Ἡ Παγίδα τῆς Δωρεᾶς ὀργάνων καί ἡ ἀλήθεια τῆς Ἐκκλησίας

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ἡ Παγίδα τῆς Δωρεᾶς ὀργάνων καί ἡ ἀλήθεια τῆς Ἐκκλησίας

Δημοσίευση από dionysisgr »

Παναγιωτη, και λοποι αδελφοι δειτε παρακαλω,
το διαδικτυακο υλικο απο την ακρως ενδιαφερουσα ημεριδα που εγινε προσφατα στο ΣΕΦ στον Πειραια,
περι μεταμοσχευσεων, καθως και το τι θεωρειται διεθνως πλεον εγκεφαλικος "θανατος"
και ισως κανετε μια αλλη βαθυτερη και πιο μεστη αναγνωση στο βιντεο με τον κ.κ.Νικολαο.

Ηταν εκει ο κ.κ.Σεραφειμ Πειραιως, ο κ.κ.Παυλος Γλυφαδος, Καθηγητες, Ιερεις, και πλειστοι οσοι.

Εδω ειδικα στο θεμα των μεταμοσχευσεων,
ο σεβαστος και αγαπητος κατα παντα κ.κ.Νικολαος,
οχι κατ'εμε μονο, αλλωστε ποιος ειμαι εγω ο εσχατος,
αλλα κατα πολλους απειρως πιο σημαντικους απο εμενα,
δηλαδη Επισκοπους, Πρεσβυτερους, Ηγουμενους, Καθηγητες, ειδικους κατα παντα,
ειναι σε αρκετα λαθεμενο δρομο,
καθως συγκατατιθεται σχεδον ανευ ορων στην πρακτικη του νομου,
με μονο κριτηριο το συναισθημα.

Μπορει να ειναι καλη η προαιρεση αλλα δεν αρκει,
καθως δεν ζουμε σε αγγελικο κοσμο, οπως καλα θα ξερει ο κ.κ.Νικολαος.

Το "αλληλων μελη" ο Αποστολος Παυλος δεν το ειπε για να γινουμε ο ενας ανταλλακτικα για τον αλλον,
και μαλιστα με το στανιο επειδη ετσι το θελει το ξενοδουλο κρατος μας, και ο καθε εμπορακος,
αλλα επειδη ειμαστε μελη της Εκκλησιας του Χριστου, και αδελφοι ενωπιον Του, αρα και αλληλεγγυοι,
ομως με την ελευθερη βουληση μας, μην λεμε ξανα τα ιδια.

Ολοι ξερουμε οτι ουδολως υφισταται το: "σφαξε με αγα μου, να αγιασω".

Δεν ειναι ετσι λοιπον τα πραγματα. Ειναι λιγο πιο συνθετα.

Το αυτεξουσιο και την βουληση του ανθρωπου,
τα σεβεται ο ιδιος ο Κυριος που τα εδωρησε εως τελους.

Ποιος ειναι αυτος που τα καταργει και με ποιο δικαιωμα;


Δεν μπορει κανεις, πουθενα, ποτε, να τα καταργει, ερημην του προσωπου που τα ασκει,
με οποιοδηποτε κινητρο οσο αγνο και εαν ακουγεται, που δεν ειναι..

Εγω εδω βλεπω καθημερινα διπλα μου,
ανθρωπους με μηχανικες καρδιες,
και ποναει και η δικη μου αφανταστα,
απο την αλλη ομως,
βλεπω και ανθρωπους στις εντατικες τωρα και στο μελλον,
που πιθανον, σχεδον με βεβαιοτητα,
θα τους φαει η "αγαπη" μια ωρα αρχιτερα.


Γιατι μπορει ολοι να βρεθουμε στην θεση ενος εναγωνιου ληπτη,
αλλα μπορει να βρεθουμε και στην θεση ενος καταναγκαστικου "δοτη".

Αυτο φαινεται να διαφευγει απο πολλους και απο τον εν λογω Ιεραρχη,
δεν λεω επιμελως, αλλα μπορει να παραθεωρειται, λογω συναισθηματικων κριτηριων.

Θεωρω οτι η μεταμοσχευση ως διαδικασια μπορει να ειναι:
η, εθελοντικη προσφορα αγαπης με μονη την απολυτα ελευθερα, εκφρασμενη την βουληση του προσωπου,
η, κανονικοτατη δολοφονια, μετα εμποριου, και παραβιαση της ανθρωπινης ελευθεριας.

Τοσο ξεκαθαρα. Για μενα τουλαχιστον.

