Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από silver »

===================================================================================================================
stathis73 έγραψε: Αυτο που θα πώ αδελφέ ειναι το εξής..................μεσα στο Αγιον Ορος υπάρχουν κατα γενική ομολογία ( ο γεροντας Παΐσιος μιλουσε για καμια 20-25 αγιους εν ζωη παντοτε) οι οποίοι να εισαι σιγουρος οτι αν το σωστό ημερολόγιο αλλα και τα υπόλοιπα που υποστηρίζουν οι Γ.Ο.Χ ηταν σωστά, αυτοι θα ηταν οι πρώτοι που θα τα υποστήριζαν με την ζωή τους -θυσια τους, ασε τι λέω εγω και ο Pan και ο Fun και δεν ξερω ποιος αλλος, ας ακούσουμε ολους αυτους τους αγίους ανθρώπους που ειναι εν ζωή αλλα και αυτους που περασαν ανα τους αιώνες και ας αφήσουμε τις εξυπνάδες και τιποτα αλλο.

Αδελφέ μου, σου έκανα μια απλή ερώτηση. Δεν σε ρώτησα τι πίστευε ο Γέροντας Παϊσιος και οι άλλοι Αγιορείτες. Δόξα τω Θεώ τα γνωρίζω αυτά. Σε ρώτησα το θαύμα που αναφέρει το κείμενο με τον Γέροντα Εφραίμ του Αριζονίτη, το ανέβασες για να μάθει ο Παναγιώτης ότι η Εκκλησία της Ελλάδος είναι τοπική Εκκλησία της Μίας Αγίας Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας και ότι με αυτό το θαύμα αποδεικνύεται ότι η Εκκλησία των εν Ελλάδι ακολουθούντων το Πάτριο είναι σε πλάνη;

Αν θες απαντάς. Νάσαι πάντα καλά!

========================================================================================================================
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από stathis73 »

silver έγραψε:===================================================================================================================
stathis73 έγραψε: Αυτο που θα πώ αδελφέ ειναι το εξής..................μεσα στο Αγιον Ορος υπάρχουν κατα γενική ομολογία ( ο γεροντας Παΐσιος μιλουσε για καμια 20-25 αγιους εν ζωη παντοτε) οι οποίοι να εισαι σιγουρος οτι αν το σωστό ημερολόγιο αλλα και τα υπόλοιπα που υποστηρίζουν οι Γ.Ο.Χ ηταν σωστά, αυτοι θα ηταν οι πρώτοι που θα τα υποστήριζαν με την ζωή τους -θυσια τους, ασε τι λέω εγω και ο Pan και ο Fun και δεν ξερω ποιος αλλος, ας ακούσουμε ολους αυτους τους αγίους ανθρώπους που ειναι εν ζωή αλλα και αυτους που περασαν ανα τους αιώνες και ας αφήσουμε τις εξυπνάδες και τιποτα αλλο.

Αδελφέ μου, σου έκανα μια απλή ερώτηση. Δεν σε ρώτησα τι πίστευε ο Γέροντας Παϊσιος και οι άλλοι Αγιορείτες. Δόξα τω Θεώ τα γνωρίζω αυτά. Σε ρώτησα το θαύμα που αναφέρει το κείμενο με τον Γέροντα Εφραίμ του Αριζονίτη, το ανέβασες για να μάθει ο Παναγιώτης ότι η Εκκλησία της Ελλάδος είναι τοπική Εκκλησία της Μίας Αγίας Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας και ότι με αυτό το θαύμα αποδεικνύεται ότι η Εκκλησία των εν Ελλάδι ακολουθούντων το Πάτριο είναι σε πλάνη;

Αν θες απαντάς. Νάσαι πάντα καλά!

========================================================================================================================

Το ανέβασα αδελφέ για να το διαβάσουμε ολοι και να δοξάσουμε τον Θεό και την ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ, απο κει και μετα ο καθένας ας εχει τα ματια του ανοιχτα να βλέπει που γίνονται καθημερινά Θαύματα και που ενεργεί το Άγιο Πνεύμα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από silver »

==================================================================================================================
stathis73 έγραψε: Το ανέβασα αδελφέ για να το διαβάσουμε ολοι και να δοξάσουμε τον Θεό και την ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ, απο κει και μετα ο καθένας ας εχει τα ματια του ανοιχτα να βλέπει που γίνονται καθημερινά Θαύματα και που ενεργεί το Άγιο Πνεύμα.

