ερωτηση απο νεο μελος

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

neosathos έγραψε:το λαθος μου ηταν που του ειπα να ερθει στη σελιδα του αγιου ορους για να παρει απαντησεις
Μην βρίζεις τον εαυτό σου για μια καλοπροαίρετη πράξη σου. Όμως και από την άλλη μην το ξανακάνεις γιατί και εμείς δεν είμαστε άγιοι ώστε να δινουμε και σωστές συμβουλές. Απλοί άνθρωποι είμαστε... Μόνος του πρέπει να ασχοληθεί αν θέλει.
πιστευω να μην ξαναεπιστρεψει η αν ερθει σαν κλωνος του ark με νεο nick τουλαχιστον να ερθει για να επιχειρηματολογησει και οχι για βρισιες
Έχε πίστη...
Άβαταρ μέλους
kokostur
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κώστας - Χανιά

Δημοσίευση από kokostur »

Και να'ταν μόνο αυτός (ark) που ενοχλείται; Δε ζούμε σ' αυτήν την κοινωνία; Δε βλέπουμε τον πόλεμο που υπάρχει εκεί έξω από το σπίτι μας; Δεν έχουμε καταλάβει ακόμα ότι ο "εχθρός" μας έχει πάρει μεγάλη εξουσία;
Κρίμα στα "πρόβατα" που βγήκαν έξω από το "μαντρί" του ποιμένα μας Ιησού Χριστού. Και δυστυχώς είναι πολλά. Γιατί βλέπετε, η υπερηφάνεια ήταν αυτή που έριξε τον Εωσφόρο, η υπερηφάνεια είναι αυτή που "ρίχνει" και το σημερινό άνθρωπο. Η αίσθηση της υπεροχής, της ατομικής δύναμης, σαν τον έφηβο που νομίζει ότι κατέκτησε τον κόσμο, έτσι και εμείς νομίζουμε ότι φτάσαμε και ξεπεράσαμε το Θεό.

Ο Θεός να μας συγχωρέσει όλους μας, αλλά προπαντός αυτά τα "απολωλότα πρόβατα".
yparxei
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από yparxei »

το αθως εδω γιγαντωνεται και ειναι λογικο να ενοχλησει τοσο τους αποκρυφιστες οσο και τους νεοπαγανιστες(που πα να γινουν και μοδα τωρα)συνεπως πολλα τετοια απο δω και περα να περιμενετε,μπολικη λασπη,υβρεολογιο και προπαγανδα...εγω δεν ασχολουμαι ,αλλα θα σας συμβουλευα για να διατηρησετε και εσεις την ψυχικη ηρεμια σας να απεχετε.οτι σας φωτισει ο Θεος.

καλο θα ηταν(δεν θυμαμαι αν εγινα μελος ετσι!)να γινεται η εγγραφη με την εγκριση ενος μαιλ.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

yparxei έγραψε:καλο θα ηταν(δεν θυμαμαι αν εγινα μελος ετσι!)να γινεται η εγγραφη με την εγκριση ενος μαιλ.
Ούτε εγώ θυμάμα αν έγινα έτσι έστω και αν είμαι καινούργιο μέλος (σχεδόν πάντα έτσι γίνομαι και το έχω συνηθίσει) αλλά ακόμα και αν βάλουν email (αν δεν υπάρχει) τι θα γίνει; Δεν έχουμε "καθρέπτη" ψυχής να βλέπουμε αν ο άλλος είναι χριστιανός ή όχι.... Ίσως από την άλλη βέβαια να μειώσει τους αλλόθρησκους... Αν είναι κάντε το...
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

γεια

αγαπητοι μου φιλοι
υπαρχουν πολλοι τροποι να κρυψεις την ταυτοτητα σου στο διαδυκτιο αλλα και
αλλοι τοσοι και περισσοτεροι να σε ξετρυπωσουν

σας το λεω εγω που εχω 20 και πλεον χρονια πανω στους υπολογιστες
και μπορω και να κανω hacking και να δημιουργησω δυναμικα site με προσωπικους web servers και χιλια δυο αλλα

να ξερετε οτι τελικα οι υπολογιστες και το internet στη συνεχεια ηταν προσχεδιασμενα απο τον σατανα

εγω αν και του αντικειμενου αυτο πιστευω
yparxei
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από yparxei »

απλα αποτρεπει η εγγραφη με μαιλ τους ερασιτεχνες χαβαλετζηδες(μην πω και τους τεμπεληδες μεχ) γι αυτο εχει καθιερωθει και προτεινεται
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

γεια

σε αυτο που λες περι ασχετων χαβαλετζιδων εχεις δικιο
ελα ντε ομως που οι περισσοτεροι κακοπροαιρετοι ειναι και πληροφορημενοι
για το πως να υπερπηδουν τα εμποδια
Άβαταρ μέλους
kokostur
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κώστας - Χανιά

Δημοσίευση από kokostur »

γεια

αγαπητοι μου φιλοι
υπαρχουν πολλοι τροποι να κρυψεις την ταυτοτητα σου στο διαδυκτιο αλλα και
αλλοι τοσοι και περισσοτεροι να σε ξετρυπωσουν

σας το λεω εγω που εχω 20 και πλεον χρονια πανω στους υπολογιστες
και μπορω και να κανω hacking και να δημιουργησω δυναμικα site με προσωπικους web servers και χιλια δυο αλλα

να ξερετε οτι τελικα οι υπολογιστες και το internet στη συνεχεια ηταν προσχεδιασμενα απο τον σατανα

εγω αν και του αντικειμενου αυτο πιστευω
Αδελφέ μου neosathe όλα τα κοσμικά "επιτεύματα" ανήκουν στο σιχαμερό "κοσμοκράτορα". Όμως, όλα αυτά τα "επιτεύματα" εξυπηρετούν τελικά το έργο του σωτήρα μας Ιησού Χριστού. Κάθε τι έχει και την καλή του αλλά και την κακή όψη. Εξαρτάται από μας ποια όψη θέλουμε να δούμε. Δεν είναι μήπως θεάρεστο το ότι συνομιλούμε σ' αυτό εδώ το forum για την ορθοδοξία;
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

neosathos έγραψε:να ξερετε οτι τελικα οι υπολογιστες και το internet στη συνεχεια ηταν προσχεδιασμενα απο τον σατανα
Εγώ αυτό το πιστεύω. Αλλά μην το πεις στον αδελφό μου...κάηκες κακομοίρη μου.

Πάντως μην υπερβάλουμε. Το internet είναι από ανθρώπους για ανθρώπους. Όπως το μαχαίρι. Μπορεις να το χρησιμοποιήσεις για να κόψεις το ψωμί. Μπορείς όμως και να ΚΑΝΕΙΣ ΦΟΝΟ! Από μας εξαρτάται.
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

ναι kokostur εχεις δικιο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”