλιά και την πετάμε, αλλά κοιτάμε να την καθαρίσουμε για να δούμε ποια είναι.

Αυτή πρέπει λοιπόν να είναι η στάση μας απέναντι στις ζωντανές εικόνες του θεού, όπως είναι οι μετανάστες.

Και η γνώμη σας για τη στάση της τοπικής κοινωνίας;

Η τοπική κοινωνία της Κοζάνης διαμαρτυρήθηκε για το «αποφασίζομεν και διατάσσομεν» του υπουργού.

Γι' αυτό και εγώ έθεσα το ερώτημα: “Ποιος είστε που αποφασίζετε και διατάσσετε, ποιος νομίζετε ότι είστε;”.

Όταν έχουμε να κάνουμε με ένα πολιτικό σύστημα που έχει καταστρέψει αυτό τον τόπο, δεν μπορεί οι εκπρόσωποί του να είναι τόσο αναιδείς απέναντι στον λαό.

Δεν μπορούν να μιλάνε με αυτό το ύφος, πρέπει τουλάχιστον να είναι διαλλακτικοί, να είναι σεμνοί.

Και δεύτερον, δεν ήρθε κάποιος να μιλήσει με την τοπική κοινωνία, τους έστειλαν ένα τελεσίγραφο που έλεγε: είτε το θέλετε είτε όχι θα γίνουν.

Δεν νομίζετε ότι είναι φυσιολογικό να ανησυχούν;

Σας υποψιάζει το γεγονός ότι ο θόρυβος περί μεταναστών, εγκληματικότητας και στρατοπέδων ξέσπασε λίγο πριν από την έναρξη της προεκλογικής περιόδου;

Αυτό είναι σαφέστατο. Δεν νομίζω πως χρειάζεται πολλή σοφία και λογική για να το αντιληφθεί κάποιος.

Τώρα έγινε το πρόβλημα ή χθες; Το ζήτημα υπήρχε και πιθανώς να κάλυπτε και πολιτικές του συστήματος κάποια δεδομένη στιγμή.

Τώρα που έρχονται οι εκλογές πρέπει να δείξουμε ένα έργο, να κάνουμε εντύπωση γιατί έτσι θα μας ξαναψηφίσουν.

Είναι σαφέστατη η νοοτροπία αυτή, διότι αν αυτό εξαγγελλόταν σαν στόχος, τότε ναι.

Αλλά ξαφνικά σε μια βδομάδα θα το έχουμε έτοιμο... Είναι φανερό ότι ενέχει πολιτική σκοπιμότητα.

Και κάτι τελευταίο: Γιατί κάνετε χρήση τον όρου "λαθρο-μετανάστες"; Θεωρείτε ότι υπάρχει κι άλλη επιλογή γι' αυτούς τους ανθρώπους, άλλος τρόπος πέρα από την παράνομη είσοδο σε μια ξένη χώρα;

Τη λέξη δεν τη σκέφτηκα, τη χρησιμοποίησα σαν τεχνικό όρο, διότι επισήμως λέγονται λαθρομετανάστες εκείνοι που μπήκαν στη χώρα κρυφά χωρίς χαρτιά, και τυπικά, είναι έτσι.

Όμως, από την άλλη, κανείς δεν χάνει την ανθρώπινη αξιοπρέπειά του σε μια κοινωνία όπου πρέπει να ενδιαφέρει η δικαιοσύνη και όχι τα συμφέροντα.

Είναι ανάγκη να βλέπουμε σωστά τα πράγματα όσο και αν είναι δύσκολα. Μέσα στο δύσκολο υπάρχει ομορφιά.

Πηγή: romfea.gr
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Με πρόλαβε ο Νίκος,
θα τόβαζα εγώ.. :wink: :wink:

Ο Άγιος Σιατίστης,
λέει την αυτονόητη αλήθεια,
για την οποία τόσες μέρες διαφωνούσαμε σε ένα σωρό περιπτώσεις και σε διάφορα και ποικίλα θέματα....

Να τον έχει ο Θεός καλά.
και ας αποτελέσει αυτή η δημοσίευση,
το τέλος όλων αυτών που μας έφεραν σε αντιπαράθεση όλες αυτές τις μέρες....

