ερωτηση απο νεο μελος

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

φιλε taje

Δεν είναι εγωισμός να θεωρούμε τους εαυτούς μας αρμόδιους να απαντάμε,όταν υπάρχουν αδελφοί πιο καταρτισμένοι και με μεγαλύτερη ικανότητα στην επικοινωνία?

ειπες το παραπανω κατα λεξη μεγαλύτερη ικανότητα στην επικοινωνία?
και οχι την απαιτουμενη επικοινωνιακη δυνατοτητα
το ενα με το αλλο εχει διαφορα

αυτα που λες δεν τα παιρνω με κακο ματι εαν δεν εισουν χριστιανος και δεν βρισκοσουν σε αυτο το site μπορει να τα επερνα με αλλο ματι

παντως καλα ειναι να υπαρχει ελευθερια σε ενα site για πολλους λογους
εαν παρατηρηθουν παρατραγουδα υπαρχουν admin και mod για να καθαρισουν

και παλι με πολυ αγαπη
taje
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από taje »

Αδελφέ μου,όσα λέω τα λέω με αγάπη και συγχώρα με αν αισθάνθηκες ότι έχω κάτι εναντίον σου.

Πριν κάποια χρόνια,επισκεπτόμουν και εγώ το esoterica.Αρχικά εξοργιζόμουν με όσα διάβαζα.Την εποχή εκείνη μάλιστα,ένας χριστιανός με αρκετές γνώσεις τους στρίμωχνε αρκετά,αλλά και πάλι βρίσκαν σοφιστείες για να ανταπεξέλθουν.Η αλήθεια υπάρχει δίπλα μας,αρκεί να θελήσουμε να την γνωρίσουμε.Οι άνθρωποι του esoterica είναι πλανεμένοι και μονάχα με τις προσευχές μας μπορούμε να τους μεταστρέψουμε.Ότι και να τους γράψουμε,από το ένα μάτι θα διαβαστεί και απο το άλλο θα σβηστεί(παραφράζοντας την λαική ρήση).

Όσο για την μαρτυρία μας,αυτή θα δοθεί όταν ο Θεός κρίνει ότι είναι ο κατάλληλος χρόνος.
Το να επισκεπτώ μια συναγωγή(δεν γνωρίζω αν ο όρος είναι δόκιμος) Σουνιτών και να αρχίζω να κηρύττω την πίστη μου στο Θεό και την πλάνη τους,δεν γνωρίζω αν λογίζεται ως μαρτυρία η ως ανευ λόγου "αυτοκτονία".Απαιτείται διάκριση και η διάκριση δίδεται από το Θεό ως "επιβράβευση" των αγώνων μας για την εκβολη των παθών και την απόκτηση των αρετών.
Αν διαβάζεις βίους σύγχρονων Αγιών(γεροντας Πορφυριος,γεροντας Παισιος...),θα έχεις παρατηρήσει με πόσο απαλό τρόπο προσεγγίζαν τους πλανεμένους και τους επανέφεραν στην αληθινη πίστη.Ακόμα όμως και οι φωτισμένοι αυτοί γεροντάδες,δεν δύνατο να φέρουν στο Φως όλους όσους ζούσαν στο σκοτάδι,αλλά μοναχά αυτούς που είχαν αφήσει μια χαραμάδα ανοιχτή.

Κάποιες φορές ,ορμώμενοι από φιλότιμο, και στην προσπάθεια μας να σώσουμε τους πλανεμένους συνανθρώπους μας,αμελούμε την δική μας σωτηρία.Προσωπικά,θεώρησα πιο ωφέλιμο να αφιερώνω τον ελεύθερο χρόνο που διαθέτω για προσευχή και ανάγνωση της Αγιας Γραφης και βιβλίων θρησκευτικού περιεχομένου(βίους Αγίων,λόγους Αγίων,Ευεργετινό,Γεροντικό...), παρά να επισκέπτομαι σελίδες τύπου esoterica.

