Ένα γράμμα για σένα....

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Ένα γράμμα για σένα....

Δημοσίευση από Domna »

<<Έπρεπε να σου γράψω για να σου πω πόσο σ'αγαπώ και νοίζομαι για σένα. Χθες σε είδα να περπατάς και να γελάς με τους φίλους σου. Ήλπιζα ότι σύντομα θα με ήθελες να περπατήσω μαζί σου. Γι'αυτό ζωγράφισα ένα ηλιοβασίλεμα να κλείσει τη μέρα σου κι έστειλαμια δροσερή ώρα να σε αναζωογονήσει. Περίμενα πότε θα με καλέσεις...
Συνέχισα να σ'αγαπώ. Καθώς σε παρατηρούσα να πέφτεις για ύπνο χθες βράδυ, ήθελα τόσο πολύ να σ'ακουμπήσω. Διέχυσα το φεγγαρόφως στο πρόσωπό σου, σταλάζοντας στα μάγουλά σου τόσα πολλά δάκρυα...και δε σκέφτηκες για μένα. Ήθελα τόσο πολύ να σε ανακουφίσω... ΤΗν επόμενη μέρα έριξα μια λαμπρή ανατολή ηλίου σ'ένα υπέροχο πρωινό για σένα. Εσύ όμως ξύπνησες αργά και βιαστικά για τη δουλειά. Ούτε που πρόσεξες. Ο ουρανός μου συννέφιασε και τα δάκρυά μου ήταν η βροχή. Σ'αγαπώ. Ω! Μόνο ν'άκουγες. Πραγματικά σ'αγαπώ! Προσπαθώ να το πω στην ησυχία του πράσινου λιβαδιού και στο γαλάζιο ουρανό. Ο άνεμος ψυθιρίζει την αγάπη μου δια μέσου των κορυφών των δέντρων και τη διαχέει στα χρώματα των λουλουδιών. Στο φωνάζω σαν θόρυβο των μεγάλων καταρρακτών και συνθέτω τραγούδια αγάπης, για να παίζουν, να σου τραγουδούν. Σε θερμαίνω με τα ρούχα των ηλιαχτίδων μου και αρωματίζω τον αέρα με το γλυκό άρωμα της φύσης. Η αγάπη μου για σένα είναι βαθύτερη από κάθε ωκεανό, μεγαλύτερη από κάθα ανάγκη της καρδιάς σου. Μόνο να μπορούσες να αντιληφθείς πόσο νοιάζομαι. Ο πατέρας μου στέλνει την αγάπη Του. Θέλω να Τον συναντήσεις, να Τον γνωρίσεις. Κι Αυτός νοιάζεται για σένα. Οι Πατέρες έτσι είναι. Γι'αυτό, σε παρακαλώ, κάλεσέ με σύντομα. Δεν έχει σημασία πόσο χρόνο θα πάρει. Θα περιμένω....γιατί σ'αγαπώ.

O φίλος σου ΙΗΣΟΥΣ
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Ενα γράμμα για σένα.

Δημοσίευση από silver »

Η Domna έγραψε :
<<Έπρεπε να σου γράψω για να σου πω πόσο σ'αγαπώ και νοίζομαι για σένα. Χθες σε είδα να περπατάς και να γελάς με τους φίλους σου. Ήλπιζα ότι σύντομα θα με ήθελες να περπατήσω μαζί σου. Γι'αυτό ζωγράφισα ένα ηλιοβασίλεμα να κλείσει τη μέρα σου κι έστειλαμια δροσερή ώρα να σε αναζωογονήσει. Περίμενα πότε θα με καλέσεις...

Πολύ ωραίο !!!

Είθε η Κυρία Θεοτόκος να σέχει υπό την σκέπην Της.



====================
Τι ψυχούλα ο στατηγός Μακρυγιάννης :