Δόξα Σοι ο Θεός....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από panagiotisspy »

panagiotisspy έγραψε:Με πρόλαβε ο Νίκος,
θα τόβαζα εγώ.. :wink: :wink:

Ο Άγιος Σιατίστης,
λέει την αυτονόητη αλήθεια,
για την οποία τόσες μέρες διαφωνούσαμε σε ένα σωρό περιπτώσεις και σε διάφορα και ποικίλα θέματα....

Να τον έχει ο Θεός καλά.
και ας αποτελέσει αυτή η δημοσίευση,
το τέλος όλων αυτών που μας έφεραν σε αντιπαράθεση όλες αυτές τις μέρες....

Δόξα Σοι ο Θεός....
filotas έγραψε:Η ανοιχτή επιστολή που απηύθυνε ο μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης Παύλος στον Μ. Χρυσοχοΐδη προκάλεσε εντύπωση για την αυστηρότητα, την ευθύτητα και το διαυγές πολιτικό της περιεχόμενο.

Ο Μητροπολίτης αναφερόμενος στα "στρατόπεδα συγκέντρωσης" αφού τα χαρακτήρισε «χωματερές ανθρώπων», εγκάλεσε τον υπουργό ως υπεύθυνο για το κατάντημα της χώρας, τονίζοντας πως η κίνηση εναντίον των μεταναστών γίνεται εσκεμμένα απ' την κυβέρνηση, με αποκλειστικό στόχο τον προεκλογικό αποπροσανατολισμό της κοινωνίας από τα προβλήματά της.

Η επιστολή υπήρξε αφορμή για τη συνομιλία που ακολουθεί.
Να και η επιστολή....

Σιατίστης Παύλος: “Ανοικτή επιστολή στον υπουργό κ. Χρυσοχοΐδη”....

«Είτε το θέλουν οι τοπικές κοινωνίες είτε όχι, είτε το θέλετε, είτε όχι θα γίνει» είπε ο κ. Χρυσοχοίδης και από τηλεοράσεως, αλλά και στους εκπροσώπους των τοπικών κοινωνιών δηλαδή στο Περιφερειάρχη Δυτ. Μακεδονίας, στον Αντιπεριφεριάρχη, στην Δήμαρχο Βοίου, στον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Βοίου τον οποίο απρεπώς διέκοψε και τον χαρακτήρισε σαν λαϊκιστή, «είπε ο γάϊδαρος τον πετεινό κεφάλα» λέει βέβαια ο λαός μας και στους τοπικούς Βουλευτές, σχετικά με την δημιουργία στρατοπέδου συγκεντρώσεως, γιατί περί αυτού πρόκειται, στην Νεάπολη Κοζάνης.

Αλήθεια κ. Υπουργέ, ποιός είσθε εσείς που μιλάτε με αυτό τον τρόπο;

Ποιός νομίζετε ότι είσθε, για να προκαλείτε βάναυσα τις τοπικές κοινωνίες τις οποίες και εσείς ως μέλος του πολιτικού συστήματος οδηγήσατε στην παρακμή;

Τόσο σπουδαίο φαντάζεσθε τον εαυτό σας; Νοσταλγείτε την εποχή του «αποφασίζομεν και διατάσσομεν;».

Η περιφρόνηση των τοπικών κοινωνιών είναι δημοκρατική κατάκτηση; Πρέπει να καταλάβετε καλά, ότι δεν σας φοβόμαστε, όσο κι’άν μας απειλείτε !

Κύριε Υπουργέ, το πρώτο που δεν πρέπει να ξεχάσετε, είναι ότι είσθε και εσείς ΕΝΟΧΟΣ για το κατάντημα αυτού του τόπου και οι ένοχοι το λιγότερο πρέπει να είναι σεμνοί και διακριτικοί και όχι προκλητικοί..

Αλήθεια, τι θα κάνετε; Θα συγκρουσθείτε με τους πολίτες; Θα φέρετε τα ΜΑΤ; Θα χτυπηθείτε μαζί με τους ανθρώπους για να αποδείξετε ότι εσείς μπορείτε; Ενεργείτε με τόση αφροσύνη;

Δεν σκέπτεσθε το απλούστερο.ότι την ώρα που όλα θα είναι έτοιμα, εσείς ΔΕΝ θα είσθε Υπουργός, ίσως ούτε και βουλευτής; Η αλαζονεία ποτέ δεν υπήρξε καλός σύμβουλος! Περισσότερη ψυχραιμία κ. Υπουργέ, αλλοιώς δεν είσθε κατάλληλος για την θέση που έχετε.

