Tι φοβούνται περισσότερο οι δαίμονες...

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

Η προσευχή Θεμέλιο της ταπείνωσης
η
η ταπείνωση Θεμέλιο της Προσευχής ?

Προσευχή χωρίς ταπείνωση βλασφημία , μακράν του θεού και στο χώρο του Σατανά ... Ένας βλασφημος όσο και να βλασφημεί Χάρισμα την ταπείνωση δεν θα πάρει ..
Πχ ένας αιρετικός ...
Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος έγραψε:: «Όσα και ό,τι και αν χτίσεις ή ελεημοσύνη ή προσευχές ή νηστεία ή οποιαδήποτε άλλη αρετή, αν δεν φροντίσεις να βάλεις πρώτα θεμέλιο την ταπείνωση, μάταια κοπιάζεις, γιατί όλα θα πέσουν, όπως συνέβη με την οικοδομή εκείνη που είχε στηριχθεί στην άμμο. Διότι κανένα απολύτως από τα κατορθώματά μας δεν μπορεί να σταθεί χωρίς την ταπείνωση. Όποιο και να πεις, είτε την σωφροσύνη είτε την παρθενία είτε την περιφρόνηση των χρημάτων και όποιο άλλο, όλα γίνονται ακάθαρτα και θεομίσητα και βδελυρά χωρίς την ταπεινοφροσύνη».
Τι να φοβηθει ο Σατανας απο μια τετοια προσευχή ?
Δεν φοβάται ο Σατανάς , μάλλον χαίρει με αυτήν την εκδοχή ....

Ταπείνωση όμως χωρίς προσευχή ?
Χμ !
Ο ταπεινών εαυτόν υψωθησεται ... πνευματικός νόμος ...
ο έχων ταπείνωση θα μετανοήσει και τον ελεήσει ο Θεός ... χωρίς την προσευχή η ψυχή παθαίνει πνευματική ασφυξία ... Θα του δώσει προσευχή ... ... Θα τα οικονομισει να σωθεί ...
Ε φοβάται ο Σατανάς ....
Ήτο δε τις άνθρωπος εν Καισαρεία ονόματι Κορνήλιος, εκατόνταρχος εκ του τάγματος του λεγομένου Ιταλικού,
2 ευσεβής και φοβούμενος τον Θεόν μετά παντός του οίκου αυτού, όστις και έκαμνεν ελεημοσύνας εις τον λαόν πολλάς και εδέετο του Θεού διαπαντός·
3 ούτος είδε φανερά δι' οράματος περί την εννάτην ώραν της ημέρας άγγελον του Θεού, ότι εισήλθε προς αυτόν και είπε προς αυτόν· Κορνήλιε.
4 Ο δε ατενίσας εις αυτόν και έμφοβος γενόμενος, είπε· Τι είναι, Κύριε; Και είπε προς αυτόν· Αι προσευχαί σου και αι ελεημοσύναι σου ανέβησαν εις μνημόσυνόν σου ενώπιον του Θεού.
Δεν ειχε Ιησου ο Κορνήλιος ομως :

ευσεβής και φοβούμενος τον Θεόν μετά παντός του οίκου αυτού, όστις και έκαμνεν ελεημοσύνας εις τον λαόν πολλάς και εδέετο του Θεού διαπαντός·

Και απέκτησε Ιησου ... Τον ακουσε ο Θεός

Το γιατι μας το λεει ο Ψαλμος ...
Μακάριος ο άνθρωπος, όστις δεν περιεπάτησεν εν βουλή ασεβών, και εν οδώ αμαρτωλών δεν εστάθη, και επί καθέδρας χλευαστών δεν εκάθησεν·
2 αλλ' εν τω νόμω του Κυρίου είναι το θέλημα αυτού, και εν τω νόμω αυτού μελετά ημέραν και νύκτα.
3 Και θέλει είσθαι ως δένδρον πεφυτευμένον παρά τους ρύακας των υδάτων, το οποίον δίδει τον καρπόν αυτού εν τω καιρώ αυτού, και το φύλλον αυτού δεν μαραίνεται· και πάντα, όσα αν πράττη, θέλουσιν ευοδωθή.
Ο εχων λοιπον ταπεινωση Θα βρει και Ιησου

