ερωτηση απο νεο μελος

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

123 έγραψε:neosathos, είπαμε κι άλλη φορά, τους αμαρτωλούς τους αγαπάμε, την αμαρτία ΟΧΙ... Εικόνα
δηλαδη εαν τους πω μπουκαρετε σας περιμενουν και σας αγαπουν

αυτους θα τους δεχτειτε σαν αμαρτωλους αλλα εμενα που εκανα την αμαρτια
και τους ειπα να μπουν θα με εκδιωξετε.......πλακα και παλι
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

neosathos έγραψε:
123 έγραψε:neosathos, είπαμε κι άλλη φορά, τους αμαρτωλούς τους αγαπάμε, την αμαρτία ΟΧΙ... Εικόνα
δηλαδη εαν τους πω μπουκαρετε σας περιμενουν και σας αγαπουν

αυτους θα τους δεχτειτε σαν αμαρτωλους αλλα εμενα που εκανα την αμαρτια
και τους ειπα να μπουν θα με εκδιωξετε.......πλακα και παλι
Xaxaxaxa λες neosathos?
taje
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από taje »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Να είμαστε πρώτα καλοί και ύστερα καλά,όπως συνήθιζε να λέει ο μακαριστός γέρων-Πορφύριος.

Είμαι νέο μέλος στην ορθόδοξη και όμορφη αυτή συντροφιά.
Ο λόγος που με οδήγησε στη συγγραφή της συγκεκριμένης δημοσίευσης σχετίζεται με το χθεσινό,πλέον,συμβάν με την «επίθεση» εκ μέρους ενός συνανθρώπου μας,ο λογισμός του οποίου τελεί υπό σύγχυση.Αναφέρομαι στον δημιουργό της συγκεκριμένης θεμ. ενότητας,που «υπέγραφε» με το ψευδώνυμο ark.
Εύχομαι από τα βάθης της ψυχής μου,σύντομα να επιβιβαστεί και αυτός στην μοναδική κιβωτό(ark) της σωτηρίας,την ορθόδοξη Εκκλησία μας.
Με αφορμή το προαναφερθέν συμβάν,θα ήθελα να απευθυνθώ προς τους διαχειριστές του διαδικτυακου μας τόπου και να καταθέσω κάποιες προτάσεις ,για αποφυγή ανάλογων φαινομένων και κυρίως την προφύλαξη από σκανδαλισμό τόσο των εν Χριστώ αδελφών,όσο και των απολωλότων προβάτων.

Οι προτάσεις μου είναι οι κάτωθι:

1. Κάθε νέα θεματική ενότητα να κλειδώνεται,μέχρι ο αρμόδιος συντονιστής αφού εγκρίνει το περιεχόμενο της να την ξεκλειδώσει.Γνωρίζω ότι για αυτή τη διαδικασία απαιτούνται αρκετοί συντονιστές,ωστόσο δεν είναι δύσκολη η εύρεση αυτών.Παρατηρώ ότι ορισμένα μέλη διαθέτουν τόσο την εμπειρία όσο και την σωστή κρίση για αυτό το διακόνημα.Η εμπειρία και η ορθή κρίση πιστοποιείται από το πλήθος των δημοσιεύσεων τους και την ηθική ποιότητα αυτών.Η καθυστέρηση που,σαφέστατα, θα παρουσιαστεί στην διαλογική διαδικασία μόνο οφέλη μπορεί να επιφέρει,καθώς τα υπόλοιπα μέλη θα καλλιεργήσουμε τόσο την υπομονή μας,όσο και θα αποφύγουμε τις βιαστικές και ,πολλές φορές,εν θερμώ απαντήσεις.

2. Σε επιθέσεις,όπως η χτεσινή,η απάντηση να δίδεται μόναχα από έναν,ο οποίος θα διαθέτει το γνωστικό υπόβαθρο,αλλά το κυριότερο έμπρακτη αγάπη προς πάντας.Με πραότητα να απαντάει στους πληγωμένους και πλανεμένους αδελφούς μας.Η αρχική απόκριση να είναι δημόσια,αλλά ο περαιτέρω διάλογος να συνεχίζεται με ανταλλαγή προσωπικών μηνυμάτων,ή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.
Το μέτρο αυτό θα συμβάλει στην αποτροπή παρόμοιων φαινομένων,καθώς ο κύριος,ισως και μοναδικός,σκοπός των επιτιθέμενων είναι ο εξοργισμός όλων εμάς,ώστε να αποδείξουν την δική τους πνευματική ανωτερότητα και τον δικό μας σκοταδισμό.