Ας έλθουμε όμως και στην ουσία του προβλήματος. Γιατί άραγε αντιδρούν οι τοπικές κοινωνίες; Πρώτον γιατί δεν τις ενημερώσατε, δεύτερον γιατί δεν σας εμπιστεύονται, τρίτον γιατί τις υποτιμήσατε και τέταρτον γιατί δεν θέλουν να γίνουν συνεργοί σας στην αθλιότητα που ετοιμάζετε. Ας τα προσεγγίσουμε ένα-ένα.

Πρώτον, δεν τις ενημερώσατε και αυτό είναι μια πρώτη υποτίμηση καθ’εαυτήν.

Αποφασίσατε γι’αυτούς χωρίς αυτούς, κι’όταν ήλθαν προς σας οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι τους τους φερθήκατε με σκαιότητα και περιφρόνηση. Με μια τέτοια συμπεριφορά ποιός μπορεί να σας εμπιστεύεται;

Δεύτερον, γιατί δεν σας εμπιστεύονται ως πολιτικό. Μήπως κ. Υπουργέ ήλθατε από άλλο πλανήτη; Μπορούμε να εμπιστευθούμε εκείνους που κατέστρεψαν τη χώρα εν γνώσει τους;

Σε άλλες εποχές και απέναντι σε άλλους έπρεπε να είσασταν γενναίος και να αντισταθείτε για να μη φθάσουμε εδώ που φθάσαμε. Αργήσατε πάρα πολύ και είναι πλέον πολύ αργά για να ζητάτε να σας εμπιστευθούμε.

Θυμάστε κ. Υπουργέ, τον Ευστάθιο Λαζαρίδη;

Είναι ο αστυνομικός που έπεσε θύμα των αδίστακτων δολοφόνων στα Ζωνιανά και τραυματίστηκε βαρύτατα; Είναι από τη Νεάπολη.

Βλέπουμε τον δύστυχο πατέρα του καθημερινά να προσπαθεί να τον στηρίξει στο κέντρο αποκατάστασης που φιλοξενείται.

Η επίσημη Πολιτεία τον έχει ξεχάσει. Ένα δικό σας άνθρωπο, εννοώ του Υπουργείου σας, που έπεσε θύμα του καθήκοντος και την οικογένεια του δεν μπορέσατε να στηρίξετε και θέλετε να σας εμπιστευθούμε;

Τρίτον, ανακοινώσατε πριν λίγο καιρό ότι θα πέσει «σκούπα στην Αθήνα για τους λαθρομετανάστες». Την σκούπα κ. υπουργέ την χρησιμοποιούμε για να μαζεύουμε σκουπίδια.

Αυτή την αντίληψη έχετε λοιπόν για τους λαθρομετανάστες; Και αφού αυτά τα κατ’εσάς σκουπίδια τα φέρνετε σε μας αντιλαμβανόμαστε τι γνώμη έχετε και για μας.

Άλλωστε αυτό έχει φανεί προ πολλού αφού αφήσατε τον τόπο αυτό να ρημάξει, αφού κλείσατε τα σχολεία του κλπ. Εμείς όμως δεν έχουμε αυτή την αντίληψη και γι’αυτό δεν θέλουμε να γίνουμε συνεργοί στην αθλιότητα που ακούει στο όνομα «στρατόπεδο συγκεντρώσεως».

Αλήθεια! πότε κάνατε κάτι σωστό και ολοκληρωμένο σ’αυτό τον τόπο για να πιστέψουμε ότι θα το κάνετε και τώρα;

Υποτίθεται ότι ξεκινάτε ένα έργο σε ένα υπουργείο και το αφήνεται για να πάτε σε άλλο, αποδεικνύοντας τόσο καθαρά ότι σας ενδιαφέρει η καρέκλα και όχι το έργο.

Έχετε να μας υποδείξετε ένα άλλο έργο στην Ελλάδα που να έγινε τόσο γρήγορα, όσο θα το κάνετε εσείς, τόσο αξιόπιστα και τόσο φερέγγυα για να πιστέψουμε ότι θα το κάνετε και τώρα;

Μια αποθήκη ανθρώπων θα φτιάξετε, μια χωματερή ανθρώπων και τίποτα άλλο. Είπατε ότι θα φυλάσσεται τόσο καλά, ώστε κανείς δεν θα μπαίνει και κανείς δεν θα βγαίνει.