Συγνώμη αν σε στεναχώρησα με τα γραφόμενα μου.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2752
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

parikos_ έγραψε:Προς τους Διαχειριστές:
Ξέρουμε ότι για να συντηρηθεί η σελίδα δεν γίνεται ανέξοδα! Πεστε μας κάποιον λογαριασμό, όσοι θέλουμε να αφήσουμε κάποια χρήματα, τόσο για το athos.edo όσο και για τον Παντοκράτορα
Panagioti
Gia to athos.edo.gr i syntirisi kai ta exoda tha kaliptonte apo emena to dilosa kai stin synantisi ton melon.
Gia ton Pantokratora ine ipefthinos allos ego aplos voithisa ligo.

Y.S. An topothetisete lefta se logariasmo meta tha vgoun kalothelites na me katigorisoun. Exalou kato kato stin selida anaferi tous logous dimiourgias.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Ο ΘΕΟΣ Χριστός, που είναι και ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ολόκληρης τής ορατής και τής αόρατης κτίσης, ΔΕΝ μπόρεσε να ΠΕΙΣΕΙ για ΤΡΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ εκείνους που Τον πολεμούσαν.
Διότι εκείνοι οι άνθρωποι ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ να πεισθούν.
Άρα λοιπόν, ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΠΕΙΘΟΝΤΑΙ, αλλά όσοι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΝΤΑΙ.
Το ΜΥΣΤΗΡΙΟ τής ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ τού ανθρώπου, είναι ΑΒΥΣΣΟΣ. Μπορεί ακόμα ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ τον άνθρωπο.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Καλημέρα σε όλους,χρόνια πολλά με αγάπη Θεού.

Κάποτε μου είχε πει κάποιος ότι αυτός που κατηγορεί το Θεό πιστεύει πιο πολύ γιατί στηρίζεται σ'Αυτόν και γι΄αυτό του ρίχνει ευθύνες.
Το γιατί Θεέ μου εύκολα μετατρέπεται σε κάτι πιο σκληρό.
Και σίγουρα πολλοί ark αν καταλάβαιναν τι έλεγαν ούτε καν θα το σκέφτονταν.Κανένας δε θέλει να πληγώσει το γλυκό μας ΧΡΙΣΤΟ.Αλλωστε είναι ο ΜΟΝΟΣ που είναι πάντα δίπλα μας,ακόμη κι όταν πιστεύουμε ότι περπατάμε μόνοι σ'αυτον τον κόσμο είναι οφθαλμαπάτη γιατί απλά ο ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΣ, μας έχει σηκώσει στην στοργική αγκαλιά ΤΟΥ. >:D<
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
lookfor
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ@Kaiti

Δημοσίευση από lookfor »

Καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους.
Ποιος ξέρει κάποιον που να ασχολείται με κάτι που δεν αξίζει?
Πάντα το ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΡΠΟΥΣ ΠΕΤΡΟΒΟΛΕΙΤΑΙ. Αρα λογικό και επόμενο η θρησκεία μας και η αγάπη μας προς τον Θεό να δέχεται επιθέσεις. Αγάπη και υπομονή σε όλους μας
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Αυτοί που ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ή ΠΟΛΕΜΟΥΝ τον ΘΕΟ Ιησού Χριστό, κάνουν το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ πάνω ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ.
Διότι ο ΘΕΟΣ και ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ολόκληρης τής δημιουργίας, ο Ιησούς Χριστός, απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να πολεμηθεί ούτε και να αμφισβητηθεί.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Καλημέρα σε όλους σας. :D
Συγχωρέστε με αδέλφια αλλά ο Κύριός μας είναι σαφής:
"Όστις θέλει οπίσω μου ελθείν..."