3. Σε αρκετά torrent sites,ακολουθείται μια αρκετά καρποφόρα τακτική.Για να αποκτήσει κάποιο μέλος το δικαίωμα να ανεβάζει τα δικά του αρχεία,θα πρέπει να είναι ενεργό μέλος για 2 τουλάχιστον μήνες.Θα μπορούσαμε και εμείς λοιπόν(χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό πρόσωπο γιατί θεωρώ τον τόπο αυτό κτήμα όλων μας) να θέσουμε παρόμοιες προυποθέσεις προκειμένου κάποιος να δικαιούται να δημοσιεύσει τη δική του θεματική ενότητα.Επειδή,θα υπάρξουν αδελφοί που θα έχουν την ανάγκη να επικοινωνήσουν και να θέσουν τις απορίες τους άμεσα,να υπάρχει εναλλακτική μορφή επικοινωνίας μέσω προσωπικού μηνύματος,ή ηλ.αλληλογραφίας.Βέβαια,το μέτρο αυτό καθίσταται μη αναγκαίο σε περίπτωση ενεργοποίησης των προηγούμενων δύο.

Διαθέτουμε έναν ψυχωφέλιμο χώρο,πραγματική όαση στο αχανές διαδικτυο,και είναι κρίμα να μην τον προστατεύσουμε.Δεν αποκλείουμε κανέναν,ανεξάρτητα των πιστεύω του,όμως οφείλουμε να αποκλείσουμε όλους τους «αυτοαποκλειόμενους» χωρίς τον φόβο να χαρακτηριστουμε φασίστες.Είναι πέραν πάσης λογικής,εκτός ίσως της λογικής του παραλόγου,να φοβούμαστε μην μας χαρακτηρίσουν φασίστες,αυτοί που εκ των προτέρων μας θεωρούν σκοταδιστές.Είναι σαν να θεωρήσεις ρατσιστές τους γονεις που αρνούνται να προσλάβουν παιδόφιλο για να φυλάξει τα παιδιά τους.

Σας ευχαριστώ όλους(διαχειριστές και μέλη) για όσα μου προσφέρετε.

Ο Θεός ας οδηγεί τα βήματα μας.




STEVE73
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 07, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από STEVE73 »

arkάδες υπάρχουν πολλοί.Τους έχουμε ανάγκη όμως για να τονώνεται η πίστη μας.Υπάρχουν πιο ενδιαφέροντα θέματα για να ασχοληθούμε.
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Προς τους Διαχειριστές:
Ξέρουμε ότι για να συντηρηθεί η σελίδα δεν γίνεται ανέξοδα! Πεστε μας κάποιον λογαριασμό, όσοι θέλουμε να αφήσουμε κάποια χρήματα, τόσο για το athos.edo όσο και για τον Παντοκράτορα
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

φιλε taje δεν νομιζω οτι ο θεος και ο χριστος μας διδαξε να φοβομαστε αλλα να
αντιμετωπιζουμε με θαρος και ηρεμια το καθε κακο

εαν θελουν εας ερθουν και ενας και δεκα και οσοι περιεργοι τυποι θελουν
εδω στην κοινοτητα του αγιου ορους θα φοβηθουμε ...εδω ειναι ο θεος
στο κατω κατω εγω πηγα μεσα στο site με τα δαιμονια και αντιπαρατεθηκα μαζι τους σε δεκαδες ερωτησεις και θεματα και ακομη πηγαινω και ας πεφτουν σαν λυσασμενα σκυλια πανω μου....με πολυ ηρεμια τους σπανω τα νευρα και ας μην εχω ιδιαιτερες θεολογικες γνωσεις
εδω θα φοβηθηται που υπαρχουν αδερφια με τεραστιες γνωσεις...εδω στο site
του ορους ...εδω ειναι γεματο χριστο και θεο
ο ark ακομη τρεχει
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

neosathos έγραψε:φιλε taje δεν νομιζω οτι ο θεος και ο χριστος μας διδαξε να φοβομαστε αλλα να
αντιμετωπιζουμε με θαρος και ηρεμια το καθε κακο

εαν θελουν εας ερθουν και ενας και δεκα και οσοι περιεργοι τυποι θελουν
εδω στην κοινοτητα του αγιου ορους θα φοβηθουμε ...εδω ειναι ο θεος
στο κατω κατω εγω πηγα μεσα στο site με τα δαιμονια και αντιπαρατεθηκα μαζι τους σε δεκαδες ερωτησεις και θεματα και ακομη πηγαινω και ας πεφτουν σαν λυσασμενα σκυλια πανω μου....με πολυ ηρεμια τους σπανω τα νευρα και ας μην εχω ιδιαιτερες θεολογικες γνωσεις
εδω θα φοβηθηται που υπαρχουν αδερφια με τεραστιες γνωσεις...εδω στο site
του ορους ...εδω ειναι γεματο χριστο και θεο
ο ark ακομη τρεχει
Αδερφέ! Τον προσκάλεσες, ήρθς και τώρα τον λαχάνισες. Δεν το λυπάσαι καθόλου;;;;;; Φίλε μου, αν συνεχίζεις να μπαίνεις σε κεινο το φορουμ και θες υποστήριξη πες μας να πλακώσουμε εκεί μέσα και να γίνει πανικός! :D :D :D :D :D :D
taje
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από taje »

