Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από lovethink »

stathis73 έγραψε:Εγώ ένα έχω να πω και για αυτά δίνω και την ζωή μου στο δευτερόλεπτο και ας με πουν-χαρακτηρίσουν όπως θέλουν.

Το Ελληνικό χώμα κρεβάτι μου
Η Ελληνική σημαία σεντόνι μου
Η Αγία Γραφή μαξιλάρι μου
Όνειρο μου η ελευθερία της
Πατρίδος μου.
Ολοι πρέπει να αγαπάμε την πατρίδα μας ,όλοι πρέπει να σεβόμαστε την ιστορία της χώρας μας ,όπως ο κάθε άνθρωπος αγαπά την ιστορία της δικής του χώρας και νιώθει περήφανος για την όποια ένδοξη ιστορία του.
Δεν έχει μόνο ο Ελληνας ιστορία ,ούτε μόνο ο Ελληνας πονά δακρύζει χαίρεται ελπίζει πιστεύει.
Το ότι έχουμε σημαντικότατη ιστορία και είχαμε την ευλογία να είμαστε Ορθόδοξοι αυτό πρέπει να δημιουργεί μέσα μας συναισθήματα υπεροψίας πως εμείς είμαστε και άλλος κανένας ; πως όλη η γη γυρίζει μόνο για την ιστορία της Ελλάδας ;
Πολύ όμορφο αυτό που λες ,δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς. Αρκεί όλα τα παραπάνω να μην δικαιολογούν όποιες ακρότητες.
Καλή Σαρακοστή
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

φιλε λοβθινγκ μη σκανδαλίζεσαι ευκόλως! μην τα παιρνεις ολα μετροιτοις και κατα γραμμα...
η να εισαι πιο συγκεκριμενος! αν εχεις να προτεινεις καποιες συγκεκριμενες λυσεις, ευπροσδεκτες...
(δηλαδή θα ανοιγες και τα συνορα σε όοολους τους αφρικανο-ασιατες?αυτο συζηταμε?)
δεν μπορω να καταλάβω τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου, να με συγχωρεις... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από filotas »

xrhstos88 έγραψε:
filotas έγραψε: Ο Χριστιανός δεν μπορεί να διαχωρίζει τους ανθρώπους με κανένα τρόπο, δηλαδή ούτε ανάλογα με την πατρίδα τους ούτε με το χρώμα τους ούτε με το φύλο τους ούτε καν με τη θρησκεία τους, όπως δεν τους διαχωρίζει και ο Θεός.
Πως είναι δυνατόν να μην τους διαχωρίσω, όταν βλέπω την εκμετάλευση που δέχονται;
Πως γίνεται να μην θλίβομαι όταν καταλαβαίνω, ότι όχι μόνο δεν φταίνε μετανάστες, που βρίσκονται σε αυτή τη κατάσταση, αλλά δεν φταίνε ούτε καν οι έμποροι σωμάτων, που λόγω της ανθρωπιάς τους, έχουν πέσει στην παγίδα του χρήματος;
Και τέλος, πως μπορώ να μείνω άπραγος, μπροστά σε όλα αυτά;
Αντιθέτως Χρήστο, βεβαίως και πρέπει να κάνεις κάτι σαν Χριστιανός, σαν αυτό που κάνει ο πατήρ Αντώνιος.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από stathis73 »

lovethink έγραψε:
stathis73 έγραψε:Εγώ ένα έχω να πω και για αυτά δίνω και την ζωή μου στο δευτερόλεπτο και ας με πουν-χαρακτηρίσουν όπως θέλουν.

Το Ελληνικό χώμα κρεβάτι μου
Η Ελληνική σημαία σεντόνι μου
Η Αγία Γραφή μαξιλάρι μου
Όνειρο μου η ελευθερία της
Πατρίδος μου.
Ολοι πρέπει να αγαπάμε την πατρίδα μας ,όλοι πρέπει να σεβόμαστε την ιστορία της χώρας μας ,όπως ο κάθε άνθρωπος αγαπά την ιστορία της δικής του χώρας και νιώθει περήφανος για την όποια ένδοξη ιστορία του.
Δεν έχει μόνο ο Ελληνας ιστορία ,ούτε μόνο ο Ελληνας πονά δακρύζει χαίρεται ελπίζει πιστεύει.
Το ότι έχουμε σημαντικότατη ιστορία και είχαμε την ευλογία να είμαστε Ορθόδοξοι αυτό πρέπει να δημιουργεί μέσα μας συναισθήματα υπεροψίας πως εμείς είμαστε και άλλος κανένας ; πως όλη η γη γυρίζει μόνο για την ιστορία της Ελλάδας ;
Πολύ όμορφο αυτό που λες ,δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς. Αρκεί όλα τα παραπάνω να μην δικαιολογούν όποιες ακρότητες.
Δεν νομίζω να μίλησα για ακρότητες, ήμουν πιστεύω αρκετά συγκεκριμένος.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

stathis73 έγραψε:Εγώ ένα έχω να πω και για αυτά δίνω και την ζωή μου στο δευτερόλεπτο και ας με πουν-χαρακτηρίσουν όπως θέλουν.

