Η Άλωση της Πόλης και οι σύγχρονες αλώσεις

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η Άλωση της Πόλης και οι σύγχρονες αλώσεις

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

JohnyWest έγραψε:Αποτελεί νομίζω θλιβερή διαπίστωση, το γεγονός ότι το μέγιστο αυτό έγκλημα του πάπα, το οποίο ξεπερνά κάθε προηγούμενο σε αγριότητα και μέγεθος, δεν έχει γίνει ευρύτερα γνωστό στους νεοέλληνες, καθώς αποτελεί τη πλέον καθοριστική εθνική συμφορά μας. Τέτοιου είδους παραλήψεις, συμβάλουν τα μέγιστα στον Ιστορικό αναλφαβητισμό του Έθνους μας, οδηγώντας στον εκμαυλισμό και την αποκοπή από τις ρίζες, μία κατάσταση που μοιραία καταλήγει στο ξέραμα του δέντρου που λέγεται Ελληνισμός ή Ρωμιοσύνη και τον οριστικό του αφανισμό του...
μαζί με την αλλαγή του ονόματος από Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία σε Βυζάντιο... δυτική επινόηση

http://www.impantokratoros.gr/8AABE5F5.print.el.aspx
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Η Άλωση της Πόλης και οι σύγχρονες αλώσεις

Δημοσίευση από JohnyWest »

ΜΙΧΣ έγραψε:
JohnyWest έγραψε:Αποτελεί νομίζω θλιβερή διαπίστωση, το γεγονός ότι το μέγιστο αυτό έγκλημα του πάπα, το οποίο ξεπερνά κάθε προηγούμενο σε αγριότητα και μέγεθος, δεν έχει γίνει ευρύτερα γνωστό στους νεοέλληνες, καθώς αποτελεί τη πλέον καθοριστική εθνική συμφορά μας. Τέτοιου είδους παραλήψεις, συμβάλουν τα μέγιστα στον Ιστορικό αναλφαβητισμό του Έθνους μας, οδηγώντας στον εκμαυλισμό και την αποκοπή από τις ρίζες, μία κατάσταση που μοιραία καταλήγει στο ξέραμα του δέντρου που λέγεται Ελληνισμός ή Ρωμιοσύνη και τον οριστικό του αφανισμό του...
μαζί με την αλλαγή του ονόματος από Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία σε Βυζάντιο... δυτική επινόηση

http://www.impantokratoros.gr/8AABE5F5.print.el.aspx

Η επικρατούσα ονομασία της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας ήταν Ρωμανία.. Βέβαια και η ονομασία Βυζάντιο ήταν σε ευρεία χρήση, αλλά χωρίς να αναφέρεται σε ολόκληρη την επικράτεια, παρά μόνο στην περιοχή της Πόλης. Όπως είναι γνωστό, ο όρος Βυζάντιο επικράτησε μετά την πτώση της Πόλης, εισαχθείς από Φράγκους ιστορικούς, με απώτερο σκοπό την παραχάραξη της ιστορίας, σε μία ενορχηστρωμένη προσπάθεια να διαχωρίσει τον Έλληνα-Ρωμιό από την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η Άλωση της Πόλης και οι σύγχρονες αλώσεις

Δημοσίευση από panagiotisspy »

JohnyWest έγραψε:Αποτελεί νομίζω θλιβερή διαπίστωση, το γεγονός ότι το μέγιστο αυτό έγκλημα του πάπα, το οποίο ξεπερνά κάθε προηγούμενο σε αγριότητα και μέγεθος, δεν έχει γίνει ευρύτερα γνωστό στους νεοέλληνες, καθώς αποτελεί τη πλέον καθοριστική εθνική συμφορά μας.
Έχεις δίκιο αγαπητέ αδελφέ..

