Παραμύθια για παιδιά

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

Ionas έγραψε:Είδες Μάξιμε που απογοητεύτηκες τόσο γρήγορα :?: Τώρα τι έχει να πης, σε παραδίνω στις κυρίες και στο Μάνο. Η δε Πόπη, νομίζω ότι τρελένεται για τέτοιες κουβέντες.
Επίτηδες το είπα για να τους τσιγκλίσω. Είδες ότι αλλιώς δε μιλάει κανένας; :lol: :lol: :lol:
Η ισορροπία που λες φίλε Iona είναι η καλύτερη λύση αλλά θέλει προσοχή, που στην προκειμένη περίπτωση σημαίνει αρκετό χρόνο για το παιδί. Κάποιος (νομίζω ιερέας) μου είχε πει ότι δε θα δώσουμε λόγο στον Κύριο για το πόσα παιδιά θα κάνουμε αλλά για το πως θα τα αναθρέψουμε. Σϊγουρα θεωρώ έλλειψη εμπιστοσύνης στο Θεό να μην κάνεις πολλά παιδιά για την καλοπέραση και την ησυχία σου αλλά από την άλλη είναι και καλό να είσαι πολύτεκνος και το παιδί σου να πετάει πέτρες με τους αναρχικούς όπως έγινε με τον 10χρονο που είδαμε στις ειδήσεις.
Και τρέμω πραγματικά μήπως κάνω κάτι λάθος γιατί ότι κάνεις στη μικρή ηλικία μετράει. Μετά....
Πάντως όταν έχω κάποιο πρόβλημα με τη συμπεριφορά της κόρης μου, θυμάμαι τα λόγια του Γ. Πορφύριου που έλεγε :" Να λέτε λίγα λόγια στα παιδιά σας και πολλά στο Θεό γι'αυτά" Σπουδαία συμβουλή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

max1 έγραψε:Να λέτε λίγα λόγια στα παιδιά σας και πολλά στο Θεό γι'αυτά" Σπουδαία συμβουλή
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ

(άσχετο ..... ο 10χρονος που έγινε αναρχικός έγινε αναρχικός επειδή του διάβαζαν την Σταχτοπούτα ? πέτρες πέταγε δε πέταγε μήλα )
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

lovethink έγραψε: (άσχετο ..... ο 10χρονος που έγινε αναρχικός έγινε αναρχικός επειδή του διάβαζαν την Σταχτοπούτα ? πέτρες πέταγε δε πέταγε μήλα )
Από τα μήλα ξεκινάει κανείς :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Βρε πως καταφέρνεις να τα ανακατεύεις όλα; Τι ταλέντο είναι αυτό :D
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

max1 έγραψε:
lovethink έγραψε: (άσχετο ..... ο 10χρονος που έγινε αναρχικός έγινε αναρχικός επειδή του διάβαζαν την Σταχτοπούτα ? πέτρες πέταγε δε πέταγε μήλα )
Από τα μήλα ξεκινάει κανείς :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Βρε πως καταφέρνεις να τα ανακατεύεις όλα; Τι ταλέντο είναι αυτό :D
Συμπέρασμα από τη συζήτηση

ΚΟΜΠΟΣΤΑ ΜΗΛΟ

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

Ionas έγραψε:Είδες Μάξιμε που απογοητεύτηκες τόσο γρήγορα :?: Τώρα τι έχει να πης, σε παραδίνω στις κυρίες και στο Μάνο. Η δε Πόπη, νομίζω ότι τρελένεται για τέτοιες κουβέντες.
η Ποπη ειπε Γιαννη την γνωμη της απλα και το τι κανει αυτη.
με το τι αντιμετωπιζει με το δικο της μικρο πιτσιρικι...
δεν εγραψα ποτε για αλλους..και δεν εκρινα κανεναν.............
αν με το τρελενεται για τετοιες κουβεντες εννοεις τα αναλαφρα θεματα και με μπολικη πολυλογια θα σου θυμισω οτι τελευταια φορα ειπα
οτι μονο σε τετοια θα απαντω...
παραχωρω την θεση μου σε αλλους που εχουν να πουν τα σοβαρα
αντιγραφωντας τα απο κειμενα αλλωνων..(εκφραση της πατριδας μοy )
δεν με χαλαει οτι και να πεις Γιαννη..
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Φίλη Dirfys

