Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από pan »

filotas έγραψε:
Παναγιώτη, είπες ότι θ' απαντήσεις και αντ' αυτού παραθέτεις κείμενα άσχετα με τα ερωτήματα που σου έβαλα.

Είναι ή δεν είναι σήμερα οι παλαιοημερολογίτες εκτός Εκκλησίας; Έχουν ή δεν έχουν χάσει στη συντριπτική πλειοψηφία τους την Αποστολική διαδοχή κι επομένως τελούν άκυρες χειροτονίες; Μπορούν οι μη κανονικά χειροτονημένοι να τελούν έγκυρα Μυστήρια;

Νίκο καλησπέρα.

Θα απαντήσω στα ερωτήματα σου όταν φτάσω σε εκείνο το σημείο.

Πρέπει να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή εάν είναι ευλογημένο, για να καταλάβουμε σε τη Θεό πιστεύουμε, και για να δει και να κρίνει ο κόσμος ποια είναι η αλήθεια.
Θέλουμε να πιστέψουμε ανθρώπους ή Τον Τριαδικό μόνο Θεό μας, που μέσω των Αγίων του μας τα έχει δώσει καθαρά και ξάστερα, διά των Νόμων Του;

Περιμένω μιά απάντηση σε ένα καίριο ερώτημα που έθεσα εχτές.
Και θα σου απαντήσω, συχώραμε.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από dionysisgr »

pan έγραψε:
...για να καταλάβουμε σε τη Θεό πιστεύουμε,
Εσυ θα μας μαθεις και θα μας πεις σε.. "τη" Θεο, πιστευουμε;

Που Του εβαλες και θηλυκο γενος στην φυση Του;
Ρε τι παθαμε τωρα στα εσχατα οι μαυροι!

Πως θες να γελασω; Πικρως :( , η χαρμοσυνως :lol: ;

Γραψτον πρωτα τον Θεο σωστα, και μετα μας κανεις και "θεολογια" α'λα Γ.Ο.Χ.

Μονο να μας πεις ποια ειναι η σωστη θεολογια των ΓΟΧ, γιατι εχουν και πολλες εκδοσεις!

Λοιπον ακου Παναγιωτη, επειδη η συζητηση,
τεινει να περασει τα ορια του γελοιου,
και εγω με τα θεματα περι Θεου και Πιστεως, δεν εχω μαθει να χαβαλεδιαζω,
πειτε τα εσεις εδω, η μαλλον εσυ με τον εαυτο σου,
αφου αλλα σε ρωτανε, αλλα απαντας,
και πετας οτι κειμενο βρεις μπροστα σου,
η απαντας με ερωτηση για να πουλησεις τρελλα.

Οποτε εγω παω για αλλα, να με συγχωρεις.

Εχω πολυ πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθω,
απο τους αμετανοητους "γνησιους" του παλαιου,
που μπερδεψανε το Ευαγγελιο, με το.. ημερολογιο!!!

Υ.Γ.:

Silver ευχαριστω για την απαντηση, δεν με καλυπτεις ομως.
Επισης χρειαζεται διακριση, οπως ειπε και ο Κυριακος αλλα και ο Νικολαος.

Δεν ειμαστε στον 14ο αιωνα, και η Ρωμαιοκαθολικη Εκκλησια εχει κανει καποια βηματα θετικα,
εστω και εαν δεν εχει ακομη φτασει εκει που θα επρεπε, ωστε να γινει ενας γονιμος και θετικος διαλογος.

Η Χριστιανοσυνη οφειλει να διαλεγεται και εντος της, και εκτος, αλλιως ειναι μακρια απο τον Χριστο,
που αφησε τα 99, και ετρεξε να βρει το 1 χαμενο προβατο.

Ατοπηματα κανουν ολοι, το θεμα, ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε την Εκκλησια,
του Εσταυρωμενου υπερ παντων Κυριου, ενα κλειστο "κλαμπ σεσωσμενων".

Που δεν ειμαστε και σεσωσμενοι a priori κιολας, να παρει η ευχη, με τα χαλια μας.

Πληροφοριακα, Επισκοπο εχουμε τον Αλεξιο, στην Νικαια,
και οχι τον Σεραφειμ, καθοτι δεν μενω Πειραια.

