Αγίου Νεκταρίου: το μέγιστο λάθος τού Παπικού πρωτείου

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Αγίου Νεκταρίου: το μέγιστο λάθος τού Παπικού πρωτείου

Δημοσίευση από Iosif »

Το ατοπώτατο ( μέγιστο λάθος ) τού Παπικού πρωτείου, σύμφωνα με τον Θαυματουργό Άγιο Νεκτάριο Μητροπολίτη Πενταπόλεως.

Από το βιβλίο «Μάθημα ποιμαντικής», τού Αγίου Νεκταρίου Πενταπόλεως.
Εκδόσεις Νεκτάριου Παναγόπουλου, στην Αθήνα.
Σελίδα 77.
Το κείμενο αναπτύσσεται από τον Άγιο Νεκτάριο, με μορφή ερωτήσεων και απαντήσεων.
Μεταφέρω το κείμενο στην πρωτότυπη γλώσσα, όπως το έγραψε ο Άγιος Νεκτάριος.
Τα σχόλια στις παρενθέσεις, είναι δικά μου.


«Τίνες υπήρξαν οι πρώτοι διάδοχοι τού Αποστολικού αξιώματος;
- Οι πρώτοι χειροτονηθέντες παρά τών Αποστόλων Επίσκοποι τών Εκκλησιών, οίοί εισιν ο Ιάκωβος, ο Μάρκος, ο Λίνος, ο Τιμόθεος, ο Τίτος, ο Στάχυς κλπ.

Τι συνάγομεν εκ τούτου περί τής εξουσίας και δυνάμεως όλων τών Αποστόλων;
- Ότι πάντες οι Απόστολοι είχον την δύναμιν να συγκροτώσι και εγείρωσιν εκκλησίας τελείως κατηρτισμένας ανεξαρτήτους και αυτοκεφάλους, διό και αι αξιώσεις, άς εγείρει η Δυτική Εκκλησία διά το είναι τον Επίσκοπον Ρώμης διάδοχον τού κορυφαίου τών Αποστόλων Πέτρου είναι ατοπώταται ( ερμηνεύεται, υπερβολικά λανθασμένες ) ως αρνούμεναι τοίς λοιποίς Αποστόλοις το τε αποστολικόν αξίωμα, την δύναμιν και την χάριν τού Αγίου Πνεύματος, την χειροτονίαν αυτών εις αρχιερείς και λειτουργούς τών θείων μυστηρίων τής εκκλησίας, και την απολύτρωσιν ταίς υπ’ αυτών ιδρυθείσαις εκκλησίαις ως μη γενομένην διά την έλλειψιν τού αρχιερατικού αυτών αξιώματος. Πόσα δε εκ τούτου άτοπα ( δηλαδή, λάθος, παράλογα ) προκύπτουσι παντί δήλον εξαιρέσει τών εχόντων τήν άτοπον ( δηλαδή, λάθος, παράλογη ) ταύτην αξίωσιν.

Πάντες λοιπόν οι Επίσκοποι εισιν ισότιμοι προς αλλήλους;
- Μάλιστα, ως ίσοι, και ως διάδοχοι τού ενός Αποστολικού αξιώματος».
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”