Οι εχωντες Θεό ομως και υπερηφανευθουν Τον χανουν ...
8 Οι φυλάττοντες ματαιότητας ψεύδους εγκαταλείπουσι το έλεος αυτών.αν δεν μετανοησουν δεν εισακουονται ...
Και προσηυχήθη Ιωνάς προς Κύριον τον Θεόν αυτού εκ της κοιλίας του κήτους,
2 Και είπεν, Εβόησα εν τη θλίψει μου προς τον Κύριον, και εισήκουσέ μου· εκ κοιλίας άδου εβόησα, και ήκουσας της φωνής μου.
3 Διότι με έρριψας εις τα βάθη, εις την καρδίαν της θαλάσσης, και ρεύματα με περιεκύκλωσαν· πάσαι αι τρικυμίαι σου και τα κύματά σου διήλθον επάνωθέν μου.
4 Και εγώ είπα, Απερρίφθην απ' έμπροσθεν των οφθαλμών σου· όμως θέλω επιβλέψει πάλιν εις τον ναόν τον άγιόν σου.
5 Τα ύδατα με περιεκύκλωσαν έως της ψυχής, η άβυσσος με περιέκλεισε, τα φύκια περιετυλίχθησαν περί την κεφαλήν μου.
6 Κατέβην εις τα έσχατα των ορέων· οι μοχλοί της γης είναι επάνωθέν μου διαπαντός· αλλ' ανέβη η ζωή μου από της φθοράς, Κύριε Θεέ μου·
7 Ενώ ήτο εκλείπουσα εν εμοί η ψυχή μου, ενεθυμήθην τον Κύριον· και η προσευχή μου εισήλθε προς σε, εις τον ναόν τον άγιόν σου.
8 Οι φυλάττοντες ματαιότητας ψεύδους εγκαταλείπουσι το έλεος αυτών.
9 Αλλ' εγώ θέλω θυσιάσει προς σε μετά φωνής αινέσεως· θέλω αποδώσει όσα ηυχήθην· η σωτηρία είναι παρά του Κυρίου.
10 Και προσέταξεν ο Κύριος το κήτος και εξήμεσε τον Ιωνάν επί την ξηράν.
Οι φυλάττοντες ματαιότητας ψεύδους εγκαταλείπουσι το έλεος αυτών. Και οσο και να λενε Προσευχη αν δεν δωσουν στο σατανα πισω τον αραβωνα του , την υπερηφανια δηλαδη ....
αν δεν μετανοησουν δεν εισακουονται ...

Τοτε ναι η σωτηρία είναι παρά του Κυρίου και στην κοιλια του Ψαριου αν ειναι ... Ιωνα φιλε μου ....

Αν επιμενουν στην υπερηφανια τους τοτε παρα τις προσευχες τους :
4 Δεν θέλουσιν είσθαι ούτως οι ασεβείς· αλλ' ως το λεπτόν άχυρον, το οποίον εκρίπτει ο άνεμος.
5 Διά τούτο δεν θέλουσιν εγερθή οι ασεβείς εν τη κρίσει, ουδέ οι αμαρτωλοί εν τη συνάξει των δικαίων.
6 Διότι γνωρίζει ο Κύριος την οδόν των δικαίων· η δε οδός των ασεβών θέλει απολεσθή
Και βεβαια το ΟΝΟΜΑ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ οχι σαν λέξη (σαν μαγικο ξορκι )αλλα σαν ουσια , σαν Προσωπο ...
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ διώχνει μακριά τους δαίμονες (ελαύνει) και κάθε εχθρική επιβουλή Φιλε Ιωνα υπο προυποθεσεις ... ορθοδοξιας και ορθοπραξιας ... αλλως μαλλον τους ελκυει ... πχ στους προτεσταντες και την σατανικη γλοσολαλια τους ...