Αυτα και παμε παρακατω.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από panosgreece »

Οι παλαιοημερολογίτες πολέμησαν χυδαία τον γέροντα παίσιο

Το ξέρω εγώ με δικά μου βιώματα δεν έχω ανάγκη να διαβάσω η να ακούσω

Τώρα θα μου πεις ε και …….τι θες να μας πεις

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι από αυτό και μονό θα καταλάβεις ότι οι άνθρωποι έχουν τσιμέντο στο κεφάλι τους

Πολέμησαν έναν άνθρωπο που θα πρέπει να ήσουν στραβός για μην βλέπεις την θεια χάρη επάνω του
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από pan »

Αδελφέ Διονύση γειά σου.

Αποφεύγης να απαντήσεις με χλευασμό σε μένα. Ξέρω αδελφέ ότι είμαι αγράμματος και τρισάθλειος και το έχω πει πολλές φορές.
Μπορώ να ταπεινώνομαι και μόνος μου, χωρίς να φορτώνεσαι αμαρτία.

Σε ρώτησα κάτι απλό, και μου κάνεις μαθήματα ορθογραφίας, και καλά κάνεις. Έπρεπε ο άχρηστος να κάθομαι να διαβάζω. Κατηγορώ τον εαυτό μου γι' αυτό.
Εσύ που τα ξέρεις όλα δεν έμαθες να λες όμως ένα απλό, ἔστω δὲ ὁ λόγος ὑμῶν ναὶ ναί, οὒ οὔ· τὸ δὲ περισσὸν τούτων ἐκ τοῦ πονηροῦ ἐστιν.

Είπαμε να μιλήσουμε Χριστιανικά, αδελφικά χωρίς προκατάληψη, να μιλήσουμε για αλήθειες, ήρεμα χωρίς χαρακτηρισμούς.

Αδελφέ, δεν έβγαλες εσύ το νέο ημερολόγιο. Μην είσαι φανατικός, απόλυτος.
Και δεν σου κάνω τον δάσκαλο ή τον θεολόγο. λέω τα των Πατέρων.
Εάν δεν θέλεις να συμμετέχεις, σεβαστή η άποψη σου.
Θα συνεχήσεις όμως να είσαι αδελφός μου έστω και εάν εσύ δεν το θέλεις.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από dionysisgr »

Άλλα αντί άλλα... της Παρασκευής το γάλα!!!

Παναγιωτη.. Παναγιωτη.. Περι αλλων τυρβαζεις και αγρον αγοραζεις!

Ολους τρελλους μας εχεις βγαλει, και ταχα οτι σε "επιβουλευομαστε",
και οτι κρατας την αληθεια και το δικαιο στα χερια σου, μονος σου,
και μου μιλας κιολας για αυτο-ταπεινωση;

Ενα γεματο λεωφορειο αδελφοι σου λενε Α, και εσυ βλεπεις Β.
Σε ρωτανε, δεν απαντας.
Σου γραφουν πως εχει το πραγμα με στοιχεια, και εσυ κανεις τον ανηξερο.


Κανε οπως θελεις, αλλα μην ζητας μετα τα ρεστα που τα ακους.
Δικαια τα ακους.

Σκεψου να μην ησουν και ταπεινος τι θα μας εσερνες εδω περα χαμω, ισα κατω..

Λοιπον για να τελειωνουμε Παναγιωτη.

Συμφωνα με την Εκκλησια μου, την Εκκλησια της Ελλαδος, την μονη Εκκλησια του Χριστου εν Ελλαδι,
(καθως οποιος ειναι εκτος Εκκλησιας Ελλαδος ειναι σε σχισμα, να μην πω και σε αιρεση):

1.οι παλαιοημερολογιτες ειναι σχισματικοι, και αποκομμενοι απο το Σωμα το Εκκλησιαστικο,

2.χωρις καμμια αποστολικη διαδοχη,

3.επισης χωρις πλεον καμμια ιερωσυνη, καθως τελουσαν υπο καθαιρεση, ηδη οσοι εκαναν αρχικα το σχισμα,
αφου οντες εν κανονικη χειροτονια, στην συνεχεια χειροτονησαν ομως αντικανονικα αλλους, αφου τελουσαν υπο καθαιρεση,
απο ενα σημειο δε και μετα, αυτο-χειροτονουνται μονοι τους, (και το ελυσαν το θεμα..)

4.τα δε μυστηρια που τελουν ειναι ως μη γενομενα, ακυρα.

και

5.μονη διεξοδος τους, ειναι να επιστρεψουν εν μετανοια και
συντριβη καρδιας και νου στην Εκκλησια της Ελλαδος.

Αυτα και μην το συνεχιζεις, αλλο,
γιατι εαν επιμεινεις δεν εχεις θεση εδω αναμεσα μας.

