Γιατί η Εκκλησία δεν κηδεύει αυτούς που αυτοκτονούν;

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Γιατί η Εκκλησία δεν κηδεύει αυτούς που αυτοκτονούν;

Δημοσίευση από petrosathonas »

Αφού δεν τους κηδεύει κανείς ας προσευχηθούμε λοιπόν πρώτα γι' αυτούς και μετά για εμάς
που δεν τους βοηθήσαμε.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Γιατί η Εκκλησία δεν κηδεύει αυτούς που αυτοκτονούν;ι

Δημοσίευση από marinam »

Dimitris39 έγραψε:
Ε ρε σφαλιάρες που θα φάμε την ώρα τις κρισεως
Το φοβερο βημα Του...


υσ: αν βρεις χρονο βαλε την παραθεση.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

Re: Γιατί η Εκκλησία δεν κηδεύει αυτούς που αυτοκτονούν;

Δημοσίευση από pr28 »

η διδασκαλια της εκκλησιας δεν μπορει να αλλαξει.Ετσι την παραλαβαμε ετσι θα παραδοθει στις επομενες γενιες.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γιατί η Εκκλησία δεν κηδεύει αυτούς που αυτοκτονούν

Δημοσίευση από Dimitris39 »

pr28 έγραψε:η διδασκαλια της εκκλησιας δεν μπορει να αλλαξει.Ετσι την παραλαβαμε ετσι θα παραδοθει στις επομενες γενιες.
Και πρεπει να το σκαλίζουμε αδελφε πρ28 ;
Η εκκλησία μιλάει γιατι ειναι εκκλησία ο Χριστός
Εμείς πως μιλάμε για άτομα με Εύεσθητες ψυχουλες ;
Χρειαζοντουσαν την βοήθεια μας και εμείς το κοντό και το μακρύ μας

Τους άφησαμε αβοηθητους και μιλάμε κιολας
Θα κριθούμε αυστηρά γιατι δεν κάναμε αυτό που έπρεπε
Μετάνοια ,στα γόνατα πρεπει όλοι μας γίαυτους
Να παρακαλαμε ον Θεό να τους ελεηση πρωτα εμάς
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γιατί η Εκκλησία δεν κηδεύει αυτούς που αυτοκτονούν;ι

Δημοσίευση από Dimitris39 »

marinam έγραψε:
Dimitris39 έγραψε:
Ε ρε σφαλιάρες που θα φάμε την ώρα τις κρισεως
Το φοβερο βημα Του...


υσ: αν βρεις χρονο βαλε την παραθεση.
Ναι εγώ φταίω, γιατί σαν μέλος της εκκλησίας, του δήμου, της πολιτείας, δεν ενδιαφέρθηκα με αγάπη για τον άλλο, τον ελάχιστο αδελφό του Κυρίου, αλλά πολιτεύτηκα ικανοποιημένος με τα όσα με αξία ή απάτη, με αγώνα ή δόλο, με νομιμότητα ή παράνομα, απέκτησα.



Και τώρα τι; Τουλάχιστον ας φωνάξουμε για όποιον ακούσει ... ελάτε αδέλφια μου να αγαπήσουμε το Θεό και την δημιουργία Του. Να τον αγαπήσουμε μέσ΄ από τα πρόσωπα των ανθρώπων και τη φύση. Και όταν τα λάθη μας, μας σέρνουν μπροστά σε αδιέξοδα, ας μη γονατίσουμε με απόγνωση, ας μην απογοητευτούμε.
http://agioritis.pblogs.gr/2012/11/koin ... heira.html
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Γιατί η Εκκλησία δεν κηδεύει αυτούς που αυτοκτονούν;

Δημοσίευση από marinam »

Η παραθεση που έβαλες Δημητρη ειναι λογια που θα πρεπει να τα διαβαζουμε μετα την προσευχη, μια φορα την ημερα, να τα θυμομαστε. δεν εχω τι να πω. Το κειμενο του πατερ προς το τελος ειναι χαστουκι δυνατο κι ολας, ισως δεν μας χρειαζεται ενα αλλα αρκετα. Και αυτο γιατι καποιοι καταφεραν το 2012 να κανουν κατι πολυ ασχημο, καταφεραν πολλες ψυχες να θλιβούν τοσο πολυ που φυγαν κατα αυτο τον τροπο, και δεν αναφερομαι μονο στα πολιτικα πρόσωπα.

Ανθρωπο ουκ εχω ειπε ο παραλυτος. Μαλλον τις ένιωσαν αυτες τις 3 λεξεις και πραξαν το λαθος αυτο. δεν ειχαν που να πιαστουν, που να μιλησουν, ποιος να τους ακουσει, ποιος να μην τις κοροιδεψει, ποιος να τις καταλαβει, ποιος να τους βοηθησει. Δεν ηθελαν να ναι βαρος; Νιωσατε ποτε βάρος σ αλλους ανθρωπους; Ενιωθαν μονοι, απροστατευτοι, αναξιοι ζωης, αναξιοι ενος Θειου δώρου. Ενιωσαν μονοι. Και ξερεις Δημητρο η χειροτερη μοναξια ειναι να σε ξεχνουν ανθρωποι που καποτε ησουν "εκει" για αυτους πριν καν προλαβουν να το ζητησουν.

Κοινη ευθυνη λεει ο τιτλος. Μα τα παντα ειναι κοινη ευθυνη. Απλα δεν μας συμφερει να το σκεφτομαστε κατα αυτο τον τροπο. Γιατι το ΕΓΩ του πατερ το χουμε μ άλλη έννοια εμεις, και οχι αυτην που λεει ο ανθρωπος.

Χασαν Παραδεισο; Δεν χασαν Παράδεισο; Ο Θεος ειναι Παναγαθος, και το Ελεος Του αμετρητο. Θυσιαστηκε για μας. Ισως να κανει κατι για αυτους, που ισως αυριο να ειμαι και εγω μεσα σ αυτους, καποιος αλλος. το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε που θελουμε να λεγομαστε Ορθοδοξοι.... ανθρωποι... συνηδειτοποιημενοι Χριστιανοι που καποτε διαβασα εδω μεσα και διαφωνησα κι ολας θυμαμαι... και αλλα πολλα τετοια ομορφα.... Εχουμε να κριθουμε οχι μονο για τις πτωσεις μας, αλλα και για πραξεις που δεν καναμε μα απο φοβο, μα απο αγνοια, μα απο χαζομαρα, μα απο το τι θα πει ο κοσμος και η κυρα Κουλα που θα με δει.


Σε κανεναν δεν αξιζει τετοιος θανατος, σε κανεναν. Στεναχωρεθηκα με την παραθεση σου. Το ειχα βρει και το χα διαβασει πριν καιρο αλλα δεν ηξερα οτι αναφερεσαι σ αυτο το κειμενο, θυμαμαι και τοτε στεναχωρηθηκα, αλλα και να το ματαδιαβασω παλι μετα απο καιρο παλι θα στεναχωρηθω. Σ ευχαριστω που το αναρτησες.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γιατί η Εκκλησία δεν κηδεύει αυτούς που αυτοκτονούν;

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ειμαστε υποχρεωμένη να προσευχομαστε αδιάλειπτα
Λίγο εμείς λίγο άλλοι έτσι η ψυχη τους να μην βασανίζεται
Εώς την ώρα της κρισεως
Και έτσι ίσως τον συγκινησουμε τον Θεό και λυπηθη και εμάς μαζι τους
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”