Η το ενα, η το αλλο.

Και δεν εχει να κανει τιποτα με τον αρρωστο που περιμενει μοσχευμα,
αυτος ειναι εξω απο το θεμα, ηθικα και αρμοδιως, εκτος και εαν ισχυει κατι αλλο.

Γιατι εχουμε ακουσει για κατι δεκαδες χιλιαδες περιεργες ιστοριες,
παραγγελιας οργανων, εξαθλιωμενων απο φτωχες χωρες,
απο κατι μεγαλα πορτοφολια, στον "πολιτισμενο" κοσμο..

Οποτε η ηθικη και του ληπτη πλεον εκει παει περιπατο,
μαζι με την ζωη του δοτη, που δεν ηθελε,
αλλα "επρεπε" να μαθει να αγαπαει και να γινει δοτης με το ζορι.

Δεν ξερω εαν γινομαι κατανοητος.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Ἡ Παγίδα τῆς Δωρεᾶς ὀργάνων καί ἡ ἀλήθεια τῆς Ἐκκλησίας

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

΄΄Εγκεφαλικός΄΄ θάνατος νομίζω δεν υπάρχει. Θάνατος υπάρχει, και δεν μπορεί να υπάρχει απο μόνη την παύση της εγκεφαλικής λειτουργίας, η οποία έχει αποδειχθεί ότι σε σπάνιες αλλά υπαρκτές περιπτώσεις αποκαθίσταται.
Μετά τον θάνατο του ανθρώπου.............
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ἡ Παγίδα τῆς Δωρεᾶς ὀργάνων καί ἡ ἀλήθεια τῆς Ἐκκλησίας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Παρακάτω θα βρείτε συνδέσμους απο την ημερίδα στο ΣΕΦ Την ομιλία του πατρός Ζήση και την ομιλία του Ἀρχιμανδρίτου Ἀρσενίου Κατερέλου καθηγουμένου τῆς Ι. Μονῆς Ἁγίου Νικολάου Δίβρης Φθιώτιδος
---------------------------

Εχω ακούσει ότι το "κλινικά νεκρός" είναι ο όρος που χρησιμοποιούν και είναι παγίδα... και τίτλος που αποφασίστηκε από μια ομάδα κολεγιοπαίδων IVY LEAGUE της χώρας που πρωτοστατεί και θα πρωτοστατήσει στο χάραγμα...

Δεν σου δίνουν πιστοποιητικό θανάτου κι ας σε λένε κλινικά νεκρό... γιατί ξέρουν πολύ καλά ότι δεν είσαι... Αφού σου πάρουν π.χ. την καρδιά... και στεγνά σε σκοτώσουν τότε θα υπογράψουν και το πιστοποιητικό.

Πατάνε στην ευαισθησία των ανθρώπων... στις ευαίσθητες Χριστιανικές ή και μη... συνειδήσεις, για να κάνουν τους ανθρώπους δωρητές οργάνων.

Το να το κάνει κάποιος εθελοντικά... χαίροντας υγείας και αποφασίζοντας να δωρήσει για να σωθεί ο συνανθρωπός του... αγαπημένο του πρόσωπο... κλπ είναι κάτι που βρίσκεται στην ελευθερία του ανθρώπου και στο αυτεξούσιο που είναι δοσμένο από τον ίδιο τον Κύριο.

Αλλά όταν είναι στο κρεβάτι του πόνου ή στην εντατική και ανήμπορος να αντισταθεί... εκεί τι γίνεται;

Πίσω από τη δωρεά οργάνων κρύβονται συμφέροντα "μεγαλειώδη" και τα όργανα θα τα πάρει σε αυτές τις περιπτώσεις όποιος προσφέρει και τα περισσότερα χρήματα και όχι όποιος τα έχει ανάγκη...

Προσωπικά πιστεύω στον εθελοντισμό περί του θέματος. Από τα διπλά όργανα... δίνουμε και είναι και ευλογία, αλλά αποφασίζοντας για τη δωρεά αυτή εμείς με το αυτεξούσιο που μας έχει δωθεί...όχι άλλοι για εμάς.

