"Επιστολή του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού"

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
ser
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 5:00 am

"Επιστολή του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού"

Δημοσίευση από ser »

Γεια σας, έφτασε στα χέρια μου ένα βιβλιαράκι με τίτλο:

<< ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

ΕΥΡΕΘΕΙΣΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ >>


το οποίο ξεκινάει έτσι:

"Εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος. Αμήν.


ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

Η επιστολή αυτή ευρέθη εις την αγίαν πόλιν της Ιερουσαλήμ, εις το χωρίον Γεθσημανή, επί του τάφου της υπεραγίας Θεοτόκου και Αειπαρθένου Μαρίας.

Θεού θέα, θείον θαύμα.

Διήγησις του μεγάλου και φρικτού μυστηρίου, ο εγένετο εις την αγίαν πόλιν της Ιερουσαλήμ εις την εκκλησίαν Σιών. Ήτο ημέρα Τετάρτη ότε λίθος έπεσεν εκ του Ουρανού, και ήτο ο λίθος μικρός είχε δε μέσα γράμματα θεϊκά και ουδείς ηδύνατο να τον σαλεύση.

Τότε ο αγιώτατος Πατριάρχης των Ιεροσολύμων Ιωαννίκιος εσύναξεν όλους τους αρχιερείς και ιερείς και άπαντας τους Χριστιανούς και έκαμαν δέησιν προς τον Θεόν επί τρία ημερόνυκτα γονυκλινώς και με θερμά δάκρυα παρακαλούντες τον παντοδύναμον Κύριον. Και ηκούσθη φωνή εκ του Ουρανού λέγουσα. "Επάρατέ την αυτήν την πέτραν και ίδετε τα γεγραμένα άγια λόγια". Και ούτως έλεγον αυτά: >>.


Γνωρίζει κανείς για αυτο το βιβλιαράκι και αυτή την υποτιθέμενη επιστολή;
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: "ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ"

Δημοσίευση από theodora »

Απαντήσεις από πολλούς αδελφούς μας θα βρεις εδώ :

http://www.agiooros.info/modules.php?na ... opic&t=932
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: "ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ"

Δημοσίευση από dionysisgr »

Aγαπητε αδελφε, ser, δεν υπαρχουν τετοια πραγματα, παρα μονο στο μυαλο καποιων πλανεμενων πρτεσταντικων ομαδων, ρωμαιοκαθολικων, και αλλων αιρετικων που αναδυουν απο την σκοτισμενη διανοια τους, τετοια ψευδοκειμενα.

Μην ασχολεισαι. Δωσε πισω το "βιβλιαρακι" και προσπαθηστε ολοι, παρακαλω, να μην ανεβαζετε-δημοσιευετε τετοια κειμενα στο φορουμ αυτο, καθοτι με αυτον τον τροπο εκτιθεμεθα ολοι, σε αυτους που μπαινουν εδω για να ωφεληθουν.

Προσεχε εαυτον και εχε τον νουν σου στην Ορθοδοξη Ιερα παραδοση, σε οσα εχει παραλαβει και παραδωσει σε εμας δια των Αγιων μας Πατερων, δια των Οικουμενικων συνοδων η Αγια μας Εκκλησια και μονον!

Ειναι γνωστα τα κειμενα που δεχεται η Εκκλησια μας. Ειναι οσα περιλαμβανει η Παλαια και Καινη Διαθηκη, η εγκεκριμενη απο την Εκκλησια μας, και ολα τα αλλα κειμενα, ειναι: ειτε επεξηγηματικα των Πατερων μας επανω στις Γραφες, ειτε ψευδεπιγραφα κειμενα απο αιρετικους, γνωστικους, και αλλους πλανεμενους.

Τα μεν πρωτα ωφελουν τα μεγιστα, τα δε δευτερα σε τοποθετουν σε οδο απωλειας της δογματικης και εκκλησιαστικης συνειδησης με οτι συνεπαγεται αυτο.