Αδελφέ ,εν Χριστώ,από που συμπεραίνεις ότι φοβούμαι?
Δεν είναι ζήτημα φόβου,αλλά διατήρησης της ποιότητας του διαδικτυακού μας τόπου,αποφυγής σκανδαλισμού,αλλά ακόμα και αποφυγής της πλάνης του εγωισμού.
Εξάλλου δεν πρότεινα τον αποκλεισμό,αλλά την ύπαρξη κανόνων για τους λόγους που προανέφερα.Όπως παραδέχεσαι δεν έχεις αρκετές θεολογικές γνώσεις,ούτε εγώ έχω.Γιατί λοιπόν να μην απαντούν καταρτισμένοι αδελφοί μας?Την λάθος αντίδραση επιθυμούν οι επιτιθέμενοι,ώστε να επιβεβαιωθούν.Γιατί λοιπόν να τους δίδουμε αφορμές?
Δεν είναι εγωισμός να θεωρούμε τους εαυτούς μας αρμόδιους να απαντάμε,όταν υπάρχουν αδελφοί πιο καταρτισμένοι και με μεγαλύτερη ικανότητα στην επικοινωνία?
Αν θελεις να τους αλλάξεις,τότε το δυνατότερο όπλο που διαθέτεις είναι η προσευχή,όχι η άνευ αποτελέσματος γενικολογία.
Όπως και ο ιδρυτής της Εκκλησίας μας,απόστολος Παύλος λέγει:"Καθένας με το χάρισμα του"(ελεύθερη μετάφραση).
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

φιλε taje
εγω οταν μπηκε στο site του αγιου ορους ο ark δεν του απαντησα αλλα ουτε θα
απαντησω σε οποιον δαιμονα τολμισει να μπει εδω αυτο το αφηνω στους μορφωμενους θεολογικα οι οποιοι ξερουν καλα τι να κανουν

κατι αλλο τωρα αυτοι που μπορουν να απαντησουν με γνωσεις θεολογικες δεν σημαινει οπως ειπες οτι ειναι ανωτεροι επικοινωνιακα απλα ξερουν τι να πουν
σε αυτους που χρησιμοποιουν αποσπασματικα καποια κομματια της βιβλου για
να μας μπερδεψουν

εγω μπορει να μην εχω γνωσεις θεολογικες αλλα εχω παρα πολλες γνωσεις σε υπολογιστες (hardware-software) και εαν θελω μπορω να κανω δολιοφθορα και
στο ακατονομαστο site αλλα αυτες δεν ειναι πρακτικες των χριστιανων

οσο για το εαν θα σκανδαλιστουμε κλπ ε δεν νομιζω οτι ολοι εμεις εδω στο site
του αγιου ορους ειμαστε και αβγαλτα παιδακια

θελουμε να μιλαμε για χριστο και μιλαμε τωρα εαν μπαινουν δαιμονια ε τι να κανουμε αυτοι που μπορουν να εκδιωχνουν

ολα τα παραπανω με πολυ αγαπη










0
taje
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από taje »

Δεν είναι εγωισμός να θεωρούμε τους εαυτούς μας αρμόδιους να απαντάμε,όταν υπάρχουν αδελφοί πιο καταρτισμένοι και με μεγαλύτερη ικανότητα στην επικοινωνία?
κατι αλλο τωρα αυτοι που μπορουν να απαντησουν με γνωσεις θεολογικες δεν σημαινει οπως ειπες οτι ειναι ανωτεροι επικοινωνιακα απλα ξερουν τι να πουν
σε αυτους που χρησιμοποιουν αποσπασματικα καποια κομματια της βιβλου για
να μας μπερδεψουν
Δεν ξέρω για πιο λόγο παρανοείς τα γραφόμενα μου.Δεν έγραψα ότι όσοι είναι πιο καταρτισμένοι θεολογικά είναι a priori πιο επικοινωνιακοί.Πρότεινα να απαντούν όσοι είναι καταρτισμένοι και ταυτοχρόνως διαθέτουν και την αναγκαία επικοινωνιακή ικανότητα.Μια ικανότητα που συνίσταται στον μεστό,άμεσο και γεμάτο πραότητα λόγο.Για την ακρίβεια να απαντάει μόνο ένας,ο οποίος θα επιλεχθεί απο τους αρμόδιους,και ο διάλογος να μην είναι δημόσιος.Επαναλαμβάνω,ότι προτείνω αυτό μοναχά για περιπτώσεις όπως η χθεσινή,όπου ,ούτως η άλλως, εξ αρχης δεν τίθεται ζήτημα διαλογικής συζητήσεως αλλά τυφλής επιθέσεως.
οσο για το εαν θα σκανδαλιστουμε κλπ ε δεν νομιζω οτι ολοι εμεις εδω στο site
του αγιου ορους ειμαστε και αβγαλτα παιδακια
Όσο για τον σκανδαλισμό,μην λησμονείς ότι ακόμα και άγιοι επέσαν στις παγίδες του πονηρού.Για αυτό να μην είσαι τόσο σίγουρος και να αγρυπνάς διαρκώς,όπως όλοι μας οφείλουμε άλλωστε.
Σε συμβουλεύω ταπεινά ως (διαρκώς) παθών.
Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις τις προθέσεις μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”