Το ιδιο Ονομα για Σωτηρία μα και Απωλεια πολλων ...

Λες πχ να φοβηθει ο σατανας απο την επικληση του Ονοματος του Ιησου απο τους προτεσταντες , τους παπικους , τους οικουμενιστες ?
Την χαρά του θα βρεί ....

Χμ ! Το Π.Σ.Ε διαφωνεί ... ολοι σωζονται λέει ... οσοι επικαλουνται το ΟΝΟΜΑ ... το λέει λένε και η Γραφή ...λένε και προσευχονται ολοι μαζι ...
η Προσευχή σωζει ... και αυτο το λέει η Γραφή ...

Χμ ! Χλωμό το βλέπω ... και για αυτό ξαικαθαριζω οσο δύναμαι το Θέμα ...
και συχωρα με μα αυτή ειναι η γνώμη μου ...
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

sotirio έγραψε:Η προσευχή Θεμέλιο της ταπείνωσης
η
η ταπείνωση Θεμέλιο της Προσευχής ?


Ο εχων λοιπον ταπεινωση Θα βρει και Ιησου

Και προσηυχήθη Ιωνάς προς Κύριον τον Θεόν αυτού εκ της κοιλίας του κήτους,
2 Και είπεν, Εβόησα εν τη θλίψει μου προς τον Κύριον, και εισήκουσέ μου· εκ κοιλίας άδου εβόησα, και ήκουσας της φωνής μου.
3 Διότι με έρριψας εις τα βάθη, εις την καρδίαν της θαλάσσης, και ρεύματα με περιεκύκλωσαν· πάσαι αι τρικυμίαι σου και τα κύματά σου διήλθον επάνωθέν μου.
4 Και εγώ είπα, Απερρίφθην απ' έμπροσθεν των οφθαλμών σου· όμως θέλω επιβλέψει πάλιν εις τον ναόν τον άγιόν σου.
5 Τα ύδατα με περιεκύκλωσαν έως της ψυχής, η άβυσσος με περιέκλεισε, τα φύκια περιετυλίχθησαν περί την κεφαλήν μου.
6 Κατέβην εις τα έσχατα των ορέων· οι μοχλοί της γης είναι επάνωθέν μου διαπαντός· αλλ' ανέβη η ζωή μου από της φθοράς, Κύριε Θεέ μου·
7 Ενώ ήτο εκλείπουσα εν εμοί η ψυχή μου, ενεθυμήθην τον Κύριον· και η προσευχή μου εισήλθε προς σε, εις τον ναόν τον άγιόν σου.
8 Οι φυλάττοντες ματαιότητας ψεύδους εγκαταλείπουσι το έλεος αυτών.
9 Αλλ' εγώ θέλω θυσιάσει προς σε μετά φωνής αινέσεως· θέλω αποδώσει όσα ηυχήθην· η σωτηρία είναι παρά του Κυρίου.
10 Και προσέταξεν ο Κύριος το κήτος και εξήμεσε τον Ιωνάν επί την ξηράν.

Τοτε ναι η σωτηρία είναι παρά του Κυρίου και στην κοιλια του Ψαριου αν ειναι ... Ιωνα φιλε μου ....

Και βεβαια το ΟΝΟΜΑ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ οχι σαν λέξη (σαν μαγικο ξορκι )αλλα σαν ουσια , σαν Προσωπο ...
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ διώχνει μακριά τους δαίμονες (ελαύνει) και κάθε εχθρική επιβουλή Φιλε Ιωνα υπο προυποθεσεις ... ορθοδοξιας και ορθοπραξιας ... αλλως μαλλον τους ελκυει ... πχ στους προτεσταντες και την σατανικη γλοσολαλια τους ...