Εχει ιστολογια του παλαιου, πηγαινε εκει να βγαλετε το αχτι σας.

Δεν ειναι θεμα αμαρτιας, ηθικης, φιλιας, αδελφοσυνης,
αλλα οταν εμμεσα η και αμεσα μου προσβαλεις την Εκκλησια μου,
και αυτο δεν θα γινει ανεκτο ουτε απο εσενα, ουτε απο κανεναν.

Φαινεται καθαρα πλεον, οτι με προσχημα τον οικουμενισμο, και το οψιμο ενδιαφερον σου γιαυτον,
το πας αλλου το πραγμα, και κανεις εμμεση επιθεση κατα της Εκκλησιας μας, και της Ορθοδοξου υποστασεως μας εν γενει.

Σταματησε το εδω, διαφορετικα εγω δεν θα ευθυνομαι εαν ξεφυγει το πραγμα παραπερα.

Καθαρες εξηγησεις, και καθαρα πραγματακια.

Καμμια διδασκαλια η κατηχηση, περι ζηλωτισμου, οικουμενισμου,
η δογματικη, η θεολογικη, η πατερικη, η εκκλησιολογικη,
δεν εισαι σε θεση να μας κανεις.


Ενταξει;

Οποτε χαλαρωσε παρτο αλλιως, και καλο τριημερο με περισυλλογη και μελετη.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

η πλάνη είναι φοβερό πράγμα και δύσκολα θεραπεύεται (γέρων Παϊσιος) και μιας και είναι λόγω υπερηφανίας έχει δαιμονική επιρροή

περισυλλογή και μελέτη κάνουν και οι ψευδομάρτυρες... φώτιση και έλεος Κυρίου χρειάζεται ο συνάνθρωπός μας που έχει πέσει απο υπερηφάνεια

Παναγιώτη pan εύχομαι το ζήλο που δείχνεις για όλα που δεν είναι ορθά, να δείξεις και για την ψυχή σου.

Αν δεν ζητήσεις εσύ στον Κύριο να σε θεραπεύσει και να σε φωτίσει, δύσκολα θα ξεφύγεις από τα πελάγη της πλάνης που βρίσκεσαι. Εύχομαι να ξεφύγεις έστω και μια στιγμή απο το υπερήφανο φρόνημα και να Του ζητήσεις βοήθεια. Ετσι... για αλλαγή, πες για μια στιγμή ότι ίσως εσύ κάπου σφάλεις... μια στιγμή αλλάζει μια ζωή.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από silver »

======================================================================================================================
ΜΙΧΣ έγραψε:

Αν δεν ζητήσεις εσύ στον Κύριο να σε θεραπεύσει και να σε φωτίσει, δύσκολα θα ξεφύγεις από τα πελάγη της πλάνης που βρίσκεσαι.

Του εν Αγίοις Πατρός ημών Μαξίμου, προς Αναστάσιον Μονάζοντα.

Χθες εις τας δεκαοκτώ του μηνός, όπου ήτο η αγία Πεντηκοστή, ο Πατριάρχης εδήλωσε μοι λέγων:
--Ποίας Εκκλησίας είσαι; Βυζαντίου; Ρώμης; Αντιοχείας; Αλεξανδρείας; Ιεροσολύμων;
Ιδού πάσαι ηνώθησαν μετά των υπ΄ αυτής επαρχιών. Εάν λοιπόν είσαι της καθολικής Εκκλησίας, ενώθητι, μήπως εισάγων αλλότρια φρονήματα εις την ζωήν της, πάθης αυτό ακριβώς το οποίον δεν προσδοκάς.
Προς τους οποίους απήντησα:
--Καθολικήν Εκκλησίαν εφανέρωσεν ο των όλων Θεός, ότι είναι η ορθή και σωτήριος ομολογία, της εις Αυτόν πίστεως.
P.G. Migne 131-133.

«Ουκ εν τοίχοις εστίν η Εκκλησία αλλ΄ εν τη των δογμάτων αληθεία» Μ. Βασίλειος.



Καλή μας αδελφή εν Χριστώ Μαρία, από τον μακρινό Καναδά, σου εύχομαι μια ευχάριστη και ευλογημένη ημέρα να έχεις στην αγιοτόκο μας Ελλάδα.
Η Κυρία Θεοτόκος, σκέπη και καταφυγή μας!