Μα λοιπόν μας θεωρείτε τόσο αφελείς; Αλήθεια μπορείτε να μας υποδείξετε ένα τέτοιο κέντρο στην Ευρώπη να το επισκεφθούμε, να δούμε τις προδιαγραφές του και να καταλάβουμε τι «παράδεισο» θα φτιάξετε γι’ αυτούς τους δύστυχους ανθρώπους.

Που θα μένουν αυτοί οι άνθρωποι χειμώνα-καλοκαίρι; Σε σκηνές, σε παραπήγματα, σε κτίρια; Όσο έγκαιρα έφτασαν φέτος τα βιβλία στα σχολεία, άλλο τόσο γρήγορα θα γίνουν αυτά που υπόσχεσθε. Φαντάζεστε τι εμπειρία ζωής θα αποκτήσουν τα παιδιά μας βλέποντας ανθρώπους μέσα σε συρματοπλέματα η βλέποντας τα άλλα παιδιά, σαν παιδιά ενός κατώτερου Θεού πίσω από τα κάγκελα!!! Για μια ακόμη φορά δουλειές του ποδαριού.

Με τη δυστυχία των ανθρώπων δεν κάνουμε τόσο φθηνή πολιτική κ. Υπουργέ. Βρείτε άλλο τρόπο για να πείσετε τους Αθηναίους και να διεκδικήσετε την επανεκλογή σας.

Αλήθεια, έχετε ποτέ επισκεφθεί τη Νεάπολη; Έχετε δει πόσο κοντά είναι το στρατόπεδο;

Είναι σχεδόν στα κράσπεδα της πόλεως. Αν λοιπόν μπορεί να γίνει ένα στρατόπεδο συγκεντρώσεως μέσα σε μια πόλη γιατί δεν το φτιάχνετε λίγο έξω από την Κηφισιά, λίγο έξω από την Βάρκιζα, λίγο έξω από την Πεντέλη;

Κύριε Υπουργέ,

Είναι σημαντικό να θυμάσθε το αρχαίο ρητό. Ο σωστός άρχοντας πρέπει να θυμάται τρία πράγμαα.

Πρώτον ότι άρχει ανθρώπων, δεύτερον ότι διοικεί σύμφωνα με τους νόμους και τρίτον να θυμάται ότι δεν θα είναι πάντα άρχων.

Το πρόβλημα το δημιούργησε η άφρων και αδιάφορη συμπεριφορά του πολιτικού συστήματος που κατέρρευσε.

Για μένα ως άνθρωπο και ως Επίσκοπο αυτοί οι άνθρωποι είναι εικόνες του Θεού και οργίζομαι μαζί σας γιατί τους αντιμετωπίζετε ως «σκουπίδια» και «μπάζα» τώρα που δεν εξυπηρετούν τις πολιτικές σας.

Θα τους διακονούσα προσωπικά και εθελοντικά με πολύ προθυμία. Αν διαφωνώ μαζί σας είναι γιατί δεν δέχομαι να γίνω συνεργός στην αθλιότητα που επιχειρείτε και στην περιφρόνηση της τοπικής κοινωνίας μας.

Ο Μητροπολίτης

Ο Σισανίου και Σιατίστης Παύλος....


Άξιος....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΑΞΙΌΤΑΤΟΣ!!! :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 THANK GOD!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

GeorgiosM έγραψε:αυτά θα μπορούσαν εύκολα να τα μαζέψουν αν είχαμε αστυνομία και ομάδα απελάσεων...
την οποία αστυνομια ποτέ δεν θα την αναβαθμισουν ουσιαστικά, το πολυ πολυ να ριξουν
καμια ακόμη καραμέλα για να κανει ντόρο...ειπαμε, οι κυβερνωντες θελουν παγκοσμια κυβερνηση.
πανε να πλασαρουν τα τσιπακια κ τις ηλεκτρον. ταυτότητες οπότε σου λεει..
φερε μερικες εκατονταδες εκατομμυρια απο την ασία, πετα τους χυμα, να γίνει το έλα να δεις
να χανει η μανα το παιδι και αφού γίνει τζατζικιστάν να παμε να τους πουμε...
για να φτιαξει η κατασταση η λυση είναι μία...τα τσιπάκια κ οι τηλεκάρτες του πολίτη...
οπότε τσαααακ!
αλλά Δόξα Τω Θεώ! μας έγραψε κοτζαμ Αποκάλυψη! όλα γραπτά...χειροπιαστα.