Πράγματι φίλε Σωτήριε σαν Ιωνάς από την κοιλίαν του κοίτους αισθάνομαι πολύ τη δύναμη της προσευχής , περισσότερο δε από κάθε προσευχή την ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.
Όλα τα υπόλοιπα τα εξηγεί ο Ιερός Χρυσορήμων Ιωάννης.
Αυτή η επίκληση η επίμονη είναι η αρχή και το τέλος. Όλα τα θαυμάσια δίδονται δι' αυτής. Όπως χωρίς το Βάπτισμα δεν είμαστε Χριστιανοί έτσι και χωρίς την επίκληση του ονόματος του Χριστού δεν μπορούμε να έχουμε ζωήν κατά Χριστόν. Η ταπείνωση θα έλθη, χωρίς να πλησιάσουμε δια του Ιησού είναι ταπεινολογία. Η Αγάπη θα έλθη, χωρίς την επίκληση του Αγίου Του Ονόματος είναι αγαπολογία...και όλα αυτά θα επιβεβαιωθούν και θα γίνουν ευπρόσδεκτα στο Θεό με έργα αγάπης και πράξεις ταπείνωσης. ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΡΕΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΨΙΣΤΟ και μας περιμένει μετά να γίνουμε ΣΥΝΕΡΓΟΙ ΤΟΥ σε έργα αγάπης.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

Ναι κάθε Φως από τον Πατέρα του Φωτός
Όσο περισσότερο ο Ιησούς μεταποιεί την ψυχή ,ώστε το σαρκικό φρόνιμα που σαν ομιχλώδης τοίχος εμποδίζει , να διαλύεται , τότε συν Συν Ιησού κάθε αρετή ... προστίθεται προς Δόξα Θεού και θεωση του ανθρώπου ... συμφωνα με το Θελημα του Θεου ... ίνα πάντες Εν, εν Ιησού Χριστώ
διά να ήναι πάντες εν, καθώς συ, Πάτερ, είσαι εν εμοί και εγώ εν σοι, να ήναι και αυτοί εν ημίν εν, διά να πιστεύση ο κόσμος ότι συ με απέστειλας.
22 Και εγώ την δόξαν την οποίαν μοι έδωκας έδωκα εις αυτούς, διά να ήναι εν καθώς ημείς είμεθα εν,
23 εγώ εν αυτοίς και συ εν εμοί, διά να ήναι τετελειωμένοι εις εν, και να γνωρίζη ο κόσμος ότι συ με απέστειλας και ηγάπησας αυτούς καθώς εμέ ηγάπησας.
Αυτή η επίκληση η επίμονη είναι η αρχή και το τέλος. Όλα τα θαυμάσια δίδονται δι' αυτής.
ΟΧΙ !!!
Δεν ειναι ικανη και αναγκαια συνθήκη
Οι "ευχιτες" αρχαια αιρεση το έλεγαν αυτό ...


