Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αληθώς Ανέστη Γιώργη! Ολα καλά αδελφέ μου!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από lovethink »

GeorgiosM έγραψε: απο την άλλη όμως εχω καποιες επιφυλαξεις.δηλαδή.
Συμφωνω με τα λεγομενά σου ότι αυτος είναι ο ιδανικός θεωρητικός τροπος αγαπητικής αντιμετώπισης των λαθρομεταναστων...
κ των μεταναστων....
Δεν υπάρχει θεωρητικός τρόπος αγαπητικής αντιμετώπισης ,ή είμαστε Χριστιανοί και αγαπάμε τους Σαμαρείτες αδελφούς μας ή είμαστε Χριστιανοί και δεν μπορούμε να αγαπήσουμε παρά μόνο όσους πληρούν τις προϋποθέσεις που εμείς έχουμε θέσει.
Η αγάπη όμως δεν έχει προϋποθέσεις.
Αρα θα πρέπει εμείς να μπούμε σε σκέψεις ,για ποιό λόγο δεν μας έχει κατακλύσει η αγάπη ώστε τίποτα να μην μας φοβίζει.
Δεν το λέω για σένα ειδικά ,το λέω και για μένα και για όλους μας.
Ναι το αναγνωρίζω ,δεν μπορώ να φτάσω σε τέτοια ύψη αγάπης.Δεν ξέρω αν η συμπόνοια που νιώθω κάποιες φορές είναι όντως συμπόνοια ή είναι η σκέψη ότι "πρέπει να συμπονάς".Θέλω να συμπονέσω ουσιαστικά.Να μπω στη θέση του άλλου με την καρδιά μου.Οταν δω τον μετανάστη να κουβαλά σίδερα στο καρότσι να μην σκεφτώ ότι μου χαλάει το τοπίο ,αλλά να σκεφτώ ότι είμαι εγώ αυτός που κουβαλά μέσα στον ήλιο σίδερα,και ότι είμαι εγώ αυτός που θα επιστρέψει σε ένα δωμάτιο με άλλους 30 σε άθλιες συνθήκες.
Δεν μπορώ να το κάνω ,δεν έχω καταφέρει να το κάνω.
Καλή Σαρακοστή
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

αδελφέ πρόσεχε , εχεις καλά ελατήρια αλλά οπως λες και εσύ μονος σου...
δεν εχουμε υψηλά ύψη! δηλαδή και αγιορειτης 50 χρονια στο Αγιον Ορος να εισαι,
δεν παει να πει οτι θα πας στην πρωτη τη γραμμη καλά και ντε,
δεν παει να πει οτι θα ανοίξεις διαπλατα όοολες τις πορτες σε οολον τον κόσμο..!
λοιπον. πιο συγκεκριμένα αγαπητέ λοβθινκ. τεστ αγάπης συγκεκριμενο για να μην μπερδευομαστε στα
γενικολογα.λες για αγαπη.
εστω οτι εχετε 40.000ε στην τραπεζα μαζι με την αρραβωνιαστικια σου. και εισαι εργενης και θες να παντευτεις.
παιρνεις ενα μισθο 1000ευρω το μηνα, 700 η γυναίκα, χωρις αλλες υποχρεωσεις (αρρωστειες,νοικια, δανεια κλπ)
σύμφωνα με το σκεπτικό σου πόσα πρεπει να δίνει ο χριστιανός?πως να τα μοιραστει?
θα σου πω τη γνωμη μου. στο παραπάνω παραδειγμα αν δινουν σε εκκλησία κ πτωχους
το 20% των εισοδηματων τους το βρίσκω ικανοποιητικά χριστιανικό.
αν εισαι πιο πιστος, δίνε το 30%,50% κλπ. συμφωνεις?
γιατι στα γενικα κ αφηρημενα δεν μπορω να καταλάβω τι αλλο λες ή τι αλλο συγκεκριμενο προτεινεις.
δηλαδή με τους τουρκους σε λίγο καιρο σε ενα θερμο επεισόδιο μηπως προτεινεις φιλε μου
να μην τους πολεμήσουμε κιολας?
σου θετω 2 ερωτηματα χοντρα για να παρω κανενα καλό τροπο ανώτερης αντιμετωπισης,
διοτι νιώθω πτωχός...σε ευχαριστώ..!
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

