Το Φρούριο

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Φοιτητής
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 10:19 am

Το Φρούριο

Δημοσίευση από Φοιτητής »

Ταινία - Ντοκυμαντέρ

http://youtu.be/igYtqVKY090
(το κείμενο απο το πενταπόσταγμα)


«Το φρούριο». Ταινία αποκάλυψη. Είναι μια δοκιμασία για την ψυχή. Αν καταφέρεις να τη δεις έως το τέλος σημαίνει πως η κάρδια σου δεν έχει σκληρύνει ακόμα, δεν αποστασιοποιήθηκες από τον υπόλοιπο κόσμο κρυμμένος πίσω από ψηλούς τοίχους. Ταινία για το θαύμα. Θαύμα πραγματικό και όχι φανταστικό. Ταινία για τη θεραπεία των άρρωστων παιδιών και για την ίαση των ενήλικων.
Στον κινηματογράφο πια η έννοια του ήρωα ταυτίζεται με σκληρότητα και μυϊκή δύναμη. Όμως βλέπετε πως γίνεται και αλλιώς. Ο ήρωας είναι αυτός που με τη δύναμη της καρδιάς μπορεί να κάνει το καλό. Εξάλλου υπάρχει τόσο λίγο καλό γύρω μας. Ακόμη δεν ξέρουμε τι είναι η ζωή. Είναι μια περίοδος εργασίας πριν από την αιωνιότητα ή μία απλή βολτούλα από το ένα σημείο στο άλλο;

Παραγωγή: 2007
Σκηνοθέτης: Μιχαήλ Σάδριν
Προβολή: ορθόδοξο τηλεοπτικό κανάλι «Γκλας»

Το 2009 η ταινία προβλήθηκε στο φεστιβάλ ορθόδοξης ταινίας και πήρε τα πρώτα βραβεία σε όλες τις κατηγορίες, με ομοφωνία κοινού και επιτροπής.

Τα γυρίσματα διήρκεσαν ένα χρόνο στο μοναστήρι Σβιάτο-Βαζνεσένσκι (Της Αναλήψεως) στα σύνορα με την Ρουμανία. Ο σκηνοθέτης μας δίνει την ευκαιρία να αναθεωρήσουμε τις αξίες της ζωής, μέσα από τα παραδείγματα των μοναχών, εφαρμόζοντας καθημερινά την εντολή της αγάπης.

Τα κεντρικά πρόσωπα είναι: ο ηγούμενος του μοναστηριού (που έγινε ο πατέρας για 29 υιοθετημένα παιδάκια, έχοντας ήδη τρία δικά του, δύο αγόρια και ένα κορίτσι), η αδελφότητα και τα παιδιά από το μοναστηριακό ορφανοτροφείο (150 ορφανά), πολλά από τα οποία είναι βαριά άρρωστα.

Αυτή η ταινία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν ένα μεγάλο πνευματικό γεγονός. Μια ουράνια αγάπη εμφανίζεται πάνω στη γη.

Ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα της ταινίας τα εξηγεί όλα:

«Σφίγγοντας τα δόντια μέχρι τριγμού, και τα χέρια μέχρι πόνου, χαίρε, διότι ζεις. Χαίρε με τη γαλαζόπετρα του ουρανού και με το ρουμπίνι της ηλιοβασιλέματος. Χαίρε με το μαργαρίτη της βρόχινης σταγόνας, διότι δεν μπορείς αλλιώς. Χαίρε με τη χαρά του πληγωμένου μαχητή, που κείται κάτω. Αν και η μάχη χάθηκε, η σημαία είναι ψηλά, και το όπλο δεν πετάχτηκε στη λάσπη, και δεν τρέχεις ντροπιασμένος, επειδή δεν έχεις πια πόδια... Και το μόνο που μένει είναι να πολεμάς μέχρι θανάτου. Και αν δεν μείνει πια τίποτα, χαίρε με μια άνωθεν χαρά για τον πλησίον σου. Χαίρε με την αγάπη των άλλων, χαίρε με τα γέλια των παιδιών που δεν είναι δικά σου. Ακόμα και όταν είναι μαύρα σύννεφα παντού χαίρε. Στη βροχή και στη λάσπη χαίρε. Χαίρε και αγαλλιάσου, αψηφώντας το πόνο, διότι το όνομά σου είναι Άνθρωπος!»

ΠΗΓΗ: http://www.pentapostagma.gr/2013/06/to- ... z2akdcdJAD
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Το Φρούριο

Δημοσίευση από smarti »

Διάβαζα τα σχολια κάτω από την ταινία που είναι αναρτημένα και ένα σχολιο με έκανε λίγο να δυσανασχετησω .....γράφει κάποιος που την είδε, ότι σε μια σκηνή δείχνει τον ιερέα να φιλάει ένα παιδάκι στο στόμα....όσο χριστιανική και να είναι.... μια τέτοια σκηνη δεν είναι και τόσο χριστιανική και ούτε και πραξη πιστεύω...δεν ξέρω αν θα ήθελα να τη δω.....και γυριστηκε λέει σε μοναστήρι, δεν καταλαβαίνω γιατί βάλανε τέτοια σκηνή μέσα..από τα γραφόμενα ....
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Πολύ γλυκό βίντεο γεμάτο μηνύματα.
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Φοιτητής
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 10:19 am

Re: Το Φρούριο

Δημοσίευση από Φοιτητής »

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η ταινία, τόσο που μπήκα να την μοιραστώ.
Καλά κάνεις και κοιτάς τα σχόλια και προσέχεις τι βλέπεις αλλά δεν νομίζω πως ο ηγούμενος έκρυβε κάποια πονηριά. :105
Άβαταρ μέλους
trader21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1030
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2011 4:35 pm
Τοποθεσία: Σύμος - Αθήνα

Re: Το Φρούριο

Δημοσίευση από trader21 »

H ταινία είναι απίστευτα συγκινητική.