Η αιτιολόγηση αυτού,
είναι απλή,
δεδομένου ότι από το 1821 και μετά,
κουβέντα δεν λέγεται επ' αυτού που πολύ σωστά επισημαίνεις,
και πάντα επισήμως αποσιωπάται, ακόμα και τα σχολικά ιστορικά βιβλία δεν κάνουν εκτενείς αναφορές,
διότι απλούστατα οι τότε μέγιστοι εγκληματίες "παπικοί",
μετεξελίχθησαν διαχρονικά στους "προστάτες" της πατρίδας μας,
της οποίας εκ μέρους τους "προστασίας" τα αποτελέσματα,
συνεχίσαμε και συνεχίζουμε ακόμα να πληρώνουμε,
με τον εθνικό διχασμό και την Μικρασιατική καταστροφή,
και ακολούθως με Εμφυλίους, δικτατορίες,
διχοτόμηση της μαρτυρικής Μεγαλονήσου Κύπρου,
ακόμα και σήμερα οι ανωτέρω "προστάτες",
συνεχίζουν να κατατρώγουν τις σάρκες της αγαπημένης μας πατρίδας,
έχοντας πλέον "αναβαπτισθεί",
μετονομαζόμενοι εσχάτως σε "δανειστές"..

Ο Θεός να βοηθήσει την πατρίδα μας και τα παιδιά της..

Αμήν....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Η Άλωση της Πόλης και οι σύγχρονες αλώσεις

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΜΙΧΣ έγραψε:
μαζί με την αλλαγή του ονόματος από Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία σε Βυζάντιο... δυτική επινόηση


Έτσι είναι. Για λόγους σκοπιμότητος- εδαφικών συμφερόντων, διεκδίκησης πολιτικής επιβολής σε χώρες δυτικά της Ελλάδος ( ακόμα και σε καθαρά κάποτε Ελληνικές περιοχές όπως η κάτω Ιταλία και Σικελία) μα κυρίως λόγω του φθόνου και του μίσους τους στον Ελληνισμό, αφού δεν μπορούσαν να κάνουν διαφορετικά απο το να διαφοροποιηθούν, λόγω πλέγματος κατωτερότητος και σκοτεινών σχεδίων, απέναντι στο Αρχαίο Ελληνικό πνεύμα μα κυρίως στην Ελληνορθόδοξη ομολογία του Χριστιανισμού που είναι η Ορθοδοξία.
Είχαμε συζητήσει και κατά το παρελθόν ( και ήταν άποψή μας) ότι οι τελευταίοι αιώνες της ΄΄Βυζαντινής΄΄ Αυτοκρατορίας δεν ήταν παρά ένα καθαρά Ελληνικό κράτος ( και απο εδαφικής σκοπιάς). Κατόπιν τούτου δεν με απασχολεί ή Ρωμαϊκή κατοχή της πατρίδος μου και οι κληρονομιές της όπως το Ανατολική Ρωμαϊκή, Νέα Ρώμη κλπ. Μου αρκεί και περισσεύει σήμερα ο όρος Ελλην ορθόδοξος, η ονομασία Κωνσταντινούπολη κλπ.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Η Άλωση της Πόλης και οι σύγχρονες αλώσεις

Δημοσίευση από JohnyWest »

Έτσι ακριβώς είναι. Η Ρωμανία υπήρξε η συνέχεια του Ελληνισμού και παρά την εφιαλτική προπαγάνδα των νεοπαγανιστών διέσωσε την Ελληνική γραμματεία, γλώσσα και γενικότερα οτιδήποτε άλλο Ελληνικό. Αποτελεί αδιαφιλονίκητο ιστορικό γεγονός το ότι και η Αραβική άνθιση των γραμμάτων αλλά και η Φράγκικη Αναγέννηση οφείλονται αποκλειστικά και μόνο στους Ρωμιούς.