:41 :41 :41
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Athanasius
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2010 8:35 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από Athanasius »

Ταυτόχρονα, θα ζητήσει την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την ενίσχυση και τη διεύρυνση των μέτρων που ελήφθησαν πρόσφατα, προς την κατεύθυνση αυτή.
Σε κοινή συνέντευξη Τύπου που παραχώρησαν την Κυριακή οι κ. Λοβέρδος και Χρυσοχοΐδης χαρακτήρισαν το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης «υγειονομική βόμβα που είναι έτοιμη να εκραγεί», επισημαίνοντας ότι η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί με τους περίπου ένα εκατομμύριο μετανάστες που βρίσκονται στη χώρα, άλλοι με άδεια, οι περισσότεροι χωρίς, έχει δημιουργήσει τεράστια προβλήματα σε επίπεδο υγείας και ασφάλειας.
Ο κ. Χρυσοχοΐδης ανακοίνωσε ότι το πρώτο κέντρο υποδοχής λαθρομεταναστών πρόκειται να λειτουργήσει μέσα στον Απρίλιο, ενώ όσοι μετανάστες εργάζονται πλέον στην Ελλάδα θα πρέπει να έχουν πιστοποιητικό υγείας.
Ταυτόχρονα, μικτά κλιμάκια του ΚΕΛΠΝΟ θα διενεργούν ελέγχους στους μετανάστες και όταν διαπιστώνεται ότι κάποιος έχει μεταδιδόμενη ασθένεια, θα μεταφέρεται σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους σε νοσοκομεία.

Η λίστα των νοσοκομείων θα ανακοινωθεί τη Δευτέρα.
Τέλος, θα γίνονται έλεγχοι στα σπίτια που διαμένει μεγάλος αριθμός αλλοδαπών και αν διαπιστωθεί ότι αποτελούν «υγειονομικές βόμβες» θα σφραγίζονται, είτε πρόκειται για διαμερίσματα, είτε για ολόκληρα κτήρια.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσαν οι δύο υπουργοί, έχουν αυξηθεί 1000% τα κρούσματα AIDS ενώ στην Αθήνα έχουν καταγραφεί 620 οίκοι ανοχής χωρίς άδεια και μόλις επτά με άδεια.
Εν τω μεταξύ, έντονες αντιδράσεις συνεχίζουν να προκαλούν τα κέντρα κράτησης παράνομων μεταναστών που αναμένεται να δημιουργηθούν σε διάφορες περιοχές της χώρας.
Σύμφωνα με το σχέδιο του Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, προβλέπεται η δημιουργία τριών κέντρων σε κάθε Περιφέρεια με το πρώτο να είναι έτοιμο σε περίπου έναν μήνα, την ώρα που δήμοι και πολίτες βρίσκονται κυριολεκτικά στα... κάγκελα.

Σχόλιο Έρχονται εκλογές και θυμηθήκαν οι ««κ.»» υπουργοί και τρέχουν να λύσουν όλα τα θέματα να κάνουν τσαπατσούλικες δουλειές δηλαδή να τα οικονομήσουν αυτοί και τα φιλαράκια τους.


Μάνα μου Ελλάς

Στίχοι: Νίκος Γκάτσος
Μουσική: Σταύρος Ξαρχάκος
Πρώτη εκτέλεση: Νίκος Δημητράτος
Άλλες ερμηνείες: Γιώργος Νταλάρας

Δεν έχω σπίτι πίσω για να ρθω
ούτε κρεβάτι για να κοιμηθώ
δεν έχω δρόμο ούτε γειτονιά
να περπατήσω μια Πρωτομαγιά

Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα
μου τα πες με το πρώτο σου το γάλα

Μα τώρα που ξυπνήσανε τα φίδια
εσύ φοράς τα αρχαία σου στολίδια
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς

Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα
μου τα πες με το πρώτο σου το γάλα

Μα τότε που στη μοίρα μου μιλούσα
είχες ντυθεί τα αρχαία σου τα λούσα
και στο παζάρι με πήρες γύφτισα μαϊμού
Ελλάδα Ελλάδα μάνα του καημού

Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα
μου τα πες με το πρώτο σου το γάλα