Το Ελληνικό χώμα κρεβάτι μου
Η Ελληνική σημαία σεντόνι μου
Η Αγία Γραφή μαξιλάρι μου
Όνειρο μου η ελευθερία της
Πατρίδος μου.
Παρά πολύ μου άρεσε. Και εγώ μαζί σου Στάθη.[/quote]

Οντως πολύ ωραίο Στάθη! Και πολύ συγκινητικό με ψυχή.

Και σ' ευχαριστώ και για τη διευκρίνηση για το μεγαλόσχημο Ρώσο μοναχό της φωτό-ανάρτησης σήμερα.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από stathis73 »

Δεν είναι δικό μου αυτό που έγραψα Μαρία..........απλός τα ασπάζομαι πλήρως και όσο για την ελλιπή εξήγηση ...... :8 του Διονύση ήταν πιο σωστή.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από lovethink »

GeorgiosM έγραψε:φιλε λοβθινγκ μη σκανδαλίζεσαι ευκόλως! μην τα παιρνεις ολα μετροιτοις και κατα γραμμα...
η να εισαι πιο συγκεκριμενος! αν εχεις να προτεινεις καποιες συγκεκριμενες λυσεις, ευπροσδεκτες...
(δηλαδή θα ανοιγες και τα συνορα σε όοολους τους αφρικανο-ασιατες?αυτο συζηταμε?)
δεν μπορω να καταλάβω τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου, να με συγχωρεις... :mrgreen:
Δεν σκανδαλίζομαι βρε .Κουβέντα κάνουμε.Τι πιο όμορφο από το να συζητά ο άνθρωπος και να βρίσκει είτε σημεία που συμφωνεί είτε που διαφωνεί ;
Νομίζω ότι μπερδεύεις δύο διαφορετικά θέματα.
Το πρώτο είναι η προσωπική μας σχέση με τον ξένο τον κατατρεγμένο τον ταλαίπωρο μετανάστη ( και για να σε προλάβω δεν μιλάω για όσους εγκληματούν )
Και το δεύτερο είναι η σχέση του κράτους σε πολιτικό επίπεδο ,δηλαδή προστασία συνόρων ,αντιμετώπιση του μεταναστευτικού κτλπ.
Θεωρώ λοιπόν πως εμείς σαν Χριστιανοί σε προσωπικό επίπεδο δεν πρέπει να ρίχνουμε τείχη .Δεν πρέπει να θεωρούμε "κατώτερο" κάποιο άνθρωπο επειδή δεν είναι Ελληνας επειδή δεν είναι λευκός επειδή δεν είναι Χριστιανός.
Είπες για αφρικανούς ,θα μπορούσα να σου παραθέσω την φωτογραφία μιας μάνας πχ σκελετωμένης που θηλάζει το μωρό της.
Αυτή η γυναίκα είναι λιγότερο άξια στα μάτια μας από την όποια γυναίκα της δυτικής κοινωνίας που είναι Χριστιανή και μπορεί να ζήσει σε συνθήκες αξιοπρεπείς ;
Αρα άλλο το προσωπικό μας χρέος ως Χριστιανοί ,να συμπάσχουμε και να συμπονάμε τους μετανάστες και άλλο σε κοινωνικοπολιτικό επίπεδο περι συνόρων κτλπ.
Οπότε το τι θα έκανα με τα σύνορα είναι μια ερώτηση που δεν υπάρχει λόγος να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ καν μια τέτοια εκδοχή του τι θα έκανα αν ήμουν υπουργός.
Καλή Σαρακοστή
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GeorgiosM »

δηλαδή φίλε μου μου φαινεται μιλας οπως ορισμενοι πολιτικοί...
λενε να κανουμε ανάπτυξη, ανάπτυξη, εξυγιανση της χώρας και όλα τα καλά
αλλά στην πράξη τίποτα απο αυτα δεν υλοποιουν διότι απλουστατα
δεν παιρνουν ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ...
ετσι και εγώ και όλο το φορουμ, αγαπάμε όοολους τους μετανάστες τους ταλαιπωρους
και τους βαζουμε πιο πανω και απο τους εαυτούς μας και απο τις οικογενειες μας και σιγουρα
δηλωνουμε οτι ειναι ΑΝΩΤΕΡΟΙ απο εμάς σαν ανθρωποι, και σιγουρα τους συμποναμε και μαλιστα απεριοριστα
(και σίγουρα θα λέμε και κανενα ψέμμα σε ολα αυτά...)
νταξει , τετοιες πολιτικες και δηλωσεις οοολοι ξέρουν να ποιουν...
στις λεπτομερειες οπως πολύ ωραια ανεδειξε κάτι ο αγαπητος Φιλώτας, εκει να εστιάζουμε φίλε μου..αν δεν κανω λαθος...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από lovethink »

GeorgiosM έγραψε: ετσι και εγώ και όλο το φορουμ, αγαπάμε όοολους τους μετανάστες τους ταλαιπωρους
και τους βαζουμε πιο πανω και απο τους εαυτούς μας και απο τις οικογενειες μας και σιγουρα
δηλωνουμε οτι ειναι ΑΝΩΤΕΡΟΙ απο εμάς σαν ανθρωποι, και σιγουρα τους συμποναμε και μαλιστα απεριοριστα
(και σίγουρα θα λέμε και κανενα ψέμμα σε ολα αυτά...)
Δεν είπα τι κάνουμε .Είπα τι θα'πρεπε να κάναμε σαν Χριστιανοί.Αλλο αν δεν μπορούμε γιατί δεν έχουμε φτάσει σε τέτοια ύψη αγάπης και ταπείνωσης.
Ανώτερος δεν είναι κανείς αλλά ούτε και κατώτερος.Είμαστε όλοι παιδιά Του Θεού.Είτε μας αρέσει είτε όχι.
Δεν καταλαβαίνω ποιό το πρόβλημά σου πάντως.
Το μεταναστευτικό έχει κληθεί η πολιτεία να το λύσει ,ούτε εσύ ,ούτε εγώ
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ειναι απλο.

Καθε ορος, αποκτα το βαρος που πρεπει, η την απαξια,
απο την σταση την προσωπικη μας, απεναντι του.

Η Ορθοδοξια,
μπορει να μας στειλει στον Παραδεισο, αλλα οχι απο μονη της. Χρειαζεται και η Ορθοπραξια.
Επιδης δεν ειναι σημαιακι, ανωτεροτητος η εξυπναδος, για να την κουναμε επιδεικτικα στους αλλους.

Ο Ελληνισμος,
διϊστορικα, με την θεμελιωδη προσφορα της φιλοσοφικης ορολογιας, και της ερευνας του λογικου,
αλλα και του επιστητου, η οποια ορολογια μεταπλασθηκε αριστουργηματικα και αξεπεραστα απο τους Πατερες,
ωστε να αποδωσει κατα το δυνατον, τα θεια νοηματα, και αρρητα, σε ρητο επιπεδο,
μπορει να μας διδαξει τι ειναι πραγματικη Ορθοδοξια,
με την οικουμενικη της, την πανσωστικη, και πανανθρωπιονη εννοια,
οπως αυτη αποτυπωθηκε ευκρινεστατα στα Ιερα Ευαγγελια,
και σχεδον "δημοσιογραφικα", ολοκαθαρα, στις Πραξεις των Αποστολων,
οι οποιες, σημειωτεον, δεν εχουν επιλογο,
αλλα παραμενουν εν κινησει, ανοιχτες, εν πληρει δρασει,
και με την συμμετοχη ενος εκαστου εξ ημων.

Και τελος ο Εθνικισμος, μπορει καλλιστα να μας στειλει στην κολαση,
εαν εφαρμοστει κατεναντιον παντος, "αλλου", και "ξενου",
με την εννοια της μισαλλοδοξιας, και της φυλετικης ανωτεροτητος,
και ειναι ευφευρημα κυριως του 19ου αιωνα και μετα, στα πλαισια της δαιμονικης,
τακτικης του "διαιρει και βασιλευε" των μεγαλων δυναμεων αυτου του κοσμου.

Οπως μεταχειριστεις το μαχαιρι, αναλογες θα δεις και τις συνεπειες,
η κοβεις ψωμακι και τρως, και δινεις και στον διπλανο σου,
και λετε μαζι Δοξα τω Θεω,
η κοβεις τον λαιμο του διπλανου, και πας στον αγυριστο,
να τα λετε στην αιωνιοτητα, για το ποιος ηταν ο.. ανωτερος!

Το μαχαιρακι, δεν φταιει σε τιποτα.. Το κεφαλακι τα φταιει ολα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”