εξαλου βλεπω 2 κατηγορίες χριστιανών που μιλαγαν περι αγάπης αλλά με ασχημα αποτελεσματα.
η πρώτη κατηγορία, φώναζε για δικαιοσύνη και μετά αφιερωθηκε στο να χτυπάει συνεχώς και αλύπητα
τους "απέναντι" με απάνθρωπα μέσα...οπότε για ποια αγάπη μιλαει τελικά? κανόνια και εκτελέσεις κάναν...
η δευτερη κατηγορία και αυτή φωναζαν για δικαιοσύνη και με τον καιρό εγιναν αγριοι και
τυραννοι και εγιναν οι ιδιοι οι δυναστες...
μου φαίνεται και οι δύο την πάτησαν απο εγωισμό, επειδή νομισαν τους εαυτους τους
καλούς και αγνους και δικαιους, αλλα με τις πραξεις τους εδειξαν οτι τελικά
και οι ιδιοι πάρα πολύ αμαρτωλοί ήταν...
ενώ οι οπλαρχηγοί του 1821 μπορει να επαιρναν κεφαλια αλλα τελικά ειδαν παράδεισο...
τώρα ολα τα παραπάνω εχουν κοινους τοπους αλλά τελικά ξεχωρίζει το σωστό απο το αδικο...
πως? και ενα παιδι του δημοτικού και του γυμνασιου με λιγο μυαλό κατανοεί το ρόλο που επαιξε ο καθενας
απο τους παραπανω.
νομίζω. βεβαια υπαρχουν παντα και αυτοι που διαφωνουν κ εχουν αλλη γνωμη.
συζητηση κάνω.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από lovethink »

GeorgiosM έγραψε: εστω οτι εχετε 40.000ε στην τραπεζα μαζι με την αρραβωνιαστικια σου. και εισαι εργενης και θες να παντευτεις.
παιρνεις ενα μισθο 1000ευρω το μηνα, 700 η γυναίκα, χωρις αλλες υποχρεωσεις (αρρωστειες,νοικια, δανεια κλπ)
σύμφωνα με το σκεπτικό σου πόσα πρεπει να δίνει ο χριστιανός?πως να τα μοιραστει?
θα σου πω τη γνωμη μου. στο παραπάνω παραδειγμα αν δινουν σε εκκλησία κ πτωχους
το 20% των εισοδηματων τους το βρίσκω ικανοποιητικά χριστιανικό.
αν εισαι πιο πιστος, δίνε το 30%,50% κλπ. συμφωνεις?
γιατι στα γενικα κ αφηρημενα δεν μπορω να καταλάβω τι αλλο λες ή τι αλλο συγκεκριμενο προτεινεις.
δηλαδή με τους τουρκους σε λίγο καιρο σε ενα θερμο επεισόδιο μηπως προτεινεις φιλε μου
να μην τους πολεμήσουμε κιολας?
σου θετω 2 ερωτηματα χοντρα για να παρω κανενα καλό τροπο ανώτερης αντιμετωπισης,
διοτι νιώθω πτωχός...σε ευχαριστώ..!
Προσωπικά νομίζω ότι βασανίζεις πολύ το μυαλό σου.Νομίζω ότι είσαι πολύ αγχωμένος και σκέφτεσαι συνέχεια πράγματα ένα σωρό τα οποία μπορεί και να σε εμποδίζουν από το να νιώσεις την χαρά της πίστης και των πνευματικών σου προσπαθειών.
Δεν μπορώ να μπω στη λογική των ποσοστών και των "εαν εφόσον και αλλά".
Δεν μετριέται η αγάπη με ποσοστά.Και η αγάπη δεν είναι πάντα μετρήσιμη με το χρήμα.Το να πεις μια καλημέρα σε έναν φτωχό που κοιμάται στο δρόμο δεν κοστίζει τίποτα.Μην του δώσεις χρήματα.Πέστου απλά καλημέρα και χαμογέλασε του.Παίζει να πάρει και πιο πολύ χαρά απ'το να του έδινες χρήματα.
Αρα όλα είναι σχετικά.
Τώρα σε ότι αφορά τους Τούρκους είναι άσχετο με το θέμα και με αυτό που λέω.Τι σχέση έχει ένα θερμό επεισόδιο ή μια πολεμική σύραξη με τον ταλαίπωρο μετανάστη που σέρνει ένα καρότσι με σιδερικά μέσα στο λιοπύρι ;
Καλή Σαρακοστή
xrhstos88
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 6:35 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από xrhstos88 »