Την " ευχη " την ειχαν και οι Φαρισαιοι ... και ακουσαν :
21. Δεν θέλει εισέλθει εις την βασιλείαν των ουρανών πας ο λέγων προς εμέ, Κύριε, Κύριε, αλλ' ο πράττων το θέλημα του Πατρός μου του εν τοις ουρανοίς.22. Πολλοί θέλουσιν ειπεί προς εμέ εν εκείνη τη ημέρα, Κύριε, Κύριε, δεν προεφητεύσαμεν εν τω ονόματί σου, και εν τω ονόματί σου εξεβάλομεν δαιμόνια, και εν τω ονόματί σου εκάμομεν θαύματα πολλά;
23. Και τότε θέλω ομολογήσει προς αυτούς ότι ποτέ δεν σας εγνώρισα· φεύγετε απ' εμού οι εργαζόμενοι την ανομίαν.
24. Πας λοιπόν όστις ακούει τους λόγους μου τούτους και κάμνει αυτούς, θέλω ομοιώσει αυτόν με άνδρα φρόνιμον, όστις ωκοδόμησε την οικίαν αυτού επί την πέτραν·
25. και κατέβη η βροχή και ήλθον οι ποταμοί και έπνευσαν οι άνεμοι και προσέβαλον εις την οικίαν εκείνην, και δεν έπεσε· διότι ήτο τεθεμελιωμένη επί την πέτραν.
25. και κατέβη η βροχή και ήλθον οι ποταμοί και έπνευσαν οι άνεμοι και προσέβαλον εις την οικίαν εκείνην, και δεν έπεσε· διότι ήτο τεθεμελιωμένη επί την πέτραν.
26. Και πας ο ακούων τους λόγους μου τούτους και μη κάμνων αυτούς θέλει ομοιωθή με άνδρα μωρόν, όστις ωκοδόμησε την οικίαν αυτού επί την άμμον·
27. και κατέβη η βροχή και ήλθον οι ποταμοί και έπνευσαν οι άνεμοι και προσέβαλον εις την οικίαν εκείνην, και έπεσε, και ήτο η πτώσις αυτής μεγάλη.
28. Ότε δε ετελείωσεν ο Ιησούς τους λόγους τούτους, εξεπλήττοντο οι όχλοι διά την διδαχήν αυτού·
Η ΕΥΧΗ εκ της ταπεινόσεως ... και ανευ αυτης Φαρισαιου ΙΔΙΟΝ και οχι ΤΕΛΩΝΟΥ ... Αλλα και ετσι ακομη
ΟΧΙ !!!
Δεν ειναι ικανη και αναγκαια συνθήκη σωτηριας
Οι "ευχιτες" αρχαια αιρεση το έλεγαν αυτό ...

21. Δεν θέλει εισέλθει εις την βασιλείαν των ουρανών πας ο λέγων προς εμέ, Κύριε, Κύριε, αλλ' ο πράττων το θέλημα του Πατρός μου του εν τοις ουρανοίς.22.

Ορθοδοξια και Ορθοπραξια ειναι ικανη και αναγκαια συνθήκη σωτηριας
Και η ευχη ειναι ΚΟΜΑΤΙ της ΟΡΘΟΠΡΑΞΙΑΣ
Οχι το ολον ...
Και στον Αι Αντωνη συνιστα Προσευχη μα και εργασια
και οχι μονο προσευχή ...
και οταν ενας ευχιτης πήγε σε ενα γεροντα ακουσε :
Ναι προσευχωμαι και πλέκω και δινω τοσα ελεημοσυνη ... για οση Ωρα δεν προσευχωμαι ... και ετσι εκπληρω την εντολή ...
Αναχωρητης Ποσο μαλλον ο λαικός ...
Και η ευχη ειναι ΚΟΜΑΤΙ της ΟΡΘΟΠΡΑΞΙΑΣ
Οχι το ολον ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotirio την Σάβ Ιαν 13, 2007 8:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

sotirio έγραψε:Ναι κάθε Φως από τον Πατέρα του Φωτός
Όσο περισσότερο ο Ιησούς μεταποιεί την ψυχή ,ώστε το σαρκικό φρόνιμα που σαν ομιχλώδης τοίχος εμποδίζει , να διαλύεται , τότε συν Συν Ιησού κάθε αρετή ... προστίθεται προς Δόξα Θεού και θεωση του ανθρώπου ... συμφωνα με το Θελημα του Θεου ... ίνα πάντες Εν, εν Ιησού Χριστώ
διά να ήναι πάντες εν, καθώς συ, Πάτερ, είσαι εν εμοί και εγώ εν σοι, να ήναι και αυτοί εν ημίν εν, διά να πιστεύση ο κόσμος ότι συ με απέστειλας.
..........................................
21. Δεν θέλει εισέλθει εις την βασιλείαν των ουρανών πας ο λέγων προς εμέ, Κύριε, Κύριε, αλλ' ο πράττων το θέλημα του Πατρός μου του εν τοις ουρανοίς.22.