Λοιπόν αδέλφια, ακούστε την παρακάτω καταπληκτική ομιλία αν θέλετε! του Ἀρχ. Ἀρσένιου Κατερέλου. και του πατέρα Θ. Ζήση παρακάτω. Πολύτιμες και οι δυό. Και παρακάτω θα βρείτε σύνδεσμο από την ημερίδα στο ΣΕΦ



Περί Μεταμοσχεύσεων. Ἀρχ. Ἀρσένιος Κατερέλος
από ΜΙΧΣ » Δευτ Απρ 08, 2013 4:55 pm

http://anavaseis.blogspot.gr/2013/04/bl ... _1694.html

Ὁμιλία Ἀρχιμανδρίτου Ἀρσενίου Κατερέλου καθηγουμένου τῆς Ι. Μονῆς Ἁγίου Νικολάου Δίβρης Φθιώτιδος, κατά τήν ἀγρυπνία πρός τιμήν τῶν Φθιωτῶν Ἁγίων εἰς τόν Ἱερό Μητροπολιτικό Ναό Λαμίας. Πραγματοποιήθηκε στίς 22-3-2-13

-Γιατί στίς μεταμοσχεύσεις ζωτικῶν ὀργάνων παραβιάζουμε τήν ἐντολή τοῦ Θεοῦ «οὐ φονεύσεις»;
-Ὁ Νοῦς ποτέ δέν ὑφίσταται βλάβη ἀπό τή μή σωστή λειτουργία κάποιου ὀργάνου.
-Ἡ σκοπιμότης τῆς ἐπιστήμης καί ἡ «Λογική του Θεοῦ».
-Λόγος Ἁγίων Πατέρων ( Ἅγιου Γρηγορίου Παλαμᾶ – Ἁγίου Νικολάου Καβάσιλα – Μεγάλου Βασιλείου κ.λ.π….).
-Σχετικός λόγος Γέροντος Παϊσίου Ἁγιορείτου

ΟΜΙΛΊΑ 59':41" -----> http://anavaseis.blogspot.gr/2013/04/bl ... _1694.html

----------------

ΜΙΧΣ: Καταπληκτική η ομιλία του πατέρα Αρσενίου! Πολύ ωραία και η αναφορά στις σχετικές απαντήσεις του γέροντα Παϊσίου


Re: Περί Μεταμοσχεύσεων. Ἀρχ. Ἀρσένιος Κατερέλος
από ΜΙΧΣ » Τρί Απρ 09, 2013 11:06 pm

viewtopic.php?f=17&p=10726#p10726

===========================

δείτε εδώ.... http://www.milame.net/viewtopic.php?f=49&t=4054


========================================
Re: Κήρυγμα π. Θεοδώρου Ζήση
από ΜΙΧΣ » Τρί Απρ 09, 2013 10:58 pm


Π. Θεόδωρος Ζήσης - Ενημέρωση περί μεταμοσχεύσεων (video- 2013)
1. Δήλωση άρνησης δωρεάς οργάνων, οδηγίες. 2. Εισήγηση του Καθηγητού Ιατρικής Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Αβραμίδη 3. Χρήσιμες πληροφορίες προς εγρήγορση. Από το Αρχονταρίκι στον Ιερό Ναό Αγίου Αντωνίου Θεσσαλονίκης - Κυριακή 20/4/2013 2013

http://www.impantokratoros.gr/06BA309C.el.aspx


κι εδώ... που ήταν ανάρτηση για την ημερίδα που είχε γίνει στο ΣΕΦ,


ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΠΑΤΕΡΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ
Κυρ Απρ 20, 2013


κι εδώ απο τη διαδυκτιακή της Πειραϊκής εκκλησίας είναι από την ημερίδα.... http://www.pewebtv.com/component/conten ... C2%BB.html
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ἡ Παγίδα τῆς Δωρεᾶς ὀργάνων καί ἡ ἀλήθεια τῆς Ἐκκλησίας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

από περίπου το 7ο λεπτό...

http://www.ianos.net/ftp/Hgoumenos_Arse ... eyseon.mp3
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ἡ Παγίδα τῆς Δωρεᾶς ὀργάνων καί ἡ ἀλήθεια τῆς Ἐκκλησίας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Δηλώσεις ἄρνησης δωρεᾶς ὀργάνων α)ἐνηλίκου καί β) γονέα πού θά δηλώσει καί τό /ά παιδί/ιά του

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΡΝΗΣΗΣ ΔΩΡΕΑΣ ΟΡΓΑΝΩΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ

( 1. μεμονωμένων ἐνήλικων προσώπων- 2. γονέα καί ἀνήλικων παιδιῶν )



ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΘΕΟΣΔΟΤΗΣ ΖΩΗΣ

ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ-ΝΑΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ

ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Οἱ δηλώσεις νά ἀποστέλλονται στή διεύθυνση:

Ἐθνικός Ὀργανισμός Μεταμοσχεύσεων

Τμῆμα Προώθησης Δωρεᾶς Ἱστῶν & Ὀργάνων

Ἀν. Τσόχα 5, 11521 Ἀθήνα

Γιά τήν διευκόλυνση ὅσων θά ἀποστείλουν δήλωση ἄρνησης δωρεᾶς ὀργάνων, παραθέτουμε ἕτοιμα τά ἔντυπα τῆς δήλωσης καί ἕτοιμα τυπογραφημένα κείμενα.