Βέβαια Ρωμιοί είναι και άλλες εθνότητες, όπως για παράδειγμα Σύριοι, Αιγύπτιοι αλλά και Σλαύοι οι οποίοι υπήρξαν υπήκοοι της Ελληνορωμαϊκής Αυτοκρατορίας και μερικοί από αυτούς ακόμα και σήμερα έτσι αυτοπροσδιορίζονται.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η Άλωση της Πόλης και οι σύγχρονες αλώσεις

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

JohnyWest έγραψε:Έτσι ακριβώς είναι. Η Ρωμανία υπήρξε η συνέχεια του Ελληνισμού και παρά την εφιαλτική προπαγάνδα των νεοπαγανιστών διέσωσε την Ελληνική γραμματεία, γλώσσα και γενικότερα οτιδήποτε άλλο Ελληνικό. Αποτελεί αδιαφιλονίκητο ιστορικό γεγονός το ότι και η Αραβική άνθιση των γραμμάτων αλλά και η Φράγκικη Αναγέννηση οφείλονται αποκλειστικά και μόνο στους Ρωμιούς.

Βέβαια Ρωμιοί είναι και άλλες εθνότητες, όπως για παράδειγμα Σύριοι, Αιγύπτιοι αλλά και Σλαύοι οι οποίοι υπήρξαν υπήκοοι της Ελληνορωμαϊκής Αυτοκρατορίας και μερικοί από αυτούς ακόμα και σήμερα έτσι αυτοπροσδιορίζονται.
Αυτό in bold... το οφείλουμε πολύ μα πάρα πολύ στους τρεις Ιεράρχες για να τα λέμε ορθά και σταράτα. Γιατί πολύ μας πολεμούν την εκκλησία και τους Πατέρες όσοι δεν έχουν Χριστό και προσπαθούν να επισημάνουν την αρχαία μονάχα κληρονομιά μας.

Οσο για τις άλλες εθνότητες δεν τα ξέρω καλά αλλά νομίζω ότι αγάπη για εμάς δεν είχαν... η συνοχή έλειπε... παρόλο που συνδεόμασταν στην Πίστη.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η Άλωση της Πόλης και οι σύγχρονες αλώσεις

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

JohnyWest έγραψε:
ΜΙΧΣ έγραψε:
JohnyWest έγραψε:Αποτελεί νομίζω θλιβερή διαπίστωση, το γεγονός ότι το μέγιστο αυτό έγκλημα του πάπα, το οποίο ξεπερνά κάθε προηγούμενο σε αγριότητα και μέγεθος, δεν έχει γίνει ευρύτερα γνωστό στους νεοέλληνες, καθώς αποτελεί τη πλέον καθοριστική εθνική συμφορά μας. Τέτοιου είδους παραλήψεις, συμβάλουν τα μέγιστα στον Ιστορικό αναλφαβητισμό του Έθνους μας, οδηγώντας στον εκμαυλισμό και την αποκοπή από τις ρίζες, μία κατάσταση που μοιραία καταλήγει στο ξέραμα του δέντρου που λέγεται Ελληνισμός ή Ρωμιοσύνη και τον οριστικό του αφανισμό του...
μαζί με την αλλαγή του ονόματος από Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία σε Βυζάντιο... δυτική επινόηση

http://www.impantokratoros.gr/8AABE5F5.print.el.aspx

Η επικρατούσα ονομασία της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας ήταν Ρωμανία.. Βέβαια και η ονομασία Βυζάντιο ήταν σε ευρεία χρήση, αλλά χωρίς να αναφέρεται σε ολόκληρη την επικράτεια, παρά μόνο στην περιοχή της Πόλης. Όπως είναι γνωστό, ο όρος Βυζάντιο επικράτησε μετά την πτώση της Πόλης, εισαχθείς από Φράγκους ιστορικούς, με απώτερο σκοπό την παραχάραξη της ιστορίας, σε μία ενορχηστρωμένη προσπάθεια να διαχωρίσει τον Έλληνα-Ρωμιό από την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.
-------------------------
http://romfea.gr/arthra-apopseis/17270-12-1204-29-1453

Εικόνα

Για την Romfea.gr, Σπύρος Μπαζίνας


Αποφράς ημέρα ήταν 12η Απριλίου 1204, ημέρα της αλώσεως από τους Λατίνους, όχι η 29η Μαΐου 1453.


