ερωτηση απο νεο μελος

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Εικόνα
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

φυσικα μαζι σας θα μεινω αγαπητοι μου φιλοι
ασχετα εαν θα μπαινω στο ακατονομαστο site για να μιλω η πιο αγαπημενη σελιδα μου ειναι αυτη του αγιου ορους

ενταξει δεν ειμουν ποτε Ο χριστιανος αλλα παντα στις δυσκολιες τον χριστο και την παναγια μας παρακαλουσα

δεν μπορω να καταλαβω αυτα τα ατομα σε τι σπιτια και οικογενειες μεγαλωσαν
για χριστο θεο και εκκλησια ποτε δεν ακουσαν ?
και γιατι μισουν τοσο πολυ τον θεο ?

μπας και μηπως οπως ειπα καποια αλλη φορα για πλακα ειναι πραγματι δαιμονες η δαιμονισμενοι ?
prentzaeleni
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: velgio

RE

Δημοσίευση από prentzaeleni »

NEOSATHOS:

MISOYN TO XRISTO GIATI AFTOS EINE O ROLOS TOU ANTHXRISTOY

TOSO APLO....






ZEI KYRIOS O THEOS MAS
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

γεια

δηλαδη φιλη μου εαν τους ψυχογραφουσαμε για τι ατομα θα μιλουσαμε

στην οικογενεια καμια σχεση με χριστο ?
στο σχολειο αποχη απο τα θρησκευτικα ?
στη ζωη αμαρτια στην αμαρτια ?

και τωρα που αποσκοπουν και ποιος τους κατευθηνει ?

απλα λογω του οτι ειναι τοσο αμαρτωλοι αρεσκονται στο να βριζουν και να προκαλουν τον θεο ? η ειναι κατευθηνομενοι η απο δαιμονα η απο αιρεσεις η
απο σατανιστες ?

τι γνωμη εχεις για τα ατομα αυτα που στην ακατονομαστη ιστοσελιδα ομιλουν ετσι για τον θεο και τον χριστο ?
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Re: RE

Δημοσίευση από paroikos »

prentzaeleni έγραψε:NEOSATHOS:

MISOYN TO XRISTO GIATI AFTOS EINE O ROLOS TOU ANTHXRISTOY

TOSO APLO....






ZEI KYRIOS O THEOS MAS
ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟ...

Εξάλλου φίλε neosathos φαινόταν το προβοκατόρικο της ερώτησής του και το σενάριό του που δεν ήταν ούτε για 5χρονα παιδακια
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

γεια

μα το ατομο μπηκε και αρχισε να βριζει χωρις καμια αιτια

αυτος τα ειχε παρει με εμενα που στην ακατονομαστη σελιδα τους βομβαρδισα
με χριστο και ενω επεσαν τουλαχιστον 10 διαφορετικα ατομα του ιδιου μηκους
κυματος δεν καταφεραν να με εκδιωξουν

στο τελος σταματησαν να απαντουν στο θεμα
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Ark αν μου επιτρέπεις να πάρω μέρος στην συζήτηση.....
ark έγραψε:κοιτα εκτος των θεωρητικων θεματων που διαφωνουσα παντοτε
1) Είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι που ήθελες να πεις; Ρωτάω γιατί τον παλιό καιρό (μόνο καμιά 40-50αριά χρόνια πριν) "θεωρητικό θέμα" έλεγαν αυτόν που ΕΧΕΙ μυαλό. Δηλ μόρφωση. Όλοι οι άνθρωποι ήξεραν 2 πράγματα ενώ οι μορφωμένοι ήταν οι θεωρητικοί. Ουσιαστικά είναι σαν να λες ότι πας ενάντια στην μόρφωση. Δεν νομίζω να εννοείς αυτό έτσι δεν είναι; Τι ακριβώς εννοείς;
εχει τυχει τωρα τελευταια και μια ιστορια και τα εχω παρει παρα πολυ με οποιον ασχολειται με την εκκλησια
Διάβασα όλα τα σχόλια μέχρι το τέλος και κατάλαβα ότι στην έσπασε που ο κολλητός σου έφυγε για μοναστήρι. Το να στεναχωρήθηκες που τον έχασες είναι λογικό. Το να τα έχεις "πάρει στην κράνα" όπως λέει και ένας γνωστός μου ειδωλολάτρης όμως είναι ατιμωτικό για σένα. Είναι σαν να λες στον φίλο σου ότι δεν έχει δικαίωμα να έχει γνώμη. Ότι είναι υποχρεωμένος να ακούει "εσένα τον σοφό". Έτσι θα ήθελες να είναι ο φίλος σου; Υποχείριο σου; Και εσύ τέτοιος άνθρωπος θες να είσαι; Τόσο άκαρδος ώστε να έχεις τον άλλον δούλο και να μη νέχει ελευθερία γνώμης;
Αυτός ακριβώς επειδή είναι ελεύθερος άνθρωπος πήρε μία απόφαση που πρέπει να την σεβαστείς αν τον αγαπάς στα αλήθεια. Και το ίδιο πρέπει να κάνουν και οι γονείς του. Δεν χαίρονται που το παιδί τους είναι αυτόνομο; Που είναι αρκετά δυνατό να πάει να προσπαθήσει με την θέληση ΤΟΥ κάτι το τόσο δύσκολο; Ακόμα και εύκολο να ήταν το ότι προσπαθεί με τις δικές του δυνάμεις είναι κάτι που εμένα θα με έκανε πολύ περήφανη αν το έβλεπα στο δικό μου το παιδί.
εσυ μπορεις να μου κανεις μια αυτοκριτικη και να μου εξηγησεις γιατι ειναι σωστο καποιος να ειναι μοναχος??τι οφελος εχει??
Πρώτα να ρωτήσω κάτι. ΓΙΑΤΙ είναι λάθος; Αν το σκεφτείς...... για κάτσε σκέψου το μισό λεπτό πριν διαβάσεις παρακάτω.... θα περιμένω....... περιμένω και άλλο........ το σκέφτηκες; Τι βρήκες; Μήπως ότι ΔΕΝ υπάρχει απάντηση; Αν αυτό βρήκες ξέρεις γιατί το βρήκες; Γιατί πολύ απλά δεν τίθεται θέμα σωστού/λάθους αλλά προτίμηση επιλογής. Όπως και εσύ έκανες την δική σου.