Χαιρε εν Κυριω παντοτε.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: "ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ"

Δημοσίευση από theodora »

Εδώ είναι η σωστή περιοχή............ το ίδιο είναι μεν..........

http://agiooros.net/forum/viewtopic.php?f=7&t=932
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: "ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ"

Δημοσίευση από Dimitris39 »

dionysisgr έγραψε:Aγαπητε αδελφε, ser, δεν υπαρχουν τετοια πραγματα, παρα μονο στο μυαλο καποιων πλανεμενων πρτεσταντικων ομαδων, ρωμαιοκαθολικων, και αλλων αιρετικων που αναδυουν απο την σκοτισμενη διανοια τους, τετοια ψευδοκειμενα.

Μην ασχολεισαι. Δωσε πισω το "βιβλιαρακι" και προσπαθηστε ολοι, παρακαλω, να μην ανεβαζετε-δημοσιευετε τετοια κειμενα στο φορουμ αυτο, καθοτι με αυτον τον τροπο εκτιθεμεθα ολοι, σε αυτους που μπαινουν εδω για να ωφεληθουν.

Προσεχε εαυτον και εχε τον νουν σου στην Ορθοδοξη Ιερα παραδοση, σε οσα εχει παραλαβει και παραδωσει σε εμας δια των Αγιων μας Πατερων, δια των Οικουμενικων συνοδων η Αγια μας Εκκλησια και μονον!

Ειναι γνωστα τα κειμενα που δεχεται η Εκκλησια μας. Ειναι οσα περιλαμβανει η Παλαια και Καινη Διαθηκη, η εγκεκριμενη απο την Εκκλησια μας, και ολα τα αλλα κειμενα, ειναι: ειτε επεξηγηματικα των Πατερων μας επανω στις Γραφες, ειτε ψευδεπιγραφα κειμενα απο αιρετικους, γνωστικους, και αλλους πλανεμενους.

Τα μεν πρωτα ωφελουν τα μεγιστα, τα δε δευτερα σε τοποθετουν σε οδο απωλειας της δογματικης και εκκλησιαστικης συνειδησης με οτι συνεπαγεται αυτο.

Χαιρε εν Κυριω παντοτε.
τυχαια ψαχνωντας στο ΝΕΤ για να βρω την καταληλη απαντηση σε καποιους σε ενα χωριο της περιοχης μας επεσα στο φορουμ μας :lol:
απο την πρωτη ματια κατι δεν μου αρεσε σε αυτο το βιβλιαρακι και δεν μπορουσα να τους εξηγησω το γιατι, οταν διαβασα λιγο εδω και τα μετεφερα
Διονυσιε και εγω ειμαι της γνωμης να μην γινονται τετοιες αναρτησεις αλλα να που ψαχνοντας στην Google με μετεφερε εδω και δοθηκε λυση
το βιβλιαρακι αυτο μοιραζοτανε σε μια μικρη ενορια φυσικα διχως να γνωριζουνε οι κυριοι οτι κανουν κακο
και διχως να καταλαβει κανεις τιποτα μετα απο υποδηξει του λαθους τους ,τα ξαναμαζεψανε παλι πισω λεγοντας τους οτι θα το ξαναλαβουνε διορθωμενο :mrgreen:
κανεις δεν καταλαβε τιποτα και δεν χρειαστηκε να γινει θορυβος
λοιπον σε καλο βγηκε η αναρτηση αυτη και η τοποθετηση σου αν και σε βρισκω γενικα ΒΑΡΕΤΟ και εκτος ΘΕΜΑΤΟΣ παντα
αυτη την φορα επεσες μεσα ....
συμβουλευτικα και την Ιερα μονή που μας διαβαζει θυμασαι?? το σλογκαν μαδιαβαζει ολος ο πλανητης?
και ειπανε μακρια απο αυτα

Χριστος Ανεστη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”