Την 12η Απριλίου 1204, οι Λατίνοι σταύρωσαν την Βασιλεύουσα κι έπειτα διεμέρισαντο εαυτοίς τα ιμάτια της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, του Χριστιανισμού και του Ελληνισμού, του Γένους (ο στέφανος εξ ακανθών του Κυρίου, για παράδειγμα, κατέληξε στην Βενετία και μετά την κατάληψη της από τον Ναπολέοντα, στην Παναγία των Παρισίων).

Την 29η Μαΐου 1453, οι Οθωμανοί κατέλαβαν το λεηλατημένο κουφάρι της Πόλης που είχαν αφήσει οι βάρβαροι Λατίνοι (η αυτοκρατορία είχε προ πολλού χαθεί).

Όμως, μετά την 29η Μαΐου 1453, η αυτοκρατορία διατηρήθηκε από τους Οθωμανούς (το Βυζάντιο μετά το Βυζάντιο κατά τον Γιόργκα), μέχρι την διάλυση της με την εισαγωγή στην καθ΄ημας Ανατολή της αίρεσης του εθνικισμού από τους Λατινόφρονες τον 19ο αιώνα.

Μετά την 29η Μαΐου 1453, η Εκκλησία ενδυναμώθηκε και έδωσε εκατομμύρια νεομαρτύρων που στήριξαν και ενέπνευσαν το Γένος.

Με τους εξισλαμισμούς, η πλειοψηφία των κατοίκων της καθ΄ημας Ανατολής προέρχεται εκ Χριστιανών και πολλοί είναι Κρυπτοχριστιανοί (βλ. Φρ. Φράγκου, Ποιά Τουρκία; Ποιοί Τούρκοι;).

Έτσι, η 29η Μαΐου 1453 είναι ημέρα της κατά την θεία οικονομία σωτηρίας του Γένους από τους χειρότερους εχθρούς της, τους Λατίνους και στους Λατινόφρονες.

Είναι όμως και η ημέρα κατά την οποία, με την θυσία τους οι υπερασπιστές της Πόλης με πρώτο τον αυτοκράτορα Κωνσταντίνο Παλαιολόγο, ενέγραψαν υποθήκη για την απελευθέρωση του Γένους.

Όταν ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης λέει στον Άγγλο ναύαρχο ότι ο αυτοκράτορας δεν παραδόθηκε (και οι φρουρές του, η Μάνη και το Σούλι, δεν έπαυσαν να πολεμούν) ουσιαστικά λέει ότι η 29η Μαΐου 1453 θεμελιώνει το δικαίωμα του Γένους για ελευθερία.

Η 29η Μαΐου 1453 είναι η προάγγελος της 25ης Μαρτίου 1821, του αγώνα για του Χριστού την πίστη την αγία και της Πατρίδος την ελευθερία.

«Υποχρέωσε», «φιλοτίμησε» τον Θεό (έννοιες που χρησιμοποιούσε ο Γέροντας Παΐσιος) να επιτρέψει την παλιγγενεσία του Εθνους.

Αποφράς ημέρα είναι και η 13η Σεπτεμβρίου 1922, ημέρα καταστροφής της Σμύρνης. Τότε «εάλω η Πόλις».

Τότε «πάρθεν η Ρωμανία», γιατί είχαμε πάλι διχόνοια και κάναμε πάλι το λάθος να στηριχτούμε στους Λατίνους και στους Λατινόφρονες.

Τώρα, ας συλλογιστούμε. Μετά 400 χρόνια σκλαβιάς βγήκαμε Ρωμαίοι και ρωμαλέοι (δηλαδή Χριστιανοί και Έλληνες).