=====================================================================================================================
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αρκετα αστοχο για την περισταση και ανεπικαιρο το παραδειγμα σου φιλτατε Silver,
διοτι το κειμενο που παραθετεις, ειναι παρμενο απο την δογματικη και απολυτα δικαιολογημενη διαμαχη (7ος αιωνας)
μεταξυ του οσιου Μαξιμου Ομολογητου, και του Πατριαρχη Κωνσταντινουπολεως Σεργιου Α' (610-638)
αλλα και του διαδοχου αυτου Πυρρου, που κυρηττε συν αυτω ολοφανερα και προσπαθουσε να επιβαλλει δια της βιας,
urbi et orbi, το εσφαλμενο δογμα του μονο-ενεργητισμου, και στην συναφεια του και τον μονοθελητισμο,
ητοι της μιας ενεργειας και θελησεως του Κυριου, γιατι ταχα η ανθρωπινη απορροφηθηκε απο την Θεια.

Κατι που ηταν βεβαια, ακρως επικινδυνο, και βλαπτικο για την ορθη θεωρηση, της σωτηριολογικης διαστασης,
της ορθοδοξου διδασκαλιας και ζωης, και το οποιο απεκρουσε αποφασιστικα και θετικα ο οσιος Μαξιμος,
διασωζοντας οριστικα την ορθη Χριστολογια,αρα και την Θεανθρωποκεντρικη ανθρωπολογια,
ως καθοριστικο πλαισιο θεωρησης της πορειας της σωτηριας μας εν Χριστω,
εν συνεργεια και εν αναλογια της ελευθερας θελησεως μας, με το Θειο θελημα.

Ομως.

Δεν νομιζω λοιπον οτι εχουμε στις μερες μας φτασει, αχριν του νυν, τουλαχιστον, -Δοξα τω Θεω-,
σε καποιο τοσο δυσαρεστο σημειο ωστε να.. αποτειχιστουμε,
εσυ εαν θελεις μπορεις να το κανεις ηδη, καθως και οποιος το επιθυμει, με δικη του βλαβη βεβαια,
επειδη ταχα ο Οικουμενικος Πατριαρχης, (η γενικα οι Προκαθημενοι των τοπικων Εκκλησιων μας),
εχει κυρηξει ανοιχτα αιρεση - αλλοιωση των παραδεδομενων ορων της Πιστεως.

Κατι τετοιο δεν εχει γινει, οπως επι εποχης οσιου Μαξιμου Ομολογητου.

Οποτε δεν "κολλαει" εδω το κειμενο-παραδειγμα που εφερες ως επιχειρημα,
για μια κατα τα αλλα σωστη θεωρηση των οριων της Εκκλησιας,
που οντως δεν περιοριζεται σε κτιστα μεσα και υλικα,
αλλα εκφραζεται ομως με κτιστο λογο και ορους,
αρα και με χρηστη διοικηση και οικονομια των ανθρωπινων πραγματων.

Δεν θεωρουμε εμεις οι ορθοδοξοι οτι υπαρχει μια.. αορατη, ακρως υπερβατικη Εκκλησια, ετσι γενικα και αοριστα,
οπως το κανουν οι προστεσταντες με την ακρως φιλελευθερη θεολογια τους, γιατι ετσι τους βολευει,
ωστε να εχουν εναν δογματικο μινιμαλισμο, ωστε να ζουν και να πιστευουν κατα το δοκουν.

"Η αληθεια ειναι στα πραγματα, και οχι στις εννοιες",
λεγει επισης ο μεγας θεολογος αγιος Γρηγοριος Παλαμας,
δειχνοντας ετσι οτι οι εννοιες δικαιωνονται μονο, εφοσον εκφραζουν την βιωμενη αληθεια των πραγματων.

Εαν εκφραζει καποιος το αληθες με διαφορετικο ορο, και το διασωζει, μενει στην αληθεια.

Ομως και παλι δεν αρκει απο μονο του, ως γεγονος,
το να κατεχει, και να μιλα καποιος για τα ορθα δογματα.

Χρειαζεται πρωτιστως, η ηθικη-πρακτικη εφαρμογη τους, στην ζωη μας,
διοτι αλλιως μενουν ανενεργα αυτα στην διανοια, ως ψιλος και αργος λογος.

Πανω απο ολα το δογμα-ορος, ειναι ζωη, και εχει μεταδοθει ως ζωη,
δεν μπορει να μενει ως ξιφος η κεραυνος στα χερια μας, ωστε να κοπαναμε με αυτο,
δικαιους και αδικους.

Το ορθο δογμα πρεπει να ειναι βακτηρια στηριξεως, ραβδος παρακλησεως & συνοδοιποριας,
οχι μαγκουρα ex cathedra, για να βαραμε με αυτο τους "αλλους".