Μα τώρα που η φωτιά φουντώνει πάλι
εσύ κοιτάς τα αρχαία σου τα κάλλη
και στις αρενες του κόσμου μάνα μου Ελλάς
το ίδιο ψέμα πάντα κουβαλάς
Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Μέγας Αλέξανδρος
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Καλο μεσημέρι σε όλους και ειδικά στην ΜΙΣΧ!
Λοιπόν, Ο Κύριος μας οικονομεί πάντα. Οσα σχέδια και αν κανουν οι σκοτεινές δυνάμεις, αν Τον αγαπήσουμε και συσταυρωθούμε μαζί Του το δικό Του σωτήριο σχέδιο δεν μπορεί να ματαιωθεί από τα άλλα. Να είμαστε σε εγρήγορση. Αλλα θέλει διάκριση. Ο άγιος γέροντας Παϊσιος, πολέμησε σθεναρά στο μέτωπο. Στην πρώτη γραμμή. Δεν πήγε να κάνει κήρυγμα μετανοίας αλλά και ούτε εμπόδισε ή κατέκρινε τους συμπολεμιστές του… συμμετείχε ενεργά πολεμώντας κ ο ίδιος. Δεν μπορούσε να πει…ε, άστο στην Θεία Πρόνοια, άσε να έρθει ο ιταλός να δούμε, θα μας σκεπάσει ο Θεός. Μη φοβάστε. Επίσης δεν άκουσα να συνέστησε κάποιος άγιος μετάνοια σε κάποιον αστυνόμο ή στρατιωτικό, να παραιτηθεί από το λειτούργημα για να σώσει την ψυχή του, δηλαδή ότι κολαζεται κλπ.
Οι λαϊκοί λοιπόν σε συνεργασία με τους ποιμένες θα δώσουν το σωτήριο αγώνα. Περί λαθρομεταναστών ακομη και αν ακούσουμε σημεία και τερατα, αυτό να μη μας αποθαρρύνει. Θα γίνει συζήτηση και μελέτη και θεία φώτιση με τους ιεράρχες όπως το 1821 και από εκεί θα καθοριστεί τι πρεπει να κάνουμε.
Αυτό ισχύει και για την αυτοάμυνα, όχι να κάνουμε ό,τι θέλουμε. Ο Θεός θα μας σκεπάσει, αλλά μέσω της Εκκλησίας, δηλαδή των ποιμένων του. Ακόμη και λίγο ή πολύ δίκαια ή άδικα αν υποφέρουμε και αν αδικηθούμε, εφόσον τρέχουμε με ζήλο και είμαστε κοντά Του θα μας οικονομήσει με το παραπάνω.
Περιμένω να δω τη συνέχεια της ιστορίας της Κοζάνης με τον επίσκοπο, νομίζω τώρα είναι μόνο η αρχή. Φυσικά όμως εννοείται ότι χίλιες φορές να στερηθούμε της περιττής περιουσίας μας προκειμένου να χάσουμε την ψυχή μας και την αγάπη και την εμπιστοσύνη μας σε Εκείνον.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Σιατίστης Παύλος: “Ανοικτή επιστολή στον υπουργό κ. Χρυσοχοΐδη”....
εκανα ένα ρετουσάρισμα στην επιστολή.
Παίζοντας περίπου το ρόλο της νοοτροπίας του υπουργου...

Αλήθεια κ. Υπουργέ, ποιός είσθε εσείς που μιλάτε με αυτό τον τρόπο;
-ο υπουργός!
Τόσο σπουδαίο φαντάζεσθε τον εαυτό σας; Νοσταλγείτε την εποχή του «αποφασίζομεν και διατάσσομεν;».
-μη με βρίζετε, καμία σχέση. είμαι ψηφισμένος.

Κύριε Υπουργέ, το πρώτο που δεν πρέπει να ξεχάσετε, είναι ότι είσθε και εσείς ΕΝΟΧΟΣ για το κατάντημα αυτού του τόπου και οι ένοχοι το λιγότερο πρέπει να είναι σεμνοί και διακριτικοί και όχι προκλητικοί..
-δε φταίω εγώ φταίνε οι τράπεζες που δε μας δίνουν λεφτά.
Και οι αμαρτίες του λαού (sic). Ειναι ευκαιρία για να ασκηθούν οι χριστιανοί. άρα για καλό τα κακοπαθήματα σας συμφωνα με Ευαγγέλιο...

