μεθοδεύεται ὑπὸ ξένων κέντρων ἀποφάσεων, ἡ ἀφαίρεσις ἐδαφίων

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: μεθοδεύεται ὑπὸ ξένων κέντρων ἀποφάσεων, ἡ ἀφαίρεσις ἐδα

Δημοσίευση από dionysisgr »

Σχετικα με το σχολιο του Καπετανιου, και του Γεωργιου.

Δεν εχουν ολοι το θεολογικο-πατερικο-ορθοδοξο γνωστικο και βιωματικο υποβαθρο,
ωστε να κατανοησουν και να διαχωρισουν την θεμελιωδη-αβυσσαλεα διαφορα μεταξυ
αφενος της εξ'αποκαλυψεως Πιστεως αρα και Σωτηριας, που Οικονομησε ο Θεος για τον ανθρωπο,
και που ολοκληρωθηκε με την επιφανεια του Προσωπου του Θεανθρωπου Χριστου μας,
και αφετερου απο τις πολυποικιλες θρησκειες του κοσμου,
που αποτελουν την αυτονομη προσπαθεια του ανθρωπου να αναχθει και να ψηλαφησει τον Θεο.

Ετσι οι Ιερεις μας, και οι Επισκοποι μας, οι Θεολογοι πολλες φορες μιλουν για θρησκεια,
συγκαταβαινοντας ετσι στην αναγκη του μεσου ανθρωπου, του εντελως απαιδευτου θεολογικα,
να παρακολουθησει και να συμμετεχει σε μια ομιλια, ενα κυρηγμα, σε μια μελετη επι της Πιστεως.

Δεν μπορεις στο νηπιο να δωσεις.. κοντοσουβλι. Γαλα θα του δωσεις, και σιγα σιγα εχει ο Θεος.

Ουτε μπορουμε να απαιτουμε, ολα αυτα που εμεις επι χρονια μελετουμε και τιποτα δεν μαθαμε στην ουσια,
να θεωρουμε οτι ολοι τα γνωριζουν με καποιο μαγικο τροπο αυτοματα, και σε διαφορετικη περιπτωση να παραξενευομαστε και να τους ελεγχουμε τροπον τινα.

Ειναι θλιβερο και τραγικο, το γεγονος οτι στην πατριδα της θεολογιας αλλα και της φιλοσοφιας, γιατι οχι,
αφου και αυτη ειναι θεμιτη και απαραιτητη οταν δεν υπονομευει βεβαια την Ευαγγελικη Αληθεια και Οδο της σωτηριας,
η συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων, εχει απολυτη ψηλαφητη σκοτεινη αγνοια επι θεολογικων και φιλοσοφικων θεματων.

Οποτε ο λογος οσο μεστος και εαν ειναι, οσο πληρης και τεκμηριωμενος συνηθως παει χαμενος.
Γιατι δεν υπαρχει απο την αλλη πλευρα πεπαιδευμενο αυτι, τοσο θεολογικα, οσο λειτουργικα εκκλησιαστικα,
ωστε να προσλαβει τα μυνηματα που κομιζει ο λογος αυτος.

Γιαυτο πολλοι βαζουν νερο στο κρασι τους και μιλανε δεκα ταχυτητες κατω απο αυτην που πραγματικα διαθετουν,
μηπως και βρει καποιο εδαφος ο λογος τους, και ας χανει μεγαλο μερος των θεολογικων νοηματων του.

Οταν υπαρχει μεγαλη, απολυτη αναγκη να φερεις τον αλλον στην Εκκλησια, με καθε τροπο,
δεν χρειαζεται να του μαθεις δογματικη, πρωτα. Αυτα μπορει να ερθουν μετα εν Χριστω παντα με τον φωτισμο Του.

Σημασια στις μερες μας, εχει το βιωμα, που το συνοδευει ο λογος. Και αυτο μας λειπει.