Ο ζηλωτισμος, εαν δεν ειναι εν αληθεια και φωτισμενος ειναι κακο πραγμα,
και παντα στοχο πρεπει να εχει την ενωση, εν αληθεια,
και οχι την διασπαση, ακομα και εαν αυτη παλι γινεται χαριν της αληθειας.

Η Εκκλησια ευκολα διασπαται, και πολυ δυσκολα επανενωνεται.

Το εχει αποδειξει η Ιστορια, και οι αιωνες.
Αυτο να εχουμε κατα νουν πανω απο ολα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από pan »

Καλησπέρα σε όλους όλες.

Αγαπητέ Διονύση γιατί εξάπτεσαι; γιατί απειλής; γιατί δεν κάνεις διάλογο;
Δηλαδή πρέπει να σου λέμε ναι συνέχεια;

Έθεσα ένα ερώτημα, και δεν απαντάς.

Είπα εγώ ότι είσαι αιρετικός; σε χαρακτήρισα πουθενά; πέζμου να δω και να σου ζητήσω συγνώμη.

Όσο για τα ερωτήματα των αδελφών είπα θα απαντήσω σε όλους.

Πως θέλεις να απαντήσω σε τόσα ερωτήματα, αφού εσείς τόσοι, δεν μπορείτε να απαντήσετε σε 1;
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από filotas »

pan έγραψε:
filotas έγραψε:
Παναγιώτη, είπες ότι θ' απαντήσεις και αντ' αυτού παραθέτεις κείμενα άσχετα με τα ερωτήματα που σου έβαλα.

Είναι ή δεν είναι σήμερα οι παλαιοημερολογίτες εκτός Εκκλησίας; Έχουν ή δεν έχουν χάσει στη συντριπτική πλειοψηφία τους την Αποστολική διαδοχή κι επομένως τελούν άκυρες χειροτονίες; Μπορούν οι μη κανονικά χειροτονημένοι να τελούν έγκυρα Μυστήρια;

Νίκο καλησπέρα.

Θα απαντήσω στα ερωτήματα σου όταν φτάσω σε εκείνο το σημείο.

Πρέπει να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή εάν είναι ευλογημένο, για να καταλάβουμε σε τη Θεό πιστεύουμε, και για να δει και να κρίνει ο κόσμος ποια είναι η αλήθεια.
Θέλουμε να πιστέψουμε ανθρώπους ή Τον Τριαδικό μόνο Θεό μας, που μέσω των Αγίων του μας τα έχει δώσει καθαρά και ξάστερα, διά των Νόμων Του;

Περιμένω μιά απάντηση σε ένα καίριο ερώτημα που έθεσα εχτές.
Και θα σου απαντήσω, συχώραμε.
Παναγιώτη, το πρόβλημα είναι ότι δεν θα φτάσεις ποτέ σ' εκείνο, το σημείο, ν' απαντήσεις δηλαδή σε δυο απλά ερωτήματα για την "εναλλακτική λύση" που μας προτείνεις απέναντι στην Εκκλησία. Δεν θα φτάσεις γιατί θα φας δεκάδες σελίδες να μας αναλύεις, γιατί το παλιό ημερολόγιο είναι καλύτερο από το νέο. Όμως αυτό δεν έχει καμιά σημασία, αφού υπάρχουν τοπικές Εκκλησίες και το Άγιο Όρος, που διατηρούν το παλιό ημερολόγιο και παραμένουν εντός της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Μετά θα μας πεις ότι ο πάπας είναι αιρετικός και πως εμείς τολμάμε να μνημονεύουμε τον Πατριάρχη, που έχει το θράσος να κάνει διάλογο μαζί του. Όμως εμείς όλοι συμφωνούμε στο αυταπόδεικτο, ότι δηλαδή ο πάπας είναι αιρετικός, και το ότι ο Πατριάρχης μιλά μαζί του, δε σημαίνει ότι συμμερίζεται τις απόψεις του. Και εν πάση περιπτώσει υπάρχουν πολλοί Ιεράρχες και αγιορείτες Ηγούμενοι, που ελέγχουν τον Πατριάρχη για κάποιες υπερβολές στο θέμα αυτό (και όχι μόνο), αλλά δε σηκώθηκαν να φύγουν από την Εκκλησία!!

Απάντησε, λοιπόν, ποια είναι η "εναλλακτική λύση" που μας προτείνεις και άσε τις υπεκφυγές.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”