Όπως γνωρίζεις σε αυτό το θέμα υπάρχουν βασικά δύο ομάδες αδελφών, εκ των οποίων η μία πιστεύει πως η εν Ελλάδι Εκκλησία των πιστών που ακολουθεί το Πάτριο είναι σχισματική και αιρετική και κατ΄ ακολουθία χωρίς Χάρη, η άλλη ομάδα είναι ο Παναγιώτης (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν και άλλοι εδώ του πάτριου), που νομίζω θα πιστεύει ότι η Εκκλησία του Νέου είναι αιρετική χωρίς Χάρη (αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με), και η τρίτη ομάδα εις την οποία ανήκω εγώ (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν και άλλοι). Από αυτά που έχω διαβάσει από την Αγία Γραφή και τους Πατέρες, έμαθα να αναγνωρίζω την Εκκλησία του Κυρίου μας από την Δογματική διδασκαλία Της και όχι από τα θαύματα, διότι θαύματα γίνονται σχεδόν παντού. Έτσι λοιπόν θαύματα γίνονται και στην Εκκλησία του νέου και στην Εκκλησία του παλαιού. Αυτός είναι και ο λόγος που μου έκανε εντύπωση η ανάρτηση του κειμένου σου που περιγράφει το θαύμα της Θείας Κοινωνίας. Διερωτήθηκα , ο αδελφός Στάθης με αυτό το θαύμα θέλει να αποδείξει ότι η Εκκλησία του νέου έχει Χάρη, ή ότι η Εκκλησία του πάτριου που ακολουθεί ο Παναγιώτης δεν έχει Χάρη;

Νάσαι πάντα καλά!

================================================================================================================
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από stathis73 »

silver έγραψε:==================================================================================================================
stathis73 έγραψε: Το ανέβασα αδελφέ για να το διαβάσουμε ολοι και να δοξάσουμε τον Θεό και την ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ, απο κει και μετα ο καθένας ας εχει τα ματια του ανοιχτα να βλέπει που γίνονται καθημερινά Θαύματα και που ενεργεί το Άγιο Πνεύμα.

Όπως γνωρίζεις σε αυτό το θέμα υπάρχουν βασικά δύο ομάδες αδελφών, εκ των οποίων η μία πιστεύει πως η εν Ελλάδι Εκκλησία των πιστών που ακολουθεί το Πάτριο είναι σχισματική και αιρετική και κατ΄ ακολουθία χωρίς Χάρη, η άλλη ομάδα είναι ο Παναγιώτης (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν και άλλοι εδώ του πάτριου), που νομίζω θα πιστεύει ότι η Εκκλησία του Νέου είναι αιρετική χωρίς Χάρη (αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με), και η τρίτη ομάδα εις την οποία ανήκω εγώ (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν και άλλοι). Από αυτά που έχω διαβάσει από την Αγία Γραφή και τους Πατέρες, έμαθα να αναγνωρίζω την Εκκλησία του Κυρίου μας από την Δογματική διδασκαλία Της και όχι από τα θαύματα, διότι θαύματα γίνονται σχεδόν παντού. Έτσι λοιπόν θαύματα γίνονται και στην Εκκλησία του νέου και στην Εκκλησία του παλαιού. Αυτός είναι και ο λόγος που μου έκανε εντύπωση η ανάρτηση του κειμένου σου που περιγράφει το θαύμα της Θείας Κοινωνίας. Διερωτήθηκα , ο αδελφός Στάθης με αυτό το θαύμα θέλει να αποδείξει ότι η Εκκλησία του νέου έχει Χάρη, ή ότι η Εκκλησία του πάτριου που ακολουθεί ο Παναγιώτης δεν έχει Χάρη;

Νάσαι πάντα καλά!

================================================================================================================
Aδελφε εγω ειμαι ξεκαθαρος, μην προσπαθεις να οδηγήσεις την συζυτηση εκει οπου θελεις εσυ, εγω οτι ειχανα πω το ειπα και ημουν σαφής.....................ο "Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω". :wink:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από silver »

=======================================================================================================
stathis73 έγραψε: Aδελφε εγω ειμαι ξεκαθαρος, μην προσπαθεις να οδηγήσεις την συζυτηση εκει οπου θελεις εσυ, εγω οτι ειχανα πω το ειπα και ημουν σαφής.....................ο "Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω". :wink:


Στάθη, αν και είμαι 70 ετών, δόξα τω Θεώ, έχω ώτα για να ακούω, και μάτια να βλέπω.
Γράφεις ότι είσαι ξεκάθαρος. Αν ήσουν ξεκάθαρος δεν θα σου έκανα τόσες ερωτήσεις, εκτός και το διανοητικό μου επίπεδο είναι τόσο χαμηλό που δεν μπορεί να καταλάβει τόσο απλά νοήματα...
Λοιπόν αδελφέ μου πες ξεκάθαρα αυτό που θέλεις να πεις.
Θέλεις να σε βοηθήσω; Σε ερωτώ: έχουν οι του πάτριου (παλαιοημερολογίτες) θαύματα στην πίστη τους;
Για τους νεοημερολογίτες, ανάφερες του Γέροντα Εφραίμ το θαύμα, και υποθέτω ότι αυτό σε αναπαύει ότι η Εκκλησία του νέου είναι η Εκκλησία του Χριστού.
Λοιπόν περιμένω.