filotas έγραψε: Ο Χριστιανός δεν μπορεί να διαχωρίζει τους ανθρώπους με κανένα τρόπο, δηλαδή ούτε ανάλογα με την πατρίδα τους ούτε με το χρώμα τους ούτε με το φύλο τους ούτε καν με τη θρησκεία τους, όπως δεν τους διαχωρίζει και ο Θεός.
Πως είναι δυνατόν να μην τους διαχωρίσω, όταν βλέπω την εκμετάλευση που δέχονται;
Πως γίνεται να μην θλίβομαι όταν καταλαβαίνω, ότι όχι μόνο δεν φταίνε μετανάστες, που βρίσκονται σε αυτή τη κατάσταση, αλλά δεν φταίνε ούτε καν οι έμποροι σωμάτων, που λόγω της ανθρωπιάς τους, έχουν πέσει στην παγίδα του χρήματος;
Και τέλος, πως μπορώ να μείνω άπραγος, μπροστά σε όλα αυτά;
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

μα...τέτοιου είδους αγάπη φιλε λοβθινγκ εννοείς τόσην ώρα και γιαυτό σκοτωνόμαστε! συγνώμη!
τετοιες αγάπες φίλε μου με βλεμματα και καλοσυνες και συμπονετικά σχεδον όολοι εχουν (νομίζω περίπου).
τοση ωρα σε τοσα ποστ εννοω θυσία και μοιρασμό περιουσίας...!
απο τα άλλα ειναι ακόμη και τα κοσμικα κανάλια της τιβι ειναι γεμάτα απο τετοιες πραξεις ...ευγένειας μεν,
χωρίς ιδρώτα και πόνο δε...
τι να το κανει ο μεταναστης με το καρότσι αν του δωσεις ενα ...συμπονετικο βλεμμα?!! :? :? :?
η του πεις..."κουράγιο φίλε"! και εκεινος τι να απαντήσει? "μπραβο φίλε ελληνα?"
σίριαλ ή σε μυθιστόρημα σκηνοθετουμε? να με συγχωρεις..αν κατι δεν αντιλαμβανομαι φιλε μου...
βλεπεις ειμαι ατελης...

φιλε Χρήστο κ λοβθινκ κ αλλοι, να μου πεις οτι πρεπει να κανουμε λιγη προσευχη καθημερινά για ολον τον κόσμο
το δεχομαι...αυτό ειναι που μας λειπει κ εμενα απο τους πρωτους..τετοια αγάπη,
ναι , με πονο κ κοπο, αυτη σιγουρα τη δεχομαι..
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από lovethink »

Δεν συννενοούμαστε Γιώργο μου ,δεν πειράζει όμως :)
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από stathis73 »

Εγώ ένα έχω να πω και για αυτά δίνω και την ζωή μου στο δευτερόλεπτο και ας με πουν-χαρακτηρίσουν όπως θέλουν.

Το Ελληνικό χώμα κρεβάτι μου
Η Ελληνική σημαία σεντόνι μου
Η Αγία Γραφή μαξιλάρι μου
Όνειρο μου η ελευθερία της
Πατρίδος μου.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από smarti »

stathis73 έγραψε:Εγώ ένα έχω να πω και για αυτά δίνω και την ζωή μου στο δευτερόλεπτο και ας με πουν-χαρακτηρίσουν όπως θέλουν.

Το Ελληνικό χώμα κρεβάτι μου
Η Ελληνική σημαία σεντόνι μου
Η Αγία Γραφή μαξιλάρι μου
Όνειρο μου η ελευθερία της
Πατρίδος μου.
Παρά πολύ μου άρεσε. Και εγώ μαζί σου Στάθη.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”