Προσπαθήσαμε νά ἀποκλείσουμε κάθε ἐνδεχόμενο νά «μήν κατανοήσει» τό Κράτος τήν ἄρνησή μας στή μεταμόσχευση ζωτικῶν ὀργάνων ( καί ὡς δότες καί ὡς λῆπτες ), ἡ ὁποία ἀποτελεῖ ΦΟΝΟ καί ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ!

ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ:
Παραθέτουμε τήν ἕτοιμη δήλωση σέ pdf

Δήλωση ἄρνησης δωρεᾶς ὀργάνων γιά μεμονωμένα ἐνήλικα πρόσωπα τελ .pdf


Γιά τή συμπλήρωση:

Προσοχή:Στήν δεύτερη σειρά τοῦ κειμένου στή λέξη: νεκρ ( ός ἤ ή ) καί στήν τρίτη σειρά τοῦ κειμένου στή λέξη: ἀναίσθητ ( ος ἤ η ), ἀφήσαμε τήν κατάληξη κενή, γιά νά συμπληρωθεῖ ἀνάλογα μέ τό φύλο τοῦ προσώπου πού ὑπογράφει τήν δήλωση.

ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ ΚΑΙ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ:

Ἐπειδή πολλοί γονεῖς ἔχουν ἀπορία πῶς θά δηλώσουν καί τά ἀνήλικα παιδιά τους ὡς μή δότες ὀργάνων, ἐνημερώνουμε ὅτι: τά ἀνήλικα τέκνα συμπεριλαμβάνονται στήν ὑπεύθυνη δήλωση τοῡ ἑνός γονέα, μέ τά ὀνόματά τους καί τήν ἡμερομηνία γέννησής τους ὁλογράφως.

Παραθέτουμε τήν ἕτοιμη δήλωση σέ pdf

http://www.hristospanagia.gr/wp-content ... B-.pdf.pdf

Δήλωση ἄρνησης δωρεᾶς ὀργάνων γονέα καί ἀνήλικων τέκνων τελ.pdf

Γιά τή συμπλήρωση:

Προσοχή:α) Στήν πρώτη γραμμή τοῦ κειμένου, συμπληρώνουμε τίς ἐλλιπεῖς λέξεις «τ….παιδ…», ἀνάλογα μέ τόν ἀριθμό τῶν ἀνήλικων τέκνων, δηλαδή: τοῦ παιδιοῦ μου ἤ τῶν παιδιῶν μου. ( Τά ἐνήλικα παιδιά, δηλαδή ἄνω τῶν 18, συμπληρώνουν μόνα τους τή δική τους ὑπεύθυνη δήλωση ἄρνησης δωρεᾶς ὀργάνων ).

β) Ἀμέσως μετά, ἀρχίζουμε νά δηλώνουμε τά παιδιά ὡς ἑξῆς:Γράφουμε το ὀνοματεπώνυμο τοῦ κάθε παιδιοῦ γιατί μπορεῖ νά ἔχει τό ἐπώνυμο τοῦ μπαμπᾶ καί νά δηλώνεται ἀπό τή μαμά ( ἤ τό ἀντίστροφο ) καί ἡμερομηνία γέννησης τοῦ παιδιοῦ ὁλογράφως. Μπορεῑ γιά παράδειγμα νά μπεῖ: «…. τῶν παιδιῶν μου : 1. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ( γεννήθηκε πέντε Δεκεμβρίου Δύο Χιλιάδες Πέντε ) 2. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ( γεννήθηκε Δέκα Ὀκτώ Ἀπριλίου Δύο Χιλιάδες Ἑπτά ) 3. Κ.Ο.Κ. Ἄν τά παιδιά εἶναι ὀρφανά ἤ ἐγκαταλελειμένα, τά περιλαμβάνει στήν δήλωσή του αὐτός πού ἔχει νόμιμα τήν γονική τους μέριμνα.