Μονο το βιωμα, ως παραδειγμα, ως σταση ζωης, επηρεαζει και αλλοιωνει θετικα τον ανθρωπο.

Οσο και ο λογος εαν ειναι τελειος θεολογικα-δογματικα-πατερικα, δεν αρκει,
εαν δεν εχει να επιδειξει βιωμα και πραξη, καθημερινη και αληθινη.

Και το βιωμα αυτο της Πιστεως μας, η υπαρξιακη πραγματωση της θεολογιας,
ειναι το μονο ασφαλες κλειδι για το ανοιγμα των κλειστων και παγωμενων καρδιων,
τις οποιες μπορει να παραβιασει φερνοντας τις στο φιλοτιμο, αφουν βλεπουν "ζωη", να θελουν την ζησουν,
και να τις θερμανει, ωστε να κανουν στροφη και να παρουν τον δρομο για την Εκκλησια του Χριστου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: μεθοδεύεται ὑπὸ ξένων κέντρων ἀποφάσεων, ἡ ἀφαίρεσις ἐδα

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Νάναι ευλογημένο Διονύση , :8

(Τον Γέροντά μου το ξέρεις , ... μπορείς να το συζητήσεις και συ γιά το ... "νάναι ευλογημένο" και τα τοιαύτα)

και συνεχίζω επί του θέματος, και στα περί οικονομίας επί του θέματος "θρησκεία και Εκκλησία"

...όταν όμως κάποιος τα μάθει στραβά κάποια βασικά και ουσιαστικά, εκκλησιολογικά θέματα
..τότε .. άντε να του τα βάλεις πάλι στο μυαλό σωστά.

και έτσι έχουμε το φαινόμενο να νομίζουν κάποιοι ..

ότι ο Αλάχ και ο Τριαδικός Θεός ... είναι το ίδιο
ή
ότι όλα τα περί πίστεως ... είναι σχετικά,.. και καταλήγουν αυτοί οι κάποιοι ... " ο σκοπός είναι να πιστεύεις σε κάτι"
ή
.. ήταν όλα μαγευτικά...

Είμαι της άποψης ότι σε βασικά και ουσιαστικά εκκλησιαστικά θέματα δεν σηκώνει "νερό το κρασί" χαλάει και δεν πίνεται
Είναι ... που είναι στραβό ... το τρώει κι ο γάιδαρος , άντε να κάνει σταφύλια :smile:

Ευλόγησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: μεθοδεύεται ὑπὸ ξένων κέντρων ἀποφάσεων, ἡ ἀφαίρεσις ἐδα

Δημοσίευση από panosgreece »

Captain Yiannis έγραψε:Νάναι ευλογημένο Διονύση , :8

(Τον Γέροντά μου το ξέρεις , ... μπορείς να το συζητήσεις και συ γιά το ... "νάναι ευλογημένο" και τα τοιαύτα)

και συνεχίζω επί του θέματος, και στα περί οικονομίας επί του θέματος "θρησκεία και Εκκλησία"

...όταν όμως κάποιος τα μάθει στραβά κάποια βασικά και ουσιαστικά, εκκλησιολογικά θέματα
..τότε .. άντε να του τα βάλεις πάλι στο μυαλό σωστά.

και έτσι έχουμε το φαινόμενο να νομίζουν κάποιοι ..

ότι ο Αλάχ και ο Τριαδικός Θεός ... είναι το ίδιο
ή
ότι όλα τα περί πίστεως ... είναι σχετικά,.. και καταλήγουν αυτοί οι κάποιοι ... " ο σκοπός είναι να πιστεύεις σε κάτι"
ή
.. ήταν όλα μαγευτικά...

