Εις το Γενέθλιον της Θεοτόκου.

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Georgios1
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2013 9:07 pm

Εις το Γενέθλιον της Θεοτόκου.

Δημοσίευση από Georgios1 »

Εις το Γενέθλιον της Θεοτόκου.

Εικόνα

Σήμερα είναι τα προοίμια της παγκόσμιας χαράς. Σήμερα φύσηξε η δροσερή αύρα, που μας πληροφόρησε πως έρχεται η σωτηρία. Η στείρωσή μας γιατρεύτηκε, γιατί στείρα μητέρα γέννησε την Παναγία, που μέλλεται να δώσει σάρκα στον Θεό οπού θα δώσει τη σωτηρία στους πλανημένους ανθρώπους, ο Χριστός φιλάνθρωπος και λυτρωτής των ψυχών μας. Η γέννησή σου Θεοτόκε, χαρά μήνυσε σ΄ όλη την οικουμένη· γιατί από σένα ανάτειλε ο ήλιος της δικαιοσύνης, Χριστός ο Θεός μας. Κ’ έλυσε την κατάρα κ’ έδωσε την ευλογία, κι’ αφού κατάργησε τον θάνατο, μας δώρισε τη ζωή την αιώνια. Από τη ρίζα του Ιεσσαί κι’ από τη μέση του Δαυΐδ η Μαριάμ η κόρη του Θεού γεννιέται σήμερα σε μας, και γίνεται καινούρια κι’ αγιασμένη όλη η φύση. Χαρήτε μαζί ο ουρανός με τη γη· υμνήστε την μαζί οι φυλές των εθνών. Ο Ιωακείμ ευφραίνεται κ’ η Αννα πανηγυρίζει κραυγάζοντας: Η στείρα γεννά τη Θεοτόκο και μητέρα της ζωής μας. Ω, τι παράδοξο θαύμα! Η πηγή της ζωής από τη στείρα γεννιέται. Ευφραίνου Ιωακείμ, που γίνηκες πατέρας της Θεοτόκου, Δεν είναι άλλος κανένας σαν κ’ εσένα, από τους γονιούς που κάνανε παιδιά σε τούτον τον κόσμο. Γιατί η θεοδόχος Κόρη, του Θεού το σκήνωμα, το πανάγιον όρος, με σένα σε μας δωρήθηκε.

(Ύμνοι και Τροπάρια της Παναγιάς - Μεταφρασμένοι από τον Φ. Κόντογλου)

http://www.eortologio.gr/data/bios.php/?id=2030
Εικόνα «Ταις πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς»
Άβαταρ μέλους
Georgios1
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2013 9:07 pm

Re: Εις το Γενέθλιον της Θεοτόκου.

Δημοσίευση από Georgios1 »

Εικόνα «Ταις πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς»
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εις το Γενέθλιον της Θεοτόκου.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »


π. Θεόδωρος Ζήσης - Εορτή του Γενεσίου της Θεοτόκου (mp3-2013)
Ιερός Ναός Αγίου Αντωνίου Θεσσαλονίκης - Αρχείο mp3 - Εκφων. (8/9/2013) - Διάρκεια 00:31:10 - Μέγεθος 28,5 MB


http://www.impantokratoros.gr/http://ww ... 8C.el.aspx
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Εις το Γενέθλιον της Θεοτόκου.

Δημοσίευση από petrosathonas »

Ο ιερέας στο σημερινό κυριακάτικο κήρυγμά του μας είπε ότι η Παναγία μας είναι καρπός προσευχής
δύο ανθρώπων οι οποίοι ήταν άμεμπτοι ενώπιον του Θεού.

Οι άγιοι Ιωακείμ και Άννα ήταν ακατηγόρητοι ενώπιον του Θεού και εν τούτοις
δεν είχαν παιδιά. Ήταν πολύ μεγάλη προσβολή την εποχή εκείνη να μην έχεις παιδιά.
Παρ' ολ' αυτά προσεύχονταν συνέχεια και άφηναν τον Θεό να ενεργήσει όπως και όποτε
έκρινε Αυτός.

Ο Άγιος Ιωακείμ αποσύρθηκε στην έρημο που είναι σήμερα η μονή Χοτζεβά και προσευχόταν συνέχεια.
Δεν έφυγε από εκεί παρά μόνο όταν είχε πληροφορία περί του παιδιού που θα αποκτήσει.
Η Αγία Άννα κλείστηκε στον κήπο του σπιτιού της και προσευχόταν και αυτή συνέχεια στον Θεό.
Η προσευχή τους ήταν τόσο πύρινη που έφθασε μέχρι το θρόνο του Θεού.

Η Παναγία μας γεννήθηκε θαυματουργικά από γέροντες γονείς οι οποίοι ποτέ δεν έπαψαν
να ελπίζουν στον Θεό και εναπόθεσαν στα πόδια Του τη γέννηση του παιδιού τους.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εις το Γενέθλιον της Θεοτόκου.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ευλογία! :25 :8 :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”