γ) Σύμφωνα μέ τήν 4η ὑποσημείωση τῆς ‘Υπεύθυνης Δήλωσης ( βλέπε ὑποσημειώσεις τῆς δήλωσης ), γιά τούς γονεῖς πού ἔχουν νά δηλώσουν πολλά παιδιά: τά δηλώνουν στήν ἐμπρόσθια ὄψη τῆς δήλωσης ( ὄχι στήν πίσω ) κι ἄν ὁ χῶρος γιά ὅλο τό κείμενο δέν ἐπαρκέσει, μποροῦν νά συνεχίσουν γράφοντας τό ὑπόλοιπο κείμενο στόν κενό χῶρο τῆς πίσω ὄψεως.Μήν γίνει ὅμως παράλειψη σέ αὐτήν τήν περίπτωση, νά γραφτοῦν ξανά ἡ ἡμερομηνία και ἡ ὑπογραφή τοῦ δηλοῦντος ἤ τῆς δηλούσης ὅπως καί στήν ἐμπρόσθια ὄψη τῆς δήλωσης, γιά νά εἶναι ἔγκυρα καί τά πίσω γραφόμενα!

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΔΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ:

1. Συμπληρῶστε τό ἔντυπο τῆς δήλωσης μέ ὅλα τά στοιχεῖα πού ἀναγράφονται καί βεβαιῶστε τήν ὑπογραφή σας ἀπό Δημόσια Ἀρχή ( ΚΕΠ, Ἀστυνομία, Δῆμο κτλ ) καί κρατῆστε ἀντίγραφο.
2. Στεῖλτε τήν πρωτότυπη δήλωση στόν Ἐθνικό Ὀργανισμό Μεταμοσχεύσεων ( Ε.Ο.Μ. ) μέ ἕναν ἀπό τούς τρεῖς τρόπους: α) εἴτε μέ ἀπευθείας παράδοση β) εἴτε μέ ἀποστολή μέ κούριερ ἤ μέ φάξ, ὄχι μέ συστημένο, γ) μέ δικαστικό ἐπιμελητή. Κρατῆστε ἀποδεικτικό ἀποστολῆς, ζητῆστε ἀριθμό πρωτοκόλλου καί ἀναμείνατε τήν ἐπιβεβαιωτική ἐπιστολή.
3. Κοινοποιῆστε τή δήλωση στόν Πανελλήνιο Ἰατρικό Σύλλογο ( ΠΙΣ ), στό Ἰνστιτοῦτο Καταναλωτῶν ( ΙΝ.ΚΑ. ) ἤ καί σέ ἄλλο φορέα πού ἐσεῖς κρίνετε, μέ κούριερ ἤ μέ φάξ.
4. Ἐνημερῶστε φίλους, συγγενεῖς καί τόν οἰκογενειακό σας γιατρό, ὅτι δέν εἴσαστε δότης ὀργάνων.

Φωτοτυπῆστε καί διαδῶστε τά δύο ἔντυπα καί τίς ὁδηγίες

καί σέ ἄλλους ἐνδιαφερόμενους συμπολίτες μας.

Ὁ Θεός μαζί μας.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ἡ Παγίδα τῆς Δωρεᾶς ὀργάνων καί ἡ ἀλήθεια τῆς Ἐκκλησίας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ἡ Παγίδα τῆς Δωρεᾶς ὀργάνων καί ἡ ἀλήθεια τῆς Ἐκκλησίας

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dionysisgr έγραψε:Παναγιωτη, και λοποι αδελφοι δειτε παρακαλω,
το διαδικτυακο υλικο απο την ακρως ενδιαφερουσα ημεριδα που εγινε προσφατα στο ΣΕΦ στον Πειραια,
περι μεταμοσχευσεων, καθως και το τι θεωρειται διεθνως πλεον εγκεφαλικος "θανατος"
και ισως κανετε μια αλλη βαθυτερη και πιο μεστη αναγνωση στο βιντεο με τον κ.κ.Νικολαο.

Ηταν εκει ο κ.κ.Σεραφειμ Πειραιως, ο κ.κ.Παυλος Γλυφαδος, Καθηγητες, Ιερεις, και πλειστοι οσοι.

Εδω ειδικα στο θεμα των μεταμοσχευσεων,
ο σεβαστος και αγαπητος κατα παντα κ.κ.Νικολαος,
οχι κατ'εμε μονο, αλλωστε ποιος ειμαι εγω ο εσχατος,
αλλα κατα πολλους απειρως πιο σημαντικους απο εμενα,
δηλαδη Επισκοπους, Πρεσβυτερους, Ηγουμενους, Καθηγητες, ειδικους κατα παντα,
ειναι σε αρκετα λαθεμενο δρομο,
καθως συγκατατιθεται σχεδον ανευ ορων στην πρακτικη του νομου,
με μονο κριτηριο το συναισθημα.