Ορθοδοξια και Ορθοπραξια ειναι ικανη και αναγκαια συνθήκη σωτηριας
Και η ευχη ειναι ΚΟΜΑΤΙ της ΟΡΘΟΠΡΑΞΙΑΣ
Οχι το ολον ...


Το τελευταίο που έγραψες φίλε Σωτήριο τα λέει όλα
. Αν επέμενες περί ταπείνωσης θα επέμενα και περί Ευχής, διότι η ταπείνωση δυστυχώς όπως λένε και οι άγιοι Πατέρες ακόμη και σ' αυτούς που εγκατέλειψαν τον κόσμο και πήγαν στη έρημο γινόταν πολύ συχνά κενή ταπεινολογία, πόσο μαλλον σε μας εδώ στον κόσμο.
Θα παραθέσω παρακάτω κομάτι από ομιλία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσόστομου που τα επιβεβαιώνει...
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

Ο Θεός είναι ταπεινός γιατί είναι τέλειος. Η ταπείνωσή Του είναι η δόξα Του και η πηγή κάθε αληθινής ομορφιάς, τελειότητας και καλοσύνης. Αυτό συνέβηκε με την Παναγία, τη Μητέρα του Χριστού, που η ταπείνωση την έκανε χαρά όλης της οικουμένης και τρανή αποκάλυψη της ωραιότητας πάνω στη γη· αυτό έγινε και με όλους τους αγίους· το ίδιο συμβαίνει και με κάθε ανθρώπινη ύπαρξη στις σπάνιες στιγμές της επαφής της με το Θεό.
Oπως ειναι και Σοφια, Αγαπη ,.....,καθε αρετη...

Χμ !Ο Ιησούς σε τελική ανάλυση δεν μερίζεται
Τον Όλο Ιησού λαμβάνουμε την όλη Αρετή στο βάπτισμα
Όμως στο βαθμό που το σαρκικό φρόνιμα φεύγει
Που δίνει σάρκα να πάρει πνεύμα ...
στο βαθμό αυτό η Αρετή φανερώνεται ... και ο άνθρωπος μεταποιείται , μεταμορφώνεται , θεονεται , την δόξα βλέπει του Ιησού ...

Για περιγραφικούς λόγους δώσαμε ονόματα και μερίσαμε την κατά θεό αρετή ...
Η αρετή είναι μια αγαπώ-ταπείνωση-δικαιοσύνη-σοφία-......-.......-........-.......-......-
η Ιησούς απλά ...
Είναι Πρόσωπο και δεν μερίζεται ...
Και αν το ξανασκεφτείς δεν μπορείς να έχεις την μια χωρίς τις άλλες ...
Άσχετο αν επιδέχονται μεταβολη και "αυξανονται" οσο ο ομιχλωδης τοιχος του σαρκικου φρονιματος φεύγει ....
Και αν τις βαζουμε στην σειρα την μια εργαζομενοι μετα την αλλη ...
Στην ουσια τον τοιχο γρεμιζουμε ....
πχ μειουμενης της Υπερηφανιας (σαρκικο φονημα ) " αυξανεται " η ταπεινοτης .. αποκαλυπτεται περισοτερο ο Ιησους εν ημιν...

Αν ετσι το δουμε ο Σατανας τον Ιησου που στην καρδια του Χριστιανου κατοικει φοβαται .... και τοσο πεισοτερο φοβαται οσο το σαρκικο φρονημα ταπεινονεται ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotirio την Κυρ Ιαν 14, 2007 11:04 am, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Γράφτηκαν πολλά...