Είμαι της άποψης ότι σε βασικά και ουσιαστικά εκκλησιαστικά θέματα δεν σηκώνει "νερό το κρασί" χαλάει και δεν πίνεται
Είναι ... που είναι στραβό ... το τρώει κι ο γάιδαρος , άντε να κάνει σταφύλια :smile:

Ευλόγησον
καπετανιε να σε ρωτησω ο γεροντας σου θα εξομολογουσε εναν μουσουλμανο ;;;
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: μεθοδεύεται ὑπὸ ξένων κέντρων ἀποφάσεων, ἡ ἀφαίρεσις ἐδα

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

panosgreece έγραψε:
Captain Yiannis έγραψε:Νάναι ευλογημένο Διονύση , :8

(Τον Γέροντά μου το ξέρεις , ... μπορείς να το συζητήσεις και συ γιά το ... "νάναι ευλογημένο" και τα τοιαύτα)

και συνεχίζω επί του θέματος, και στα περί οικονομίας επί του θέματος "θρησκεία και Εκκλησία"

...όταν όμως κάποιος τα μάθει στραβά κάποια βασικά και ουσιαστικά, εκκλησιολογικά θέματα
..τότε .. άντε να του τα βάλεις πάλι στο μυαλό σωστά.

και έτσι έχουμε το φαινόμενο να νομίζουν κάποιοι ..

ότι ο Αλάχ και ο Τριαδικός Θεός ... είναι το ίδιο
ή
ότι όλα τα περί πίστεως ... είναι σχετικά,.. και καταλήγουν αυτοί οι κάποιοι ... " ο σκοπός είναι να πιστεύεις σε κάτι"
ή
.. ήταν όλα μαγευτικά...

Είμαι της άποψης ότι σε βασικά και ουσιαστικά εκκλησιαστικά θέματα δεν σηκώνει "νερό το κρασί" χαλάει και δεν πίνεται
Είναι ... που είναι στραβό ... το τρώει κι ο γάιδαρος , άντε να κάνει σταφύλια :smile:

Ευλόγησον
καπετανιε να σε ρωτησω ο γεροντας σου θα εξομολογουσε εναν μουσουλμανο ;;;
Τι ερώτηση είναι αυτή ... νομίζω ότι π[ρέπει να τον ρωτήσεις ο ίδιος, ..... αν θες :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: μεθοδεύεται ὑπὸ ξένων κέντρων ἀποφάσεων, ἡ ἀφαίρεσις ἐδα

Δημοσίευση από panosgreece »

υποτιμας την ερωτηση μου ;;

τι πιστευεις εσυ θελω να μαθω την αποψη σου
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: μεθοδεύεται ὑπὸ ξένων κέντρων ἀποφάσεων, ἡ ἀφαίρεσις ἐδα

Δημοσίευση από panosgreece »

δεν πειραζει να ναι ευλογημενο ηθελα μια απαντηση ετσι αυθορμητη χωρις σκεψη σε νιωθω πως νιωθεις καλο αγωνα καπετανιε μου

αγαπη καπετανιε προς ολους καπετανιε μου αγαπαμε πιο πολυ τους εχθρους μας παρα τους φιλους μας ετσι .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: μεθοδεύεται ὑπὸ ξένων κέντρων ἀποφάσεων, ἡ ἀφαίρεσις ἐδα

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βρε Καπετανιε μου, οι λαϊκοι οπως θα ξερεις "Γεροντα" δεν εχουν,
αλλωστε τα εχουμε πει πολλες φορες εδω.

Οταν βαλουν την καθοριστικη μετανοια, της υποταγης και της αποταγης,
και δωσουν ορκους, κανουν την κουρα, φορεσουν το ρασο και αργοτερα το μεγα σχημα
τοτε ναι, θα εχουν Γεροντα με την ουσιαστικη εννοια του ορου, την πρακτικη και την αληθινη.

Επισης τοτε βεβαιως νομιμοποιουνται να κανουν χρηση των καλογερικων ορων
"ευλογησον", "να'ναι ευλογημενο", κλπ.