Μπορει να ειναι καλη η προαιρεση αλλα δεν αρκει,
καθως δεν ζουμε σε αγγελικο κοσμο, οπως καλα θα ξερει ο κ.κ.Νικολαος.

Το "αλληλων μελη" ο Αποστολος Παυλος δεν το ειπε για να γινουμε ο ενας ανταλλακτικα για τον αλλον,
και μαλιστα με το στανιο επειδη ετσι το θελει το ξενοδουλο κρατος μας, και ο καθε εμπορακος,
αλλα επειδη ειμαστε μελη της Εκκλησιας του Χριστου, και αδελφοι ενωπιον Του, αρα και αλληλεγγυοι,
ομως με την ελευθερη βουληση μας
, μην λεμε ξανα τα ιδια.

Ολοι ξερουμε οτι ουδολως υφισταται το: "σφαξε με αγα μου, να αγιασω".

Δεν ειναι ετσι λοιπον τα πραγματα. Ειναι λιγο πιο συνθετα.

Το αυτεξουσιο και την βουληση του ανθρωπου,
τα σεβεται ο ιδιος ο Κυριος που τα εδωρησε εως τελους.


Ποιος ειναι αυτος που τα καταργει και με ποιο δικαιωμα;


Δεν μπορει κανεις, πουθενα, ποτε, να τα καταργει, ερημην του προσωπου που τα ασκει,
με οποιοδηποτε κινητρο οσο αγνο και εαν ακουγεται, που δεν ειναι..

Εγω εδω βλεπω καθημερινα διπλα μου,
ανθρωπους με μηχανικες καρδιες,
και ποναει και η δικη μου αφανταστα,
απο την αλλη ομως,
βλεπω και ανθρωπους στις εντατικες τωρα και στο μελλον,
που πιθανον, σχεδον με βεβαιοτητα,
θα τους φαει η "αγαπη" μια ωρα αρχιτερα.


Γιατι μπορει ολοι να βρεθουμε στην θεση ενος εναγωνιου ληπτη,
αλλα μπορει να βρεθουμε και στην θεση ενος καταναγκαστικου "δοτη".

Αυτο φαινεται να διαφευγει απο πολλους και απο τον εν λογω Ιεραρχη,
δεν λεω επιμελως, αλλα μπορει να παραθεωρειται, λογω συναισθηματικων κριτηριων.

Θεωρω οτι η μεταμοσχευση ως διαδικασια μπορει να ειναι:
η, εθελοντικη προσφορα αγαπης με μονη την απολυτα ελευθερα, εκφρασμενη την βουληση του προσωπου,
η, κανονικοτατη δολοφονια, μετα εμποριου, και παραβιαση της ανθρωπινης ελευθεριας.

Τοσο ξεκαθαρα. Για μενα τουλαχιστον.

Η το ενα, η το αλλο.

Και δεν εχει να κανει τιποτα με τον αρρωστο που περιμενει μοσχευμα,
αυτος ειναι εξω απο το θεμα, ηθικα και αρμοδιως, εκτος και εαν ισχυει κατι αλλο.

Γιατι εχουμε ακουσει για κατι δεκαδες χιλιαδες περιεργες ιστοριες,
παραγγελιας οργανων, εξαθλιωμενων απο φτωχες χωρες,
απο κατι μεγαλα πορτοφολια, στον "πολιτισμενο" κοσμο..

Οποτε η ηθικη και του ληπτη πλεον εκει παει περιπατο,
μαζι με την ζωη του δοτη, που δεν ηθελε,
αλλα "επρεπε" να μαθει να αγαπαει και να γινει δοτης με το ζορι.

Δεν ξερω εαν γινομαι κατανοητος.
Διονύση, συμφωνώ μαζί σου ως επί το πλείστον,
έχεις δίκιο στην βαθιά ουσία της παραπάνω θέσης σου..

Τα λοιπά δεν ενδείκνυται νομίζω να τα αναφέρω δημοσία, μιάς και αναφέρθηκες ιδιαίτερα και σε μένα,
καλύτερα σε π.μ. που θα σου γράψω εν καιρώ, δεν έχω και τόση διαδικτυακή ευχέρεια τελευταία.. :25 :25
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ἡ Παγίδα τῆς Δωρεᾶς ὀργάνων καί ἡ ἀλήθεια τῆς Ἐκκλησίας

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ – Γέροντας ΠΑΪΣΙΟΣ ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ 1924-1994» του Νικόλαου Ζουρνατζόγλου, Επισμηναγού ε.α.