Δεν το είπα για να σε χαλασει,αλλά για να γελάσης . Μάλιστα έλεγα να γράψω ότι είσαι γεννημένη μαμά,αλλά σκέφθηκα μήπως παραξηγηθείς και δεν το έγραψα. Εγώ πάντως θα το έπαιρνα σαν κοπλιμέντο!
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Ionas έγραψε: Εγώ πάντως θα το έπαιρνα σαν κοπλιμέντο!
Ποιό ? αν σου πω Ιονά ότι είσαι γεννημένη Μαμά ? :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

lovethink έγραψε:
Evi_J έγραψε:
lovethink έγραψε:
Οσο για σοκαριστικά κινούμενα σχέδια .......δεν έχετε δει τίποτα αν δεν έχετε δει κάτι απαράδεκτα splatter που δείχνει το MAD
Σαν ποια δηλ;

www.happytreefriends.com

Δες κάποιο βιντεάκι και θα καταλάβεις
Και μετά μου λέτε για Χιονάτες .......
Είδα (μόνο ένα αλλά έφτασε για να αηδιάσω). Και πίστεψε με δεν είναι σαν και αυτά που έχω δει εγώ. Αυτό είναι μια αηδία (νοηματικά και σχεδιαστικά) που όμως τελειώνει εκεί. Αυτό που είδα εγώ είναι ΜΑΘΗΜΑ για τα μικρά παιδιά που έτσι και το κάνουν θα σκοτώσουν κόσμο και κοσμάκι αύριο.

Αν έδινα ένα τίτλο στα έργα που βλέπω τώρα τελευταία θα ήταν αυτός: "μαθήματα ψυχικής διαφθόρας, τρόποι αλληλοσκοτωμού εμπέδωσης των μαθημάτων, (μην τύχει και το παιδί δεν μάθει πως να κάνει κακό!!) απόκρυψη στοιχείων για αποφυγή "άδικης" τιμωρίας και πάμε στο επόμενο θύμα". Για να μην σου πω ότι ο τίτλος λέει μόνο τα μισά....

Άσε... τα μισά "παιδικά" έργα της πρωινής ζώνης των καναλιών είναι για πέταμα. Άλλα λόγο βίας, άλλα λόγο ανουσιότητας, άλλα λόγο τρόπου εκμάθησης ψυχικών φθορών ή σωματικών και άστα βράστα....
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

lovethink έγραψε:
Ionas έγραψε: Εγώ πάντως θα το έπαιρνα σαν κοπλιμέντο!
Ποιό ? αν σου πω Ιονά ότι είσαι γεννημένη Μαμά ? :lol: :lol: :lol: :lol:
δεν με πειραζει Μανο..
ας ειπε οτι θελει,ειμαι γεννημενη για μητερα,για συντροφος,για κορη,για αδελφη,για φιλη,γενικα λεω τον εαυτο μου ανθρωπο.
θα γελασω ..θα μιλησω..θα κλαψω..θα κακιωσω.θα τα πιω..θα τραγουδησω,θα ψαλω..και αν ειμαι και σταναχωρεμενη θα πω και σε Εκεινον εκει ψηλα..
- Εσυ μαστορα καλα τα περνας εκει...ελα τωρα να τα βγαλεις περα εσυ με οσα μου φορτωσες...
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Φίλε Μαξ, θα σου πω ένα πρόσφατο περιστατικό με το παιδάκι κάποιας πολύ φίλης μου ετών 9

Ζήταγε από τη μαμά του να του πάρει τα τραγούδια της Γιουροβίζιον και του είπα να μην πάρει βέβαια των τεράτων. "Ε...όχι βέβαια, δεν μου αρέσουν τα τέρατα" μου είπε κι ύστερα από μισή ώρα "εμένα όμως δεν με τρομάζουν το τέρατα, τα αγαπάω".....!!!!!?????.....

Κατάλαβες σε τι λούκι πάνε να μας βάλουν αγαπητέ Μαξ?
Και τα παιδιά στο κόλπο...όχι που θα τα άφηναν.

Όσο για τα παραμύθια νομίζω πως όλες οι άπαντήσεις είναι σωστές, αυτό που θα προσθέσω είναι πως η εφαρμογή εξαρτάται από το παιδί και την ψυχολογία του. Και στην πορεία βέβαια, αν κάτι δεν πάει καλά, μπορούμε να αλλάξουμε ρώτα. Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”