Παρακαλώ την προσευχή σας

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Στάθη μου αυτό που είπες το ένιωσα μέσα στην ψυχή μου!

Στο είπα ότι όταν βάλεις το λιθαράκι σου το υπόλοιπο θα το βάλει ο Κύριος! Αυτό ήταν για σένα Μακεδόνα... ήταν για να σε ταρακουνήσει και να ζωντανέψει την ψυχή σου!

ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ!

Περαστικά στην μικρή πριγκίπισσα! Δώς της αγκαλίτσες και φιλιά από όλους μας....

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από stathis73 »

Σας ευχαριστώ πολύ ολους.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

stathis73 έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ ολους.
Την ευχή μου Στάθη :8 , και σύντομα πίσω στα καθημερινά το κοριτσάκι σου....

Δόξα τω Θεώ Πάντων Ένεκεν
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ενθαρρυντικές νουθετικές επιστολές του Γέροντος Εφραίμ σε πνευματικά του τέκνα
(Αποσπάσματα)
* ...Χαίρετε και προσεύχεσθε.
Ναι, παιδιά μου, η προσευχή του Ιησού μας, μας διαφυλάττει από τις παγίδες του μαύρου διαβόλου. Μας θωπεύει και γλυκαίνει την καρδιά μας, και διώχνει την απαίσια αίσθησι των δαιμονικών λογισμών. Χωρίς την ευχή είμεθα νεκροί (και πρώτος, εγώ ο άχρηστος).
Αν μας Επισκεφθή ο Ιησούς μας, τότε όλα ρυθμίζονται από το Άγιον Πνεύμα και ζούμε την ανέκφραστη ειρήνη του Ουρανού, την πάντα νουν υπερέχουσαν...
Η ευχή του Ιησού μας νάναι η τροφή, το ποτό, το οξυγόνο και η αναπνοή μας.
Αυτή η προσευχή είναι ατομική βόμβα κατά του διαβόλου, γι' αυτό και έχει τόση δυσκολία στην προσπάθεια να την κρατήσουμε στην αναπνοή μας, στην καρδιά μας.
Προσπαθείστε να κρατάτε τον νου σας από τον μετεωρισμό και διασκορπισμό. Ο διασκορπισμός του νου φέρνει όλη την σαβούρα της κοσμικής βρωμιάς στην ψυχή μας, με αποτέλεσμα να λερώνεται όλος ο ψυχοσωματικός εαυτός μας και έτσι, η χάρις του Θεού, να φεύγει από την ψυχή μας και να νοιώθουμε έλεγχο στην συνείδησι.
Σας εύχομαι ανύστακτα να αγωνίζεσθε προς μεγάλη τιμή και δόξα του Άγιου Θεού μας.

****

Αν θέλετε έχει και άλλες..... :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7555
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από stathisekp »

Τελος καλό , όλα καλά αγαπητέ συνονόματε!!!
Είναι γεγονός ότι σε τέτοιες στιγμές συνειδητοποιούμε την ασημαντότητά μας, τη μηδαμηνότητά μας!!!
Σε τέτοιες στιγμές συνειδητοποιούμε πόσο εύκολα μπορούμε να χάσουμε αυτά που (θεωρούμαι αυτονόητα ότι) έχουμε.
Και επίσης, ότι αυτά τα αυτονόητα, άλλοι, και ειδικά παιδιά, τα στερούνται...
Δόξα σοι ο Θεός!!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από efthumhs »

Στάθη, ο Θεός να σε έχει καλά και εσένα κια την οικογένεια σου και φυσικά την κορούλα σου. Κάτι τετοια απρόοπτα γεγονότα είναι που μας κάνουν όλους να ζητάμε την βοήθεια του Θεού και όταν κρίνει εκείνος ανταποκρίνεται. Η Παναγία είναι αρωγός όλων μας...Η Γοργουπήκοος ας προστατευει την κόρη σου όχι μόνο τώρα αλλά και πάντα...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από angieholi »

Περαστικά Στάθη για την μικρή σου!!!! :8 :8 :8

Πάντως αν αναλογιστούμε πόσοι άνθρωποι υποφέρουν καθημερινά... είτε είναι παιδάκια είτε είναι μεγάλοι....
ασθενείς, φτωχοί, άνεργοι, άστεγοι, χρεωμένοι, κακοποιημένοι, αιχμάλωτοι, σε πόλεμο, ανάπηροι.... και... και... και.....
θα βρεθούμε "μείον" στην προσευχή που κάνουμε ή μάλλον δεν κάνουμε!!!!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
trader21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1030
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2011 4:35 pm
Τοποθεσία: Σύμος - Αθήνα

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από trader21 »

Περαστικά της Στάθη μου.

Πολύ με συγκίνησες αδελφέ μου με την προσευχή σου. Είσαι καλός άνθρωπος και σε ακούνε ψηλά. Μακάρι και εγώ να είχα τη δύναμη και τη πίστη που έχεις για να μ' ακούσουν όταν μπαίνω στα νοσοκομεία με τη μικρή.
Πάντως καλό θα ήταν όλος ο κόσμος να πηγαίνει κάπου κάπου έτσι για <<βόλτα>> ας πούμε, σε ένα νοσοκομείο παίδων και εκεί θα αναρωτηθεί για πολλά πράγματα στη ζωή του.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Είναι όντως πολύ μεγάλος ο πόνος που περνούν εκατομμύρια αδέρφια μας....

Γι' αυτό δεν πρέπει ποτέ να τελούμε σε μακαριότητα όταν προσωπικά δεν έχουμε προβλήματα, πρέπει πάντοτε να βάζουμε λίγη λύπη στην οποιαδήποτε χαρά μας, να την μετατρέπουμε σε Ευλογημένη χαρμολύπη..

Αλλά και αντιστρόφως, όταν έχουμε στενοχώριες και προσωπικά βάσανα, πρέπει να βάζουμε χαρά στη λύπη μας, αναλογιζόμενοι πως ό,τι γίνεται, γίνεται προς το συμφέρον των ψυχών μας, προς Δόξαν Του και για την Αγάπη Του....


Χαρμολύπης :smile: :( ουσία και Αγάπης πόνος....

Αμήν, Δόξα Σοι Κύριε....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Στάθη χαίρομαι για λογαριασμό σου, όχι για την μικρή - μεγάλη περιπέτεια που πέρασες, αλλά για το μεγάλο πνευματικό όφελος που απεκόμισες, και τον τρόπο που την αντιμετώπισες. Για όλους μας καθώς γνωρίζεις έχει πολλά φρούτα το πανέρι των δοκιμασιών, πολλοί σε μεγάλες όντως δοκιμασίες χάνουμε ακόμα και την πίστη μας, μη γένοιτο.
Κάπως έτσι άρχισα και εγώ κάποτε να θυμάμαι και τους ασθενούντες, με την διαφορά ότι μας είχε μαγκώσει για τα καλά το παγωμένο χέρι του θανάτου.
Ας είναι και η δική μου ευχή ένας κόκκος άμμου μαζί με τις ευχές όλων των εν Χριστώ αδελφών για υγεία και ασφάλεια σε όλη την οικογένειά σας.
Καλή εβδομάδα σε όλους.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”