Ζητάς ένα όφελος. Τα οφέλη του μοναχού είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ! Πάρα πολλά κατά την γνώμη μου. Όμως ξέρεις κάτι; Δεν θα καθήσω να σου τα εξηγήσω. Γιατί κατάλαβα ότι όσο και να προσπαθώ να βοηθήσω τους άλλους οι άλλοι έχουν δική τους ζωή. Δεν μπορώ να τους το βάλω στο κεφάλι με το ζόρι. Θα πρέπει να δοκιμάσεις μόνος σου να βρεις την απάντηση. Μόνο τότε θα είσαι ελεύθερος άνθρωπος να κρίνεις όταν έχεις δει τα υπέρ και τα κατά.

Όμως ένα όφελος θα στο πω ενώ υπάρχουν πολλά περισσότερα. Ένας από τους σκοπούς του μοναχού είναι η αγάπη προς τον συνάνθρωπο. Για να δώσεις όμως αυτήν την αγάπη θα πρέπει να καταλάβεις τις ανάγκες του άλλου. Και αυτό το πετυχαίνεις μόνο αν ζεις σε αυτές τις συνθήκες. Π.χ η νηστεία (φυσικά η νηστεία γίνεται και γι' άλλους λόγους) είναι μέρος αυτής της διαδικασίας. Με το πέρασμα του χρόνου λοιπόν έρχεται σιγά-σιγά η αγάπη. Στην αρχή μόνο προσπαθώντας απλά να είσαι ευγενικός. Μετά να βοηθήσεις σε ότι μπορείς. Μετά να βοηθήσεις ΟΠΩΣ μπορείς. Και πάει λέγοντας.

Κάτσε λοιπόν τώρα και σκέψου αν ο κόσμος μας είχε μοναχούς που ΚΑΝΟΥΝ έμπρακτα ότι μπορούν για τον συνάνθρωπο τους και ΕΣΥ -ο ark- είσαι ένας από αυτούς τους συνανθρώπους τους. Πες μου πως σου φαίνεται; Κοίτα το πρώτο ποστ σου και δες. ΔΕΝ έχουμε φτάσει στο σημείο αγιοσύνης αλλά κοίτα. Δεν σε βρίσαμε όπως έκανες εσύ. Δεν σε κοροιδέψαμε. Δεν πράξαμε κακό εναντίον σου. Εσύ φταίς που μας θύμωσες. Και είναι αλήθεια ότι ψιλοθυμώσαμε μερικοί. Όμως άνθρωποι είμαστε δεν είμαστε ΜΟΝΑΧΟΙ.

Και συνέχισε τις σκέψους σου και φτάσε στο εξής: ΤΙ θα γινόταν αν σε βρίζαμε που στο κάτω-κάτω μας έδωσες και το δικαίωμα; Ή ακομα χειρότερα πως θα σου φαινόταν άμα σου δίναμε την ΚΑΤΑΡΑ μας όπως κάνουν οι ειδωλολάτρες (τουλάχιστον όσοι έχω συναντήσει εγώ και πίστεψε με δεν είναι λίγοι). Στην καλύτερη περίπτωση δεν θα στεναχωριόσουνα; Ή μήπως σου αρέσει να σε βρίζουν; Δεν νομίζω. Στην χειρότερη περίπτωση; Μέχρι που θα φτάναμε;