Αλήθεια, τι θα κάνετε; Θα συγκρουσθείτε με τους πολίτες; Θα φέρετε τα ΜΑΤ; Θα χτυπηθείτε μαζί με τους ανθρώπους για να αποδείξετε ότι εσείς μπορείτε; Ενεργείτε με τόση αφροσύνη;
-εννοείται ότι χωρίς ξύλο δεν μπορει να γίνει κάτι τέτοιο...δεν ονειροβατώ.
Δεν σκέπτεσθε το απλούστερο.ότι την ώρα που όλα θα είναι έτοιμα, εσείς ΔΕΝ θα είσθε Υπουργός, ίσως ούτε και βουλευτής; Η αλαζονεία ποτέ δεν υπήρξε καλός σύμβουλος! Περισσότερη ψυχραιμία κ. Υπουργέ, αλλοιώς δεν είσθε κατάλληλος για την θέση που έχετε.
-έχω αγοράσει 100 καφετέριες και δεν εχω οικονομικό προβλημα και ας μην ξαναβγω ποτε.

Πρώτον, δεν τις ενημερώσατε (τις τοπικές κοινωνίες) και αυτό είναι μια πρώτη υποτίμηση καθ’εαυτήν.
-δεν είμαι χαζός να κάνω κάτι τέτοιο…
Αποφασίσατε γι’αυτούς χωρίς αυτούς, κι’όταν ήλθαν προς σας οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι τους τους φερθήκατε με σκαιότητα και περιφρόνηση. Με μια τέτοια συμπεριφορά ποιός μπορεί να σας εμπιστεύεται;
-δε με απασχολεί…
Δεύτερον, γιατί δεν σας εμπιστεύονται ως πολιτικό. Μήπως κ. Υπουργέ ήλθατε από άλλο πλανήτη; Μπορούμε να εμπιστευθούμε εκείνους που κατέστρεψαν τη χώρα εν γνώσει τους;
-έτσι είναι το σύστημα…ας κάνετε και αλλιώς...
Σε άλλες εποχές και απέναντι σε άλλους έπρεπε να είσασταν γενναίος και να αντισταθείτε για να μη φθάσουμε εδώ που φθάσαμε. Αργήσατε πάρα πολύ και είναι πλέον πολύ αργά για να ζητάτε να σας εμπιστευθούμε.
-τώρα όπως λέτε είναι η εποχή της κονόμας...αλλάξανε τα πράγματα...
Θυμάστε κ. Υπουργέ, τον Ευστάθιο Λαζαρίδη;
-ε, λοιπον?
Είναι ο αστυνομικός που έπεσε θύμα των αδίστακτων δολοφόνων στα Ζωνιανά και τραυματίστηκε βαρύτατα; Είναι από τη Νεάπολη.
-...
Βλέπουμε τον δύστυχο πατέρα του καθημερινά να προσπαθεί να τον στηρίξει στο κέντρο αποκατάστασης που φιλοξενείται.
-έτσι είναι η ζωή…λυπαμαι.
Η επίσημη Πολιτεία τον έχει ξεχάσει. Ένα δικό σας άνθρωπο, εννοώ του Υπουργείου σας, που έπεσε θύμα του καθήκοντος και την οικογένεια του δεν μπορέσατε να στηρίξετε και θέλετε να σας εμπιστευθούμε;
-κοστίζει..και κάνουμε οικονομία..να πληρώνουμε τα δάνεια..
Τρίτον, ανακοινώσατε πριν λίγο καιρό ότι θα πέσει «σκούπα στην Αθήνα για τους λαθρομετανάστες». Την σκούπα κ. υπουργέ την χρησιμοποιούμε για να μαζεύουμε σκουπίδια.
-η ζωή είναι σκληρή.βλεπε Ινδία πακιστάν αφρική…

Αλήθεια! πότε κάνατε κάτι σωστό και ολοκληρωμένο σ’αυτό τον τόπο για να πιστέψουμε ότι θα το κάνετε και τώρα;
-γιατί με κατακρίνετε? (sic). σας πληροφορώ ότι έχω προσφέρει πάρα πολλά και αφανώς για τον τόπο!ενώ οι αλλοι οι περισσότεροι μόνο τρώγανε
εγώ τρώω αλλά κάνω και σπουδαιο έργο...οι συνεργάτες μου έτσι λένε..