Μαρτυρίες Πανιερωτάτου Αγιορείτου ιερομονάχου Η :


Περί μεταμοσχεύσεων (σελ. 121-123)
Ο σεβαστός αγιορείτης ιερομόναχος και πνευματικός Γρηγόριος, από το στενότατο περιβάλλον του, ρώτησε τον πατέρα Παΐσιο για το θέμα των μεταμοσχεύσεων και τα συναφή με αυτό αναφυόμενα προβλήματα. Ο Γέροντας απαντώντας επέτρεψε μεν την μεταμόσχευση ενός εκ των διπλών οργάνων, εφ’ όσον ο δότης το προσφέρει εκούσια, αλλά απέκλεισε κατηγορηματικά την αφαίρεση και μεταμόσχευση οργάνων αναγκαίων για την επιβίωση (του δότη) σε οποιαδήποτε περίπτωση, αφού έτσι προξενείται η θανάτωση του δότη.
Σημείωση : Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών κ.κ. Χριστόδουλος, το 1991, σαν Μητροπολίτης Δημητριάδος, σε ομιλία του ανέφερε ότι «επιτρέπεται η αφαίρεση μόνο δίδυμων οργάνων (πχ οφθαλμού – νεφρού), ώστε να μην τεθεί σε κίνδυνο η ζωή του δότη και εφ’ όσον το απομένον όργανο είναι υγιές».
Ο Γέροντας, όταν απορρίπτει την μεταμόσχευση αναγκαίων για την επιβίωση οργάνων ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, εννοεί, φυσικά και την περίπτωση των εγκεφαλικά νεκρών. Χρησιμοποίησε μάλιστα, για την κατοχύρωση της άποψής του, τα εξής δύο επιχειρήματα :
Πρώτον ότι αποτελεί ανεπίτρεπτη παρέμβαση, αντιστρατευόμενη το δημιουργικό έργο του Θεού, από τη μια να θανατώνουμε τον δότη και από την άλλη να δημιουργούμε την έπαρση για την ζωοποίηση του λήπτη.
Δεύτερον ότι αυτό θα γίνει αιτία εφεύρεσης τρόπων να σκοτώνουν τους ασθενείς για να τους παίρνουν τα όργανά τους.
Θεωρούμε ότι ο μακαριστός Γέροντας με την ανωτέρω φωτισμένη και διορατική θέση του έδωσε σαφή απάντηση προς όλους τους υποστηρικτές των μεταμοσχεύσεων από εγκεφαλικά νεκρούς, καθ’ όσον :
1. Θεωρεί και τον εγκεφαλικά νεκρό ως ζώντα
2. Απαντά (με το πρώτο επιχείρημα) σε όσους, εξαναγκασμένοι από αντίθετες θεολογικές και ιατρικές θέσεις, υπερέβησαν δήθεν το πρόβλημα (αν δηλαδή ο εγκεφαλικά νεκρός είναι ζων ή νεκρός βιολογικά), το οποίο και ονομάζουν δυτικό σχολαστικισμό (!) και αντιπροβάλλουν την δήθεν «αγάπη» και «θυσία» του εγκεφαλικά νεκρού (οι οποίες όμως είναι στην πραγματικότητα ασυνείδητες και ανύπαρκτες και μάλλον ταυτόσημες της ευθανασίας).
3. Προορά (με το δεύτερο επιχείρημα) ότι η πρακτική αυτή, των μεταμοσχεύσεων από εγκεφαλικά νεκρούς, θα αποτελέσει κακή αρχή και αντί αφαίρεσης και άλλων τρόπων να αφαιρούν την ζωή των ανθρώπων για να λάβουν τα όργανά τους.
Επίσης θα θέλαμε να αναφέρουμε ότι ο Γέροντας επιπλέον θεωρούσε την «δωρεά» οργάνων μετά θάνατον και ως στερούμενης ουσιαστικής ηθικής αξίας. Έτσι, όταν υψηλόβαθμος δημόσιος άνδρας δήλωσε δωρητής οργάνων, ο πατέρας Παΐσιος σχολίασε απαξιωτικά το γεγονός.
Τέλος, θα πρέπει να προστεθεί ότι σύμφωνα με μαρτυρία του ανωτέρω ιερομονάχου (Η) και ο μακαριστός Γέροντας Πορφύριος είχε την ίδια τοποθέτηση, για το θέμα των μεταμοσχεύσεων, με τον πατέρα Παΐσιο.

Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ἡ Παγίδα τῆς Δωρεᾶς ὀργάνων καί ἡ ἀλήθεια τῆς Ἐκκλησίας

Δημοσίευση από aposal »

AΜΒΡΟΣΙΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ - "Μην γίνετε δότες οργάνων"

Πηγή: Tμήμα ειδήσεων defencenet.gr 30.05.2013 - 14:50


Να μην συναινέσουν στην εφαρμογή του νόμου για τη δωρεά οργάνων μέχρι να αποφανθεί η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος καλεί τους ενορίτες της Μητρόπολής του ο Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος.

Εν τω μεταξύ, με ανακοίνωσή του ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων έχει ανακοινώσει ότι η δωρεά οργάνων από αποβιώσαντες δότες γίνεται και θα γίνεται πάντοτε συναινετικά.

Ο νόμος τίθεται σε ισχύ από την 1η Ιουνίου.

Με την ίδια ανακοίνωση ο ΕΟΜ καθησυχάζει τους πολίτες και διευκρινίζει ότι σε καμία περίπτωση δεν λαμβάνονται μοσχεύματα από αποβιώσαντα δότη, χωρίς τη συναίνεση της οικογένειάς του ή ενάντια στην αρνητική του δήλωση.


Την ίδια ώρα ο Σεβασμιώτατος δημοσιοποίησε στο blog του προτροπή προς τους πιστούς να δηλώσουν στα αρμόδια Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών ότι δεν συναινούν στην εφαρμογή του νόμου.
Ο κ. Αμβρόσιος αναφέρει: «Στη χώρα μας για πρώτη φορά από την 1η Ιουνίου 2013 ενεργοποιείται η περίφημη εικαζόμενη συναίνεση του δότη, αλλά και η συναίνεση των οικείων του, για την δωρεά οργάνων, με την εφαρμογή σε αυτό των σχετικών νόμων ήτοι του Ν. 3984/2011 και Ν.4075/2012.

Η νομοθεσία αυτή έφερε διάφορες σοβαρές αντιδράσεις α) από διάφορους φορείς και από Ιερές Μητροπόλεις, όπως Πειραιώς και Γλυφάδας, οι οποίες με εγκυκλίους, τον κατά τόπους Μητροπολιτών, χαρακτήρισαν την δωρεά οργάνων ως «δολοφονία» και προτρέπουν το πλήρωμα της τοπικής Εκκλησίας στην μη συναίνεση για την εφαρμογή σε αυτών των σχετικών νόμων.

Ο λόγος της μη συναίνεσης στηρίζεται στο εάν και πότε είναι νεκρός ο άνθρωπος, και γεννάται το ερώτημα, είναι σωματικός θάνατος ο εγκεφαλικός θάνατος;

Και η απάντηση δίδεται ότι δεν μπορεί να ταυτιστεί ο σωματικός θάνατος με τον εγκεφαλικό θάνατο και το δικαιολογούν με το ερώτημα: Γιατί όταν κάποιος είναι εγκεφαλικά νεκρός όταν επιχειρείται αφαίρεση οργάνων χρειάζεται αναισθησιολόγος στο χειρουργείο;

Επίσης δεν υπάρχει απόλυτη ομοφωνία των ιατρών, διεθνώς, για τον "εγκεφαλικό θάνατο".

Πολλοί ιατροί, έχουν αναπτύξει έγκυρη και συγκροτημένη επιχειρηματολογία περί του ότι "ο εγκεφαλικός θάνατος" δεν συνιστά τον βιολογικό θάνατο.

Και β) η συναίνεση είναι κάτι που εκφράζεται με το «μου το παίρνουν, αυτό που μου ανήκει» και όχι με το «δίνω κάτι δικό μου, κάτι που μου ανήκει». Ετσι ηθικά δεν στέκεται η νομοθεσία αυτή.

Αναφορικά λοιπόν με την ηθική των μεταμοσχεύσεων γεννάται ένα βασικό ερώτημα. Πότε ακριβώς επισυμβαίνει ο θάνατος και πότε πρέπει να αφαιρέσουν τα όργανα προς δωρεά;».

Είναι η άποψη του Σεβσμιώτατου, η οποία έχει βάση ως προς τον εγκεφαλικό θάνατο, καθότι δεν έχει προσδιοριστεί με σαφείς ορισμούς οπότε δεν μπορεί να "κοπεί" το νήμα της ζωής ενός ανθρώπου τόσο αψήφιστα. Τίθεται επίσης το ερώτημα, ποιός θα προστατέψει τους πολίτες από τυχόν "ατυχήματα" στα νοσοκομεία, αφού γνωρίζουμε ότι το εμπόριο είναι επικερδές.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”