Μεχρι τοτε ομως εχουν μονο Πνευματικο-Εξομολογο. Χωρις ορκο υπακοης και αποταγης.

Φερουν απολυτως οι ιδιοι την τελικη ευθυνη των αποφασεων τους,
καθως και της τυχον υιοθετησης των πνευματικων συμβουλων.

Και οσο παραμενουν λαϊκοι, δεν ειναι καθολου σοβαρο,
πιστεψε με να φαντασιωνονται ταχα μοναχικη συμπεριφορα.

Η πας Καλογερος και κανεις τα καλογερικα, η μενεις λαϊκος και κανεις λαϊκο "προγραμμα"..

Ειμαι σαφης; Νομιζω πως ναι.

Εκτος λοιπον απο μια αστεια "αντιποιηση αρχης", ειναι και φαινεται μια καρικατουρα στους αλλους,
που γνωριζουν πεντε πραγματακια για το πως δουλευει η Ορθοδοξη παραδοση στους διακριτους της ρολους.

Η διαφορα του Γεροντα απο τον Πνευματικο ειναι ασκητικα θεμελιωδης
και χωριζει τον λαϊκο τροπο ζωης, απο τον μοναχισμο.

Αυτο ειναι για να ξεκαθαριζουμε τα πραγματα, οπως εχουν στην Ορθοδοξια εν γενει.

Τωρα για τα υπολοιπα που λες, περι θεολογικου ισοπεδωτισμου, η τυχον υπονοουμενου συγκρητισμου,
περι αλλαχ, και λοιπα και λοιπα, προφανως τα εχεις γραψει σε λαθος ανθρωπο, δηλαδη σε εμενα.

Καπου αλλου ηθελες να τα γραψεις θεωρω, και με πηρε εμενα η μπαλλα κατα λαθος.

Επισης πρεπει να εχεις υπ'οψιν σου, οτι δεν ευθυνομαστε εμεις για την οποια λαθεμενη εικονα,
η την αγνοια που εχουν οι αλλοι περι της Ορθοδοξου Πιστεως, ουτε μας ζητησε κανεις τον λογο.

Οποτε τι προβληματιζεσαι; Οταν απευθυνθει καποιος και σου ζητησει τον λογο, περι Πιστεως,
εσυ θα τον διαφωτισεις οπως μπορεις και ξερεις, και απο εκει και περα, εχει ο Θεος για ολους.

Την τελικη ευθυνη εχουν οι ιδιοι, και οι ποιμενες που ειναι εντεταλμενοι γιαυτην την αποστολη.

Εμεις εχουμε να δουμε την καμπουρα μας πρωτα, και επειτα, οποιον μας ζητα να του δωσουμε οτι εχουμε.

Αυτα με αγαπη, φιλτατος εισαι μεν, αλλα φιλτατη η αληθεια σε καποια θεματα.

Πιστευω θα συμφωνεις κατα την ουσια των λογων.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: μεθοδεύεται ὑπὸ ξένων κέντρων ἀποφάσεων, ἡ ἀφαίρεσις ἐδα

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Διονύση δεν τα γράφω σε σένα , -τα δεύτερα- ,
τα γράφω γιά να τεκμηριώσω την άποψη μου περί του λάθους που γίνεται,
επί τη βάση σωστής διαχειρίσεως της καθημερινότητας, όσον αφορά την έκφραση του λόγου,
η οποία εν τέλει αποβαίνει εις βάρος της σωστής κατανοήσεως των εννοιών και που αποδεδειγμένα εντέλει,.. δημιουργεί παρανοήσεις.

Όσον αφορά τις ...κοσμικές και ... καλογερικές εκφράσεις, θεωρώ ότι δεν υπάρχει διαφορετικότητα μεταξύ κληρικών λαικών και μοναχών
... αυτή είναι και η γνώμη του Θεοφιλεστάτου.