Θεωρώ ότι κουβεντιάσαμε πολύ για τον τύπο.....
Οκτώ σελίδες του πάνε πολύ δεν νομίζετε..? :roll: :roll:

Αν πιστεύει κάποιος ότι θέλει να τον βοηθήσει ας προσευχηθεί για κείνον...
Πιστέψτε με θα είναι πιο αποτελεσματικό από το να συζητάμε την συμπεριφορά του..... :wink:
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
prentzaeleni
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: velgio

RE

Δημοσίευση από prentzaeleni »

Symfono me afta pou grafh h o Romfaia.

AS proseyxithoume gia ton kainourgio filo.

ta ypolhpa ston Kyrio.

XRONIA POLLA SE OLOYS



ZEI KYRIOS O THEOS MAS
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

taje έγραψε:Αδελφέ μου,όσα λέω τα λέω με αγάπη και συγχώρα με αν αισθάνθηκες ότι έχω κάτι εναντίον σου.

Πριν κάποια χρόνια,επισκεπτόμουν και εγώ το esoterica.Αρχικά εξοργιζόμουν με όσα διάβαζα.Την εποχή εκείνη μάλιστα,ένας χριστιανός με αρκετές γνώσεις τους στρίμωχνε αρκετά,αλλά και πάλι βρίσκαν σοφιστείες για να ανταπεξέλθουν.Η αλήθεια υπάρχει δίπλα μας,αρκεί να θελήσουμε να την γνωρίσουμε.Οι άνθρωποι του esoterica είναι πλανεμένοι και μονάχα με τις προσευχές μας μπορούμε να τους μεταστρέψουμε.Ότι και να τους γράψουμε,από το ένα μάτι θα διαβαστεί και απο το άλλο θα σβηστεί(παραφράζοντας την λαική ρήση).

Όσο για την μαρτυρία μας,αυτή θα δοθεί όταν ο Θεός κρίνει ότι είναι ο κατάλληλος χρόνος.
Το να επισκεπτώ μια συναγωγή(δεν γνωρίζω αν ο όρος είναι δόκιμος) Σουνιτών και να αρχίζω να κηρύττω την πίστη μου στο Θεό και την πλάνη τους,δεν γνωρίζω αν λογίζεται ως μαρτυρία η ως ανευ λόγου "αυτοκτονία".Απαιτείται διάκριση και η διάκριση δίδεται από το Θεό ως "επιβράβευση" των αγώνων μας για την εκβολη των παθών και την απόκτηση των αρετών.
Αν διαβάζεις βίους σύγχρονων Αγιών(γεροντας Πορφυριος,γεροντας Παισιος...),θα έχεις παρατηρήσει με πόσο απαλό τρόπο προσεγγίζαν τους πλανεμένους και τους επανέφεραν στην αληθινη πίστη.Ακόμα όμως και οι φωτισμένοι αυτοί γεροντάδες,δεν δύνατο να φέρουν στο Φως όλους όσους ζούσαν στο σκοτάδι,αλλά μοναχά αυτούς που είχαν αφήσει μια χαραμάδα ανοιχτή.

Κάποιες φορές ,ορμώμενοι από φιλότιμο, και στην προσπάθεια μας να σώσουμε τους πλανεμένους συνανθρώπους μας,αμελούμε την δική μας σωτηρία.Προσωπικά,θεώρησα πιο ωφέλιμο να αφιερώνω τον ελεύθερο χρόνο που διαθέτω για προσευχή και ανάγνωση της Αγιας Γραφης και βιβλίων θρησκευτικού περιεχομένου(βίους Αγίων,λόγους Αγίων,Ευεργετινό,Γεροντικό...), παρά να επισκέπτομαι σελίδες τύπου esoterica.

Συγνώμη αν σε στεναχώρησα με τα γραφόμενα μου.
φιλε μου καλε

δεν με στεναχωρησες αλλα ουτε και εχω κατι εναντιον σου

απλα μια συζητηση καναμε μεταξυ χριστιανων


ολα καλα κανενα προβλημα....ο θεος μαζι μας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”