Και πολλά φοβάται ο :twisted:

Τελικά όμως τι φοβάται περισσότερο ? Καταλήξαμε?
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Ας Ακούσουμε πάλι τον Άγιο Χρυσορήμωνα:


Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου Ομιλία «Εις τον Ησαϊαν Α΄»

«Όταν απλώνετε τα χέρια σας προς εμένα, εγώ θα στρέφω αλλού τα μάτια μου από σας. Και αν αυξήσετε την προσευχή σας δεν θα σας ακούσω» (Ης. Α΄15). Επομένως γίνεται φανερό ότι δεν υπάρχει καμία ωφέλεια από την προσευχή, και αν αυτή είναι μεγάλης διάρκειας, όταν αυτός που προσεύχεται επιμένη στα αμαρτήματά του. Διότι τίποτε δεν μπορεί να εξισωθή με την αρετή και με τη φωνή που βγαίνει από τα έργα
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
michail
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από michail »

ΤΟ ΛΙΒΑΝΙ ?
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

Ionas έγραψε:Ας Ακούσουμε πάλι τον Άγιο Χρυσορήμωνα:
Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου Ομιλία «Εις τον Ησαϊαν Α΄»
«Όταν απλώνετε τα χέρια σας προς εμένα, εγώ θα στρέφω αλλού τα μάτια μου από σας. Και αν αυξήσετε την προσευχή σας δεν θα σας ακούσω» (Ης. Α΄15). Επομένως γίνεται φανερό ότι δεν υπάρχει καμία ωφέλεια από την προσευχή, και αν αυτή είναι μεγάλης διάρκειας, όταν αυτός που προσεύχεται επιμένη στα αμαρτήματά του. Διότι τίποτε δεν μπορεί να εξισωθή με την αρετή και με τη φωνή που βγαίνει από τα έργα
Ionas έγραψε:Φίλοι μου ...Σας παρέθεσα την ομοφωνία πέντε ΑΓΙΩΝ , μαζί και του κορυφαίου Πέτρου ότι το διώξιμο των δαιμόνων και η σωτηρία μας γίνεται με την ΔΙΑΡΚΗ ΕΠΙΚΛΗΣΗ Του ονόματος του ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ. Δεν είναι ο τύπος που σώζει αλλά η ουσία, ο τύπος υπάρχει για να περικλείει ουσία. Αν δεν περικλείει είναι περιττός...
Ναι Ιωνα μου Η ΟΥΣΙΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΑΣΙΑ Δεν είναι ο τύπος που σώζει αλλά η ουσία, ο τύπος υπάρχει για να περικλείει ουσία. Αν δεν περικλείει είναι περιττός...δεν υπάρχει καμία ωφέλεια από την προσευχή, και αν αυτή είναι μεγάλης διάρκειας, όταν αυτός που προσεύχεται επιμένη στα αμαρτήματά του. Διότι τίποτε δεν μπορεί να εξισωθή με την αρετή και με τη φωνή που βγαίνει από τα έργα
Αν εχει Πιστη ( σωστη Πιστη = Ορθοδοξια + Ορθοπραξια)
Αν εχει Προσευχη ( σωστη Προσευχη και σωστη προσευχη ειναι αυτη που γινεται συμφωνα με την εντολη του Κυριου ταπεινα - κρυφα - χωρις βατολογιες -....- πχ Πατερ ημων ..)
και ενιοτε βοηθα και η νηστεια ( η σωστη νηστεια ...και σωστη νηστεια ειναι αυτη που γινεται συμφωνα με την εντολη του Κυριου η κρυφη νηστεια... Ματθαίος 6:16-... η αληθινη Ησαΐας 58:1-14 )


Ναι Ιωνα μου ετσι ειναι ...και αν εχει ΟΥΣΙΑ ας ειναι η Ευχη η το Πατερ ημων η του Αγ.Κυπριανου η και αυτοσχεδια ... Η Ουσια μετρα Ο Ιησους ..

Τι φοβαται ο Σατανας ?