Καλό είναι να την δεί κανείς για να καταλάβει πόσο πόνος υπάρχει στον κόσμο και ειδικά σε μικρά παιδιά και πως υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι στην συγκεκριμμένη περίπτωση, ιερείς ευλογημένοι, που σκοπό της ζωής τους έχουν να απαλύνουν λίγο από αυτόν το πόνο.

Για να μην σκανδαλίζεστε με κάποια σχόλια που γράφτηκαν, σας λέω ότι το φιλί στο στόμα είναι την ώρα που τα παιδιά παίζουν χαρούμενα με τον ιερέα και δεν γίνεται ηθελημένα από εκείνον με πονηριά. Αν είναι δυνατόν ...

Αν την δείτε θα καταλάβετε τί εννοώ και τί αγώνα κάνει ο συγκεκριμμένος.

Πάντως όπως και να έχει δείτε την ταινία, αξίζει πολύ !!!
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το Φρούριο

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αυτό που είχε πει ο γ. Παϊσιος για την μύγα και τη μέλισσα απαντάει στο σχολιασμό της Σμαρούλας.
Αν είναι βρε παιδιά δυνατόν!!!

Να βλέπεις αυτή την ταινία και να σχολιάζεις το φιλί στο παιδάκι...

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Το Φρούριο

Δημοσίευση από Dimitris39 »

vasilisalt έγραψε:Αυτό που είχε πει ο γ. Παϊσιος για την μύγα και τη μέλισσα απαντάει στο σχολιασμό της Σμαρούλας.
Αν είναι βρε παιδιά δυνατόν!!!

Να βλέπεις αυτή την ταινία και να σχολιάζεις το φιλί στο παιδάκι...

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μύγα. μύγες. μυγάρια. αλογόμυγες.μυγούλες. ζουζούνια
Γαιδουρόμυγες = Σ...ά

Ενα φιλί αγάπης ήταν
Αυτό το συναίσθημα που έχει τόσο παρεξηγηθεί. ...
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Το Φρούριο

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Dimitris39 έγραψε:
vasilisalt έγραψε:Αυτό που είχε πει ο γ. Παϊσιος για την μύγα και τη μέλισσα απαντάει στο σχολιασμό της Σμαρούλας.
Αν είναι βρε παιδιά δυνατόν!!!

Να βλέπεις αυτή την ταινία και να σχολιάζεις το φιλί στο παιδάκι...

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μύγα. μύγες. μυγάρια. αλογόμυγες.μυγούλες. ζουζούνια
Γαιδουρόμυγες = Σ...ά

Ενα φιλί αγάπης ήταν
Αυτό το συναίσθημα που έχει τόσο παρεξηγηθεί. ...
2 ώρες ταινία και μόνο το φιλί είδαμε
Κύριε ελέησον που λέει και ο αμαρτωλός καπετάνιος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
GEOXAN
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 5:46 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Το Φρούριο

Δημοσίευση από GEOXAN »

Ταινία/ντοκυμαντερ, μοναδική, το συναισθημα που σε προκαλει ειναι μοναδικό, γεμισε η καρδια μου με δακρυα και χαρα, οτι καλυτερο εχω δει, η εν Χριστό αγάπη του ηγούμενου ειναι μοναδική, ειλικρινά πολυ θα ηθελα να επισκεφτω το μοναστηρι αυτο και τον ηγουμενο, παρολο που ο ανθρωπος αυτος εχει προβλημα υγειας δε σταματαει απλα να Αγαπάει.

Οσο για το φιλι, μη ξεχνάμε οι Ρωσοι γενικά φιλανε στο στομα, ανδρες και γυναικες, και ιδιως τα παιδάκια, και στο στομα λεγοντας, ένα απλο αγιγμα και αυτο στην άκρη του στοματος, οι μικρες γλυκες ψυχουλες ειναι ολλα τα "λεφτα" καθως και τα αγγελάκια τα υπολοιπα που εκτος απο ορφανα εχουν και αλλα προβληματα, υγειας/διανοησης κλπ.

Οπως και να εχει αυτη η ταινια μου εμεινε χαραγμενη, απλα δειτε την.

Ο Χριστός να δηνει υγεια και κουραγιο στον ηγούμενο να αγαπάει και να βοηθάει.
"ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΥΙΕ ΘΕΟΥ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟ"

http://psalmoidinameos.webs.com/
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Το Φρούριο

Δημοσίευση από panagiotisspy »

GEOXAN έγραψε:Οσο για το φιλι, μη ξεχνάμε οι Ρωσοι γενικά φιλανε στο στομα, ανδρες και γυναικες, και ιδιως τα παιδάκια, και στο στομα λεγοντας, ένα απλο αγιγμα και αυτο στην άκρη του στοματος
Με πράλαβε ο αδελφός, με το σωστό του σχόλιο..

Η Ρωσική κουλτούρα και παράδοση, νοηματοδοτεί το φιλί στο στόμα, μεταξύ όλων των ανθρώπων ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας, ακριβώς με το ίδιο νόημα το οποίο δίνουμε εμείς στο φιλί στο μάγουλο..

Απλά εμείς δυσκολευόμαστε να το αντιληφθούμε με αυτόν τον τρόπο (λογικό είναι αυτό), επειδή είμαστε πλήρως εξοικειωμένοι με τις δικές μας παραδόσεις....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”