Όπως βλέπεις εδώ στο φόρουμ είμαστε καλοπροαίρετοι (αποδείξη ότι δεν σε βρίσαμε). Εσείς γιατί να μας βρίσετε; Επειδή έχουμε άλλες ιδέες από σας; Και τι σας νοιάζει εσάς; Εμείς τις έχουμε. Και πιστευούμε ότι με μεγάλη μας χαρά είμαστε πρόβατα κάτω από την διδασκαλία του Χριστού. Γιατί ο Χριστός είπε "ΟΠΟΙΟΣ θέλει να με ακολουθήσει" αν θέλει τον παράδεισο. Δεν διέταξε κανέναν. Φυσικά μπορεί να μην πιστεύεις στον παράδεισμο και στον σατανά και τέτοια και ότι όλα αυτά είναι αερολογίες κατά σε. Τι γίνεται όμως ΑΝ (αν λέω) δεν είναι; Το έχεις σκεφτεί αυτό; Πώς κρίνεις τι κάνουμε χωρίς να ξέρεις τι πιστεύουμε; Διάβασε πρώτα κάτι... έτσι για την δικαιολογία βρε αδελφε...

Κλείνοντας να σου ευχηθώ καλά Χριστούγεννα. Και να σε παρακαλέσω να έχεις ποιο ήπιους τόνους. Δεν ζητάω πολλά. Έτσι δεν είναι;
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

neosathos έγραψε:γεια

μα το ατομο μπηκε και αρχισε να βριζει χωρις καμια αιτια

αυτος τα ειχε παρει με εμενα που στην ακατονομαστη σελιδα τους βομβαρδισα
με χριστο και ενω επεσαν τουλαχιστον 10 διαφορετικα ατομα του ιδιου μηκους
κυματος δεν καταφεραν να με εκδιωξουν

στο τελος σταματησαν να απαντουν στο θεμα

Αααα έτσι εξηγείται! Ε! φίλε μου, γνωστή η τακτική τους! Όταν τους στριμώχνεις βρίζουν. ¨οσο για το αν είναι κατευθυνόμενοι δεν ξέρω. Αυτοί πάντως που στήνουν σελίδες, περιοδικά κλπ με θέματα "εσωτερισμός" κλπ, σίγουρα είναι ένας κρίκος ευρύτερου σχεδίου επίθεσης στην Ορθοδοξία. Εξάλλου όπως είπε πρώην εωσφοριστής, τώρα τελευταία ο σατανισμός (υπό το προσωπείο του αρχαιοελληνισμού κλ κλπ) βάλει συστηματικά εναντίον της Εκκλησίας. Αυτό που έχει η Ορθοδοξία να πει σε οοολους αυτούς είναι "ΣΚΛΗΡΟΝ ΠΡΟΣ ΚΕΝΤΡΑ ΛΑΚΤΙΖΕΙΝ"
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

γεια

το λαθος μου ηταν που του ειπα να ερθει στη σελιδα του αγιου ορους για να παρει απαντησεις

πιστευω να μην ξαναεπιστρεψει η αν ερθει σαν κλωνος του ark με νεο nick
τουλαχιστον να ερθει για να επιχειρηματολογησει και οχι για βρισιες
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

neosathos έγραψε:στο τελος σταματησαν να απαντουν στο θεμα
Και στο τέλος το έκαναν και DELETE.

(Γιατί βρε ark; Μας κατηγορείς [βλέπε το πρώτο ποστ σου] γι'αυτά που κάνετε εσείς; )

Neosanthe. Ο κάθε άνθρωπος μεγάλωσε διαφορετικά. Εγώ την πρώτη φορά που άκουγα για Θεό ήταν όταν ήμουν 7 χρόνων! Η δεύτερη πότε νομίζεις; 7 και μία μέρα; Όχι!! Τρία ολόκληρα χρόνια αργότερα. Η τρίτη; Ένα χρόνο αργότερα. Και πάει λέγοντας. Κοίτα σήμερα ομως. Έχω διαβάσει του κόσμου της βιογραφίες αγίων. Διαβάζω το Γεροντικό. Διαβάζω την Αγία Γραφή.... Ούτε και εγώ ξέρω πόσα έχω διαβάσει παρόλο που μερικά μόλις χρόνια πριν άμα μου έλεγες ότι θα αγαπούσα την εκκλησία θα έσκαγα στα γέλια. Έχει ο Θεός βλέπεις. Και έχει για όλους.

Και έπειτα μην ξεχνάς ότι όλοι αυτοί αν δεν υπήρχαν, δεν θα καταλαβαιναμε την διαφορά μεταξύ καλού-κακού. Γι' αυτό έστω και στραβά μας εξυπηρετούν. Και μην νομίζεις. Ο Θεός δεν αφήνει κανέναν να "πάει στράφι". Απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ο Θεός κρίνει ανάλογα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Evi_J την Πέμ Δεκ 28, 2006 7:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”