Τον Ιησού που έχει ο Χριστιανός στην Καρδία του !
Οποιος τον εχει κυκλοφορει και .... οπλοφορει κατα του Σατανα και δεν εχει να φοβηθεί τιποτα ...
Και τον Εχει οποιος συνδιαζει Ορθοδοξια και Ορθοπραξια ...
Η ασφαλεια του ειναι στα χερια του Θεου και κανενας δεν μπορει να τον
βλαψει ...
Ενας τετοιος Χριστιανος με προσευχή και νηστεια ... ... ειναι ο φοβος του σατανα ...
Ionas έγραψε:Παραθέτω την γνώμη ενός μεγάλου Πατέρα της Εκκλησίας του Αγίου Ιωάννη του Χρυσόστομου, ο οποίος αναφέρεται στο χριστιανό (τον πραγματικά πιστό) και θεωρεί βέβαιο ότι καμία δύναμη στον κόσμο δενμπορεί να τον αγγίξει αν ο ίδιος δεν το επιτρέψει:

Διαμαρτύρομαι και μεγάλη λέγω τη φωνή και σάλπιγγος τρανότερον, και ει ην αφ’ υψηλού αναβάντα βοήσαι, ουκ αν παραιτησάμην, ότι τον χριστιανόν ουδείς ανθρώπων των οικούντων την γην βλαψαι δυνήσεται. Και τι λέγω ανθρώπων; Ουδέ αυτός ο δαίμων, ο τύραννος, ο διάβολος, [b]αν μη εαυτόν αυτός αδικήση[/b]]∙ καν οτιούν τις ημάς κακόν εργάσασθαι βουληθή μάτην πειράσεται.

Ιωάννης ο Χρυσόστομος
Αποκριθείς δε ο Ιησούς είπεν· Ω γενεά άπιστος και διεστραμμένη, έως πότε θέλω είσθαι μεθ' υμών; έως πότε θέλω υποφέρει υμάς; φέρετέ μοι αυτόν εδώ.
18 Και επετίμησεν αυτόν ο Ιησούς, και εξήλθεν απ' αυτού το δαιμόνιον και εθεραπεύθη το παιδίον από της ώρας εκείνης.
19 Τότε προσελθόντες οι μαθηταί προς τον Ιησούν κατ' ιδίαν, είπον· Διά τι ημείς δεν ηδυνήθημεν να εκβάλωμεν αυτό;
20 Ο δε Ιησούς είπε προς αυτούς· Διά την απιστίαν σας. Διότι αληθώς σας λέγω, Εάν έχητε πίστιν ως κόκκον σινάπεως, θέλετε ειπεί προς το όρος τούτο, Μετάβηθι εντεύθεν εκεί, και θέλει μεταβή· και δεν θέλει είσθαι ουδέν αδύνατον εις εσάς.
21 Τούτο δε το γένος δεν εξέρχεται, ειμή διά προσευχής και νηστείας.


Και καλο ειναι να ναι Ιερεας εαν υπαρχει προβλημα ...
Γιατι πρεπει να εχουμε αν οχι την ταπεινοτητα αλλά την διακριση να
αφηνουμε στον Ιερεα τον εξορκισμο ... Σε Ορθοδοξο Ιερεα ...και οχι ιερεα εκ γενεάς άπιστου και διεστραμμένης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotirio την Κυρ Ιαν 14, 2007 9:49 am, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Άγιος Ησύχιος «Προς Θεόδουλο»


Όποιος δεν έχει προσευχή απαλλαγμένη από πονηρούς λογισμούς, αυτός είναι σαν να πηγαίνη στον πόλεμο χωρίς όπλο. Προσευχή εννοώ εκείνη που γίνεται ακατάπαυστα στα βάθη της ψυχής, ώστε με την επίκληση του Χριστού, ο σατανάς που πολεμά κρυφά, να μαστιγώνεται και να καίγεται.

Νομίζω καταλήξαμε με το Σωτήριο στο συμπέραμα αυτό δηλαδή : Η ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΜΕ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΓΑΘΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ ΕΛΑΥΝΕΙ ΤΟΥΣ ΔΑΙΜΟΝΕΣ.
ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΕΦΟΣΟΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΘΕΑΡΕΣΤΑ ΕΡΓΑ
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”