Ευλόγησον

Πάνο πήγα να πάρω τα εγγόνια μου γιαυτό δεν απάντησα.
Και πάλι όμως δεν έχω την απάντηση στο ερώτημά σου... :8
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: μεθοδεύεται ὑπὸ ξένων κέντρων ἀποφάσεων, ἡ ἀφαίρεσις ἐδα

Δημοσίευση από dionysisgr »

Captain Yiannis έγραψε: Όσον αφορά τις ...κοσμικές και ... καλογερικές εκφράσεις, θεωρώ ότι δεν υπάρχει διαφορετικότητα μεταξύ κληρικών λαικών και μοναχών
... αυτή είναι και η γνώμη του Θεοφιλεστάτου.

:8
Καπετανιε, η παρανοηση δεν γινεται παντα με ευθυνη, απο μερους του απευθυνοντος τον λογο,
αλλα κυριως και συνηθως απο τον ακουοντα, που ειτε δεν προσεχει,
ειτε αγνοει και επιμενει στην βολικη αγνοια του, ειτε φερεται επιπολαια.

Μπορει εσυ να μιλας αψογα και θεολογικοτατα, και ο αλλος να μην κατανοει,
η να μην θελει να κατανοησει, η να μην μπορει να παρακολουθησει
και να σε κοιτα με κατι γουρλωμενα ματια,
σαν ξενυχτισμενο μπαρμπουνι στην ιχθυοσκαλα πρωϊ πρωϊ..

Σε πολλους ανθρωπους, ο λογος, πεφτει στο κενο, οσο μεστος και εαν ειναι.

Και εξηγησαμε επαρκως οτι μεγαλο μερος της ευθυνης επισης, φερει και η ελλειψη βιωματος,
που πρεπει να συνοδευει τον λογο, ωστε να επηρεασει υποστατικα, πρακτικα, ψυχικα τον αλλον.

Αυτο φαινεται να σου διαφευγει ολοτελα. Εαν δεν ζεις, δεν πειθεις. Προφανως το ξερεις αυτο.

Τωρα σχετικα με τον Θεοφιλεστατο, γραψε ποιος ειναι, δεν ειναι ωφελιμο να ειναι μυστικο, εγω δεν θυμαμαι, παντως.

Θα επιμεινω οτι λαϊκος δεν στεκεται να μιλα και να φερεται καλογερικα,
η δε αναφορα της Ιερωσυνης ηταν προφανως ατυχης απο μερους σου.

Δηλαδη να αρχισω και εγω να μιλω και να ευλογω.. ιερατικα; Αυτο μου λες;

H να βαζω μετανοια σε οτι μου λενε, και να λεω ευλογησον, συγχωρησον, να'ναι ευλογημενο,
να μου λενε "ευλογειτε" και να απαντω "Ο Κυριος",
στον Προϊσταμενο και στους Διευθυντες μου, ας πουμε στο Νοσοκομειο που εργαζομαι;

Και μετα απο ποσο καιρο λες, θα με δεσουν και θα με πανε στο Ψ.Ν.Α. Δρομοκαϊτειο;

Θα με παρουν χαμπαρι αμεσως, σε κανενα μηνα, η σε κανενα εξαμηνο;

Τι λες;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: μεθοδεύεται ὑπὸ ξένων κέντρων ἀποφάσεων, ἡ ἀφαίρεσις ἐδα

Δημοσίευση από GeorgiosM »

αδελφοί, ας κρατάμε την αγάπη και εκείνη συν τω χρόνω
επιδρά πολλές φορές και διορθώνει τα οποια μικρολαθάκια μας. :8 :8 :8

γιατί το έλεός Του ξεπερνά την δικαιοσύνη του ,
με την έννοια ότι ο Θεός μπορεί και διορθώνει τα πιο "λάθος".

επειτα δεν ζητάει σωστό μυαλό (μόνο) ο Θεός,
αλλά ζητάει την όλη ψυχή.
:smile: :smile: :smile:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”