Μετά 200 χρόνια «ελευθερίας» (σωστότερα Λατινοκρατίας), έχουμε χάσει και τον εαυτό μας και την κατ’ επίφαση ελευθερία μας.

Τι οφείλουμε να πράξουμε;

Αν δεν μπορούμε να νικήσουμε σήμερα, τουλάχιστον ας παραδειγματισθούμε από τον τελευταίο αυτοκράτορα.

Ας μη παραδοθούμε και ας επαναλάβουμε: «Τό δέ τήν Πόλιν σοι δούναι, ουτ' εμόν εστί ούτε άλλου τών κατοικούντων εν αυτή... Κοινή γάρ γνώμη πάντες αυτοπροαιρέτως αποθανούμεν καί ού φεισόμεθα τής ζωής ημών»!

Και ας συνεχισουμε να αγωνιζόμαστε, όπως η Μάνη και το Σούλι, για του Χριστού την πίστη την αγία και της Πατρίδος την ελευθερία!

Κι ας μη πιάσουμε το σκήπτρο που βαστάει η διχόνοια η δολερή.

«Μην ειπούν στο στοχασμό τους
τα ξένη έθνη αληθινά:
Εάν μισούνται ανάμεσό τους
δεν τους πρέπει ελευθεριά».

Έτσι και μόνο έτσι, θα διατηρήσουμε το δικαίωμα μας να υπάρχουμε ως Γένος.

Έτσι και μόνο έτσι, η Ρωμανία κι αν πέρασεν, θα ανθεί και θα φέρει κι άλλο.

Ένα άλλο που χρειάζεται η οικουμένη.


Χριστός Ανέστη! Αληθώς Ανέστη!

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Η Άλωση της Πόλης και οι σύγχρονες αλώσεις

Δημοσίευση από JohnyWest »

ΜΙΧΣ έγραψε:
Τώρα, ας συλλογιστούμε. Μετά 400 χρόνια σκλαβιάς βγήκαμε Ρωμαίοι και ρωμαλέοι (δηλαδή Χριστιανοί και Έλληνες).

Μετά 200 χρόνια «ελευθερίας» (σωστότερα Λατινοκρατίας), έχουμε χάσει και τον εαυτό μας και την κατ’ επίφαση ελευθερία μας.
Άριστες παρατηρήσεις... Ολόκληρο βιβλίο γράφεται πάνω στο θέμα αυτό.


Και οι δύο αποφράδες ήταν....
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η Άλωση της Πόλης και οι σύγχρονες αλώσεις

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

συμφωνώ μαζί σου Αδελφέ μου, θα αλλάξω μόνο αυτό, δεν είναι λάθος δικό σου.. απλά του συστήματος και δεν με αρέσει όπως γίνεται... τεσπα...

ΜΙΧΣ ανάρτησε... ο Σπύρος Μπαζίνας Για την Romfea.gr, έγραψε... αυτό το κείμενο... : )

----------

ΜΙΧΣ: Αυτό που με συγκλονίζει κυριολεκτικά είναι τα 200 χρόνια λατινοκρατίας, εκ των οποίων μερικές δεκαετίες άχρι σήμερον ήταν κι "εθελοντικά"
... μας έφαγαν οι ανέσεις και οι ευκολίες.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Η Άλωση της Πόλης και οι σύγχρονες αλώσεις

Δημοσίευση από stathis73 »

Η Ιστορία διδάσκει πως αυτοί οι ίδιοι οι Ευρωπαίοι ήταν εκείνοι που πάντα ήθελαν το κακό μας.

"Πολύ πριν από την άλωση της Κωνσταντινουπόλεως η ρωμιοσύνη είχε δοκιμάσει τη φρικτή εμπειρία των φράγκων της Δύσεως που με κάθε τρόπο επεδίωκαν τον αφανισμό της."
(Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Χριστόδουλος )
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”