Μάθενα από ανθρώπους τίμιους ότι η κατήχηση των ξένων εναντίον της θρησκείας μας προοδεύει. Τότε κάπνισαν τα μάτια μου… Πάγω εις τον Κωλέτη και του λέγω…δεν μας αφήνεις πλέον ησύχους να ζήσουμεν εδώ εις την ματοκυλισμένην μας πατρίδα με την θρησκείαν μας, αλλά μας τζαλαπατάς και μας διαιρείς… Γνωρίζομεν τις ενέργειες τις μυστικές των ξένων όπου εργάζονται δια την θρησκείαν μας. Θρησκείαν δεν αλλάζομεν εμείς, ούτε την πουλούμεν. Τώρα θα γένεις κομμάτια απ’ αυτά πού εργάζεσαι εσύ με τους όμοιούς σου κι αφήνεις και τους ξένους κι εργάζονται διά την θρησκείαν μας. Μου λέγει : Η Κυβέρνηση πρέπει να λάβη μέτρα διά σένα. Του είπα : Κουσούρι να μην κάμης εσύ και η κυβέρνησή σου! Σηκώθηκα κι έφυγα. Τότε έστειλε στρατιώτες, την νύκτα, μου τριγύριζαν το σπίτι. Έρχονταν πάντοτε άνθρωποι και μόλεγαν να θυλαχτώ, ότι θα με σκοτώσουνε, ότι έχω πολλούς οχτρούς. Τους λέγω : Οχτρούς αν τους έκαμα, δε λυπώμαι, ότι κακό κανενού δεν έκαμα διά το νιτερέσιόν μου. Όταν μου πειράζουν την πατρίδα μου και την θρησκείαν μου, θα μιλήσω, θα ενεργήσω κι’ ότι θέλουν άς μου κάμουν.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Domna »

Ευχαριστω, silver,να σαι καλα
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

[...................
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dirfys την Παρ Φεβ 23, 2007 4:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ....

Δημοσίευση από Melpomeni »

Domna έγραψε:<<Έπρεπε να σου γράψω για να σου πω πόσο σ'αγαπώ και νοίζομαι για σένα. Χθες σε είδα να περπατάς και να γελάς με τους φίλους σου. Ήλπιζα ότι σύντομα θα με ήθελες να περπατήσω μαζί σου. Γι'αυτό ζωγράφισα ένα ηλιοβασίλεμα να κλείσει τη μέρα σου κι έστειλαμια δροσερή ώρα να σε αναζωογονήσει. Περίμενα πότε θα με καλέσεις...
Συνέχισα να σ'αγαπώ. Καθώς σε παρατηρούσα να πέφτεις για ύπνο χθες βράδυ, ήθελα τόσο πολύ να σ'ακουμπήσω. Διέχυσα το φεγγαρόφως στο πρόσωπό σου, σταλάζοντας στα μάγουλά σου τόσα πολλά δάκρυα...και δε σκέφτηκες για μένα. Ήθελα τόσο πολύ να σε ανακουφίσω... ΤΗν επόμενη μέρα έριξα μια λαμπρή ανατολή ηλίου σ'ένα υπέροχο πρωινό για σένα. Εσύ όμως ξύπνησες αργά και βιαστικά για τη δουλειά. Ούτε που πρόσεξες. Ο ουρανός μου συννέφιασε και τα δάκρυά μου ήταν η βροχή. Σ'αγαπώ. Ω! Μόνο ν'άκουγες. Πραγματικά σ'αγαπώ! Προσπαθώ να το πω στην ησυχία του πράσινου λιβαδιού και στο γαλάζιο ουρανό. Ο άνεμος ψυθιρίζει την αγάπη μου δια μέσου των κορυφών των δέντρων και τη διαχέει στα χρώματα των λουλουδιών. Στο φωνάζω σαν θόρυβο των μεγάλων καταρρακτών και συνθέτω τραγούδια αγάπης, για να παίζουν, να σου τραγουδούν. Σε θερμαίνω με τα ρούχα των ηλιαχτίδων μου και αρωματίζω τον αέρα με το γλυκό άρωμα της φύσης. Η αγάπη μου για σένα είναι βαθύτερη από κάθε ωκεανό, μεγαλύτερη από κάθα ανάγκη της καρδιάς σου. Μόνο να μπορούσες να αντιληφθείς πόσο νοιάζομαι. Ο πατέρας μου στέλνει την αγάπη Του. Θέλω να Τον συναντήσεις, να Τον γνωρίσεις. Κι Αυτός νοιάζεται για σένα. Οι Πατέρες έτσι είναι. Γι'αυτό, σε παρακαλώ, κάλεσέ με σύντομα. Δεν έχει σημασία πόσο χρόνο θα πάρει. Θα περιμένω....γιατί σ'αγαπώ.

O φίλος σου ΙΗΣΟΥΣ

Λογοτεχνικα ωραιο κειμενο. Θυμιζει συναισθηματικες αισθησιακες εξαρσεις
Ευαγγελιστων ομως ...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Domna »

Εχεις, δικαιο, melpomeni, και εγω αυτο σκεφτηκα οτι πρεπει να ειναι απο αιρεση !!
Σ αυτην την ιστοσελιδα το βρηκα
http://forum.athos.gr/index.php/topic,1 ... ml#msg5395
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”