Νάσαι πάντα καλά!

Εύχομαι σε όλους τους αδελφούς/ές σε αυτό το φόρουμ Χρόνια Πολλά και Ευλογημένα για την εορτή τους!

===================================================================================================
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από stathis73 »

silver έγραψε:=======================================================================================================
stathis73 έγραψε: Aδελφε εγω ειμαι ξεκαθαρος, μην προσπαθεις να οδηγήσεις την συζυτηση εκει οπου θελεις εσυ, εγω οτι ειχανα πω το ειπα και ημουν σαφής.....................ο "Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω". :wink:


Στάθη, αν και είμαι 70 ετών, δόξα τω Θεώ, έχω ώτα για να ακούω, και μάτια να βλέπω.
Γράφεις ότι είσαι ξεκάθαρος. Αν ήσουν ξεκάθαρος δεν θα σου έκανα τόσες ερωτήσεις, εκτός και το διανοητικό μου επίπεδο είναι τόσο χαμηλό που δεν μπορεί να καταλάβει τόσο απλά νοήματα...
Λοιπόν αδελφέ μου πες ξεκάθαρα αυτό που θέλεις να πεις.
Θέλεις να σε βοηθήσω; Σε ερωτώ: έχουν οι του πάτριου (παλαιοημερολογίτες) θαύματα στην πίστη τους;
Για τους νεοημερολογίτες, ανάφερες του Γέροντα Εφραίμ το θαύμα, και υποθέτω ότι αυτό σε αναπαύει ότι η Εκκλησία του νέου είναι η Εκκλησία του Χριστού.
Λοιπόν περιμένω.

Δεν μπορώ να ξερω το διανοητικό επίπεδο του καθενός Silver, οσο για το αν ακους αυτα που λέω δεν το ξερω ουτε αυτο, οπως δεν μπορω να καταλάβω γιατι με συνδέεις με τον pan, εγω έγραψα κατι και εξήγησα και τον λόγο, τώρα εσυ σονυ και καλά συνεχίζεις να επιμένεις και να ρωτας.

Οσο για το αν εχουν θαύματα οι του παλιου πες μας εσυ να τα μαθουμε και εμεις, εγω δεν ασχολούμαι με το παλιο αλλα και ουτε εχω ακούσει ποτε τιποτα σχετικό, αυτο που ξερω ειναι οτι αλληλο- αφορίζεστε και τα αλλα φαιδρα και δεν μπορω να ασχολούμαι με αυτα, τωρα αν σε πρόσβαλα με αυτην την ανάρτηση συγχώραμε αδερφέ silver.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

silver έγραψε:=======================================================================================================
stathis73 έγραψε: Aδελφε εγω ειμαι ξεκαθαρος, μην προσπαθεις να οδηγήσεις την συζυτηση εκει οπου θελεις εσυ, εγω οτι ειχανα πω το ειπα και ημουν σαφής.....................ο "Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω". :wink:


Στάθη, αν και είμαι 70 ετών, δόξα τω Θεώ, έχω ώτα για να ακούω, και μάτια να βλέπω.
Γράφεις ότι είσαι ξεκάθαρος. Αν ήσουν ξεκάθαρος δεν θα σου έκανα τόσες ερωτήσεις, εκτός και το διανοητικό μου επίπεδο είναι τόσο χαμηλό που δεν μπορεί να καταλάβει τόσο απλά νοήματα...
Λοιπόν αδελφέ μου πες ξεκάθαρα αυτό που θέλεις να πεις.
Θέλεις να σε βοηθήσω; Σε ερωτώ: έχουν οι του πάτριου (παλαιοημερολογίτες) θαύματα στην πίστη τους;
Για τους νεοημερολογίτες, ανάφερες του Γέροντα Εφραίμ το θαύμα, και υποθέτω ότι αυτό σε αναπαύει ότι η Εκκλησία του νέου είναι η Εκκλησία του Χριστού.
Λοιπόν περιμένω.