Υποτίθεται ότι ξεκινάτε ένα έργο σε ένα υπουργείο και το αφήνεται για να πάτε σε άλλο, αποδεικνύοντας τόσο καθαρά ότι σας ενδιαφέρει η καρέκλα και όχι το έργο.
-κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ…

Μια αποθήκη ανθρώπων θα φτιάξετε, μια χωματερή ανθρώπων και τίποτα άλλο. Είπατε ότι θα φυλάσσεται τόσο καλά, ώστε κανείς δεν θα μπαίνει και κανείς δεν θα βγαίνει.
-ε, λοιπόν?
Μα λοιπόν μας θεωρείτε τόσο αφελείς; Αλήθεια μπορείτε να μας υποδείξετε ένα τέτοιο κέντρο στην Ευρώπη να το επισκεφθούμε, να δούμε τις προδιαγραφές του και να καταλάβουμε τι «παράδεισο» θα φτιάξετε γι’ αυτούς τους δύστυχους ανθρώπους.
-ήθελα να είναι ξενοδοχείο 5 αστέρων αλλά δεν εχω λεφτά.
Αν όμως θέλετε θα φορολογήσω όλους εκει πάνω σκληρά αφού ετσι θέλετε να βαλω και πισίνες..χα χα χα!
Που θα μένουν αυτοί οι άνθρωποι χειμώνα-καλοκαίρι; Σε σκηνές, σε παραπήγματα, σε κτίρια; Όσο έγκαιρα έφτασαν φέτος τα βιβλία στα σχολεία, άλλο τόσο γρήγορα θα γίνουν αυτά που υπόσχεσθε. Φαντάζεστε τι εμπειρία ζωής θα αποκτήσουν τα παιδιά μας βλέποντας ανθρώπους μέσα σε συρματοπλέματα η βλέποντας τα άλλα παιδιά, σαν παιδιά ενός κατώτερου Θεού πίσω από τα κάγκελα!!! Για μια ακόμη φορά δουλειές του ποδαριού.
-ευτυχώς είσαστε εσείς εκει πάνω για να τους διδάξετε…(χα χα) και να κυρήξετε τον παράδεισο (πιο χα χα)

Αλήθεια, έχετε ποτέ επισκεφθεί τη Νεάπολη; Έχετε δει πόσο κοντά είναι το στρατόπεδο;
-ιδέα δεν έχω ούτε με απασχολεί,ό,τι μου λενε οι συνεργάτες μου κάνω…
Είναι σχεδόν στα κράσπεδα της πόλεως. Αν λοιπόν μπορεί να γίνει ένα στρατόπεδο συγκεντρώσεως μέσα σε μια πόλη γιατί δεν το φτιάχνετε λίγο έξω από την Κηφισιά, λίγο έξω από την Βάρκιζα, λίγο έξω από την Πεντέλη;
-1.εκεί είναι πλούσιοι κ ισχυροί και δεν περνάνε τέτοια.
2.ζω και εγώ εκεί οπότε δεν είμαι βλάκας…
3.κρίμα δεν το ξερα.
4.τώρα πάει, έγινε.
5.θερμά συλληπητήρια αλλη φορά θα κοιτάξω να μην ξαναγίνει τετοια πατάτα...(χα)

Θα τους διακονούσα προσωπικά και εθελοντικά με πολύ προθυμία. Αν διαφωνώ μαζί σας είναι γιατί δεν δέχομαι να γίνω συνεργός στην αθλιότητα που επιχειρείτε και στην περιφρόνηση της τοπικής κοινωνίας μας.
-Διακόνησέ τους λοιπόν! Τι φωνάζεις! Αντε, σε καλό θα σου βγει! Στον κατάλληλο άνθρωπο πέσαμε! Καλά κάνω λοιπόν! Γιατί στην Κηφισιά θα πεθαίνανε! (χα χα) κανόνισε να στειλω αρμαθιές ! (χα χα)
να πιάσουνε να πουλήσουνε τα μοναστήρια οι εκκλησίες να τους δώσετε…
Έχετε λεφτά…όλα τα τέμπλα χρυσα και σκαλιστά έιναι…
Το Ελλ.κράτος δεν εχει λεφτα να δώσει. Παρά στους πλούσιους. Ετσι είναι το συστημα…

όπως είπε και ο Πολύδωρας (αγγαρεία κάνω,τσάμπα δουλευω, με στίψατε!)κλπ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”