Νάσαι πάντα καλά!

Εύχομαι σε όλους τους αδελφούς/ές σε αυτό το φόρουμ Χρόνια Πολλά και Ευλογημένα για την εορτή τους!

===================================================================================================
Κωνσταντίνε, αν είναι ευλογημένο, :smile:
...εμένα με αναπαύει αυτό και χιλιάδες άλλα παρόμοια, αλλά και που είδα ιδίοις όμμασι,
...που θες να καταλήξεις; :105
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από silver »

==================================================================================================================
stathis73 έγραψε: Οσο για το αν εχουν θαύματα οι του παλιου πες μας εσυ να τα μαθουμε και εμεις, εγω δεν ασχολούμαι με το παλιο αλλα και ουτε εχω ακούσει ποτε τιποτα σχετικό, αυτο που ξερω ειναι οτι αλληλο- αφορίζεστε και τα αλλα φαιδρα και δεν μπορω να ασχολούμαι με αυτα, τωρα αν σε πρόσβαλα με αυτην την ανάρτηση συγχώραμε αδερφέ silver.
Αδελφέ Στάθη, αν δεν σου ξέφυγε, διόρθωσε τη λέξη : "αλληλο-αφορίζεστε" διότι δεν είμαι πιστός του εν Ελλάδι πάτριου.

Τώρα για τα θαύματα, φυσικά και έχουν θαύματα. Επειδή δεν έχω χρόνο, θα περιμένω τον αδελφό "Alexk" που έχει ανεβάσει κείμενα του Γέροντα Ιωσήφ του Ησυχαστή, ο οποίος ακολουθούσε το πάτριο πριν το Μάρτιο του 1950, και θα δούμε να αναφέρει πάρα πολλά θαύματα, τα οποία συνέβαιναν πριν την ένταξή του στους μνημονευτάς του λατινόφρονα Αθηναγόρα.

Εν αναμονή λοιπόν..

Και πάλι νάσαι καλά!

========================================================================================================================
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από stathis73 »

Οκ λοιπόν...αφορίζονται φιλε Silver και για να βάλουμε ενα τελος, ο λογος που το ανεβασα αν δεν τον πρόσεξες-διάβασες ειναι ο εξής,..............η γυναίκα αυτη δεν στύλωσε τα πόδια της, δεν αρνήθηκε στην πρόταση να μιλήσει με κάποιο γέροντα που πιστευε το αντίθετο απο οτι πίστευε αυτή και όντως άκουσε την συμβουλή του και ο Θεός της έδειξε την αλήθεια και αυτή είναι μια : σου παραθέτω τα λογια του Διονύση για να μην τα ξαναγράφω.


Συμφωνα με την Εκκλησια μου, την Εκκλησια της Ελλαδος, την μονη Εκκλησια του Χριστου εν Ελλαδι,
(καθως οποιος ειναι εκτος Εκκλησιας Ελλαδος ειναι σε σχισμα, να μην πω και σε αιρεση):
1.οι παλαιοημερολογιτες ειναι σχισματικοι, και αποκομμενοι απο το Σωμα το Εκκλησιαστικο,

2.χωρις καμμια αποστολικη διαδοχη,

3.επισης χωρις πλεον καμμια ιερωσυνη, καθως τελουσαν υπο καθαιρεση, ηδη οσοι εκαναν αρχικα το σχισμα,
αφου οντες εν κανονικη χειροτονια, στην συνεχεια χειροτονησαν ομως αντικανονικα αλλους, αφου τελουσαν υπο καθαιρεση,
απο ενα σημειο δε και μετα, αυτο-χειροτονουνται μονοι τους, (και το ελυσαν το θεμα..)

4.τα δε μυστηρια που τελουν ειναι ως μη γενομενα, ακυρα.

και

5.μονη διεξοδος τους, ειναι να επιστρεψουν εν μετανοια και
συντριβη καρδιας και νου στην Εκκλησια της Ελλαδος.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Σχετικά με τον παλαιοημερολογίτικο Ζηλωτισμό

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Κωνσταντίνε , ... το ξέρω οτι είμαι αόρατος :lol: ,
αλλά αν το δείς αυτό , :smile:

Ανήκω στην Στρατευομένη Εκκλησία του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, δηλαδή στην Εκκλησία της Ελλάδος , Εκκλησία της Κρήτης και εντέλει στο Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως που έχει Πατριάρχη τον Βαρθολομαίο.
silver έγραψε: ...... διότι δεν είμαι πιστός του εν Ελλάδι πάτριου.
.......
Εσύ που είσαι τελικά ... "πιστός" ;;;
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”